ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Acer Iconia Tab A501 – recenzja

Autor: Mariusz Urban Kategoria: Recenzje
iconia_tab_0001_tytu__owa_800x600

Rynek tabletów powoli zaczyna już odchodzić od czasów dzieciństwa. Po pierwszej fali urządzeń z Honeycomb, które cechowała obecność układu NVidia Tegra2 oraz nazbyt wysoka cena, nadszedł czas na kolejne, mierzące w szerszą liczbę konsumentów. To właśnie w tej kategorii mieści się recenzowany dziś tablet Acer Iconia Tab A501.

Tajwański producent nie wykazywał jak do tej pory zbyt dużej aktywności, jeżeli chodzi o urządzenia wyposażone w system Android, zwłaszcza na naszym rynku. Sytuacja ta się zmienia, każdy chce zdobyć jak największe grono klientów. I nawet, pomimo że Acer postanowił zmniejszyć o prawie połowę swoje oczekiwania co do sprzedaży tabletów w roku 2011, nie skreśla to szans serii A500 na zostanie jednym z najlepszych zawodników w tej kategorii.

Przyjrzyjmy się więc bliżej temu urządzeniu, by sprawdzić, czym może przyciągnąć do siebie potencjalnych nabywców.


Zestaw, budowa i pierwsze wrażenia

iconia_tab_8_pud__o_800x600

Do testów został dostarczony tablet Iconia A501, który od znanego już A500 różni się obecnością slotu na kartę SIM i obsługą modemu 3G. Stylistyka pudełka jest bardzo prosta, lecz elegancka i daje nam do zrozumienia, że obcujemy z produktem z wyższej półki. Brak na nim natłoku informacji, z przodu oraz na bokach odnajdziemy wypisane wyłącznie najciekawsze funkcje, z tyłu zaś możemy zapoznać się z pełną specyfikacją techniczną.

Domyślna lista dołączonych akcesoriów jest niestety bardzo uboga. W jej skład wchodzi ściereczka do czyszczenia ekranu, kabel USB oraz dedykowana ładowarka, która jest zdecydowanie zbyt krótka. Zabrakło chociażby słuchawek czy etui. Szkoda, że producenci zapominają nawet o tak niezbędnych dodatkach. Miło byłoby też zobaczyć w zestawie kabel HDMI i kartę pamięci.

iconia_tab_7___adowarka_800x600

Po wyjęciu A501 z pudełka pierwszym wrażeniem dla osoby niemającej wcześniej styczności z tabletami jest jego duży rozmiar. Większość frontowej części urządzenia stanowi potężny ekran 10,1”, o którym więcej powiemy w następnym rozdziale. Wokół niego znajduje się czarna ramka o rozsądnych wymiarach umożliwiająca wygodne trzymanie tabletu w dłoniach. Poza tym po lewej części ekranu zamontowano oko kamerki 2 MPx przeznaczonej do rozmów wideo.

Testowanego urządzenia z pewnością nie można nazwać grubym, lecz obudowa 13,3 mm nie plasuje go na liście najsmuklejszych tabletów na rynku. Dla przykładu przypomnijmy, że w przypadku Galaxy Tab 10.1 jest to 8,6 mm. Na korzyść Acera działa kształt obudowy, który zwęża się u góry oraz u dołu, przez co urządzenie sprawia wrażenie chudszego niż w rzeczywistości jest.

iconia_tab_14_800x600

Na jego lewej krawędzi ulokowano przycisk wybudzania, standardowe gniazdo Jack 3,5 mm oraz port microHDMI, pozwalający na wyświetlanie obrazu na kompatybilnych ekranach.

iconia_tab_3_800x600

Po prawej stronie znajdziemy gniazdo ładowania, microUSB do łączenia z komputerem, oraz pełnowymiarowy port USB, pozwalający na podłączanie zewnętrznych urządzeń. Podczas testów udało mi się podłączyć pełnowymiarową klawiaturę, zwykłą myszkę oraz różne nośniki zewnętrzne – wszystkie te akcesoria w pełni współpracowały z Iconia Tab A501. Poza tym na prawej krawędzi znajdziemy też dziurkę pozwalającą na zresetowanie tabletu – bywa przydatna, zwłaszcza, że akumulatora nie można wyciągnąć w łatwy sposób.

iconia_tab_4_800x600

Spód urządzenia zawiera wyłącznie gniazdo służące do podłączenia stacji dokującej, natomiast górna krawędź została wyposażona w przyciski regulacji głośności, blokadę orientacji ekranu oraz plastikowe drzwiczki, za którymi umieścimy naszą kartę SIM oraz microSD.

iconia_tab_10_800x600

Tył obudowy został wykonany głównie z metalu, który sprawia wrażenie wysokiej jakości. Po wzięciu tabletu w dłonie jest on przyjemnie zimny. Na środku tylnego panelu umieszczono logo producenta, a pod nim znajdują się dwa głośniki generujące dźwięk o akceptowalnej jakości. Minusem takiego rozwiązania jest spadek słyszalności po położeniu tabletu na płaskiej powierzchni – dźwięk wydaje się wtedy zniekształcony. W prawym górnym logu wyróżnia się obiektyw aparatu 5 MPx z diodą LED służącą do doświetlania fotografowanych obiektów.

iconia_tab_15_800x600

Acer Iconia Tab A501 to urządzenie stosunkowo ciężkie. Wygodne trzymanie go w jednej ręce bez przyzwyczajenia jest prawie niemożliwe. Nie mam pojęcia czy przyczyną jest metalowe wykonanie obudowy, czy też wbudowany akumulator tak obciąża tablet, lecz jest to wada, która najbardziej daje się nam we znaki podczas codziennego użytkowania. W porównaniu z konkurencją – Galaxy Tab 10.1: 595g – Acer Iconia Tab z masą przekraczającą 730g plasuje się w wadze ciężkiej. Oczywiście można do tego przywyknąć, a podczas korzystania z tabletu w dwóch dłoniach praktycznie nie odczuwamy zmęczenia.

Ogólne wrażenia co do budowy tabletu są jak najbardziej pozytywne; wszystkie elementy są idealnie spasowane, nic nie trzeszczy i nie ugina się pod naciskiem. Nie mamy wrażenia, że całość rozpadnie się nam w dłoniach. Dobrane materiały to najwyższa półka, urządzenie nie ma tendencji do nagrzewania się nawet podczas intensywnego użytkowania czy też w czasie ładowania.

iconia_tab_16_800x600
iconia_tab_5_800x600
iconia_tab_12_800x600


Ekran

iconia_tab_13_800x600

Iconia A501 posiada ekran o standardowej przekątnej 10,1” oraz rozdzielczości 1280×800. Wykorzystana została zwyczajna matryca TFT LCD, która niestety odstaje od tych wykonanych w technologii IPS czy AMOLED. Objawia się to w gorszym odwzorowaniu barw, które wydają się momentami jakby zamglone. Doskwiera też zbyt niskie ustawienie progów automatycznej jasności – wyświetlany obraz wygląda znacznie lepiej po ręcznym ustawieniu mocy podświetlenia. Jak w przypadku innych tabletów wadą jest błyszczące się szkło, które odbija obraz nawet podczas korzystania w zamkniętym pomieszczeniu.

Inną dolegliwością, z którą spotkałem się podczas pracy na A501, było wyświetlanie artefaktów, przysłaniających interesującą nas zawartość. Problem ten jest związany wyłącznie z zastosowanym oprogramowaniem, lecz o dziwo po kilku dniach ustąpił i już więcej nie udało mi się go doświadczyć.

screen_bug

Przejdźmy do zalet użytego ekranu. Po pierwsze zapewnia on bardzo dobre kąty widzenia – pod tym względem jest to jeden z najlepszych tabletów na rynku. Nie można narzekać na jego czułość i precyzję działania, wszystko funkcjonuje tak, jak powinno. Do budowy ekranu wykorzystano wzmocnione szkło Gorilla Glass firmy Corning, które powinno zagwarantować ponadprzeciętną odporność na zarysowania. Nie wykonałem żadnych testów potwierdzających to, ale wierzę na słowo producentowi – przez 2 tygodnie użytkowania tabletu na powierzchni ekranu nie pojawiła się ani jedna skaza. Tablet obsługuje również multitouch, a maksymalna ilość rozpoznawanych punktów przyłożenia wynosi 10. Warto też wspomnieć, że podświetlenie jest równomierne i w żadnym z rogów nie doświadczymy jego wycieku, co potrafi doskwierać w produktach konkurencji, np. ASUS EEE Pad Transformer.


Specyfikacja techniczna

iconia_tab_1_800x600

Obecnie dostępne na rynku tablety z systemem Honeycomb nie różnią się zbytnio między sobą, jeżeli chodzi o konfigurację sprzętową. Iconia A501 nie wyłamuje się z szeregu w żaden szczególny sposób, a wśród danych technicznych znajdziemy między innymi:

– system operacyjny Android 3.2 Honeycomb; – procesor NVIDIA Tegra 250: dwurdzeniowy Cortex-A9 o częstotliwości 1 GHz; – układ graficzny GeForce ULP; – 1 GB RAM; – 16 GB pamięci flash; – obsługa sieci: GSM 850/900/1800/1900, UMTS 850/900/1900/2100; – wyświetlacz TFT LCD 10,1” WXGA (1280×800); – aparat 5 MPx z diodą LED z tyłu, 2 MPx z przodu; – aGPS, Bluetooth 2.1 + EDR, WiFi 802.11b/g/n; – gniazdo kart microSD; – akumulator 3260 mAh; – wymiary 260 x 177 x 13,3 mm; Dwurdzeniowa Tegra2 to już sprawdzony układ, zapewniający dobrą wydajność oraz rozsądne zużycie energii. W połączeniu z 1 GB pamięci RAM nie powinniśmy narzekać na opóźnienia reakcji czy zawieszenia. Wbudowane 16 GB pamięci dla większości użytkowników powinno okazać się wystarczające, lecz gdyby tak nie było, to możemy je rozszerzyć przy pomocy kart microSD o pojemności do 32 GB.

Wbudowane ogniwo posiada pojemność 3260 mAh i nie można go usunąć z tabletu. Zostałem pozytywnie zaskoczony czasem działania, który oferuje. Przy stałym połączeniu WiFi akumulator wystarcza na jeden dzień pracy (od rana do wieczora), a podczas normalnego użytkowania Iconia A501 wytrzymywała nawet do 3 dni pracy. Wynik ten jest wysoce zadowalający i podchodząc do testów nie spodziewałem się tak dobrych rezultatów.

battery


Łączność

Acer Iconia Tab A501 oferuje większość z dostępnych typów łączności bezprzewodowej. Jak wspomniałem wcześniej podstawową różnicą między modelami A500 i A501 jest obsługa modemu 3G. Czułość wbudowanej anteny GSM/UMTS jest bardzo dobra i zapewnia dobry zasięg. Szybkość połączenia jest również bez zarzutu.

Wbudowany moduł WiFi w mgnieniu oka nawiązuje łączność z wybranym punktem dostępu. Jednak zasięg anteny WLAN jest odrobinę słabszy i na obrzeżach sygnału; gdzie części smartfonów wciąż udaje się nawiązać połączenie Iconia A501 ma z tym problem. Na pokładzie jest też łączność GPS z obsługą aGPS, która sprawuje się bez zarzutu.


Oprogramowanie

aboutinfo

Testowany egzemplarz wyposażony został w najnowszego Androida 3.2 Honeycomb. Nie wnosi on wielkich zmian do funkcjonowania, lecz miło widzieć, że producent postarał się z dostarczeniem aktualnego oprogramowania. Acer nie pokusił się o znaczne modyfikacje systemu, i w żadnym wypadku nie jest to wada, gdyż standardowy Honeycomb to bardzo udany produkt.

 By odblokować ekran musimy przeciągnąć mniejsze kółko poza obszar dużej obręczy. Ekran odblokowywania jest prosty i nie przytłacza ilością informacji.

lockscreen

Użytkownik ma do dyspozycji 5 pulpitów, których ilość nie może być edytowana. Przejście pomiędzy nimi odbywa się poprzez przesunięcie palca po ekranie bądź naciśnięcie krawędzi pulpitu. Możemy na nich dowolnie rozmieszczać skróty do aplikacji, widżety i inne dodatki. Opcja edycji zawartości włącza się po naciśnięciu ikony plusa w prawym górnym narożniku lub przez dłuższe przytrzymanie palca na ekranie. Ciekawą funkcją wprowadzoną już w Androidzie 3.1 jest możliwość skalowania części widżetów do dowolnego rozmiaru. Na dolnej belce wyświetlane są trzy statyczne przyciski: cofania, powrotu na domyślny pulpit oraz zmiany aktywnej aplikacji. Na prawo od nich znajduje się cyfrowy zegar, status baterii oraz zasięgu, który po naciśnięciu wyświetla więcej informacji i pozwala na zmianę ustawień.

homescreen

Kalendarz w HC 3.2 prezentuje się świetnie i tak jak wszystkie aplikacje systemowe w pełni wykorzystuje przestrzeń roboczą oferowaną przez duży ekran. Wydarzenia pochodzące z różnych kalendarzy oznaczane są innymi kolorami, ułatwia to sprawne zarządzanie nimi. Dostępne są trzy tryby widoku, każdy z nich przedstawia inny okres. Dodawanie nowych wydarzeń bardzo przypomina system znany ze smartfonów. Oferowany kalendarz powinien spełnić wszystkie wymagania nawet najbardziej wymagających użytkowników.

calendar

Inną aplikacją zasługującą na wyróżnienie jest wbudowany klient Gmail. Jego adaptacja została dokonana perfekcyjnie i jest to jedna z moich ulubionych aplikacji w Androidzie Honeycomb. Program ten podzielono na dwie sekcje; po lewej stronie ekranu możemy poruszać się między wszystkimi folderami naszej skrzynki, a po prawej widzimy listę nagłówków znajdujących się w nich wiadomości. Po wybraniu interesującej nas pozycji zostaje wyświetlona pełna konwersacja, którą możemy w dowolny sposób zarządzać. Możliwe jest zaznaczanie kilku wątków na raz, oznaczanie ich jako ulubione czy przenoszenie między folderami.

gmail

Również standardowy Android Market prezentuje się bardzo okazale. U góry ekranu automatycznie przesuwana jest pozioma lista promowanych aplikacji, środek zajmowany jest przez programy polecane, posegregowane według różnych kryteriów, na przykład „najlepsze bezpłatne”, „najbardziej dochodowe”. W prawym rogu znajduje się pełna lista kategorii, spośród których możemy wyszukiwać interesujące nas tytuły. Dla mnie zabrakło tam zakładki „Dostosowane do tabletów”, gdyż mimo wszystko ciągle ciężko jest znaleźć aplikacje w pełni korzystające z dobrodziejstw dużego ekranu.

Androidowa klawiatura sprawuje się wzorowo, wydając przyjemny dźwięk przy kliknięciach. Wpisywanie odbywa się bez przeszkód i nie zdarzają się sytuacje błędnego rozpoznawania klawiszy. Szkoda, że w Iconia Tab A501 nie została ona wyposażona w obsługę polskiego słownika. Na otarcie łez mamy dodatkową klawiaturę XT9 Text Input z obsługą naszego języka, która w żaden sposób nie odbiega funkcjonalnością od oryginału, jednak zdarza jej się mieć przestoje przy wprowadzaniu tekstu, czego nie doświadczymy z drugą klawiaturą.

Do standardowego pakietu aplikacji tajwański producent dołączył kilka swoich pozycji, z których część może okazać się całkiem użyteczna, lecz niektóre z nich to po prostu zbędne dodatki. Kilka z nich, nie pasujących  do żadnego z następnych rozdziałów, postaram się omówić pokrótce:

– Acer Sync – Pozwala na synchronizowanie danych z komputerem PC, dedykowane narzędzie można pobrać ze strony internetowej producenta. – Docs To Go – Czytnik dokumentów, obsługujący większość znanych formatów. Szkoda, że do tak drogiego sprzętu nie dodano pełnej wersji tego pakietu biurowego, który nieraz okazuje się bardzo przydatny. – Kobo, LumiRead, ZinoReader – Czytniki ebooków z własną wypożyczalnią książek. Po uruchomieniu oferują kilka darmowych tytułów w języku angielskim. – Rejestrator dźwięku – Prosty dyktafon o dobrej czułości. – SocialJogger – Autorski klient serwisów społecznościowych, takich jak Twitter i Facebook. Nie został zbyt dobrze przystosowany do dziesięciocalowego ekranu i moim zdaniem wyświetlane czcionki mają zbyt duży rozmiar. Posiada ciekawy system poruszania się po liście najnowszych aktualizacji przy pomocy wskaźnika po prawej stronie ekranu.

Poza tym dodano kilka własnych widżetów, z których wyróżniają się cyfrowy zegar z datą oraz pogoda, pobierająca dane z serwisu Accuweather.

Podczas testów nie doświadczyłem większych problemów ze stabilnością systemu, co jest dużym atutem, zwłaszcza, że nie jest to wersja finalna. Całość działa płynnie, wszystkie animacje wyświetlane są bez przestojów, tyczy się to również przełączania między pulpitami. Uruchamianie aplikacji jest niemal błyskawiczne i gwarantuje wysoki komfort korzystania z tabletu. Sytuacje, gdy trzeba było skorzystać z wbudowanego przycisku reset były raczej jednostkowe i wynikały ze zbytniego obciążenia procesora, a nie z problemów z oprogramowaniem.

docstogo

multitasking


Internet

Standardowa przeglądarka internetowa jest bardzo dobra i świetnie sprawuje się na tablecie. Przewijanie stron działa płynnie, a problemem dla niej nie są nawet duże ilości materiału flash. Na dziesięciocalowym ekranie strony prezentują się znakomicie i rzadko trzeba cokolwiek przybliżać za pomocą gestu oddalania palców. Ulubione adresy możemy szybko oznaczać w zakładkach, do których dostęp możemy uzyskać między innymi przez dedykowany widżet umieszczany na pulpicie. Przeglądarka pozwala na otwieranie stron na wielu kartach, których ilość ogranicza się do szesnastu, co jest w zupełności wystarczające.

Iconia Tab A501 dobrze sprawdzi się jako narzędzie do przeglądania Sieci, a korzystanie z ekranu dotykowego pozwala na lepszą interakcję z wyświetlaną zawartością, zwiększając tym samym komfort i przyjemność użytkowania. Podczas trwania testów do korzystania z Internetu częściej sięgałem właśnie po tablet, niż komputer czy smartfon. Możliwość szybkiego włączenia urządzenia i przejścia do interesującej nas zawartości na wygodnym, dużym ekranie jest czasem niemal bezcenna. Do tego idealnym dodatkiem jest wbudowany modem 3G pozwalający pozostać w kontakcie praktycznie w każdym momencie.

browser


Multimedia

Acer promuje serię Iconia A500 jako wysoce nastawioną na wszelkie multimedia. O takich aspiracjach świadczy wiele czynników, między innymi bogaty pakiet dedykowanego oprogramowania. Aplikacja Nemo Player jest dołączana do większości urządzeń tajwańskiego producenta i ma być swoistym centrum zarządzania wszelkimi multimediami: posiada przeglądarkę zdjęć, odtwarzacz muzyki i wideo. Została dostosowana do dużego ekranu i działa bez zarzutu, jednak mi do gustu bardziej przypadły systemowe odpowiedniki.

Elementem wyróżniającym A501 spośród innych znanych mi urządzeń jest niezwykle dobra jakość dźwięku przez wbudowane gniazdo słuchawkowe. Jest to zasługą implementacji Dolby Mobile, która w przeciwieństwie do innych promowanych systemów wzbogacania dźwięku faktycznie robi wielką różnicę. Śmiało mogę powiedzieć, że Acer Iconia A501 gwarantuje najlepszą jakość dźwięku ze wszystkich znanych mi urządzeń z Androidem. Specjalna zakładka w ustawieniach służy do konfiguracji wysokich i niskich tonów, dostępny jest też korektor oferujący kilkanaście różnych trybów.

music

Do odtwarzania muzyki może nam posłużyć wspomniany wyżej Nemo Player bądź też standardowa aplikacja systemowa, która na Honeycomb prezentuje się bardzo ładnie, pozwalając na sprawne zarządzanie naszą kolekcją utworów.

Ciekawym dodatkiem jest MusicA, program potrafiący rozpoznać odgrywany aktualnie kawałek, połączyć się z internetową bazą danych i podać nam jego tytuł, artystę oraz album, z którego pochodzi. Poza tym po prawej stronie ekranu możemy zgłębić biografię wykonawcy, która niestety zdarza się nie pasować do reszty.

musica

Przeglądanie zdjęć możliwe jest za pomocą kilku różnych aplikacji. Systemowa galeria działa bez zastrzeżeń i oferuje podstawową funkcjonalność, znaną między innymi ze smartfonów. Obrazy wyświetlają się błyskawicznie, bez zająknięcia i obsługiwane są wszystkie standardowe gesty.

gallery

Nemo Player nie oferuje większej ilości funkcji, a jego działanie bywa momentami spowolnione, przełączanie między zdjęciami nie jest równie płynne, co w systemowej galerii.

gallery_nemo

Trzecią aplikacją zainstalowaną na A501 do obsługi grafik jest Przeglądarka Obrazów autorstwa firmy Acer, oferująca kilka ciekawych rozwiązań. Wyświetla ona zdjęcia w formie albumu, a podczas zmieniania obrazu imituje kartki. Efekt jest całkiem dobry i jest to bardzo ciekawe rozwiązanie. Dodatkowo aplikację wzbogacono o unikalny dla niej system gestów, wykorzystujący wiele punktów dotyku i akcelerometr.

photoviewer

Testowany sprzęt dobrze radzi sobie z odtwarzaniem materiału wideo nawet o rozdzielczości FullHD 1080p. Również tu nie musimy narzekać na spadki wydajności czy kratkowanie, procesor NVidia Tegra2 dzielnie sprosta naszym wymaganiom. Zewnętrzne filmy możemy odtwarzać przy użyciu aplikacji Nemo Player. Dostępny jest też świetnie wyglądający klient YouTube, dający na dostęp do Internetowej bazy nagrań. On także nie ma problemów z nagraniami o wysokiej rozdzielczości.

youtube


Aparat

iconia_tab_11_800x600 Iconia A501 została wyposażona w aparat o rozdzielczości 5 MPx z dodatkową diodą LED. Powiedzmy sobie szczerze, że w tablecie funkcjonuje on jedynie jako dodatek i trudno spodziewać się po nim wielkich rzeczy. Nie inaczej jest w tym przypadku – wykonywane zdjęcia są przeciętnej jakości, posiadają szumy, kiepsko wypada też odwzorowanie barw. Nawet wbudowany autofocus miewa problemy z właściwym dobraniem prawidłowych ustawień i zdjęcia czasem wychodzą nieostre.

Maksymalna rozdzielczość kręconych materiałów wideo to 720p, czyli całkiem dobra. Jednak w praktyce nagrania wypadają równie niezadowalająco, co zdjęcia. Szkoda, że Acer nie przyłożył się bardziej do kwestii aparatu, lecz ciężko mi wyobrazić sobie, by ktoś kupował tablet z myślą o wykorzystywaniu go jako substytut cyfrówki, bądź też wyciągał go by szybko uchwycić interesującą scenę.

Nad możliwościami przedniego aparatu 2 MPx nie ma co się długo rozwodzić – nie nadaje się on do niczego więcej poza rozmowami wideo. Co do oprogramowania kontrolującego aparat, to jest to standardowa aplikacja z Androida Honeycomb. Pozwala na modyfikację podstawowych ustawień, jak balans bieli, czy też ekspozycja, możemy też wykorzystać któryś z przygotowanych efektów.


Wydajność i gry

Jak już wspomniałem wcześniej, Acer Iconia A501 zapewnia dobrą wydajność, która jest zasługą użytego układu NVidia Tegra2 oraz 1 GB pamięci RAM. Wiele osób ceni sobie tablety ze względu na ciekawy wymiar rozrywki, który wnoszą gry na ekranie o wysokiej rozdzielczości. Wśród dodatków do oprogramowania znalazły się też trzy gry znanych producentów: Let’s Golf i Hero of Sparta autorstwa Gameloft oraz NFS: Shift od EA. Każdy z tych tytułów został przygotowany w taki sposób, by jak najlepiej prezentować się na tablecie. Generalnie rzecz biorąc jest to miły dodatek i wśród dołączonych tytułów każdy znajdzie coś dla siebie.

letsgolf

Do bazy gier zoptymalizowanych dla układu Tegra2 mamy dostęp z poziomu preinstalowanej aplikacji Tegra Zone. Umieszczone tam tytuły wykorzystują dodatkową moc obliczeniową procesora NVidii, korzystają też z dobrodziejstw układu graficznego GeForce ULP. Podczas testów bawiliśmy się grami Pinball HD, Samurai II: Vengance oraz Fruit Ninja THD i każda z nich działała bardzo płynnie, oferując przy tym sporą dawkę rozrywki i przyjemne efekty graficzne.

tegra_zone

Czas na porównanie kilku benchmarków. Mimo że nie uważam tego za prawdziwy wykładnik wydajności, to pewnie wielu z Was interesują osiągi recenzowanego dziś sprzętu. Ulubieniec fanatyków wykresów, czyli Quadrant, odmówił współpracy z systemem Honeycomb. W teście Linpack Iconia A501 osiągała wynik oscylujący wokół 50 MFLOPS. Inny popularny benchamrk, Smartbench w indeksie produktywności dał Iconii 1755, a w indeksie gier 2505 punktów. Wyniki testów również wskazują na dobrą wydajność nowego tabletu Acera.

linpack


Podsumowanie

iconia_tab_0001_tytu__owa_800x600 Urządzenia z serii Acer Iconia A500 to w chwili obecnej jedno z najlepszych rozwiązań dla osób poszukujących tabletu z Honeycomb za rozsądne pieniądze. Praktycznie największym konkurentem dla nich jest ASUS EEE Pad Transformer, który oferowany jest za bardzo podobną cenę. Porównanie tych dwóch urządzeń to temat na osobny artykuł, postaram się wskazać jedynie najistotniejsze różnice. Na korzyść Acera działa obecność wbudowanego portu USB, który ASUS uzyskuje dopiero po podłączeniu do zewnętrznej stacji dokującej. Iconia oferuje solidniejsze, metalowe wykonanie, przy niewielkim wzroście masy (ok. 50g różnicy). Za to Asus ma do zaoferowania chudsze krawędzie boczne, lepszy ekran IPS (który co prawda ma problemy z wyciekaniem podświetlenia) oraz możliwość dokupienia dedykowanej stacji i korzystania z niego jak netbooka.

Wybierając A501 na pewno nie stracicie. Jeżeli jesteście pewni, że potrzebny jest Wam tablet, to produkt Acera może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Zalety: – Dolby Mobile – metalowa obudowa – wbudowany port USB – wydajność – czas pracy na baterii – obsługa modemu 3G Wady: – przeciętny ekran – waga – ubogi zestaw – aparat

Sprawdź najnowsze wpisy