realme 7 pro recenzja test

[Recenzja] Realme 7 Pro pod każdym względem chce być lepszy, a nawet najlepszy

11 minut czytania
Komentarze

Zalety

  • Błyskawiczne ładowanie – lider w swojej klasie
  • Wysoka wydajność w zestawie z dopracowanym oprogramowaniem
  • Gwarancja długiej wytrzymałości (3 lata gwarancji, certyfikat TUV)

Wady

  • Kolejna generacja powinna przestać udawać mnogość aparatów

Realme w Polsce już sporo namieszało i nie zapowiada się na to, aby miało się coś w tej kwestii zmienić. Seria realme 7 jest już znana na świecie od miesiąca, więc nadszedł czas przedstawić ją w Europie i oczywiście w naszym kraju, który dla marki jest bardzo istotny. Na czele nowej generacji stanęła tytułowa propozycja realme 7 Pro, ale już w tym miejscu mogę odesłać Was do recenzji realme 7, a więc bazowego modelu. On także dzisiaj trafił na półki sklepowe w Polsce. Niemniej przyjrzyjmy się, co ciekawego realme przygotowało dla modelu z dopiskiem Pro w nazwie i jak to się sprawdza w praktyce. Dlatego jak zawsze równie serdecznie zapraszam Was do recenzji realme 7 Pro.

Zestaw, cena i specyfikacja techniczna realme 7 Pro

realme 7 pro recenzja test

Jeżeli realme w wyraźny sposób odmieni żółte pudełka, to będziemy mówić o znaczącej rewolucji w marce. Niemniej kolor w przypadku recenzowanego modelu pozostał ten sam i wnętrze prostopadłościanu nadal skrywa modułową ładowarkę (65 W, kabel USB-A – USB-C), kluczyk do tacki na karty SIM i MicroSD, a także gumowe etui. To, co poniekąd wcześniej nie rzucało mi się w oczy, to dodatkowa nalepka, o którą zapewne poprosiło Google. Wyraźnie zaznacza ona, że na pokładzie realme 7 Pro znajdziemy usługi i aplikacje od Amerykanów. Xiaomi stosuje podobny napis, Samsung też coraz częściej to zaznacza w swoich materiałach, więc tu akurat ciężko przyczepić się do samego realme.

Za to przyczepić należy się do etui, ale przede wszystkim w ramach pozytywów. Gumowy dodatek, jak zawsze dla realme, bardzo mocno przylega do urządzenia, gwarantując nierozciąganie się i brak szans na dostanie się zabrudzeń do środka. Nie zabrakło dodatkowych wypustek, które mają chronić wyświetlacz, a także ramek wokół wystającego aparatu. Garb nie jest w pełni niwelowany, ale na tyle, aby sprzęt nie kołysał się nadmiernie, gdy leży na płaskiej powierzchni.

Tym razem nie tylko cena realme 7 Pro będzie kluczowa – liczy się także gwarancja

realme 7 pro recenzja test

Smartfony realme stawiają na dobry stosunek możliwości i jakości do ceny. Realme 7 Pro pod tym względem nie jest wyjątkiem, bo kosztuje 1299 złotych, co dla tej klasy jest ciekawą ofertą. W przedsprzedaży za 1 złotówkę zainteresowani otrzymają opaskę realme Band. Niemniej firma poszła o krok dalej, bo bez żadnej dopłaty oferuje 3-letnią gwarancję. To wraz z certyfikatem TÜV ma gwarantować, że tani smartfon wcale nie musi szybko kończyć swojego żywotu. Jednak co skrywa w sobie realme 7 Pro? Poznajcie jego specyfikację techniczną:

  • 6,4-calowy wyświetlacz Super AMOLED FullHD+
    • rozdzielczość: 2400×1080 (20:9, 411 ppi)
    • 82,7% wypełnienia frontu
    • częstotliwość odświeżania obrazu: 60 Hz
  • układ Snapdragon 720G
    • litografia: 8 nm
    • CPU:
      • 2x Kryo 465 Gold (2,3 GHz)
      • 6x Kryo 465 Silver (1,8 GHz)
    • GPU: Adreno 618
  • 6 lub 8 GB RAM
  • 128 GB wbudowanej pamięci dla użytkownika
    • UFS 2.1
    • osobny slot dla karty MicroSDXC
  • aparaty:
    • przód: 32 MPx (f/2.5)
    • tył:
      • 64 MPx (f/1.8, PDAF, Sony IMX682)
      • 8 MPx (f/2.3, szerokokątny)
      • 2 MPx (f/2.4, makro)
      • 2 MPx (f/2.4, czujnik głębi)
  • akumulator o pojemności 4500 mAh
    • szybkie ładowanie 65 W (SuperDart Charge)
  • NFC, USB-C (2.0), Bluetooth 5.1, Wi-Fi 5, głośniki stereo, gniazdo słuchawkowe Jack 3,5 mm, Dual SIM, czytnik linii papilarnych w ekranie
  • Android 10 (realme UI 1)
  • wymiary: 160,9 x 74,3 x 8,7 mm
  • waga: 182 g
    • wykonanie: front Gorilla Glass 3+, korpus i tył z tworzyw sztucznych
  • wersje kolorystyczne: Mirror Blue, Mirror Silver

Teoretycznie realme 7 Pro to następca realme 6 Pro, ale jak przyjrzymy się bliżej obu modelom, to dochodzimy do wniosku, że równie dobrze można je postawić obok siebie. Ten sam układ obliczeniowy, ale po jednej stronie staje większe akumulator ze zdecydowanie szybszym ładowaniem i mniejszy wyświetlacz AMOLED, a po drugiej wyższa częstotliwość odświeżania obrazu i inne materiały konstrukcyjne. Tym sposobem koegzystencja obu smartfonów ma sens – trzeba tylko umieć interpretować numerację. Jednak czy czegoś zabrakło w realme 7 Pro? Teoretycznie zapowiada się na to, że jak na tę klasę, to jest w porządku, a nawet lepiej. Patrz: ponownie szybkie ładowanie.

Budowa i jakość wykonania

realme 7 pro recenzja test

Realme 7 Pro stawia w głównej mierze na tworzywa sztuczne, co ma swoje wady i zalety. Przede wszystkim jest to lżejszy materiał od szkła i aluminium, a pozwala na uzyskanie niemalże takich samych wrażeń estetycznych, z czego też realme bardzo chętnie korzysta. Wyjątkowe malowania to cecha charakterystyczna dla tej marki i mimo że testowany model otrzymał stonowane barwy, to wciąż się wyróżnia oraz może się podobać. Firma kontynuuje podział połyskliwo-matowy, który mogliście poznać podczas czytania recenzji realme C11. W praktyce realme 7 Pro bardzo dobrze leży w dłoni i nie ma problemów z odnalezieniem przycisków oraz rozpoznaniem ich skoku. Niska waga oraz względnie małe rozmiary ułatwiają obsługę jedną dłonią. Smartfon nie jest nadmiernie śliski, więc ogółem brak uwag – przejdźmy do konkretnych powierzchni.

Front już po wyjęciu z pudełka wita się z nami folią na szklanej powierzchni z wycięciem na sam aparat. Swoją drogą obiektyw nie otrzymał ogromnej otoczki, więc całe wycięcie jest stosunkowo małe, jak na tę klasę. Oczywiście jakość zdjęć jest przeciętna – w tym segmencie cenowym jeszcze musi dojść do rewolucji w aparatach do selfie. Ramki wokół wyświetlacza nie są ogromne, ale do rekordzistów trochę brakuje – szczególnie w kontekście dolnej. Górna z kolei skrywa głośnik do rozmów telefonicznych, który jednocześnie jest częścią zestawu stereo. Stanowi on urozmaicenie głównego głośnika, co już wcale nie jest typowe w tej klasie i należy je pochwalić. Ostatni element na froncie to czytnik linii papilarnych zatopiony w wyświetlaczu – działa pewnie i szybko. Jedyna uwaga sprowadza się do jego umieszczenia. Mógłby zostać osadzony minimalnie wyżej dla poprawy ergonomii.

Z tyłu witamy się z wystającym zestawem aparatów i wspomnianym, charakterystycznym malowaniem. Sam garb nie jest ogromny, ale wystarczający, aby telefon chybotał się, gdy leży na płaskiej powierzchni. Główna matryca została umieszczona centralnie tuż ponad napisem 64 MPx, a w rogu znalazł się obiektyw szerokokątny.

realme 7 pro recenzja test

Krawędzie realme 7 Pro bez zaskoczeń, ale spieszmy się cenić gniazdo słuchawkowe

Korpus realme 7 Pro został wykonany z plastiku, ale wyraźnie poprawionego względem serii realme 6, w której można było się przyczepić do jego jakości. Poszczególne elementy zostały pewnie umocowane w przeznaczonych im miejscach, a całość została dodatkowo zaokrąglona, aby ułatwić chwyt. Oto co znalazło się na krawędziach:

  • góra – dodatkowy mikrofon
  • dół – gniazdo słuchawkowe, główny mikrofon, złącze USB-C, głośnik
  • lewa strona – tacka na karty SIM i MicroSD, osobne klawisze do regulacji natężenia dźwięku
  • prawa strona – przycisk blokady z wyczuwalnym oznaczeniem

Realme 7 Pro należy docenić nie tylko za gniazdo słuchawkowe Jack 3,5 mm, ale także za pełnoprawną tackę na karty rozszerzeń. Nie musimy wybierać, czy chcemy więcej pamięci, czy też drugi numer. To rozwiązania, z których coraz częściej się rezygnuje – również w tej klasie cenowej, więc trzeba je doceniać. Wspomniałem już o głośnikach stereo, gdzie ten na dole jest minimalnie bardziej donośny. Jakościowo także odrobinę przekracza miano przeciętnego, choć w tym segmencie to dobry wynik. Mimo wszystko nietrudno go zasłonić, więc wtedy tym bardziej doceniamy, że realme 7 Pro oferuje zestaw stereo.

Wyświetlacz i jakość obrazu

realme 7 pro recenzja test

Swego czasu realme postanowiło zapytać się użytkowników, czy wolą ekrany AMOLED z 60 Hz, czy też aktualna strategia wykorzystywania IPS LCD z 90 Hz jest dla nich lepsza. Rozkład głosów w ankietach, które przewinęły mi się w Sieci, był bardzo zbliżony. Tym sposobem do realme 7 Pro trafiła właśnie opcja z technologią OLED, a więc witamy się z głęboką czernią i zatopionym czytnikiem linii papilarnych. Wyświetlacz recenzowanego modelu nie wyróżnia się zbyt szczególnie – ot, poprawny ekran AMOLED. Jest stosunkowo jasny, kolory są poprawnie reprodukowane i w gruncie rzeczy ciężko znaleźć w nim jakąkolwiek wadę. Spełnia on wszelkie minimalne wymagania, jakie można mieć co do paneli OLED.

Akumulator

realme 7 pro recenzja test

Dochodzimy do kategorii, która ma szczególnie wyróżnić realme 7 Pro na tle konkurencji. Często powtarzam, że producenci muszą wybierać pomiędzy większym akumulatorem i technologią szybkiego ładowania. Im większe ogniwo, tym wolniejsze ładowanie. Bez wnikania w szczegóły realme udało się jeszcze zmniejszyć ekran i obudowę, a uzyskać większą baterię i bardzo szybkie ładowanie. Przy tym nie pojawia się nadmierne nagrzewanie. Czasy pracy włączonego wyświetlacza również odbieram pozytywnie, gdyż prezentują się następująco:

  • 8 godzin spokojnej pracy (Chrome, YouTube, Arkusze i Dokumenty Google, proste gry)
  • 4 godziny pracy na pełnych obrotach

Tymczasem ładowanie trwa… niecałe 40 minut. Tyle dokładnie potrzeba czasu, aby zregenerować ogniwo na kolejne dwa dni użytkowania. W zaledwie 10 minut na wyświetlaczu pojawia się 50%, więc zgadzam się, że realme 7 Pro ma mocnego asa w rękawie.

Aparaty – jakość zdjęć i filmów realme 7 Pro

realme 7 pro recenzja test

Aplikacja realme do obsługi aparatu nie sprawia większych problemów podczas użytkowania. Jest bardzo prosta, a najważniejsze przełączniki są na wierzchu. Przełączanie się pomiędzy trybami nie stanowi większego problemu. Te mniej istotne są ukryte w ramach grupy. Wśród nich nie zabrakło sekcji dla profesjonalistów. Tym sposobem to dobra propozycja, chociaż powoli wypadałoby pomyśleć o jej odświeżeniu.

Realme 7 Pro pozwala nagrywać filmy w następujących rozdzielczościach:

  • 720p w 30 i 60 kl./s.
  • 1080p w 30 i 60 kl./s.
  • 4K w 30 kl./s.
  • slow-motion:
    • 1080p w 120 kl./s.
    • 720p w 240 kl./s.

Tylko podstawowa matryca współpracuje z wyższą liczbą klatek na sekundę. Obiektyw szerokokątny jest niedostępny tak samo dla 60 kl./s., jak również w momencie, gdy już rozpoczniemy nagrywanie filmów bez niego.

realme 7 pro recenzja test

Jakość obrazu jest po prostu poprawna. Zakres tonalny, ostrość i ogólne tempo działania nie irytują, ale oczywiście mówię o głównej matrycy. Pozostałe są trochę na wyrost, aby zapełnić wystającą wyspę. Takie podejście może być mylące dla konsumentów, więc miejmy to już za sobą. Szczególnie że widoczne zbliżenie 2x i 5x są cyfrowe – smartfon nie został wyposażony w teleobiektyw. Tymczasem w filmach jedyna stabilizacja obrazu, jaką możemy uzyskać, to bazująca na zbliżeniu i dodatkowych algorytmach. Ogólnie nie jest źle, ale widać, że realme może jeszcze sporo dobrego wprowadzić do aparatów w swoich smartfonach. Aktualnie jest co najwyżej poprawnie.

Oprogramowanie i wydajność

realme 7 pro recenzja test

Realme UI nie zmieniło się aż nadto od momentu, kiedy je poznałem podczas testów realme 6. Android 11 został już pokazany, więc teoretycznie lada moment będziemy mogli ocenić, jak firma poradzi sobie z aktualizacjami i rozwojem swojej nakładki. Obecnie oferuje ona to, co jest niezbędne, a nawet trochę więcej. Charakterystyczny, inteligentny boczny pasek jest dostępny, mnogość różnorakich form personalizacji również. Wszelkie dodatki tradycyjnie poznacie na poniższych zrzutach ekranu:

Pod względem wydajności nie można zarzucić nic złego realme 7 Pro. Zastosowany układ nie łapie zadyszki, a odpowiednio szybka pamięć na pliki nie każe czekać wieczności na załadowanie się procesów. Oprogramowanie dba również o to, aby RAM nie był zbyt szybko czyszczony z już uruchomionych aplikacji.

realme 7 Pro – recenzja Android.com.pl
Infogram

Im więcej, tym lepiej.

Recenzja realme 7 Pro – podsumowanie

realme 7 pro recenzja test

Jak ostatecznie oceniam realme 7 Pro? Całkiem nieźle – smartfon jest do bólu poprawny w wielu kwestiach, poniekąd wyróżnia się swoim wyglądem, ale nie można zarzucić mu żadnej poważnej wady. Być może aparaty sztucznie starają się powiększyć możliwości fotograficzne, ale ogólnie jest ok, jak na tę półkę cenową. Zdecydowanie ponad ok jest 3-letnia gwarancja, którą realme chce przygarnąć klientów i miejmy nadzieję, że to początek większych przemian na rynku. Realme 7 Pro przedstawił się nam jako smartfon, który ma szansę długo wytrzymać. Oprogramowanie i moc obliczeniowa potencjalnie już nam to udowadniają, a gwarancja i certyfikat TÜV mają być zwieńczeniem dopracowania projektu. Nie możemy również zapominać o rekordowej, jak na ten segment, technologii szybkiego ładowania. Tym sposobem realme 7 Pro ma mocne punkty, którymi może zaskarbić sobie zainteresowanie konsumentów. W końcu dobra wydajność, dobry wyświetlacz i duży akumulator stały się standardem, a tytułowy model idzie o krok dalej.

8,0/10
  • Zestaw 8
  • Budowa 8
  • Specyfikacja techniczna 8
  • Wyświetlacz 8
  • Akumulator 9
  • Aparaty 7
  • Oprogramowanie 8
  • Wydajność 8

Motyw