Sony Xperia Z3 Tablet Compact – recenzja

9 minut czytania
Komentarze
Z3_tablet_compact-22

Sony tonie. A tonący nie zawsze myśli logicznie. Prognozy finansowe nie pozostawiają cienia wątpliwości, jeżeli w niedługim czasie japoński gigant nie zacznie zarabiać na urządzeniach mobilnych będzie musiał przestać je produkować. Xperia Z3 Tablet Compact jest członkiem rodziny, która ma ten trend odwrócić, ale czy są no to szanse?

Z3_tablet_compact-24

Sony Xperia Z3 Tablet Compact to przedstawiciel najwyższej półki cenowej, jego najtańsza wersja kosztuje ok. 1600zł, czyli tyle samo co jego największy konkurent Samsung Galaxy Tab S 8.4 i tylko 100zł mniej niż najnowszy iPad Mini 3. Ta cena sprawia, że oczekujemy urządzenia bezkompromisowego, najlepszego na jakie stać producenta. Faktycznie recenzowany tablet po części taki jest. Nie obyło się jednak bez wad.

Z3_tablet_compact-21

Zestaw

W pudełku prócz tabletu znajdziemy tylko modułową ładowarkę o dość wysokim prądzie ładowania  równym 2,1A. Z jednej strony szkoda, że zabrakło chociażby słuchawek, ale biorąc pod uwagę przeciętną jakość tego typu dodatków uważam, że dobrze, że ich nie ma. Każdy zainteresowany słuchaniem muzyki i tak już ma swoje.

Z3_tablet_compact-20

Jakość wykonania przewodu i zasilacza nie budzi zastrzeżeń, jednak trochę żałuję, że kabelek nie jest odrobinę dłuższy.

Budowa

Sony Xperia Z3 Tablet Compact dobrze leży w dłoni, co do tego nie ma wątpliwości. Materiały użyte do jego budowy zapewniają pewny chwyt nie tylko dwoma rękoma, ale też w pozycji portretowej, trzymanego w jednej dłoni. Standardowo już dla Sony obudowa jest wodoodporna i zgodnie ze standardem IP65/68 urządzeniu nie powinno zaszkodzić ciągłe zanurzenie na głębokości do 1m. W oczy rzuca się też grubość urządzenia, która wynosi jedynie 6,4mm, co czyni Xperię Z3 Tablet Compact jednym z najcieńszych tabletów na rynku. Sprzęt jest przy tym dobrze wyważony i ze swoimi 270g zbytnio nie ciąży przy używaniu.

Z3_tablet_compact-15

Przedni panel prócz 8 calowego wyświetlacza o proporcjach 16:10 skrywa standardowy zestaw czujników, kamerę do wideorozmów o rozdzielczości 2,2MP oraz dwa głośniki stereo. Szczególnie ostatni element zasługuje na uwagę w sprzęcie służącym przecież przede wszystkim rozrywce. Ku mojemu zdziwieniu przetworniki wydają z siebie naprawdę przyjemne dźwięki. Oczywiście daleko im do poziomu audiofilskiego, ale obejrzenie filmu bez słuchawek nie wywołuje krwawienia bębenków. Ba, można nawet usłyszeć troszkę niskich tonów!

Z3_tablet_compact-25

Wróćmy jednak do obudowy i tym razem tylnego panelu. Jest on wykonany z miłego w dotyku, delikatnie matowego tworzywa. W jego górnej części znajduje się główny aparat (8,1MP), poniżej znajdziemy logo producenta oraz rodziny Xperia.

Z3_tablet_compact-12

Prawa krawędź to gniazdo jack 3,5mm ze wsparciem dla słuchawek z aktywną redukcją dźwięków otoczenia, charakterystyczny przycisk zasilania oraz podłużny kontroler głośności. Skok klawiszy jest poprawny, przyciski nie mają luzów i są ułożone na wygodnej wysokości.

Z3_tablet_compact-1

Na prawym boku najbardziej rzuca się w oczy magnetyczne złącze stacji dokującej. Zaraz obok niego, za zaślepką schowane są gniazda kart micro SD i Nano-SIM (tylko w wersji LTE).

Z3_tablet_compact-3
Z3_tablet_compact-5

Na górnej i dolnej krawędzi urządzenia nie znajdziemy zbyt wiele. Jedynie u dołu, zabezpieczone przed wodą, umieszczone jest złącze microUSB.

Z3_tablet_compact-2
Z3_tablet_compact-4
Z3_tablet_compact-6

Tabletu oczywiście nie da się rozebrać w warunkach domowych, dzięki czemu producent mógł zachować jego smukłą sylwetkę i zapewnić wysoki poziom wodoodporności.

Wyświetlacz

Jako, że Sony Xperia Z3 Tablet jest jednym z najdroższych tego typu urządzeń na rynku oczekuję po nim absolutnie bezkompromisowego wyświetlacza. Ekranu, który pozostawi wszelką tańszą konkurencję daleko w tyle.

Z3_tablet_compact-10

Niestety osobiście bardzo zawiodłem się na tym elemencie urządzenia. Nie zrozumcie mnie źle, Matryca zastosowana w Z3 Tablet Compact jest naprawdę przyzwoita, kąty widzenia zadowalające, widoczność w słońcu akceptowalna. Trudno też przyczepić się do szczegółowości wyświetlacza, chociaż jego rozdzielczość to tylko 1920 x 1200 px. Dlaczego zatem mówię, że zawiodłem się na ekranie? Wystarczy wziąć do ręki np. największego konkurenta recenzowanego tabletu – Samsunga Galaxy Tab S 8.4, żeby wiedzieć o czym mówię. Gdy spojrzy się na dzieło Koreańczyków słowo „WOW” samo ciśnie się na usta. Urządzenie Sony pod tym względem jest po prostu nijakie.

Z3_tablet_compact-28

Autorska technologia podświetlenia ekranu LCD trzema kolorami diod (Triluminos) moim zdaniem przegrywa z matrycami Super AMOLED. Na ile poziom nasycenia kolorów jest kwestią gustu, to nieskończony kontrast, którego brakuje w Z3 Tablet Compact jest czymś nieocenionym szczególnie podczas nocnego oglądania filmów.

Z3_tablet_compact-27

Wydajność i bateria

Z3_tablet_compact-10

Czymże byłaby recenzja bez oceny wydajności sprzętu? Przyjrzyjmy się zatem co Sony Xperia Z3 Tablet Compact skrywa pod obudową.

  •  8 calowy wyświetlacz IPS Triluminos o rozdzielczości 1920 x 1200 px (~283 ppi)
  • Snapdragon 801 – cztery rdzenie Krait 400 taktowane zegarem 2,5 GHz
  • Układ graficzny Adreno 330
  • 3GB pamięci RAM
  • 16/32GB pamięci wewnętrznej (obsługa kart microSD do 128GB)
  • Aparat główny o rozdzielczości 8,1MP i przedni 2,2MP
  • Akumulator 4500 mAh
  • HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps
  • NFC, Bluetooth 4.0, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac
Z3_tablet_compact-16

Nie ma wątpliwości, że jest to jeden z najszybszych tabletów z Androidem na rynku. Oczywiście potwierdzają to benchmarki:

Testy javascript (mniej = lepiej) | Create Infographics

 

Testy ogólne (więcej = lepiej) | Create Infographics

Androbench – test pamięci (więcej = lepiej) | Create Infographics
Z3_tablet_compact-19

Sony zdecydowało się na zastosowanie stosunkowo małego ogniwa o pojemności tylko 4500 mAh, przed testami obawiałem się, że może odbić się to negatywnie odbić na czasie działania na jednym ładowaniu. Na szczęście inżynierowie wykonali kawał świetnej roboty optymalizując zużycie energii przez tablet. Podczas normalnego użytkowania ładowałem go średnio raz na 2-3 dni co uważam za świetny wynik. Testy wykazały, że Xperia Z3 Tablet Compact jest w stanie, bez dostępu do gniazdka, wyświetlać film z pamięci wewnętrznej przez prawie 13h, troszkę krócej będziemy cieszyć się z przeglądania sieci poprzez WiFi, tutaj tablet wytrzymał około 9,5h. Spadek poziomu naładowania akumulatora w ciągu 24h nieużywania oscyluje w granicach 5%, więc tutaj Xperia również zdaje egzamin. Na dodatek ładowanie urządzenia trwa niecałe 4h, więc nawet gdy energii zabraknie nie będziemy przykuci do gniazdka zbyt długo.

Multimedia i aparat

Głównym zadaniem małego tabletu jest konsumpcja treści. Jak spisuje się w tej roli Xperia Z3 Tablet Compact? Oczywiście bez najmniejszego problemu radzi sobie z odtwarzaniem filmów w rozdzielczości FullHD, nie udało mi się znaleźć formatu, którego nie udałoby się obsłużyć.

Z3_tablet_compact-9

Dobre wyważenie, odpowiedni rozmiar i niezłe głośniki sprawiają, że oglądanie filmów np. w podróży jest naprawdę przyjemne. Szkoda tylko, że do ideału brakuje trochę matrycy. W ciemności w oczy razi „czerń”, a kąty widzenia wyświetlacza uniemożliwiają cieszenie się z seansu więcej niż trzem osobom.

Z3_tablet_compact-17

Gracze wylądują w siódmym niebie. Xperia Z3 Tablet Compact zapewni naprawdę najwyższy poziom tego typu rozrywki. 8 cali to idealny rozmiar urządzenia do ogrywania mobilnych produkcji. Na smartfonie często brakuje przestrzeni, z kolei duże 10 calowe tablety potrafią szybko zmęczyć ręce. Tutaj nie występuje żaden z tych problemów. Zastosowane podzespoły pozwolą na płynną rozgrywkę we wszystkie dostępne w Sklepie Play tytuły i nic nie wskazuje, żeby w najbliższym czasie miały pojawić się tam gry z którymi Xperia sobie nie poradzi.

Z3_tablet_compact-7

Prawdziwym killer feature związanym z grami jest w tym przypadku obsługa usługi Remote Play, która pozwala zagrywać się na tablecie w tytuły uruchomione na PS4. Wystarczy zadokować urządzenie w padzie od Play Station, by kontynuować rozgrywkę z pełnoprawnej konsoli na mniejszym, mobilnym ekranie.

Z3_tablet_compact-8

Większość ludzi których znam uważa, że tablety nie służą do robienia zdjęć. Coż, Xperia Z3 Tablet Compact potwierdza tę tezę. Umieszczony na tylnym panelu moduł z matrycą o rozdzielczości 8,1 MP nie wyróżnia się niczym nie tylko spośród flagowych urządzeń. Jest to po prostu słaby aparat, klasy tych, które możemy znaleźć w budżetowych smartfonach. Producent nie pokusił się nawet o zamontowanie diody doświetlającej. Jedynym sensownym zastosowaniem jakie mi dla niego przychodzi do głowy, to fotografowanie tekstu. O ile jest jasno, tablet radzi sobie z tym całkiem nieźle.

Oprogramowanie

Xperia Z3 Tablet Compact w tym momencie działa pod kontrolą Androida 4.4.4 KitKat jednak producent już zapowiedział aktualizację do wersji 5.0 Lollipop. System został wzbogacony o autorską nakładkę Sony, identyczną z tą jaką spotkamy w Xperii Z3 i Xperii Z3 Compact. Całość działa bardzo sprawnie, w codziennym użytkowaniu nie doświadczymy żadnych przycięć czy spowolnień.

Prócz wspomnianej już współpracy z PS4 znajdziemy tutaj m.in. słynną aplikację Walkman, aparat z ciekawymi dodatkami, czy świetny tryb oszczędzania energii 'Stamina”. Żeby się nie powtarzać zapraszam po szczegóły do recenzji Xperi Z3. Poniżej prezentujemy kilka zrzutów ekranu z tabletu:

Podsumowanie

Xperia Z3 Tablet Compact to urządzenie dobre. Nie mam wątpliwości, że sztab świetnych inżynierów włożył w nie całe swoje serca i naprawdę udało im się stworzyć bardzo udany sprzęt. Tablet szybki, lekki, wyważony, dający dużo radości z używania i energooszczędny. Nie wiem czy będzie on w stanie polepszyć kondycję japońskiego giganta, ale jeżeli nie to ciężko wyobrazić sobie sprzęt który byłby do tego zdolny. Jedyne do czego można poważnie się przyczepić to przeciętny ekran i aparat. Z3 Tablet Compact z SUPER Amoledem byłaby dla mnie sprzętem idealnym. Urządzenie zdecydowanie warte jest swojej nieniskiej ceny.

Z3_tablet_compact-9

Plusy:

  • Ogromna wydajność
  • Przemyślane wymiary, dobre wyważenie konstrukcji
  • Wysokiej jakości wykonanie 
  • Długi czas pracy na jednym ładowaniu
  • Współpraca z PS4
  • Tryb Stamina
  • wodoodporność 

Minusy:

  • Przeciętny wyświetlacz
  • Słaby aparat

Motyw