Recenzja Sony Xperia Z2 – lepsze jest wrogiem dobrego

16 minut czytania
Komentarze
DSC07789

Trzeba przyznać, że jeżeli chodzi o tempo wypuszczania na rynek kolejnych urządzeń z najwyższej półki, to Sony w ostatnim czasie zdecydowanie wyróżnia się w tej dziedzinie. Nie tak dawno temu, na targach IFA 2013, odbywających się pod koniec zeszłego roku, japoński producent pokazał światu swój nowy flagowy smartfon Xperia Z1, który obiecywał łączyć w sobie wszystko najlepsze, co firma ma do zaoferowania. Nie potrzeba było jednak szczególnie wiele czasu, by Sony wprowadziło na rynek następcę tego – skądinąd całkiem udanego – urządzenia.

Niecałe pół roku po debiucie Z1, na targach Mobile World Congress 2014 w Barcelonie zaprezentowany został kolejny model Sony skierowany na najwyższą półkę. Nowa Xperia Z2, bo to właśnie o tym urządzeniu mowa, już od niedawna gości na naszym rynku, a przez ostatnie dwa tygodnie miałem okazję zapoznać się bliżej z tym smartfonem. Przede wszystkim zwraca tutaj uwagę fakt, że na pierwszy rzut oka nowy model zdaje się nie odbiegać w szczególny sposób od swojego niewiele starszego poprzednika, a lista wprowadzonych zmian nie jest wyjątkowo długa. Przyjrzyjmy się więc co ciekawego do zaoferowania ma nowa Xperia Z2 i czy wypuszczanie następcy Z1 w tak krótkim odstępie czasu może zostać uznane za uzasadnione.

Co w pudełku?

DSC07864

Opis pudełka i jego zawartości rzadko kiedy ma wpływ na ocenę samego urządzenia, gdyż producenci przyzwyczaili nas do pewnego rynkowego standardu, polegającego na ograniczaniu ilości dołączanych akcesoriów. W przypadku Xperii Z2 mamy tutaj do czynienia z szczególnym wyjątkiem, gdyż poza obowiązkowymi elementami, takimi jak dwuczęściowa ładowarka microUSB oraz pakiet dokumentacji, w zestawie znajdziemy niecodzienny dodatek, który pozwala smartfonowi Sony wyróżnić się na tle konkurencji i w rzeczywisty sposób wpływa na podwyższenie wartości sprzętu.

Mowa o zestawie słuchawkowym MDR-NC31EM, który dołączony jest do Xperii Z2, a który w wolnej sprzedaży wyceniony jest na niecałe 250 zł. Oferuje on nie tylko bardzo przyjemną jakość dźwięku, nawet przy zwiększonej głośności, ale również został wyposażony w bardzo interesujący, cyfrowy system redukcji szumów z otoczenia. W każdej słuchawce znajduje się mikrofon, który zbiera dźwięki z zewnątrz, skutecznie je następnie blokując – końcowy efekt jest zaskakująco dobry, a słuchawki rzeczywiście radzą sobie z redukcją natężenia hałasu z naszego otoczenia, dodatkowo zwiększając tym samym komfort słuchania muzyki. Dołączone słuchawki są więc tutaj naprawdę niezłej klasy, a taki dodatek w standardowym zestawie zasługuje na uznanie.

Specyfikacja techniczna nowszej generacji

DSC07722

Wprowadzona na rynek kilka miesięcy temu Xperia Z1 była (i wciąż jest) pod każdym względem urządzeniem z najwyższej półki. Na początku tego roku swoje flagowe smartfony zaprezentowała jednak konkurencja, a na rynek trafiły dwa wyjątkowo ciekawe urządzenia: HTC One M8 oraz Samsung Galaxy S5. Posiadały one nieco świeższą specyfikację techniczną i skupiły na sobie spojrzenia najbardziej zagorzałych entuzjastów mobilnych technologii, szukających tego co najnowsze i najlepsze. W porównaniu z tymi urządzeniami Xperia Z1 mogła wydawać się odrobinę nieaktualna i to chyba chęć zawalczenia o serca i portfele tej grupy odbiorców skłoniła Sony do tak prędkiego wypuszczenia na rynek następcy relatywnie udanego modelu Z1.

Patrząc wyłącznie na specyfikację techniczną możemy dostrzec, że najważniejszymi nowościami wprowadzonymi w Xperii Z2 jest zastosowanie odświeżonego układu Qualcomm Snapdragon 801, a także zwiększenie ilości pamięci RAM aż o 50%, która wynosi teraz 3 GB. Nie bez znaczenia pozostaje też kilkuprocentowy wzrost pojemności akumulatora, oraz zwiększenie przekątnej ekranu do 5,2”. Nowy flagowiec Sony w sferze podzespołów nie wnosi więc rewolucji względem swojego starszego brata, jednak odświeżenie specyfikacji pozwala mu na podjęcie równej walki z wprowadzonymi równolegle na rynek sztandarowymi smartfonami konkurencji.

Pełna konfiguracja sprzętowa Xperii Z2 prezentuje się następująco:

  • system operacyjny Android 4.4.2 KitKat;
  • procesor Qualcomm Snapdragon 801 (MSM8974AB): czterordzeniowy Krait 400 o taktowaniu 2,3 GHz;
  • układ graficzny Adreno 330;
  • 3 GB RAM;
  • 16 GB pamięci rozszerzalnej kartą microSD;
  • obsługa sieci: GSM 850/900/1800/1900, UMTS 850/900/1700/1900/2100;
  • obsługa sieci LTE: 800/850/900/1700/1800/1900/2100/2600;
  • wyświetlacz IPS o przekątnej 5,2” i rozdzielczości 1080p (1920×1080);
  • aparat 20,7 MPx z tyłu;
  • aparat 2,2 MPx z przodu;
  • GPS, Bluetooth 4.0, WiFi 802.11b/g/n;
  • DLNA;
  • obsługa NFC;
  • radio FM;
  • akumulator 3200 mAh;
  • wymiary: 146.8 x 73.3 x 8.2 mm;
  • waga: 163 gramy.

Świetnie wyglądający smartfon, ale niewygodny w dłoni

DSC07760

Nowa Xperia Z2 nie wprowadza większych zmian w kwestii designu i jakości wykonania charakterystycznych dla poprzednich generacji smartfonów Sony. Mamy tutaj do czynienia z niemalże bliźniaczą konstrukcją, co w przypadku ubiegłorocznej Z1, a odróżnienie tych dwóch urządzeń może nie być łatwe na pierwszy rzut oka, a dopiero po bliższym przyjrzeniu się będziemy w stanie stwierdzić, że nowy model wyróżnia się kilkoma subtelnymi zmianami. Należy zacząć jednak od tego, że dokładnie tak jak w przypadku poprzednika, mamy tutaj do czynienia z niezwykle elegancką, a także bardzo solidną obudową, która została wykonana z materiałów wysokiej klasy. Zarówno front, jak i tył urządzenia wykonano z przyciągających wzrok, szklanych paneli, a otaczająca krawędzie aluminiowa ramka zdecydowanie dodaje urządzeniu solidności.

DSC07767

Nie można nie zgodzić się z tym, że Xperia Z2 prezentuje się naprawdę atrakcyjnie, do gustu przypadła mi zwłaszcza czarna wersja kolorystyczna, która wygląda bardzo minimalistycznie i elegancko. Podczas gdy większość producentów stawia na zaokrąglone obudowy, urządzenia Sony charakteryzują się bardziej kanciastą konstrukcją, w której dominują proste linie, co wyróżnia smartfony Xperia już na pierwszy rzut oka. Niestety, ceną, którą należy zapłacić za takie, niewątpliwie bardzo estetyczne, rozwiązania stylistyczne, jest spadek komfortu użytkowania urządzenia. Ze względu na spore rozmiary, a także kanciastą konstrukcję, korzystanie z Xperii Z2 jest dość niewygodne, gdyż urządzenie nie jest najlepiej dopasowane do kształtu dłoni. Jest to w zasadzie największa wada tego smartfona, a fakt, że został on bez dwóch zdań zaprojektowany ze smakiem, nie rekompensuje w moich oczach tego, że wygodne chwycenie Z2 jedną dłonią jest rzeczą dość trudną.

DSC07755

Front urządzenia został zdominowany przez wielki wyświetlacz, którego przekątna wynosi tutaj 5,2”, więc jest o 0,2” większa względem panelu z zeszłorocznej Xperii Z1. Większy ekran sprawia, że wzrosły też ogólne wymiary całego smartfona, czemu można byłoby jednak zapobiec, gdyby producentowi udało się popracować nad dalszym zredukowaniem rozmiaru ramek, które otaczają cały wyświetlacz. Trzeba jednocześnie zaznaczyć, że Z2 wypada już pod tym względem lepiej od poprzednika i wielkość ramek nie razi tutaj już aż tak mocno – jest to więc krok naprzód, choć bez dwóch zdań wciąż pozostaje miejsce na dalszą poprawę w tej kwestii.

DSC07737

Oprócz wielkości ekranu, elementem, który najbardziej wyróżnia nową Xperię Z2 od zeszłorocznego modelu, jest obecność dwóch przednich głośników stereo, które zostały umieszczone równolegle wzdłuż dwóch krótszych krawędzi urządzenia. Brzmi to znajomo? Nie można w tym miejscu nie odnieść się do smartfonów HTC, które rozpowszechniły takie rozwiązanie i pokazały, że to właśnie front jest najwłaściwszym miejscem na umieszczenie głośników. Jakość dźwięku oferowana przez Xperię Z2 jest całkiem przyzwoita, a ich ulokowanie sprawia, że korzystanie z multimediów na urządzeniu jest dużo bardziej komfortowe. Już w tym momencie należy je więc uznać za sporą zaletę, jednak trzeba równocześnie zwrócić uwagę na fakt, że pod względem jakości odtwarzanego dźwięku, jego głębi, Xperia Z2 po prostu nie może mierzyć się z nowym HTC One M8, który pozostaje niekwestionowanym liderem w tej dziedzinie. Głośniki nowego smartfona Sony brzmią wyraźnie słabiej, a wydobywający się z nich dźwięk jest dość płytki i pozbawiony przyjemnego basu. Mimo to trzeba przyznać, że Xperia Z2 wciąż wypada tutaj lepiej od większości dostępnych na rynku urządzeń, a na jego obronę można dodać, że w przeciwieństwie do HTC One M8 przednie głośniki stereo nie powodują tutaj wyraźnego zwiększenia długości całego urządzenia i zostały zaprojektowane dość dyskretnie.

DSC07842

Nie można też zapomnieć o jednym z ważniejszych atutów konstrukcji Xperii Z2, którą jest wodoodporność. Choć samemu jak dotąd nigdy nie zalałem żadnego smartfona, a z elektroniki nie zdarza mi się korzystać w miejscach, w których taki wypadek mógłby się zdarzyć, to jestem przekonany, że osoby spędzające czas na przykład przy uprawianiu sportów wodnych docenią poczucie bezpieczeństwa, jakie daje certyfikacja IP58, według której Z2 może wytrzymać do 30 minut na głębokości 1,5 metra. By to zagwarantować, większość portów i gniazd została ukryta za plastikowymi zaślepkami, ale na szczęście nie dotyczy to złącza słuchawkowego, więc w praktyce nie stanowi to większego ograniczenia.

Poprawiony ekran

DSC07728

Wyświetlacz zastosowany w zaprezentowanej pod koniec ubiegłego roku Xperii Z1 nie należał do najlepszych na rynku i wypadał szczególnie przeciętnie pod względem oferowanych kątów widzenia, na co zwrócił uwagę Krzysiek Czerwiec w recenzji opublikowanej kilka miesięcy temu na łamach Android.com.pl. Jak wspomniałem już wcześniej, w przypadku Xperii Z2 mamy do czynienia z ekranem o większej przekątnej, która wynosi teraz 5,2”, a zamiast zwykłego panelu TFT nowy smartfon Sony może pochwalić się wyświetlaczem IPS. Bez zmian pozostała natomiast rozdzielczość, wynosząca tutaj 1920×1080 pikseli, która sprawia, że prezentowany obraz jest nienagannie ostry i wyraźny.

Dzięki dobrodziejstwu technologii IPS ekran nowej Xperii Z2 został wyraźnie poprawiony względem poprzednika i oferuje nie tylko bardzo ładne, nasycone barwy, lecz także może pochwalić się bardzo dobrymi kątami widzenia, które mocno kulały w przypadku Z1. Świetnie wypada też jasność zastosowanego ekranu, który pozostaje relatywnie czytelny nawet przy mocnym słońcu.

Warto również wspomnieć o funkcji, którą Sony nie chwali się szczególnie mocno w przypadku swojego nowego flagowca. Otóż podobnie jak HTC One M8 oraz LG G2, testowana Xperia Z2 oferuje możliwość szybkiego wybudzania przez dwukrotne tapnięcie na powierzchni ekranu. Opcja ta jest domyślnie wyłączona, lecz można ją aktywować ręcznie w ustawieniach i choć nie działa ona zawsze stuprocentowo poprawnie, to jest to zdecydowanie miły dodatek, z którego chętnie korzystałem na co dzień. Szkoda tylko, że w analogiczny sposób nie da się wyłączyć ekranu, na co pozwala LG, ale mimo to niewielki dodatek w postaci funkcji wybudzania urządzenia dotykiem przydaje się w praktyce.

KitKat na pokładzie

DSC07740

Testowany egzemplarz Sony Xperia Z2 pracował pod kontrolą Androida 4.4.2 KitKat, czyli najnowszego dostępnego obecnie wydania systemu. Pod względem oferowanej funkcjonalności w zasadzie nie różni się on od innych urządzeń Xperia z wyższej półki i pod tym względem trudno jest doszukiwać się elementów wyróżniających Z2 względem ubiegłorocznej Z1. Interfejs użytkownika oferowany w smartfonach Sony jest estetyczny, uporządkowany i w przeważającej mierze spójny, przez co korzystanie z urządzenia jest przyjemne. Całość jest też nienagannie zoptymalizowana, a Xperia Z2 w żadnym momencie nie traci płynności i pracuje bez zająknięcia.

xperiaz2-interface

Lista aplikacji preinstalowanych na smartfonie jest naprawdę spora, a już po wyjęciu urządzenia z pudełka otrzymujemy bogaty pakiet narzędzi, zarówno biurowych, jak i multimedialnych. W dużej mierze zwiększają one możliwości sprzętu, ale pewna ich część to mimo wszystko śmieciowe programy, które nie wnoszą żadnej korzyści dla użytkownika. Obecność takich zbędnych dodatków nie jest tutaj jednak przytłaczająca, a w gruncie rzeczy oprogramowanie w nowej Xperii Z2 należy ocenić jako przyzwoite – nie znajdziemy tutaj co prawda funkcji, które w szczególny sposób wyróżniałyby ten smartfon na tle konkurencji, ale z flagowca Sony po prostu korzysta się przyjemnie i w kwestii ogólnego dopracowania oprogramowania nie można mu niczego zarzucić.

Aparat nie zawodzi

DSC07730

Nowa Xperia Z2 odziedziczyła aparat w spadku po swoim poprzedniku, a już pobieżna analiza specyfikacji szybko pozwoli nam uzmysłowić sobie, że zastosowana tutaj matryca pod żadnym względem nie różni się od tej wykorzystanej w ubiegłorocznej Z1. Mamy tu więc do czynienia z sensorem Exmor RS o rozmiarze 1/2.3” (większy m.in. od tego z HTC One M8 czy też iPhone 5s), który pozwala na wykonywanie zdjęć w maksymalnej rozdzielczości wynoszącej aż 20,7 MPx. Jeżeli dodamy do tego dedykowany obiektyw Sony G Lens, a także przetwornik zdjęć  BIONZ, to nowa Xperia Z2, dokładnie tak jak jej poprzednik, okazuje się być bardzo interesującym smartfonem dla miłośników mobilnej fotografii. Warto też wspomnieć o obecności na obudowie dedykowanego przycisku, w postaci dwustopniowego spustu migawki, który tylko potwierdza spore aspiracje tego smartfona.

Oceniając jakość zdjęć najnowszego flagowca Sony należy przyznać, że wypada on ponadprzeciętnie dobrze w warunkach dziennych, oferując bardzo ostre i szczegółowe ujęcia, które jedynie od czasu do czasu mają nieco przesycone i zbyt intensywne barwy. Przez większość czasu będziemy zachwyceni z osiąganych rezultatów, zwłaszcza że domyślny tryb „lepszej automatyki” perfekcyjnie dostosowuje ustawienia aparatu do towarzyszących nam warunków. Ze względu na brak optycznej stabilizacji obrazu nocne ujęcia nie należą do najlepszych w swojej klasie, niemniej również tutaj Xperia jest w stanie sprostać naszym wymaganiom i na dłuższą metę powinniśmy być zadowoleni z otrzymywanych ujęć.

Poniżej znajdziecie galerię z przykładowymi zdjęciami, natomiast pliki w pełnej rozdzielczości możecie pobrać stąd.

Co ciekawe, wśród trybów wykonywania zdjęć znajdziemy opcję wykonywania fotografii z efektem rozmytego tła – smartfon wykonuje dwa ujęcia, w których jedno ze zdjęć ma ustawioną ostrość na pierwszy plan, natomiast drugie na tło, a po ich połączeniu urządzenie jest w stanie wyizolować nasz główny obiekt. W przeciwieństwie do HTC One M8 nie mamy tutaj możliwości późniejszej edycji tego efektu, ale końcowy rezultat prezentuje się  tutaj przeważnie zadowalająco.


Zdjęcie z efektem rozmycia
Zdjęcie z efektem rozmycia
Zdjęcie bez efektu rozmycia
Zdjęcie bez efektu rozmycia

Wytrzymała bateria i nienaganna wydajność

DSC07762

Nasze smartfony z roku na rok wyposażone są w coraz większe ekrany i coraz mocniejsze podzespoły, oferujące większą moc obliczeniową – takie usprawnienia wiążą się jednak z tym, że coraz bardziej obciążone zostają akumulatorki tych urządzeń. W kwestii stosowanych baterii rozwój technologiczny nie jest równie spektakularny, a chociażby pojemność wykorzystywanych ogniw nie zmienia się radykalnie. Nowa Xperia Z2 może pochwalić się baterią o wielkości 3200 mAh, czyli o 200 mAh większą od tej, którą znaleźć można w zeszłorocznej Z1. Ciekawe jest przy tym to, że przy stosunkowo zbliżonej specyfikacji, nowszy ze smartfonów oferuje wyraźnie lepszy czas działania na jednym ładowaniu, a w praktyce telefon podłączałem do gniazdka średnio co dwa dni, przy czym czas pracy ekranu przekraczał przeważnie 6 godzin. Jest to więcej niż zadowalający rezultat, a bardzo wytrzymały akumulatorek należy do czołowych zalet testowanego urządzenia.

wykres_1

W naszym teście baterii Puddi Pudii, polegającym na ciągłym odtwarzaniu filmu na YouTube za pośrednictwem WiFi, przy podświetleniu ustawionym ręcznie na 50%, Xperia Z2 osiągnęła bardzo dobry rezultat wynoszący aż 635 minut. Dla porównania, wynik ten jest o ponad 25% lepszy od tego, który uzyskała w tym samym teście Xperia Z1, co pokazuje, że Sony rzeczywiście udało się dopracować w tym modelu kwestie energooszczędności.

Podążając za ostatnią generacją flagowych smartfonów, nowa Xperia Z2 została wyposażona w czterordzeniowy procesor Snapdragon 801 o taktowaniu 2,3 GHz, wspierany przez grafikę Adreno 330. Identyczny układ znajdziemy też w HTC One M8 oraz Samsungu Galaxy S5, mamy tu więc do czynienia z podzespołami z najwyższej półki. Co więcej, smartfon Sony ma pewną przewagę nad swoimi największymi konkurentami dzięki temu, że może pochwalić się obecnością aż 3 GB RAM, podczas gdy zarówno HTC, jak i Samsung, posiadają 2 GB pamięci operacyjnej.

W praktyce Sony Xperia Z2 jest smartfonem nienagannie płynnym, wykonującym wszelkie operacje w mgnieniu oka i nie są mu straszne nawet najbardziej wymagające zadania, czy też najnowsze gry. Japończycy nie zawodzą więc w kwestii wydajności, niemniej wypada wspomnieć, że równie ciepłe słowa można rzec na temat ubiegłorocznej Z1, która pod względem kultury pracy i mocy obliczeniowej nie odstaje od nowej Xperii Z2. Widać to również przy analizie rezultatów osiąganych przez obydwa modele w najpopularniejszych benchmarkach – należy jednak pamiętać, że są to wyniki syntetycznych testów, nieodzwierciedlających zawsze trafnie rzeczywistości:

wykres_1 (1)
wykres_1 (2)
wykres_1 (3)
wykres_6
wykres_7
wykres_8

Podsumowanie

DSC07723

Choć nowa Xperia Z2 pojawiła się na rynku zaledwie pół roku po debiucie modelu Z1, to po bliższym zapoznaniu się z tym smartfonem staje się jasnym, dlaczego Sony zdecydowało się na taki ruch w postaci szybkiego odświeżenia flagowca. Mimo że zmiany pomiędzy tymi dwoma urządzeniami zdecydowanie nie należą do fundamentalnych, to dzięki doszlifowaniu takich elementów, jak chociażby zastosowany ekran, czy też czas pracy na baterii, najnowszy sztandarowy smartfon Sony może bez kompleksów podjąć równą walkę z najmocniejszą konkurencją, w postaci HTC One M8 oraz Samsunga Galaxy S5.

Xperia Z2 jest pod każdym względem smartfonem bardzo dopracowanym, a Sony udało się wyeliminować w tym modelu większość niedoskonałości trapiących ubiegłoroczną „zet jedynkę”. Mamy tu do czynienia z estetycznie wyglądającym, solidnie wykonanym urządzeniem, które dodatkowo nie boi się być ochlapanym wodą. Świetnej jakości ekran o dużej przekątnej w połączeniu z niezłymi przednimi głośnikami oraz mocną specyfikacją techniczną sprawia, że Sony Xperia Z2 znakomicie sprawdza się jako mobilne centrum multimedialne, a dzięki dobremu czasowi działania na baterii nie musimy martwić się o to, że urządzenie odmówi nam współpracy w trakcie ciężkiego dnia.

Podsumowując, nowa Xperia Z2 zdecydowanie zasługuje na miano jednego z najlepszych smartfonów na rynku i mogę szczerze polecić to urządzenie.

Zalety:

– dobry czas pracy na baterii;

– znakomita wydajność;

– jakość wykonania i wygląd;

– niezły ekran i aparat;

– przednie głośniki uprzyjemniają korzystanie z multimediów;

– wodoodporność;

– bardzo dobre słuchawki w zestawie.

Wady:

– niewygodny w obsłudze przez kanciastą konstrukcję i duże wymiary;

– w oprogramowaniu brak szczególnych funkcji wyróżniających ten model na tle konkurencji.

Motyw