ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Sony Xperia Z3 Compact już w naszych rękach! Pierwsze wrażenia

Autor: Jakub Bereziewicz Kategoria: Recenzje
IMG_8172a

Od momentu kiedy flagowe smartfony topowych producentów zaczęły być nieco nieporęczne z uwagi na coraz większy ekran, w końcu przekraczający 5 cali. Mogliśmy zauważyć pojawienie się na rynku również ich mniejszych odpowiedników nazywanych zazwyczaj wersjami „mini” czy „compact”. Smartfony te bardzo mocno nawiązywały wyglądem do swoich większych braci, jednak nie zawsze szła w tym w parze ich specyfikacja techniczna.

Sony można by powiedzieć jest wyjątkiem, ponieważ mała Z3 poza mniejszą baterią (3100mAh vs 2600mAh) i rozdzielczością ekranu (1920x1080px vs 1280x720px), co jest w pełni zrozumiałe ze względu na mniejsze gabaryty ma tylko jedno ograniczenie. Zmniejszono również ilość pamięci RAM z 3GB do 2GB co jest dość niezrozumiałe. Tak czy inaczej można uznać ten smartfon za pełnoprawnego ”flagowca.

IMG_8149a

Rozmiar ma znaczenie?

Wygląda na to, że w stwierdzeniu tym jest ziarenko prawdy. Jednak ku zdziwieniu mężczyzn okazuje się, że mniejsza Z3 będzie mogła pochwalić się znacznie większym powodzeniem wśród kobiet. Wszystko przez to, że producenci smartfonów najprawdopodobniej zapomnieli, że wraz z rozwojem technologii nie rosną nasze dłonie. Okazuje się, że zastosowany w Xperii Z3 Compact ekran o przekątnej 4,6 cala wraz z niesamowicie cienkimi ramkami wokół niego stanowią duet, na który z niecierpliwością czekała cała rzesza fanów marki mających dość problemów z obsługą przerośniętego telefonu.

IMG_8168a

Osobiste odczucia

Ostatni raz z linią Xperia miałem styczność testując Sony Ericssona X10. Model ten na tyle zraził mnie swoją bezużyteczną nakładką systemową, że na długo rozstałem się z produktami tej marki. Gdy na rynku zadebiutowała seria Z i rozważałem zmianę swojego Samsunga Galaxy S III okazało się, że niezwykle ostre krawędzie smartfona powodujące niekomfortowe ułożenie w dłoni i słabe kąty widzenia ekranu skutecznie znów mnie zniechęciły. Teraz dałem kolejną szansę urządzeniom japońskiego producenta i wygląda na to, że skutecznie ją wykorzystają.

IMG_8145a

Sony Xperia Z3 Compact zaskakuje mnie na każdym kroku. Najbardziej niezwykłą funkcjonalnością jest oczywiście pełna wodoszczelność, którą mam okazję doświadczyć po raz pierwszy. Testowaliśmy już między innymi, czy da się słuchać muzyki pod wodą w wannie. Wynik testu: tak, da się.

Ze względu na to, że funkcje dotykowe nie działają pod wodą na boku urządzenia znaleźć się musiał także fizyczny spust migawki aparatu. Jako wielki fan serii Cyber-Shot (SE K750i pamiętacie?) muszę przyznać, że niezwykle za nim tęskniłem.

IMG_8197a

Właściwie aparat Xperii Z3 Compact to jedna z jej największych zalet. Urządzenie wyposażono w matrycę o rozdzielczości 20,7MPx pozwalającą nagrywać filmy w rozdzielczości 4K i trybie slow motion. Znajdziemy również niezwykle mocną diodę doświetleniową i możliwość wykorzystywania zewnętrznych pluginów wewnątrz aplikacji aparat. Dzięki nim możemy przykładowo zamienić nasz smartfon w skaner.

IMG_8157a

Sony chwali się, że zastosowana w najnowszych topowych smartfonach bateria pozwala na użytkowanie ich przez dwa dni. Póki co mogę przyznać, że faktycznie może być to prawda. W stosunku do HTC One (M8), który często nie wytrzymuje nawet jednego pełnego dnia widać znaczącą różnicę konsumpcji energii. Duży wpływ mogą mieć na to rozwiązania software’owe od Sony, które skutecznie oszczędzają baterię.

IMG_8167a

Pytania?

Po krótkim czasie spędzonym z Sony Xperia Z3 Compact zacząłem bardzo lubić ten sprzęt, który będzie mi towarzyszył jeszcze przez najbliższe dni. W tym czasie będę miał sposobność zapoznać się z nim lepiej i przygotować pełną recenzję – jeżeli macie jakieś konkretne pytania dotyczące tego modelu, lub też chcielibyście, by w końcowym teście poruszona została jakaś specyficzna kwestia, to zapraszam do pisania sugestii w komentarzach.

Sprawdź najnowsze wpisy