ebookpoint_logo

Komentarze pod niedawną recenzją książki „Android w praktyce: Projektowanie aplikacji” uświadomiły nam dwie sprawy. Z jednej strony szukacie publikacji w prosty sposób dostarczających fachowych informacji o systemie z Zielonym Robocikiem, a z drugiej nie wszyscy uważają, że recenzowany tytuł to dla nich najlepszy wybór. Często pojawiały się wzmianki o książkach wydawanych przez Helion.

 

Jako, że od wielu lat  kupuję książki tego wydawnictwa, a z należącej do Helionu księgarni z ebookami korzystam praktycznie od momentu jej powstania, postanowiłem przybliżyć naszym czytelnikom mobilną aplikację Ebookpoint.pl.

 

Program jest czytnikiem ebooków pochodzących z serwisu ebookpoint.pl. Kropka. Wprawdzie pozwala na otwieranie zewnętrznych plików, ale nie są one dodawane do biblioteki. W praktyce na tyle zmniejsza to jego użyteczność przy czytaniu książek o innym pochodzeniu, że w takim wypadku lepiej zainteresować się jakimś uniwersalnym czytnikiem. Jeżeli jednak będziemy aplikacji używali jako klienta sklepu, to zdecydowanie zaczyna robić się ciekawie.
 
ebookpoint1
 
Interfejs aplikacji nie jest już pierwszej świeżości, a miniatury książek, szczególnie na ekranach o wysokiej rozdzielczości, kłują w oczy pikselami. Niby są to szczegóły, ale przyzwyczailiśmy się już do po prostu pięknych programów, a do takiego Ebookpoint sporo jeszcze brakuje. Kuleje też obsługa tabletów. Na dużym ekranie zobaczymy dokładnie to samo co na smartfonie, więc żeby wygodnie poczytać należy sporo czasu spędzić dostosowując ustawienia wyświetlania.
 
ebookpoint2
 
Najwięcej czasu w aplikacji spędzamy podczas czytania, więc przejdźmy do tego elementu. Tutaj jest już zdecydowanie lepiej, szczególnie na smartfonach. O ile nie próbujemy czytać plików w formacie pdf, otrzymamy dobrze sformatowany, czytelny tekst, z niezłą obsługą obrazków i tabel. Zmiana strony nie przysparza problemów, robimy to tapnięciem w odpowiednią część ekranu lub przy pomocy przycisków głośności. W ustawieniach możemy zmienić nie tylko wielkość czcionki, ale też jej krój (do wyboru Times New Roman, Palatino i Arial), rozmiar marginesów i interlinii, czy jasność lub tryb ekranu (dzienny, nocny, sepia). Ebookpoint oczywiście zapamiętuje ostatnio czytaną stronę, jednak nie synchronizuje jej z żadną chmurą, więc w przypadku gdy korzystamy np. z tabletu i smartfona  to przejścia pomiędzy urządzeniami są bardzo niewygodne. Amazon w czytniku Kindle przyzwyczaił nas do możliwości umieszczania w książkach notatek i adnotacji, niestety w aplikacji Ebookpoint takiej opcji nie znajdziemy. Istnieje za to całkiem sprawny system zakładek, które niestety również istnieją tylko lokalnie.

ebookpoint4

Drugą najważniejszą funkcjonalnością aplikacji jest integracja z księgarnią Ebookpoint.pl. Ta wygląda zdecydowanie lepiej niż sama obsługa książek, widać na czym skupili się twórcy. Każdy z zakupionych przez nas tytułów trafia na wirtualną półkę, z której dwoma kliknięciami możemy pobrać go na urządzenie. Przed pobraniem mamy wybór czy wolimy czytać plik w formacie .epub (lepszy na smartfonach) czy .pdf (świetnie sprawujący się na tabletach). Z poziomu aplikacji możemy też kupić książkę. Nie będę rozwodził się nad ich kategoryzacją czy wyszukiwarką – te działają poprawnie. Ciekawy jest sposób płatności za wybrane przez telefon pozycje. Ebookpoint przewidział tutaj tylko jedną możliwość – zapłatę poprzez serwis YetiPay. Ma to swoje dobre i złe strony. Taka transakcja jest szybka i nie wymaga praktycznie żadnych formalności, ale żeby jej dokonać niestety należy posiadać zasilone konto YetiPay. Nie będę oceniał takiego rozwiązania, ale uniemożliwia ono klientom nie zainteresowanym zakładnaiem kolejnych kont (w tym mi) zakup z poziomu aplikacji.

ebookpoint3

Podsumowując aplikacja Ebookpoint, jeżeli jesteśmy klientami tej księgarni, bardzo ułatwia czytanie zakupionych tam pozycji. Niestety przed jej twórcami jeszcze sporo pracy (synchronizacja z chmurą!). Jeżeli nie masz zamiaru kupować w Ebookpoint.pl lepiej wybrać coś bardziej uniwersalnego.
 
ebookpoint_tabelka

Pobierz Ebookpoint za darmo ze sklepu Play!

 
 
KONKURS

Od dawna znam przyjemne podejście do marketingu księgarni, więc postanowiłem spróbować wynegocjować kilka kodów na darmowe ebooki dla naszych czytelników. Udało się, więc mamy dla Was konkurs! Spośród osób które do końca wakacji (31.08.14r. godz. 23:59) pobiorą aplikację Ebookpoint i w Sklepie Play zostawią o niej kreatywną opinię z dopiskiem: „[Testuję z Android com pl]” redakcje Android.com.pl i Ebookpoint.pl wybiorą trzy najciekawsze i nagrodzą je kolejno: 1 miejsce – 3 dowolnie wybrane ebooki, 2 miejsce – 2 dowolnie wybrane ebooki, 3 miejsce
– jeden dowolnie wybrany ebook (oczywiście z oferty Ebookpoint.pl).

 

Ponadto, dla wszystkich, przygotowaliśmy zniżkę o połowę na wszystkie ebooki poświęcone Androidowi w ofercie Ebookpoint.pl (lista tutaj). Aby ją otrzymać, przy składaniu zamówienia należy podać kod [ ANDROID.COM.PL ]. Promocja ważna do 31.08.14r.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Kacper Bąk

Elektronik, twórca internetowego wideo, geek i maniak Androida.