HTC Sensation – recenzja

29 minut czytania
Komentarze
htc_hand_02

Wstęp

Przed Wami obszerna i obfita w wiele materiałów recenzja HTC Sensation – pierwszego smartfonu z Androidem od HTC z dwurdzeniowym procesorem, na którego czekało wielu. Dziś to dzieło tajwańskiego producenta staje do walki z największymi – Samsungiem, LG, Motorolą – o miano najlepszego i najwydajniejszego smartfonu z Androidem. My jednak nie skupimy się wyróżnieniu zwycięzcy, uważamy, że obecna czołówka wciąż mocno się od siebie różni i w większości przypadków wybór „topowego” modelu zależy bardziej od gustu i realnych potrzeb. Swoją drogą jest to przecież wyróżniająca cecha Androida – możliwość wyboru spośród różnorakich urządzeń. Ta recenzja ma za zadanie przybliżyć Wam HTC Sensation i przekazać Wam o nim jak najwięcej informacji – w różnej postaci. Co więcej, została ona napisana przez dwóch redaktorów. Dwa różne punkty widzenia, dwa zupełnie inne podejścia, inne wymagania, potrzeby. Filip Brodecki skupił się na całości jako takiej, moją część rozpoznacie po użytej kursywie. Zapraszamy więc wspólnie do czytania i oglądania naszych opinii oraz polemiki na temat HTC Sensation.


Zestaw

Pierwszy dwurdzeniowiec tajwańskiego producenta, tak jak wszystkie jego smartfony z tego roku, został opakowany w czarne pudełko ze zdjęciem telefonu. W środku znajdziemy dwuczęściową ładowarkę, kabel USB oraz słuchawki ‘pchełki’. Większość akcesoriów, jak przystało na HTC są najwyższej jakości.

Jedyną rzeczą, do której możemy się przyczepić jest dźwięk wydobywany z zestawu słuchawkowego. Jest on płaski, brakuje mu basu, a same słuchawki nie zapewniają praktycznie żadnej izolacji i nie należą do najwygodniejszych. Oczywiście są one wyposażone w przyciski odpowiedzialne za sterowanie odtwarzaczem muzycznym i odbieranie rozmów.

Słuchawki dołączane do HTC Sensation to te same, które znajdują się w zestawach wszystkich smartfonów tajwańskiego producenta. Moim zdaniem trudno im cokolwiek zarzucić – dźwięk gra akceptowalnie, akceptowalnie jak na dołączane słuchawki przystało. Jedyną rzecz, którą mogę im zarzucić (co oczywiście się tyczy wszystkich słuchawek dołączanych do zestawów) to mizerna trwałość. Prędzej czy później coś się w nich popsuje, dlatego należy się nastawić z góry na kupno czegoś lepszego.htc_batt

W zestawie dostajemy także kartę microSD o pojemności 8GB, którą wykorzystamy do przechowywania plików, zdjęć, muzyki i wideo. Owa należy do tych z najniższej półki, gdyż posiada oznaczenie Class 2. Oznacza to, że minimalna szybkość zapisu danych to 2MB/s. Tutaj producent mógł się postarać trochę bardziej, bo tego można wymagać od jednego z najdroższych smartfonów z Androidem.

Niestety muszę się zgodzić. I chociaż dla wielu 8 GB to może być dużo, to jednak uważam, że standardy należy wyprzedzać, a nie gonić. A już na pewno powinno to robić HTC, które uważa się za wyznacznika takowych. Sensation to zdecydowanie multimedialny smartfon i 8 GB może bardzo szybko okazać się za małą pojemnością.


Pierwsze wrażenia

Zanim przejdziemy do opisu pierwszych wrażeń, przedstawiamy Wam podstawowe cechy HTC Sensation:

  • System operacyjny Android 2.3.3 Gingerbread z nakładką Sense UI w najnowszej wersji 3.0
  • Wymiary: 126.1mm x 65.4mm x 11.3mm
  • Waga: 148g
  • Quad-band GSM/GPRS/EDGE (850/900/1800/1900 MHz),
  • HSPA/WCDMA (900/2100 MHz), do 14,4 Mbps,
  • Procesor dwurdzeniowy Qualcomm MSM 8260 Snapdragon o taktowaniu 1.2 GHz,
  • 1 GB wbudowanej pamięci flash, slot kart microSD (do 32 GB max), karta 8 GB w zestawie,
  • 768 MB pamięci RAM,
  • 4.3-calowy ekran Super LCD o rozdzielczości qHD (540×960),
  • WiFi b/g/n, DLNA, Bluetooth 3.0 z EDR i A2DP,
  • odbiornik GPS z A-GPS, HTC Locations, Google Maps,
  • aparat 8-mpx z autofokusem i dwoma diodami LED oraz przednia kamera o rozdzielczości VGA
  • nagrywanie/odtwarzanie wideo w jakości 1080p,
  • G-Sensor, kompas cyfrowy, czujnik zbliżeniowy, czujnik natężenia światła,
  • gniazdo słuchawkowe jack 3,5 mm,
  • obsługiwane formaty audio: .aac, .amr, .ogg, .m4a, .mid, .mp3, .wav, .wma,
  • obsługiwane formaty wideo: 3gp, .3g2, .mp4, .wmv (Windows Media Video 9), .avi (MP4 ASP and MP3), .xvid (MP4 ASP and MP3)
  • bateria Li-Ion o pojemności 1520 mAh.
htc_hand_01

Gdy po raz pierwszy wziąłem telefon do ręki od razu zwróciłem uwagę na jego niesamowite wykonanie i na to jak dobrze leży w dłoni. Porównując do innych telefonów wyposażonych w 4.3 i 4 – calowe wyświetlacze, które miałem w ręku (m in. Samsung Galaxy S, HTC HD2, HTC Desire HD oraz Samsung Galaxy S II), najnowsze urządzenie od HTC posiada najlepszą ergonomię. Mimo dużego wyświetlacza i niemałej wagi, telefon wręcz idealnie leży w dłoni. Dotknięcie jakiegokolwiek miejsca na wyświetlaczu czy wciśnięcie przycisku ON/OFF nie sprawia najmniejszego problemu.

Rzeczywiście wykonanie i wyprofilowanie zasługuje na pochwałę, choć jest się do czego przyczepić. W przeciwieństwie do Desire HD przyciski ON/OFF oraz regulacji głośności są wygodne w użyciu. Niestety obudowa nie należy do najodporniejszych na zadrapania itd. Wystarczy jeden bolesny upadek i starcia na gumowych częściach obudowy będą widoczne. Nie inaczej ma się sytuacja z aluminiową częścią.


Obudowa i wykonanie

Przód telefonu prezentuje się bardzo elegancko. Większość obszaru zajmuje duży 4.3” ekran Super LCD o rozdzielczości qHD (540×960 pikseli). Pod nim znajdują się cztery dotykowe przyciski HOME, MENU, WSTECZ oraz SZUKAJ. Powyżej zobaczymy standardowy napis HTC, a nad nim duży ‘grill’, pod którym znajdują się głośnik do rozmów oraz dwukolorowa dioda LED informująca nas o nieodebranych połączeniach, wiadomościach i stanie ładowania baterii. Po lewej stronie głośnika umieszczony jest czujnik zbliżeniowy oraz oświetleniowy, a po prawej kamera do wideorozmów o rozdzielczości VGA.

Sensation tak jak większość nowych smartfonów nie posiada żadnych przycisków nawigacyjnych. HTC postanowiło z tego zrezygnować już w niektórych modelach z zeszłego roku. Na pytanie czy to słuszna decyzja, każdy użytkownik powinien odpowiedzieć sobie sam. Ja osobiście uważam, że nie są one niezbędne do używana telefonu.

htc_front

Ta dziwna moda, którą można dostrzec praktycznie u wszystkich producentów to temat na osobny artykuł. Myślę, że nie można tego uznać za wadę, jeśli „wada” jest wspólna dla niemal wszystkich smartfonów większości producentów. Na pewno nie jest to aspekt, który powinien ważyć na decyzji o wyborze smartfonu, chociaż łezka w oku się kręci na myśl o trackballu i przyciskach w HTC Magic.htc_lefthtc_right

Po lewej stronie telefonu znajdziemy jedynie tzw. Volume Rock oraz wejście microUSB. Prawa strona obudowy została zupełnie pusta. Szkoda, że HTC nie zdecydowało się na umieszczenie tam dodatkowego przycisku służącego do wykonywania zdjęć.

Produkty HTC nigdy nie były znane z pretendowania do bycia fotograficznymi telefonami jak np. Xperia arc. Co nie oznacza wcale, że robią brzydkie zdjęcia, przynajmniej te najnowsze. Jakie robi Sensation? Tego dowiecie się lada moment. Warto jeszcze dodać, że umiejscowienie microUSB z boku w przypadku Sensation to lepsze rozwiązanie niż w arc. Co ciekawe, złącza kabla ładowarki w najnowszych HTC mają mikroskopijnej wielkości „haczyki”, dzięki którym kabelek nie pozostaje poluzowany i nie wypada z telefonu.HTC-Sensation-Back-012

Z tyłu zdecydowanie królują odcienie szarości. Aluminiowy pas obudowy unibody rozdziela dwie duże gumowe części osłaniające tył telefonu. Górna z nich jest miejscem dla obiektywu kamery, dwóch diod LED i głośnika odpowiedzialnego za odtwarzanie dzwonków i innych multimediów, takich jak dźwięk z filmów czy muzyka. Zauważalne też są trzy małe dziurki, które służą do dostarczania sygnału do ukrytych pod obudową anten. Druga gumowa część posiada jedynie mały napis informujący nas o wbudowanej nakładce Sense oraz kolejne dwie dziurki odpowiedzialne za utrzymanie zasięgu.

Tutaj też najdziemy dwie dość spore wady. Pierwsza z nich to umiejscowienie zewnętrznego głośnika. Gdy telefon leży ekranem do góry, dźwięk jest ledwo słyszalny, gdyż brakuje miejsca między nim a powierzchnią, na której się znajduje.

Drugą z wad jest obiektyw aparatu, który jest schowany w obudowie. Mimo, że dzięki temu jest on chroniony przed porysowaniem, to kurz wręcz uwielbia tam wpadać, a bardzo ciężko go usunąć bez zdejmowania obudowy.

Wtrącę tu swoją opinię na temat tej części obudowy – niestety muszę się zgodzić z opinią wielu użytkowników, że chociaż jako całość Sensation prezentuje się bardzo dobrze, to tył jest zwyczajnie nijaki. Zabieg z pochyłymi paskami, różniących się do tego materiałem wykonania jest według mnie pomyłką, choć oczywiście jest to kwestia gustu. Gdzieś tu jednak gubi się koncepcja jednolitego wyglądu unibody”. Podzielam także uwagi Filipa co do niefortunnego umiejscowienia głośniczka i obiektywu – zdarza się, że te wady dają się we znaki.htc_bottom

Na dole urządzenia znajdziemy mikrofon oraz mały przycisk odblokowujący obudowę i pozwalający na wyjęcie z niej telefonu.

htc_top

Na górze smartfonu standardowo umieszczony został przycisk ON/OFF służący także do wybudzania telefonu. Obok niego leży wejście miniJACK 3.5mm. Osobiście uważam, że powinno być ono umieszczone na dole telefonu. Poprawiło by to komfort, gdyż po wyjęciu Sensation z podpiętymi słuchawkami z kieszeni, musimy go obrócić by móc normalnie z niego korzystać. Nie jest to co prawda duża wada i łatwo do niej się przyzwyczaić, tym bardziej, że większość smartfonów wyjście audio ma w tym samym miejscu, ale na pewno nie zaszkodziłoby gdyby producenci telefonów w przyszłości zwróciliby na to większą uwagę.

Ja wychodzę z założenia, że to kwestia gustu. Znalazłaby się nawet opinia, że miniJACK powinien być umiejscowiony z boku telefonu jak w arc (!). Testując różne modele smartfonów od HTC (Desire HD, Desire S, Sensation) mogę jedynie denerwować się stale zmieniającą się koncepcją umieszczania tego wejścia. Nie zdziwię się, jeśli kolejna seria HTC będzie już posiadać wejście miniJACK na dole, jak w Desire HD. htc_cover

Niestety obudowa Sensation jest tak samo trwała jak wszystkie inne aluminiowe obudowy. Przy upadku możemy być pewni, że powłoka się zarysuje zdrapując przy tym lakier.

Jeżeli jesteśmy już przy upadkach, to trzeba zwrócić na specjalnie wyprofilowane szkło . Jego niestandardowy kształt nie tylko poprawia komfort użytkowania, ale pomaga chronić go w razie gdy telefon spadnie ekranem do dołu. Podczas testów stało się to kilka razy, jednak wklęsły ekran ani się nie rozbił ani nie zarysował.

To prawda, HTC od dawna w ciekawy sposób dba o to, by wyświetlacze nie pękały przy bezpośrednich upadkach. Czasem stosuje „bródkę”, która nadaje smartfonowi charakterystyczny kształt i oddziela ekran od powierzchni. Tym razem mamy do czynienia z bardzo ciekawym wyprofilowaniem tafli ekranu, który względem obudowy jest wklęsły. Przypomina on menisk wklęsły – dzięki temu sunąc palcem po ekranie nie „zahaczymy” nagle o obudowę. Przy okazji wygląda to też na zabieg estetyczny, Sensaton dzięki niemu prezentuje się po prostu ładniej, zobaczcie zresztą nasze zdjęcia.htc_front_twist

Ciężko powiedzieć coś więcej o odporności wyświetlacza na rzeczy inne niż podłoga. Podczas dwutygodniowego użytkowania pojawiła się na nim jedynie kilku milimetrowa ryska, która powstała z powodu ocierania o mały metalowy guzik przy kieszeni w spodniach.

Mój egzemplarz „zaliczył” mocny kontakt „wyświetlacz-ziemia” i nie dostrzegłem żadnej rysy. Filip –zmień te spodnie ?


Interfejs Sense UI 3.0 i aplikacje

HTC Sensation jako pierwszy został wyposażony w najnowszą wersję nakładki tajwańskiego producenta – Sense UI 3.0. Nakładkę, która dla niektórych jest zbędna, a dla innych jest powodem do wybrania telefonu właśnie tej marki. Co się zmieniło z jej najnowszą edycją?

1

Zacznijmy od aplikacji dodatkowo preinstalowanych przez producenta:

  • Połączone media – program służący do przesyłania multimediów poprzez DLNA;
39
  • Kości – rzut kośćmi lub monetą;
  • Tryb stacji dokującej – aplikacja odpalająca się po wsadzeniu telefonu do stacji dokującej;
  • Latarka – trzystopniowa latarka;
  • Friend Stream – program gromadzący wszystkie nasze serwisy społecznościowe w jednym miejscu;
  • HTC Hub – tutaj znajdziemy dodatkowe dzwonki, widżety oraz tapety, dodatkowo dzięki tej aplikacji zdalnie namierzymy nasz telefon;
  • HTC Likes – zbiór programów polecanych przez innych użytkowników HTC;
  • Locations – umożliwia ściągnięcie map i nawigowanie bez podłączenia do internetu;
  • Lustro – obsługa przedniej kamery jako lusterka;
  • News – prosty czytnik RSS;
  • Notatki głosowe – dyktafon;
  • Pogoda – prognoza pogody;
41
40
  • Peep – klient Twittera;
  • Reader – sklep z ebookami;
  • Akcje – program pokazujący ceny akcji;
9
10
  • Menadżer Zadań – pokazuje nam zużycie pamięci RAM raz pozwala ubijać odpalone aplikacje;
61
  • Teeter – gra preinstalowana we wszystkich urządzeniach HTC;
  • Transfer – aplikacja ułatwiająca przetransportowanie numerów z poprzedniego telefonu;
19
  • Watch – sklep z filmami i serialami;
59
  • Hotspot Wi-Fi – bezprzewodowe dzielenie się siecią komórkową z innymi urządzeniami.

Jak już wcześniej wspomniałem, nakładka HTC nie każdemu przypadnie do gustu, jednak ja uważam, że nie ma lepszej i ułatwia ona korzystanie z Androida. Nie chodzi tylko o elegancki wygląd pulpitów czy menu. Sense UI to zbiór zbiór przydatnych aplikacji i widżetów, które razem umożliwiają intuicyjne i przyjemne użytkowanie wszystkich funkcji systemu.

Zacznijmy od tego, że to podstawowy model smartfonu, który działa z Sense UI w wersji 3.0 na pokładzie. To jego praktycznie najważniejsza cecha, całkowicie wyróżniająca spośród innych modeli smartfonów. Sama w sobie jest elegancka, efektowna, praktyczna i bardzo bogata. Niestety moim zdaniem miejscami przekombinowana i powodująca, że system nie działa tak płynnie jak powinien, a raczej jakby mógł działać. Pamiętamy jak HTC mówiło, że Sense UI 3.0 nie ma racji bytu np. w Desire HD, czy Desire S „bo to za słabe urządzenia są”. Bzdura, dziś na HTC Desire HD uruchomimy pełne Sense UI 3.0 i będzie działać niemal tak samo sprawnie jak w Sensation. Dwa rdzenie w procesorze to w tym przypadku tylko chwyt marketingowy. Podsumowując – nakładka jest świetna, ale pozostaje bardziej przynętą na klienta „kup Sensation, żeby mieć Sense UI 3.0”.38

Przejdźmy może na wstępie do dialera, który uważany jest za jedną z największych zalet nakładki. Patrząc na listę kontaktów zauważymy, że kilka pierwszych to osoby, do których ostatnio dzwoniliśmy, a pod nimi dopiero znajdują się wszystkie kontakty poukładane w kolejności alfabetycznej. W ten sposób unikniemy przeskakiwania między zakładkami ‘Kontakty’ i ‘Historia połączeń’.

Jednak najciekawszą funkcją wspomnianego dialera jest sposób w jaki wyszukuje się kontaktów. Jeżeli chcemy wybrać rozmówcę po numerze telefonu to tak jak na każdym innym telefonie, po prostu klikamy na odpowiednie klawisze numeryczne. W wypadku gdy chcemy znaleźć kontakt po jego nazwie, zrobimy to stukając w te same klawisze co poprzednio. Działa to w identyczny sposób co znana z innych telefonów klawiatura T9. Może się wydawać, że to nic wielkiego, jednak naprawdę ułatwia to wybieranie osób, z którymi chcemy porozmawiać.

I jest to najlepszy możliwy dialer od lat na rynku smartfonów z Androidem. Dla mnie to właśnie m.in. ten element sprawia, że jeśli dużo rozmawiam, dużo dzwonię – wybieram HTC.13

Po otwarciu menu aplikacji zauważymy dwie istotne zmiany. Pierwsza z nich to skokowe podzielenie listy na grupy 4×5. Oznacza to, że po przesunięciu palcem w górę, lista przewinie się o całe 5 rzędów programów. Niektórzy uważają, że poprzednie rozwiązanie było dużo lepsze, ale jeśli zapamiętamy gdzie dokładnie mieści się ikonka, to znajdziemy ją dużo szybciej niż przy użyciu klasycznej, przesuwanej rząd po rzędzie liście.

Drugą istotną zmianą jest podzielenie listy aplikacji na trzy dodatkowe zakładki. Są to: zwykła, pełna lista; Ulubione, czyli 20 programów, z których korzystamy najczęściej; oraz Pobrane, zawierające jedynie oprogramowanie pobrane z Marketu i innych źródeł.

Moim zdaniem to kwestia gustu i przyzwyczajenia. Sama różnica w nowym rozwiązaniu jest bardziej kosmetyczna niż praktyczna, jeśli ktoś uznaje ją za wadę – nie powinna ona odgrywać jakiejś większej roli.

Największym minusem listy aplikacji jest jej autozapamiętywanie. Z tego powodu gdy wejdziemy w nią i przewiniemy trochę w dół a następnie zamkniemy i otworzymy jeszcze raz, to lista będzie w tym samym miejscu. Szczegół, ale utrudnia on szybkie wybranie interesującej nas aplikacji, gdyż najpierw musimy się zorientować czy przewinąć w górę czy w dół.

Filipie, spójrz na to z drugiej strony. Dzięki temu wychodząc z aplikacji możemy szybko do niej wrócić. Albo jeśli wybierzemy nie tą co trzeba to zamykamy, otwieramy listę aplikacji i nie musimy przewijać listy kolejny raz, by dostać się do naszej aplikacji.7

Kolejną rzeczą, która wyróżnia Sense UI jest zmieniony Task Bar. Po rozsunięciu go u góry zobaczymy przewijaną do boku listę aplikacji, z których ostatnio korzystaliśmy. Pozwala to na szybkie przeskakiwanie między aplikacjami i działa w ten sam sposób co przytrzymanie przycisku HOME.

8

Następną ciekawostką jest zakładka Szybkie Ustawienia dostępna na dole rozwiniętego paska. Umożliwia ona włączanie i wyłączanie Wi-Fi, Hotspotu Wi-Fi, Sieci Komórkowej, Bluetooth, GPS oraz dostęp do wszystkich ustawień i wcześniej wspomnianego Menadżera Zadań. Funkcja ta bardzo przydaje się głównie przy takich czynnościach jak przeglądanie Internetu, gdy w prosty sposób możemy przełączać między siecią komórkową a Wi-Fi. Szkoda tylko, że HTC nie pomyślało o pozwoleniu na modyfikacje tej zakładki, przydałyby się tam takie rzeczy jak wyciszanie telefonu czy wyłączanie autorotacji.

Zaskoczę Cię Filipie – HTC pomyślało, tylko z pomysłu zrezygnowano. Już w kodzie oprogramowania dla Desire S czy Desire HD (Sense UI 2.1) odkryto możliwość modyfikowania tego co ma się pojawiać na rozwiniętym pasku. W stosunku do Sense UI 2.1 zmienił się odrobinę układ ikon i doszedł właśnie Menadżer Zadań, krótko mówiąc – kosmetyka w stosunku do poprzedników. Abstrahując od przeszłości – funkcja sama w sobie jest bardzo wygodna i praktyczna.29

HTC jak żaden inny producent, zadbało o możliwości i łatwość personalizacji interfejsu. Odbywa to się po kliknięciu małej ikonki w samym dolnym rogu z lewej strony ekranu lub po przytrzymaniu palca na wolnym polu pulpitu. Inaczej niż na innych smartfonach z systemem Google, nie pojawia się małe okienko, tylko zajmująca cały ekran lista podzielona na trzy kategorie. Są to Personalizuj ekran, gdzie zmienimy takie rzeczy jak ekran blokady, motyw czy tapetę; Dodaj elementy do ekranu głównego – pozwala na dodanie różnych widżetów, folderów czy skrótów; oraz Personalizuj dźwięk- odpowiedzialne za dźwięki powiadomień i alarmów.

34
36

Najlepsze w tym wszystkim jest to, że po zmianie tapety na jedną z dostępnych w HTC Hub, ułożeniu interesujących nas skrótów czy widżetów, których w sumie jest ponad 80, wszystko dalej wygląda niesamowicie estetycznie i elegancko. Dzięki temu, w połączeniu ze znakomicie wyglądającą i wykonaną obudową, każdy będzie wiedział, że HTC Sensation to telefon z najwyższej półki.

33
30

Skoro jesteśmy przy personalizacji – jedną z rzeczy, którą możemy ustawić pod nasze potrzeby jest teraz ekran blokady, który mocno się zmienił. Teraz pociągamy za obręcz, by odblokować telefon. Co więcej, do obręczy możemy przeciagnąć jeden z 4 ustalonych wcześniej skrótów aplikacji, by po odblokowaniu od razu do niej przejść. Jest to jedna z najpraktyczniejszych i najefektowniejszych nowości. Na ekanie blokady możemy ustawić pogodę, aktualne statusy z facebooka czy Twittera, akcje, galerie obrazów – wszystko przeplecione ładnymi efektami graficznymi.45

Kolejną z nowości jest klawiatura HTC Trace (polskie tłumaczenie, uwaga…: HTC Śledź), którą można aktywować w menu ustawień, dodając do naszej standardowej klawiatury funkcjonalność znaną z klawiatury Swype. Oznacza to, że bez odrywania palca od klawiatury możemy wskazywać słowa, jakie mają być nakreślane w edytorze. Niestety nie działa to dobrze, powiedziałbym wręcz, że źle i nie ma tu absolutnie żadnego porównania do Swype, który spisuje się o niebo lepiej niż HTC Trace. Jej działanie zobaczycie pod koniec naszej małej wideorecenzji. Poniżej możecie zobaczyć kilka screenów prezentujących więcej widżetów i funkcji Sense UI 3.0.

2
3
4
5
6
12
15

 1618212223 354246434449515860


Sieci zwykłe i bezprzewodowe, GPS

Zapewne wielu z Was było bardzo ciekawych tej części recenzji. O tzw. Death grip w HTC Sensation było dosyć głośno na wszystkich portalach poświęconych tematyce Android. Na szczęście mogę powiedzieć, że model, który testowałem nie miał tego problemu. Próbowałem złapać go na każdy możliwy sposób, jednak kreski informujące o zasięgu Wi-Fi oraz GSM stały w miejscu. Co więcej, telefon łapał zasięg nawet w miejscach, w których inne urządzenia nie dawały już sobie rady.

Z kolei mój egzemplarz nie był pod tym względem taki doskonały. Tzn. całość sprawowała się dobrze, o DeathGrip nie ma w ogóle mowy (z definicji to CAŁKOWITA utrata zasięgu) – umówmy się, niemal każdy smartfon obejmowany w dziwny sposób zacznie tracić delikatnie na zasięgu. Nie inaczej było z Sensation, tu jednak mowa wyłącznie o zasięgu Wi-Fi – ten potrafił mi spaść o 2-3 kreski przy oburęcznym trzymaniu Sensation. Wniosek – rozdmuchany problem.htc_front_screen

O Bluetooth i GPS też nie mogę powiedzieć złego słowa. Po prostu oba działały bezproblemowo. Bluetooth parował się z każdym przeze mnie wskazanym urządzeniem, a odbiornik GPS znajdował dokładną lokalizację w kilka sekund.

Potwierdzam.


Multimedia

Podczas oficjalnej prezentacji w Londynie, Sensation został pokazany jako telefon multimedialny, wspaniale sprawdzający się w takich rzeczach jak słuchanie muzyki czy odtwarzanie wideo różnych formatów.

Gdy po raz pierwszy obejrzałem filmik promujący pierwszego dwurdzeniowca z Tajwanu, pomyślałem, że będzie identycznie jak z każdym smartfonem HTC. Mimo, że producent zapewnia o multimedialności swoich urządzeń, to za każdym razem wszystko psuje jedna rzecz. Jest to oczywiście głośnik. W każdym jednym telefonie HTC, które miałem w ręku, głośnik ledwo nadawał się do odtwarzania dzwonków, nie mówiąc nic o wykorzystaniu go np. do słuchania muzyki.

To prawda…

Na szczęście to się zmieniło z najnowszym modelem korporacji. Śmiało mogę powiedzieć, że tym razem HTC przykuło do tego większą uwagę niż kiedykolwiek wcześniej. Co prawda dalej nie jest to głośnik najwyższej jakości, ale dźwięk, który się z niego wydobywa nie jest już tak płaski. Z pewnością wystarczy on do oglądania filmów czy odsłuchiwania muzyki, ale otoczenia nie zagłuszy. Można go dodatkowo „podkręcić” wciskając przycisk SRS, dostępny z poziomu odtwarzacza filmów lub muzyki.

Rzeczywiście czuć różnicę na plus w stosunku do poprzednich smartfonów HTC i oby ten poziom stale rósł.htc_phones

Odtwarzacz muzyczny preinstalowany na telefonie także nie należy do najgorszych. Oprócz przyjemnego, intuicyjnego interfejsu, który wyglądem wspaniale pasuje do reszty systemu, posiada on takie rzeczy jak Equalizer czy ściąganie brakujących okładek do albumów. Jedynym minusem jest jakość dźwięku wydobywająca się z oryginalnych słuchawek HTC, które otrzymujemy przy zakupie telefonu. Po prostu nie nadają się one do słuchania muzyki. Na szczęście po podłączeniu słuchawek innych producentów, dźwięk jaki usłyszymy będzie jakości porównywalnej do najdroższych odtwarzaczy muzycznych.

20

Odtwarzacz muzyczny w HTC zawsze należał do najlepszych. Wygodne playlisty, omijanie plików dźwiękowych z folderów media, notyfikacje itd., doskonały wygląd – to cechy charakterystyczne dla odtwarzaczy HTC. Warto jeszcze wspomnieć, że najnowsza jego wersja jest jeszcze wygodniejsza w obsłudze (więcej w wideo recenzji) i od teraz ma opcję automatycznego pobierania okładek dla utworów na podstawie tagów muzycznych. Niestety pobieranie nie jest idealnie dokładne i zdarzy się, że program pobierze dla wielu utworów o dziwnych tagach taką samą okładkę.

Jak wygląda oglądane filmów na HTC Sensation? Ekran o rozdzielczości qHD (540×960) i proporcjach 16:9 mówi sam za siebie. W tym momencie nie ma telefonu, który lepiej sprawdziłby się przy oglądaniu kinowych hitów. SLCD to może nie to samo co Super AMOLED Plus, ale za to kolory są dużo bardziej realistyczne. Gdy dołożymy do tego program HTC Watch, wiemy jaki telefon jest idealny dla użytkownika lubiącego oglądać filmy na urządzeniach przenośnych.

Szkoda tylko, że na chwilę obecną usługa HTC Watch ogranicza się tylko i wyłącznie do oglądania.. zwiastunów filmowych. Poza tym jednak rzeczywiście na Sensation wygodnie ogląda się filmy (na ile wygodnie można oglądać filmy na smartfonach).14

Modyfikacji uległa także galeria, w której znajdziemy wszystkie pliki muzyczne i wideo. Nie znajdziemy tu oryginalnej Androidowej galerii 3D, która w moim odczuciu nie należy do najwygodniejszych. Ta od HTC jest dużo wygodniejsza i tak samo intuicyjna jak wszystko w tym telefonie. Jedynym minusem jest to, że filmy prezentowane są razem ze zdjęciami. Uważam, że powinno to odbywać raczej w formie listy, gdzie po lewej stronie mieściłyby się ich miniaturki, a po prawej moglibyśmy przeczytać nazwę filmu oraz informacje na jego temat.

I znów kwestia gustu – Androidowa galeria 3D jest moim zdaniem doskonała i ta nowa od HTC nie może jej dorównać. Aczkolwiek jej prostota ma swoje zalety i rzeczywiście jest wygodna. Na pewno spisuje się znacznie lepiej niż dotychczasowe „nijakie” galerie znane z poprzednich smartfonów od HTC.


Aparat i kamera

Następna rzecz, której się obawiałem to jakość wykonywanych zdjęć oraz wideo. Sensation posiada aparat o rozdzielczości 8-megapikseli, który potrafi nagrywać filmy 1080p, lecz wiemy jak to jest z HTC. Czego by nie obiecywali, jakość zdjęć oraz wideo pozostawiała wiele do życzenia.

Szczerze mówiąc nie wierzyłem w to, ale jednak. Najnowszy model tajwańskiego producenta wyposażony został w aparat, który bardzo dobrze sobie radzi w różnych warunkach oświetleniowych. Nie zastąpi on oczywiście lustrzanki, ale nadaje się do okazjonalnego uchwycenia jakiegoś momentu z naszego życia i zaryzykowałbym stwierdzeniem, że w wielu sytuacjach okazał się on lepszy nawet od Xperii arc.

No to teraz troszkę się zagalopowaliśmy ? I chociaż Senation rzeczywiście robi bardzo dobrze zdjęcia, to moim zdaniem wcale tak nie jest z tymi „różnymi warunkami oświetleniowymi”. Zdjęcia przy słabym oświetlaniu, wieczorem wychodzą słabo i zaszumione. Określanie ich lepszymi od tych wykonanymi Xperią arc to przegięcie, szczególnie w kontekście zdjęć wykonywanych przy słabym oświetleniu.

Tu znajduje się link do galerii zdjęć wykonanych za pomocą HTC Sensation.

Po zrobieniu około 200 zdjęć, zauważyłem, że telefon radzi sobie lepiej z fotografowaniem obiektów z bliska. Wtedy nawet w sporym powiększeniu będziemy w stanie zauważyć dużo detali. Podobnie jest z kamerą do wideorozmów, choć to jest jej zaletą a nie wadą. Mimo słabej rozdzielczości VGA, spokojnie wystarczy ona do porozmawiania przez Skype czy inny program pozwalający na wideokonferencje. Niestety przy słabym oświetleniu nie widać prawie nic, dlatego używać powinniśmy jej tylko w dzień.Untitled from Filip Brodecki on Vimeo.


Internet

Przeglądarka użyta w HTC Sensation to ta sama, którą znajdziemy na każdym innym telefonie wyposażonym w Sense UI. Działa ona bardzo dobrze i znakomicie radzi sobie z Flashem. Z poziomu strony, na której się znajdujemy mamy łatwy dostęp do takich rzeczy jak dodawanie jej jako kanał RSS. Pinch-to-zoom oraz przewijanie także działają bez zarzutu, a tekst szybko przystosowuje się do ustawionego przez nas powiększenia.

Płynność przewijania stron internetowych stoi na bardzo wysokim poziomie, chociaż moim zdaniem nie ma tego co nawet porównywać z przewijaniem w Samsung Galaxy S II. Poza tym jednak przeglądarka w HTC jak zawsze spisuje się doskonale. W końcu zrezygnowano też z ograniczenia maksymalnej ilości otwartych okien jednocześnie.262728


Wydajność i gry

Dzięki podzespołom, z których zrobiony został HTC Sensation, powinien on być wydajny zarówno przy takich rzeczach jak gry. Dlatego w tym wypadku także nie zrezygnowaliśmy z testowania różnych gier i benchmarków.

Po odpaleniu wielu mniej i bardziej wymagających gier, zauważyłem, że model ten utrzymuje dobry poziom nawet przy najcięższych tytułach. Jedynym problemem jaki się pojawił jest zmniejszenie niektórych gier, gdyż nie są one zoptymalizowane pod rozdzielczość qHD. Na szczęście wkrótce ma wyjść więcej smartfonów o takiej liczbie pikseli, dlatego aplikacje te powinny niedługo działać normalnie.

Po odpaleniu telefonu do dyspozycji mamy między 200 a 240 MB wolnej pamięci RAM. Nie jest to dużo, bo zaledwie 1/3 całej pamięci, jednak wystarczająco byśmy nie musieli się bać o zapchanie systemu.

Wydajność całego smartfonu jest dość wysoka, ale niestety w ogóle nie czuć tej „dwurdzeniowości.”. Wciąż sporo tytułów ma kłopoty z osobliwą rozdzielczością, jaka występuje w HTC Sensation. Za taką cenę oczekiwałbym jednak więcej.5356

62
57

Poniżej prezentujemy wyniki z różnych benchmarków i Linpacków. Prosimy mieć także na uwadze, że nie są one miarodajne, szczególnie, że nie zostały zoptymalizowane pod telefony wyposażone w procesory dwurdzeniowe.

devicesensation-quadrant
sensation-benchmarkpi
sensation-linpack
sensation-neocore

Bateria

A teraz najważniejsze pytanie. Jak przy tym wszystkim sprawuje się bateria o stosunkowo małej pojemności 1520 mAh? Okazuje się, że jest lepiej niż się spodziewałem. Mimo dużego ekranu i dwurdzeniowego procesora, telefon bez problemu wytrzyma cały dzień, czyli standardowo powinniśmy na noc podłączać go pod ładowarkę, jeżeli nie chcemy następnego dnia przedwcześnie zostać bez telefonu. Myślę, że bardziej oszczędni użytkownicy daliby radę wyciągnąć z baterii nawet dwa dni, ale ja tego nawet nie próbowałem. Uważam, że dopóki bateria w smartfonie bez problemu wytrzymuje cały dzień, to nie można narzekać.

Czyli standard. Pytanie tylko dlaczego utrzymywać ten standard? Dlaczego przesiadając się z Desire HD, którego bateria jest znacznie mniejszej pojemności (1230mAh), na Sensation z baterią o większej pojemności mam znów być zmuszany do codziennego ładowania? Niestety producenci w większości wypadków wychodzą z założenia, że lepiej jest utrzymać ten stały poziom – a jak ktoś chce więcej mocy – niech sobie ją dokupi.

Przy dużo aktywniejszym użytkowaniu bateria zaskoczyła mnie jeszcze bardziej. Po odłączeniu telefonu rano od ładowarki, 2,5h przeglądania internetu, wykonaniu ok. 30 zdjęć, kilka minut wideo, 40 minutach słuchania muzyki, 20 SMSach, kilku minutach rozmów, cały czas na średnim podświetleniu i włączonym 3G telefon padł dopiero po 11 godzinach i 33 minutach. Według mnie wynik ten jest więcej niż zadowalający.

Rzeczywiście, tu wydajność jest widoczna – przy intensywnym użytkowaniu bateria „nie schodzi” tak szybko jak w przypadku np. HTC Desire HD.htc_batt


Wideorecenzja

Zapraszamy też na nieco ponad 20-minutową wideorecenzję HTC Sensation. Możecie tu zobaczyć jak działa system, jakie sprawia kłopoty, jaki jest płynny, zobaczyć większość najważniejszych funkcji i przede wszystim zobaczyć jak sprawuje się całość w praktyce.

https://www.youtube.com/watch?v=8eoP8hYSa08

Podsumowanie

Czy HTC Sensation zasługuje na miano supersmartfonu? Na pewno, choć nie jest on wolny od wad. Jednak mimo braku takich rzeczy jak wyjście HDMI, dobrych słuchawek w zestawie czy zewnętrznego głośnika, który mimo, że jest poprawiony to dalej nie dorównuje konkurencji. Mogę śmiało powiedzieć, że najnowszy model tajwańskiego producenta to najlepszy telefon jaki dotychczas trzymałem w ręku i mogę go polecić każdemu, kto tak jak ja jest fanem Sense UI oraz potrzebuje dobrego aparatu i lubi jak jego telefon dobrze leży w dłoni.

Ja bym powiedział, że to najlepszy model od HTC jaki trzymałem w ręku. Zasługuje na miano supersmartfonu, bo siłą rzeczy jest high-end’owy i praktycznie niczego mu nie brakuje. Niestety na rynku mamy urządzenia lepsze i tańsze. O wartości ogólnej Sensation należy pomyśleć w ten sposób – czy rzeczywiście warto np. zmieniać HTC Desire HD na Sensation? Dla lepszego aparatu, obudowy i mało odczuwalnych dwóch rdzeni? Bo przecież nie dla Sense UI 3.0, które mogę mieć (i mam) dobrze działające na swoim „starym” HTC. Krótko mówiąc – nie warto. Trudno nie oprzeć się wrażeniu, że Sensation to trochę produkt spóźniony na polskim rynku, a jednocześnie „wymyślony” na szybko, byleby odpowiedzieć na ruch konkurencji. Myślę, że na rewolucję ze strony HTC przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać.htc_both

Mimo swoich zalet Sensation nie jest bezkonkurencyjne. HTC cały czas musi się obawiać o popularność bijącego rekordy sprzedaży Samsunga Galaxy S II, ale o tym dowiecie się więcej w nadchodzących dniach.

Zalety:

  • Wykonanie;
  • Ergonomia
  • Bardzo dobry i czuły ekran;
  • Sense UI 3.0;
  • Aparat;
  • Jakość odtwarzanej muzyki poprzez wyjście miniJACK.

Wady:

  • Brak wyjścia HDMI;
  • Słuchawki dodawane w zestawie;
  • Lubiąca ścierać się obudowa;
  • Głośnik gorszy niż u konkurencji;
  • Kilka małych niedociągnięć w Sense UI.

Motyw