IMG_0265

 

Witam w kolejnej recenzji mojego autorstwa i od razu po tytule wiadomo, ze ponownie w moje ręce wpadło urządzenie sygnowane logiem marki Kruger&Matz. Po dwóch przygodach z tabletami znowu otrzymałem możliwość przetestowania smartfonu, który miałem okazję oglądać już podczas oficjalnej premiery na konferencji w Warszawie. Omawianym produktem jest oczywiście model Soul (KM0409) stanowiący obecnie najwyższą półkę w portfolio firmy wywodzącej się z Polski. Już w restauracji Warszawa Wschodnia ten model zrobił na mnie pozytywne wrażenie także ucieszyłem się, gdy otrzymałem możliwość przetestowania tego smartfonu przez tydzień.

 

Na wspomnianej wcześniej konferencji zostało jasno powiedziane – model Soul ma stanowić super tanią alternatywę dla drogich i super zaawansowanych „kombajnów” od znacznie bardziej znanych na całym świecie producentów. To stwierdzenie dało mi do zrozumienia jedno: Kruger&Matz chce pokazać, że można dostać wiele płacąc niewiele. Już na starcie jedno jest pewne – cena jest niska, ale czy faktycznie smartfon za wiele poniżej 1000 złotych jest w stanie dorównać takim potęgom jak Samsung z modelem Galaxy S5 czy chociażby nawet zeszłorocznemu flagowemu modelowi Koreańczyków, a więc Galaxy S4? To jest oczywiście tylko hipoteza z przykładem najpopularniejszego producenta smartfonów z Androidem, którą przyszło mi sprawdzić. Toteż przekonajmy się jak to wygląda w rzeczywistości, gorąco zapraszam do recenzji smartfonu Kruger&Matz Soul.

 

 

Zestaw.

 

IMG_0293

 

Pudełko, w którym otrzymałem testowany przeze mnie egzemplarz smartfonu jest po prostu małe. Nic więcej szczególnego na jego temat nie można napisać – design nawiązuje do głównego motywu firmy, a więc przeplatające się linie w niebieskich i fioletowych odcieniach mające charakteryzować falę dźwiękową. Już zapewne każdy z nas się przyzwyczaił do tego typu rozmiarów – opakowanie jest małe, mieści w sobie wszystko, co potrzebne i nikomu nie wadzi. W takim razie zajrzyjmy do środka poprzez wyciąganą od góry pokrywę prostopadłościanu. Wewnątrz znajdziemy oczywiście samo urządzenie, a pod nim akcesoria, wśród których znajdują się: wtyczka do kontaktu, kabel USB oraz słuchawki (pchełki). Nie mogło również zabraknąć wszelakiej makulatury. Ocena takiego wyposażenia? Standard. Próżno spodziewać się czegoś więcej. Można jedynie dodać, że słuchawki mogłyby być lepszej jakości – w końcu wciąż mamy do czynienia z firmą, dla której liczy się jakość dźwięku. Co do samych akcesoriów to tak jak już wspomniałem: słuchawki w moim wypadku zostały w pudełku, a kabel USB tradycyjnej długości razem z wtyczką zostały podpięte do gniazdka elektrycznego.

 

 

Specyfikacja techniczna.

 

IMG_0283

 

Kruger&Matz Soul, jak to w przypadku tej marki, ma swojego odpowiednika rodem z Chin. Smartfony dla polskiego dystrybutora Lechpol wykonuje firma Jsr, ale nie znalazłem konkretnego modelu w portfolio tego producenta (nazwa kodowa: i7a), a więc bardzo możliwe, że KM0409 został stworzony na wyłączność dla Kruger&Matz. Jednak mniejsza z tym i zajrzyjmy, co skrywa w sobie model, który obecnie stanowi numer jeden w hierarchii marki:

 

 •  4-rdzeniowy układ Qualcomma – Snapdragon 200 (4x 1,2 GHz, 1GB RAM, Adreno 302);
 • 4,7-calowy wyświetlacz IPS OGS (rozdzielczość 1280×720) pokryty szklaną powłoką ochronną Dragontrail Glass
 • 4 GB wbudowanej pamięci dla użytkownika (+MicroSD do 32 GB);
 • DualSIM;
 • Aparaty: tył 8 MPx, przód 2 MPx;
 • Akumulator o pojemności 1780 mAh;
 • Wymiary (wysokość x szerokość x grubość): 136 x 67,2 x 7,4 mm
 • Waga: 100g
 • Android 4.3 Jelly Bean.

 

Soul jest topowym modelem, zastosowane wyżej wymienione podzespoły są najlepsze ze wszystkich, które znajdziemy w innych telefonach komórkowych Kruger&Matz. Jednak już muszę napisać, że wyposażenie tego modelu w 4 GB wbudowanej pamięci z czego niecałe 800 MB jest dostępne na pliki użytkownika to rozbój w biały dzień. Tutaj pojawia się pierwszy zgrzyt jeżeli przypomnimy sobie o stwierdzeniu, że ten model jest w stanie zastąpić wiele droższe smartfony od konkurencji.

 

Budowa i jakość wykonania.

 

IMG_0236

 

Nieszablonowo, ale zacznę od designu urządzenia, który z pewnością może się podobać, ale to oczywiście kwestia gustu. Niemniej jednak niewielu znajomych stwierdziło, że jest to brzydki telefon. Cechą charakterystyczną Soula jest jego grubość, która wynosi 7,4 mm i to naprawdę czuć. KM0409 wygodnie leży w dłoni i bez problemu można obsługiwać go za pomocą jednej dłoni. Razem z jego bardzo niską wagą (100 g) smartfon sprawia wrażenie delikatnego. Jednak, aby telefon nie ważył zbyt wiele to należy zapomnieć o przeróżnych stopach metalu i nastawić się na tworzywa sztuczne. Tak też jest, Kruger&Matz Soul to w głównej mierze plaster plastiku ze szklanym przodem, od którego już tradycyjnie zaczniemy.

 

IMG_0270

 

Po otrzymaniu telefonu do testów, na przodzie urządzenia znajdowała się widoczna poniżżej osłona folii z logiem marki.

 

IMG_0268

 

Niestety po zdjęciu zabezpieczenia warstwy chroniącej wyświetlacz, tenże napis uciekł razem z nim. Jest to już normalne dla Kruger&Matz, że pozbywając się tego kawałka plastiku równocześnie żegnamy się z logiem. Czy to dobrze? Oceńcie sami. Cały przód (z wyłączeniem głośnika) został pokryty szkłem o zwiększonej odporności na zadrapania i stłuczenia. Nie jest to dzieło Corninga, ale Ashai (Dragontrail).

 

IMG_0266

 

Rozlana tafla oczywiście skrywa 4,7-calowy wyświetlacz, a pod nim trzy niemalże niewidoczne (gdy są wygaszone) dotykowe klawisze funkcyjne, które nie zostały opisane żadnymi ikonkami. To może być problem dla posiadaczy chociażby HTC i LG, gdyż będą oni musieli przestawić się do odwrotnego ustawienia przycisków „wstecz” (po lewo) oraz „menu” (po prawo). Jest to oczywiście kwestia wprawy, którą można szybko nabyć i tym samym cieszyć się designem nieskażonym niezbyt urodziwymi ikonkami. Z kolei góra telefonu to tak jak wcześniej wspomniałem głośnik do rozmów, ale także po jego lewej stronie kamerka do wideorozmów oraz prawie na środku czujniki: zbliżeniowy i światła.

 

IMG_0271

 

Tył Kruger&Matz Soul to kropkowany płat zaokrąglonego tworzywa sztucznego. Gdy pierwszy raz na konferencji dotknąłem i przyjrzałem się bliżej tej części urządzenia na myśl od razu mi przyszedł jeden z moich pierwszych telefonów z Androidem: Samsung Galaxy S. Pokrywy od akumulatorów w obu modelach są wykonane z równie cienkiego i równie wyginającego się plastiku. Jednak w przypadku testowanego mnie smartfonu, ten element zawiera także boczne przycisku, o których później więcej napiszę. Sama klapka ma jedną potężną wadę – skrzypi i pojawiają się na niej odciski palców. Obstawiam również, że częste jej otwieranie sprawi, że zatrzaski szybko zostaną rozregulowane i tym samym całość zacznie wydawać jeszcze intensywniejsze dźwięki. Już w trakcie testów uznałem, że łatwiej jest zdjąć klapkę od góry aniżeli od dołu gdzie została stworzona specjalna do tego celu szpara.

 

IMG_0262

 

Na plecach urządzenia rozmieszczono aparat z tradycyjną diodą LED oraz głośnik, który jest mocno przeciętny, a może nawet i gorzej. Dźwięk wydobywający się z tego telefonu nie jest tragicznej jakości, ale jest po prostu cichy. Nie oznacza to, że nie usłyszymy budzika czy też dzwonka informującego o połączeniu telefonicznym, ale jednak oglądanie filmików z YouTube’a ze znajomymi jest mocno uciążliwe w lekkim gwarze. Pod pokrywą baterii znajdziemy oczywiście akumulator, a nad nim wszystkie gniazda poszczególnych kart: 2x MicroSIM oraz MicroSD.

 

IMG_0272

 

Boczne krawędzie KM0409 należą do fizycznych klawiszy i tak oto z lewej znajdziemy regulację natężenia dźwięku, a po przeciwnej stronie przycisk odpowiedzialny za wybudzanie urządzenia. Co do działania tych elementów nie mam żadnych zarzutów – pracują one poprawnie i są dobrze wyczuwalne. Widoczny szary pasek przechodzący przez wszystkie krawędzie urządzenia nadaje całości bardziej elegancki styl.

 

IMG_0273

 

IMG_0274

 

Górna krawędź skrywa złącza Jack 3.5mm oraz MicroUSB. Umiejscowienie tego drugiego elementu na tej części urządzenia jest niecodzienne aczkolwiek nie przeszkadza w normalnym użytkowaniu. U dołu Soula znalazła się jedynie drobna szczelina od mikrofonu, który poprawnie zbiera dźwięk – żadne połączenie nie sprawiało problemów, co również świadczy ogólnie o jakości  połączeń.

 

IMG_0275

 

Po przygodzie z poprzednim smartfonem i zarazem pierwszym telefonem, który testowałem dla Android.com.pl, a więc Live brakuje mi w kwestii obudowy tylko jednego elementu – diody LED, która mogłaby informować mnie o wszelkich powiadomieniach.

 

 

Ekran.

 

IMG_0281

 

Wyświetlacz zastosowany w Kruger&Matz Soul należy do największych ze wszystkich smartfonów oferowanych przez polskiego dystrybutora. Został on wykonany w technologii IPS OGS i jego przekątna wynosi 4,7-cala. Obraz na tym ekranie prezentowany jest w rozdzielczości 720p (1280×720) i to by było na tyle w kwestii czysto technicznej. Jeżeli chodzi o same moje odczucia to z pewnością mogę stwierdzić, że jakość barw jest więcej niż przeciętna, razem z głębią czerni i kontrastem. Technologia OGS sprawiła również, że kąty widzenia są bardzo dobre. Przyczepić się muszę do jasności i samej jej regulacji. W coraz bardziej słoneczne wiosenne dni zdarzały mi się problemy z rozczytaniem przedstawianego obrazu i w takich sytuacjach posiadaczom radzę ręcznie ustawić maksymalną wartość podświetlenia, gdyż czujnik światła nie do końca prawidłowo reaguje na zmianę oświetlenia. Z kolei nie mogę nic zarzucić samemu panelowi dotykowemu, który poprawnie zbiera informacje i bez żadnych problemów wykonywane są zadane przez użytkownika polecenia. Cały ten element został zabezpieczony specjalnym szkłem ochronnym Dragontrail Glass, ale dzięki standardowo zamontowanej folii nie udało mi się porysować ekranu, ale już to dodatkowe zabezpieczenie nosiło ślady użytkowania (drobne ryski).

 

Ogólnie rzecz biorąc oglądanie filmów czy też przeglądanie stron internetowych, a także normalne korzystanie z telefonu nie sprawia żadnych problemów pod warunkiem, że nie jesteśmy na dworze w słoneczny dzień.

 

Łączność i internet.

 

IMG_0258

 

Kruger&Matz Soul posiada totalne minimum jeżeli chodzi o wszelakie moduły łączności. Model KM0409 został wyposażony w WiFi (802.11b/g/n), GPS (z aGPS), HSPA+ i oczywiście Bluetooth 4.0, co wynika z samej specyfikacji technicznej tego urządzenia. Nie miałem żadnych problemów z ich wykorzystywaniem i jak już wcześniej wspominałem nie zdarzyły mi się żadne wpadki z zanikającym sygnałem którejkolwiek z sieci. Czy czegoś mi brakowało w tej kwestii w Soulu? Można by się pokusić o moduł NFC, z którego zdarza mi się coraz częściej korzystać, a tak poza tym to w tej cenie zdecydowanie nie ma się do czego przyczepić. Oczywiście nie należy zapominać o tym, że KM0409 jest smartfonem DualSIM, a więc możemy korzystać z dwóch różnych numerów bez konieczności ciągłego otwierania pokrywy akumulatora.
Przeglądanie internetu również nie sprawiało żadnych problemów i zależnie od dostępnej sieci – czy to komórkowej czy WLAN – mogłem swobodnie oglądać interesujące mnie witryny bez długiego czekania na załadowanie ich. Momentami również odnosiłem wrażenie, że Soul niektóre strony ładuje szybciej niż laptop podłączony do tej samej sieci.

 

 

Oprogramowanie i multimedia.

 

Screenshot_2014-05-09-13-21-16

 

Testowany przeze mnie smartfon jest jednym z pierwszych w historii Kruger&Matz, którego oprogramowanie to Android w wersji 4.3 Jelly Bean. Na konferencji prezes firmy zapewniał, że można spodziewać się aktualizacji do wyższych edycji, ale oczywiście nie mogło zabraknąć stwierdzenia „jeżeli takie faktycznie się pojawią”. Niemniej jednak już podczas testów (kiedy smartfon nie był dostępny na rynku) dostałem informację o aktualizacji ważącej ponad 400 MB eliminującej drobne błędy. Tutaj ciekawostka – aby zaktualizować Soula należy ręcznie pobrać na niego oprogramowanie, a później wybrać odpowiednią opcję z ustawień i wskazać lokalizację pliku instalacyjnego, aby cieszyć się nowszą wersją systemu. To jest trochę uciążliwe. Mimo wszystko w tym miejscu należy się wielka pochwała dla Kruger&Matz, gdyż jest to pierwszy model tej marki, który przez tydzień testów ani razu się nie zawiesił ani nawet nie spowolnił swojego działania. Każde polecenia mimo nie najwydajniejszego Snapdragona 200 były wykonywane szybko i bez zawahań. Całość została doskonale zoptymalizowana za co należą się wielkie brawa. Również problemy z niepełnym spolszczeniem zostały prawie w 100% wyeliminowane, ale gdzieniegdzie zdarzają się drobne wpadki – na poniższych screenach widać, że przeglądarka i Google sugeruje język bengalski. Na niemalże sam koniec tej kategorii warto dodać, że Kruger&Matz szykuje kolejną aktualizację dla Soula, tym razem będzie to nowa wersja oprogramowania w postaci Androida 4.4 KitKat.

 

Screenshot_2014-05-09-22-40-48

 

Jednak sam system tak jak i w poprzednich testowanych przeze mnie mobilnych urządzeniach Kruger&Matz posiada niemalże czystą edycję Androida okraszoną jedną dodatkową aplikacją i charakterystyczną dla firmy tapetą. Tenże dodatkowy program to Battery Guru od Qualcomma z przeznaczeniem dla urządzeń ze Snapdragonem, którego zadaniem jest nauczenie się jak zarządzać energią i poszczególnymi aplikacjami, aby akumulator starczał na dłużej.

 

Screenshot_2014-05-09-13-30-17

 

Kwestię multimediów poruszyłem już wcześniej i tak oto powtórzę, że słuchawki z zestawu należy od razu wymienić na lepsze, głośnik mógłby być nieco głośniejszy, a w kwestii oprogramowania nie dostajemy żadnych dodatkowych aplikacji od Kruger&Matz. Mimo wszystko filmy (nawet w rozdzielczości 1080p) ogląda się dobrze na 4,7-calowym panelu, a sam dźwięk jest co najwyżej przeciętny jak na telefon komórkowy. Na koniec trzeba pamiętać o karcie pamięci.

 

 

Aparat.

 

IMG_0218

 

Główny moduł służący do robienia zdjęć w Soulu to jednostka o matrycy 8 MPx (filmy w FullHD) z charakterystycznym Auto-Focusem, gdyż ustawianie ostrości zawsze jest informowane specyficznym dźwiękiem (stuknięciem kilku elementów wewnątrz modułu). Z kolei z przodu znajdziemy nieco mniejszą jednostkę robiącą zdjęcia w rozdzielczość do 2 MPx. Do tego momentu można uznać to za standard w dzisiejszych telefonach komórkowych, a idąc dalej przekonamy się, że tak rzeczywiście jest. Zdjęcia przy dużej ilości światła wychodzą poprawnej jakości. Jeżeli wejdziemy od nieoświetlonego pomieszczenia to dioda LED nieco pomaga, ale jednak jak już robić zdjęcia Soulem to zdecydowanie w słoneczne dni na dworze. Oto kilka przykładowych zdjęć wykonanych przeze mnie tym smartfonem:

 

IMG_20140514_174751 IMG_20140515_130339 IMG_20140517_130534 IMG_20140517_130627 IMG_20140517_130715 IMG_20140517_130725 IMG_20140517_164618 IMG_20140519_075000 IMG_20140519_081850

 

Zdjęcia w pełnej rozdzielczości dostępne pod następującym linkiem: Klik!

 

Wydajność i bateria.

 

IMG_0256

 

Akumulator, który został zamieszczony pod cieniutką klapką KM0409 posiada pojemność 1780 mAh, co przy 4,7-calowym wyświetlaczu 720p (1280×720) może się wydawać słabym parametrem. Niestety, ale właśnie kosztem baterii Soul jest gruby na 7,4 milimetra. Mimo wszystko zostałem pozytywnie zaskoczony, gdyż Kruger&Matz Soul wytrzymywał mój tryb dnia, który w przypadku godzin na uczelni jest skupiony właśnie na korzystaniu z telefonu niemalże cały czas toteż w kilka godzin ze 100% robiło się 40%. Jak już wspomniałem to dobry wynik, gdyż niektóre modele z jakich miałem okazję korzystać w takich warunkach nie wytrzymywały połowy czasu na uczelni i konieczne było ich doładowywanie. Tym samym od rana do wieczora Soul jest w stanie wytrzymać na jednym ładowaniu pod warunkiem, że nie będzie cały czas pracował na wysokich obrotach. Na potwierdzenie tego można dodać nasz redaktorski test Pudi Pudi, w którym teoretycznie Kruger&Matz powinien wypaść słabo, ale znalazł się nad takimi modelami jak GOCLEVER Insigna 5 (2000 mAh) czy też HTC One Mini (1800 mAh).

 

pudisoul

 

Z kolei kwestia wydajności jest już sporna. O ile całość pracuje zadziwiająco poprawnie, a nawet więcej niż poprawnie o czym pisałem wcześniej to jednak układ Snapdragon 200 nie jest najwydajniejszą jednostką. Uruchamiane przeze mnie gry i programy działały płynnie (oczywiście przy ustawieniu ręcznym lub automatycznym niższych detali) – niekiedy jedynie potrzeba było dłuższego czasu na załadowanie poszczególnych danych. Nie powinny więc nikogo dziwić wyniki wydajności przeprowadzone w najpopularniejszych w tym celu programach. Kruger&Matz Soul plasuje się głównie w dolnej części wykresów.

 

soul1 soul 7 soul 6 soul 5 soul 4 soul 3 soul 2

 

Podsumowanie.

 

IMG_0261

 

Dotarliśmy do końca mojej recenzji smartfonu Kruger&Matz Soul (KM0409) i muszę stwierdzić, że jestem bardzo pozytywnie zaskoczony tym urządzeniem po poprzednej recenzji tabletu KM0974. W testowanym przeze mnie telefonie wszystko działa poprawnie, szybko, a dodatkowo zostało ubrane w cienką obudowę, która może się podobać. Oczywiście nie jest to smartfon idealny i już na samym początku dał mi o tym poznać, gdy chciałem nagrać na jego pamięć dwie płyty jakości FLAC. Również można przyczepić się do pleców Soula, które zostały wykonane z tworzywa sztucznego. Na pewno szybko się ten element wykruszy i całość zacznie skrzypieć. Mimo wszystko czego można wymagać od telefonu za 650 złotych, który jest bardzo świeżym kąskiem na rynku? Cieszę się, że Kruger&Matz poprawił optymalizację oprogramowania, która w poprzednich modelach wołała o pomstę do nieba. W takim razie teraz należy prosić o stosowanie większych kości pamięci, aby użytkownik nie dostawał na starcie jedynie 800 MB miejsca na swoje pliki. Dodatkowo po Kruger&Matz spodziewałbym się lepszej jakości dźwięku w ich mobilnych urządzeniach. Wróćmy jednak do początku recenzji gdzie zostało powiedziane, że Soul może zastąpić flagowe modele bardziej mainstreamowej konkurencji. Czy to prawda? Nie sądzę, ale w tej cenie ciężko o lepszy nowy smartfon.

 

Plusy:

 • duży wyświetlacz dobrej jakości;
 • cienka obudowa;
 • optymalizacja oprogramowania;
 • stosunek jakości do ceny;
 • obietnica aktualizacji do Androida 4.4 KitKat.

 

Minusy:

 • 4 GB (800 MB na czysto) wbudowanej pamięci dla użytkownika to zdecydowanie za mało;
 • skrzypiąca, plastikowa klapka od akumulatora łatwo zbierająca wszelkie odciski palców i inne zabrudzenia;
 • jasność wyświetlacza zdecydowanie znika w słońcu.

 

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Łukasz Pająk

Wieczny student informatyki, ale już magister inżynier, niedoszły żołnierz, pasjonat mobilnych technologii, motoryzacji i broni, jeden z nielicznych fanów polskiej koszykówki.