[Porównanie] Wymiana Redmi Note 7 na Redmi Note 8T – kiedy faktycznie warto?

6 minut czytania
Komentarze

Wczoraj mogliście przeczytać naszą recenzję Redmi Note 8T. Tym sposobem wiecie, że jest to udany smartfon, ale na pewno wymagający znajomości jego wad. Nie ma się za bardzo co oszukiwać – za niecałe 1000 złotych nie można oczekiwać flagowych doznań. Jednak na pewno wspomniany model stara się w wielu aspektach wychodzić przed szereg w ramach swojego segmentu. Dokładnie to samo robił poprzednik, czyli Redmi Note 7, którego recenzowaliśmy ponad pół roku temu. W polskich mediach społecznościowych firma postanowiła pokazywać, jak to nowy smartfon jest lepszy od poprzednika. Dlatego niektórzy mogą myśleć o wymianie, ale czy faktycznie warto?

Porównanie Redmi Note 8T z Redmi Note 7 wydaje się oczywiste

Przejdźmy tak naprawdę punkt po punkcie, jak to ma miejsce w pisanych przez nas recenzjach, wyróżniając kolejne kategorie. Pozwoli to użytkownikom Redmi Note 7 zapoznać się w poszczególnych aspektach, jak i zainteresowanym dowiedzieć się, co zostało w rzeczywistości zmienione.

Zestaw – Redmi Note 7 był ubogo wyposażonym smartfonem

Jeśli nic nie dokupowaliście do Redmi Note 7, to zapewne nadal korzystacie ze słabego zasilacza 10 W, który wymaga cierpliwości w ładowaniu urządzenia, ale o tym jeszcze będzie wstawka. Po prostu teraz zapamiętajcie, że Redmi Note 8T oferuje mocniejszą ładowarkę o 8 W, która wspiera Quick Charge 4.

Drugim elementem, który się zmienił w zestawie, to etui – w tym wypadku nowy model ma zdecydowanie lepszy ochraniacz. Jest on wykonany z lepszych materiałów, lepiej wytłoczony i po prostu jest lepszą formą zabezpieczenia przed upadkami.

Budowa – więcej elegancji i więcej niewykorzystanej powierzchni w Redmi Note 8T

Pomijam walory estetyczne, ale gradientowe barwy teoretycznie wyszły już z mody. Jednak wersji kolorystycznych obu smartfonów jest wiele. Wszystkie za to stawiają na szklane wykonanie z plastikową ramką, choć w przypadku nowszego modelu lepiej ona imituje aluminium. Niemniej w kwestiach ergonomicznych wygrywa Redmi Note 7 – jego budowa nie jest tak ostro zakończona na krawędziach, a i sam rozmiar pomaga w użytkowaniu na co dzień.

Rozmiar to właśnie kluczowa różnica pomiędzy oboma modelami. Mimo że Redmi Note 8T oferuje wyświetlacz z dokładnie taką samą przekątną, co Redmi Note 7, to cała budowa jest ogólnie większa przez grubsze ramki. Niemniej oba smartfony stawiają na wystające aparaty, co potrafi irytować, ale odrobinę mniej w przypadku nowego urządzenia. Wszystko oczywiście wynika z większej liczby obiektywów, które nadal sprawiają, że urządzenie się chybocze, ale w mniejszym zakresie.

Specyfikacja techniczna – w końcu dostajemy to, co wszystkim brakowało w Redmi Note 7

Dla przypomnienia, poniżej specyfikacje obu smartfonów z zaznaczonymi, kluczowymi różnicami. Starsi mają pierwszeństwo:

  • 6,3-calowy wyświetlacz IPS LCD FullHD+ (19,5:9, notch, 2340×1080, 409 ppi, 81,4% wypełnienia frontu, Gorilla Glass 5)
  • układ Snapdragon 660
    • GPU: Adreno 512
  • 4 GB RAM
  • 64 GB wbudowanej pamięci dla użytkownika (+MicroSD do 256 GB)
  • aparaty:
    • przód: 13 MPx (f/2.2)
    • tył: 48 MPx (f/1.8, PDAF), 5 MPx (f/2.4, czujnik głębi)
  • akumulator o pojemności 4000 mAh (Quick Charge 4, 18 W)
  • Bluetooth 5, USB-C (2.0), czytnik linii papilarnych, gniazdo słuchawkowe, port podczerwieni (IrDA), radio FM, hybrydowy DualSIM (dual stand-by)
  • Android 9 Pie (MIUI 10)
  • wymiary: 159,2 x 75,2 x 8,1 mm
  • waga: 186 g

Tymczasem Redmi Note 8T na papierze prezentuje się następująco:

  • 6,3-calowy wyświetlacz IPS LCD FullHD+ (notch, 19,5:9, 2340×1080, 409 ppi, 80,2% wypełnienia frontu, Gorilla Glass 5)
  • układ Snapdragon 665
    • GPU: Adreno 610
  • 3, 4 lub 6 GB RAM
  • 32, 64 lub 128 GB wbudowanej pamięci dla użytkownika (+MicroSD do 256 GB w ramach dedykowanego slotu)
  • aparaty:
    • przód: 13 MPx (f/2.0)
    • tył:
      • 48 MPx (f/1.8, PDAF)
      • 8 MPx (f/2.2, szerokokątny)
      • 2 MPx (f/2.4, macro)
      • 2 MPx (f/2.4, czujnik głębi)
  • akumulator o pojemności 4000 mAh (szybkie ładowanie 18 W)
  • NFC, czytnik linii papilarnych, Bluetooth 5, gniazdo słuchawkowe, Dual SIM, radio FM, port podczerwieni
  • Android 9 Pie (MIUI 10)
  • wymiary: 161,1 x 75,4 x 8,6 mm
  • waga: 190 g

Przede wszystkim Redmi Note 8T oferuje wyższą wydajność, ale głównie w ramach obliczeń graficznych. W codziennym użytkowaniu różnice są na tyle marginalne, że wręcz niezauważalne. Oczywiście z czasem będzie zauważalne, że Redmi Note 7 odstaje, ale równocześnie użytkownicy Redmi Note 8T będą powoli odczuwać potrzebę wymiany na coś mocniejszego. Kolejny wyróżniony punkt to NFC i tutaj zbyt wiele nie muszę tłumaczyć. Teoretycznie w momencie, gdy ktoś dzisiaj zdecydował się na Redmi Note 7, to świadomie godził się na ten brak. Jednak mógł to być też wynik kompromisu. O wymiarach już wspominałem, więc przejdźmy dalej.

Wyświetlacz – ten sam panel w obu modelach, ale poprzestawiane od środka?

W dużym skrócie to Redmi Note 8T oferuje lepsze kolory, kontrast i ogólne aspekty wizualne, ale z drugiej jego jasność jest minimalnie gorsza od Redmi Note 7. Nie zdziwiłbym się, gdyby Xiaomi pozostawiło dokładnie ten sam panel i pobawiło się parametrami w oprogramowaniu. W końcu skoro czerń jest głębsza, to nie zauważymy z nią problemów, gdy maksymalna jasność będzie niższa.

Akumulator – dokup lepszą ładowarkę i masz to samo, co w Redmi Note 8T

Dokładnie tak, jak zaznaczyłem powyżej. Oba smartfony zostały wyposażone w dokładnie takie same akumulatory i w gruncie rzeczy wytrzymują one mniej, więcej tyle samo w podobnym trybie użytkowania. Jedyna różnica sprowadza się do tempa ładowania. Jeśli nie jesteś fanem technologii szybkiej regeneracji ogniwa, to zmieniasz zasilacz w Redmi Note 8T. Jeśli jednak jesteś, to dokupujesz odpowiednik do Redmi Note 7 i mamy do czynienia z dokładnie tym samym.

Aparat – liczba matryc i obiektywów to nie wszystko

To temat rzeka, bo podczas testów Redmi Note 8T odniosłem wrażenie, że smartfon potrzebuje jeszcze kilku aktualizacji, aby wyciągnąć z mnogiej liczby jego matryc i obiektywów prawdziwą jakość. Co prawda przez krótki czas mogłem porównywać oba modele obok siebie, ale w niektórych warunkach lepiej radził sobie starszy smartfon. Przede wszystkim nikt nie powinien odczuwać potrzeby korzystania na przykład z trybu makro, który jest… męczący i definitywnie nie nadaje się do użytkowania na co dzień – jedynie w idealnych warunkach oświetleniowych był z niego pożytek. Jednak ogólnie Redmi Note 8T robi po prostu lepsze zdjęcia, ale drastycznej różnicy względem Redmi Note 7 nie uświadczycie. Są to naprawdę drobne szczegóły.

Porównanie Redmi Note 7 z Redmi Note 8T – czy warto wymieniać?

Celowo pominąłem kwestię oprogramowania – to jest po prostu identyczne i nie sądzę, aby producent wydłużył wsparcie dla Redmi Note 8T względem Redmi Note 7. W takim razie, czy warto wymieniać smartfona po pół roku? Jeśli naprawdę potrzebujesz NFC i masz akurat odłożone około 900 złotych, to tak, na pewno warto. To jest tak naprawdę główny powód, który może zadecydować o wymianie. Różnica w wydajności jest na tyle niewielka, że nie warto jej dzisiaj poruszać. Etui zapewne już udało Wam się kupić zdecydowanie lepsze od tego z zestawu. To samo dotyczy szybkiej ładowarki. Aparaty? Analogicznie do wydajności. Marketing, który pokazuje, że Redmi Note 8T jest zdecydowanie lepszy od Redmi Note 7, nie jest do końca trafiony. Tak naprawdę nie zestawiałbym ze sobą obu smartfonów, gdyż zarówno użytkownicy modelu z początku roku nie powinni czuć się źle ze względu na pojawienie się następcy, a potencjalni konsumenci, którzy mogą zdecydować się na Redmi Note 8T, nie powinni patrzeć na starszy model. Warto dopłacić 200 złotych do nowości od Xiaomi.

Motyw