ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

TDK 2in1 Flash Drive – recenzja pamięci przenośnej do smartfonu

Autor: Łukasz Pająk Kategoria: Polecane
IMG_0413

Zarówno smartfony jak i tablety mają w zanadrzu tyle funkcji, że naprawdę ciężko jest je wszystkie zliczyć. Niemniej jednak, korzystanie z nich wszystkich wymaga przede wszystkim ogromnej ilości pamięci użytkowej. To sprawiło, że dzisiaj 4 GB wbudowanej przestrzeni dla użytkownika jest najzwyklej w świecie niewystarczające na kilka aplikacji i parę płyt muzycznych w dobrej jakości. Oczywiście od dawien dawna na rynku można dostać karty pamięci, ale jednak nie wszystkie mobilne urządzenia oparte na systemie Android są wyposażone w odpowiednie sloty, a potrzeby zawsze z czasem rosną. W takim razie co należy zrobić jeżeli widzimy, że nie mamy już nic zbędnego do usunięcia, a przestrzeń dyskowa już się kończy i karta pamięci nie wchodzi w grę? Możemy nabyć pendrive’a, który bez problemu podłączymy do smartfona i tabletu.

Przez kilka tygodni miałem okazję testować właśnie taki wyrób od TDK – firmy znanej kiedyś głównie jako producenta kaset magnetofonowych i ogólnie produktów wykorzystujących taśmy magnetyczne. Dzisiaj nieco mniej słychać o ofercie tego producenta, ale przyjrzyjmy się pamięci przenośnej „2w1”.

O pamięci

IMG_0404

Pamięć przenośną otrzymujemy w widocznym powyżej blistrze i oczywiście w zakupie otrzymujemy jedynie pendrive’a, bo i czego więcej można się spodziewać? Samo urządzenie jest wykonane z tworzyw sztucznych stosunkowo dobrej jakości aczkolwiek zastanawiam się, czy z czasem białe napisy nie zaczną znikać z obudowy. Z kolei wnętrze skrywa dwa złącza: USB i przejściówkę do MicroUSB. Niestety, ale są to interfejsy wykonane w technologii USB 2.0, a więc prędkości niekoniecznie zadziwią, ale o tym w swoim czasie. W ofercie dostępne są trzy wersje różniące się oczywiście ilością dostępnej pamięci: 16 GB, 32 GB i 64 GB. Oczywiście, aby móc podłączyć zewnętrzną przestrzeń potrzebujemy smartfona lub tabletu z systemem Android w wersji od 4.1 Jelly Bean w górę oraz z obsługą USB OTG. Co ciekawe, producent zachęca do korzystania z ES File Manager w celu zwiększenia wydajności – od razu mówię, że ja osobiście nie znalazłem w tym większego sensu. Podczas testów zauważyłem, że wiele osób zastanawia się czy na tego typu dodatkach można instalować aplikacje – niestety, ale nie jest to możliwe w bezpośredni sposób chociaż widziałem kilka poradników na zmylenie systemu.

Wykonanie

IMG_0418

Przyjrzyjmy się bliżej samemu wykonaniu. Produkt TDK nie należy do najmniejszych tego typu.  Znamy już pendrive’y wielkości samej wtyczki, a testowany przeze mnie model mierzy (wysokość x szerokość x grubość): 55 x 17 x 9 mm. To zdecydowanie nie jest mało i doskonale się o tym przekonałem niejako przez swoje zaniedbanie – pamięć podłączona do mojego smartfona i noszona w kieszeni po prostu się wygięła, co widać na następującym zdjęciu:

IMG_0426

Oczywiście pendrive wciąż działa, ale jego obsługa uległa znacznemu pogorszeniu. Już z początku miałem problemy z szybkim korzystaniem z systemu obrotowo-przesuwnego, gdyż należało go troszkę wyrobić, aby wszystko dobrze pasowało. Niemniej jednak wykorzystane twarde tworzywo sztuczne wydaje się solidne i nie sądzę, aby łatwo pękło – w przeciwieństwie do napisów, o których wcześniej wspomniałem. Mimo wszystko, na pewno na plus należy zaliczyć właśnie sposób przemiany pendrive’a do komputera w pamięć przenośną do telefonu. Wszystko to sprawia, że nie potrzebujemy żadnych zaślepek, które łatwo i szybko można zgubić. Oczywiście na rynku znajdziemy także inne równie ciekawe rozwiązania, bardziej kompaktowe. Na koniec tego punktu, na uwagę zasługuje jeszcze możliwość zawiązania smyczy, co pozwoli od razu przyczepić pendrive’a do smartfonu, aby dodatkowa pamięć nie zginęła.

Wydajność

IMG_0422

Tyle w kwestii wykonania, a teraz przejdźmy do najważniejszego aspektu tego stosunkowo małego urządzenia, a więc prędkości pamięci. Testowany przeze mnie egzemplarz posiadał najmniejszą dostępną pojemność, czyli 16 GB, z czego użytkownik do dyspozycji ma 14,4 GB. Pendrive TDK wykonany w standardzie USB 2.0 przeszedł kilka testów, których wyniki w miarę się pokrywały. Oto prędkości uzyskane w najpopularniejszych programach na komputerze – HD Tune miał problemy z testem zapisu stąd brak wyniku:

tdk test komp
tdk check flash
hd tune tdk 1
tdk transfer

Testy przeprowadzone na smartfonach Goclever Quantum 600, iOcean X8 oraz LG G3 pokazały podobne do siebie dane z minimalnie wyższą prędkością zapisu, ale niższą odczytu w stosunku do komputera:

tdk telefon test

Według mnie jest to wystarczająca prędkość na tego typu urządzenie. Na pendrive’ie do telefonu zazwyczaj trzymamy lekkie pliki, które dogrywamy w małych ilościach. Niemniej jednak, zgrywanie pełnometrażowych filmów również nie trwa na tyle długo, żebyśmy zaczęli się niecierpliwić.

Podsumowanie

IMG_0424

Osobiście możliwość testowania pamięci przenośnej do telefonu bardzo mi była na rękę, gdyż mogłem wbudowaną pamięć w smartfonie przeznaczyć na możliwość instalowania większej ilości aplikacji, a na pendrive’ie znalazła się głównie muzyka. Propozycję TDK zdecydowanie mogę polecić mimo jednej dużej wady w postaci wymiarów. Jednak czy jest ona warta swojej ceny? Na to pytanie musimy odpowiedzieć sobie sami. Producent życzy sobie za 16 GB model 43 złotych – jest to sugerowana cena w momencie premiery, więc teraz zapewne w sklepach można taniej kupić omawiany produkt. Większe propozycje to koszt: 76 zł (32 GB) oraz 153 zł (64 GB). Karty pamięci są oczywiście zdecydowanie tańsze, ale na przykład w moim wypadku niedostępne dla samego telefonu.

Plusy:

  • system obrotowo-przesuwny;
  • alternatywa dla kart pamięci;
  • stosunkowo dobra wydajność.

Minusy:

  • wymiary.

Sprawdź najnowsze wpisy