DSC_8247

Gdy świat usłyszał o planach Della dotyczących nowych produktów – 5-calowego oraz 7-calowego tabletu o takiej samej nazwie Streak, wiele osób pukało się w głowę, dodając natychmiast, że niewielki ekran w przypadku mniejszego Streaka to jakaś pomyłka. Faktycznie, sam w momencie otrzymania informacji o możliwości przetestowania tej miniaturki nie grzeszyłem optymizmem, twierdząc, że taki gabaryt to zdecydowanie za mało jak na tablet. Obecnie na rynku tabletów są jedynie dwa 5-calowe produkty – ten od Della i dość silny Pantech. Ani jeden, ani drugi nie sprzedaje się najlepiej, a na horyzoncie raczej nie pojawią się podobni konkurenci.


DSC_8331

Do tej pory Streaków w Polsce nie oferuje żaden operator komórkowy, a sieci detaliczne każą sobie słono płacić za możliwość posiadania tego 5-calowego ewenementu oraz jego większego, 7-calowego brata. Specjalnie dla serwisu Android.com.pl sprawdziłem czy naprawdę warto zaprzątać sobie głowę istnieniem tak małego pseudo-tabletu.

Streak to niezwykle cienki i piękny wizualnie tablet. Mimo rozmiaru większego niż niejeden smartfon, jego waga to 220 g. Działa pod kontrolą procesora Qualcomm Snapdragon 1GHz, co sprawia, że może nie jest mega wydajny w porównaniu do niejednego premierowego urządzenia, jednak nie tylko daję radę, ale w niejednej kwestii jest wydajniejszy od produktów innych firm.

DSC_8372

W komplecie producent dostarcza kilka podstawowych akcesoriów, takich jak przyjemna ładowarka modułowa, słuchawki, futerał z mikrofibry oraz krótki przewodnik po urządzeniu. Kabel USB, który podpinamy do bazy, jest stosunkowo krótki, co uniemożliwia wygodne korzystanie ze Streaka w trakcie podpięcia do sieci. Wtyczka, którą podłączamy do urządzenia, jest wizualnie podobna do tej, którą we wszystkich urządzeniach proponuje Apple. Wyjście do słuchawek (których nie mieliśmy okazji przetestować – zabrakło ich w naszym egzemplarzu testowym) znajduje się z prawego boku u góry, co wspaniale spełnia swoją rolę, gdy z tabletu chcemy korzystać w trakcie podróży, np. w pociągu, wtedy trzymając go poziomo kabel znajduje się u góry i praktycznie w niczym nie przeszkadza.

DSC_8332DSC_8354DSC_8358DSC_8362Bateria o pojemności 1530 mAh wystarcza na 1,5 dnia zwykłego użytkowania Streaka, tj. przeglądania internetu, krótkiego słuchania muzyki, odtwarzania Youtube; jednak jeśli chcemy „katować” tablet, to po dniu hulania w wielu aplikacjach niestety trzeba podłączyć go do ładowarki. Nie jest to może imponujący wynik, jednak przy takich gabarytach powinien zadowolić. Pamięć to 512 MB ROM oraz 512 MB RAM W urządzeniu znajdują się 2GB wbudowanej pamięci, z możliwością rozszerzenia do 32GB. W egzemplarzu testowym mieliśmy dołączoną 16GB kartę.

DSC_8397

Pierwsze wrażenie

Streak wizualnie jest naprawdę „do zjedzenia”. Na pierwszy rzut oka widzimy charakterystyczne wyprofilowanie krótszych boków Della, sugerujące domyślną, poziomą pozycję orientacji tabletu. Ekran po bokach jest ładnie wygładzony i zwężony; z jednej strony znajduje się głośnik przeznaczony do rozmów, z drugiej trzy klawisze nawigacyjne. Tradycyjny domek, środkowy przycisk opcji oraz trzeci, służący do cofania ostatnich czynności. I to chyba w zupełności wystarczy. Za dnia bez problemu wykorzystujemy ich funkcjonalność, w nocy z nawigacją możemy mieć nieco problemów, gdyż nie znajdują się na nich wypustki, z czasem jednak przyzwyczajamy się do ich położenia i intuicyjnie trafiamy w ten, który akurat jest potrzebny.

DSC_8347Pojemnościowy ekran, stworzony ze specjalnego tworzywa, określanego mianem Gorilla Glass, jest wytrzymały nie tylko na drobne zarysowania, ale także na mocniejsze, mechaniczne uszkodzenia. Specjalnie na potrzeby udowodnienia obietnic producenta, serwis Engadget przetestował odporność szybki, uderzając energicznie w jej powierzchnię zwykłym długopisem. Tablet test przeszedł bez szwanku, pozostał bez żadnego zadrapania, a na dodatek w dalszym ciągu bezproblemowo reagował na polecenia użytkownika, więc nieuważni gadżeciarze powinni być spokojni – Streak to odporna bestia.

Ekran działa dzięki matrycy TFT, co sprawia, że kolory nie są tak wyraźne, jak w przypadku ekranów AMOLED. Jednak multimedia, do których wrócimy później, są wyświetlane w przyzwoitej jakości.

Po bokach znajdują się podstawowe przyciski; z prawej strony znajdziemy 3,5 mm wyjście mini jack oraz przyciski, dzięki którym wyregulujemy głośność, kolejny dzięki któremu przejdziemy do kamery oraz jeszcze jeden, włączający Streaka. Z drugiej strony znajduje się 30-pinowe złącze Della, w które podłączamy ładowarkę USB. U góry znajduje się czujnik zbliżeniowy oraz przednia kamera VGA do rozmów video. Z tyłu Streaka znajduje się 5Mpx kamera z fleszem, dwie diody oświetlające, metalowa klapka z logiem firmy oraz raszka głośnika zewnętrznego.

DSC_8353
DSC_8349
DSC_8342
DSC_8344

Dell działa pod kontrolą Androida w wersji 2.2 Froyo (choć bardziej wprawieni użytkownicy będą mogli zainstalować nieoficjalny Honeycomb)

Tablet ma domyślnie zainstalowanych kilka widgetów od Della o nazwie Stage Widgets. Wszystkie wyglądają kanciaście, oczywiście w mojej ocenie. Swoją funkcjonalność chyba jednak spełniają; mamy widget kontaktów, gdzie możemy dodać ulubionych rozmówców, mamy Facebooka z Twitterem, mamy widget muzyczny, w którym jest prezentowana zasobność naszej biblioteki i w końcu podstawowy z ostatnio używanymi aplikacjami. I ten ostatni wydaje się być naprawdę sensownym. Pozostałych się pozbyłem.

Dzięki procesorowi Cortex, który bez problemów podołał Froyo, po tablecie przemieszczamy się z ogromną szybkością. Biorąc go do ręki spodziewałem się wolnego, co chwilę przycinającego się tabletu, a korzystanie ze Streaka okazało się przyjemnością. Płynność, z jaką ekrany zmieniają swe usytuowanie oraz szybkość, z jaką przechodzi się do kolejnych pulpitów to naprawdę jedna z pozytywniejszych rzeczy.


Odrobinę o użytkowaniu

Na dzień dobry mamy zainstalowanych kilka podstawowych aplikacji. Oprócz firmowej przeglądarki, Gmaila, map od Google oraz wszelkich dobrodziejstw służących do ulepszenia ich funkcjonowania, aplikacji News and Weather oraz Quickoffice’a, mamy też programy umożliwiające nam synchronizację naszych danych na serwer oraz stworzenie backupu systemu. Oczywiście, czym byłby tablet bez możliwości synchronizacji z serwisami społecznościowymi. Domyślnie mamy zainstalowanego Twittera oraz Facebooka, które na widgetach od Della bardzo przyjemnie się przegląda.

Wróćmy do pulpitów. Tych domyślnie mamy siedem, po pierwszym włączeniu na pięciu spośród nich znajdują się wspomniane widgety. Mimo dodawania kolejnych, Dell wydaje się przechodzić między nimi bez żadnego zacięcia. Widget muzyczny automatycznie pokazuje znajdującą się na karcie pamięci muzykę. Po kliknięciu w wybrany album przenosimy się do odtwarzacza muzycznego, typowego dla urządzeń z Froyo. Na kolejnym ekranie mamy widget Social, któremu daleko do widgetów chociażby z Honeycomba. Informacje dostajemy na tacy.

Następnie przechodzimy do pulpitu, na którym znajduje się widget z naszymi kontaktami. To jednak jest przydatne dopiero w przypadku używania Streaka jako telefonu, a dzwonienie nie wydaje się być jego podstawową funkcją. Ostatnim z domyślnie umieszczonych przez Della w Stage Widgets w świeżo rozpakowanym Streaku jest użyteczny widget z najświeższymi wiadomościami mailowymi, automatycznie synchronizującymi się w czasie rzeczywistym. Oczywiście na głównym pulpicie domyślnie znajduje się ostatni omawiany widget, z ostatnio używanymi aplikacjami. W zależności od położenia, wszystkie omówione udogodnienia zmieniają swoją objętość, przez co z reguły liczba treści prezentowana w poziomie jest nieznacznie mniejsza od tej w pionie. Oprócz nich możemy dodać dwa własne widgety – galerię obrazów znajdujących w Streaku oraz widget webowy, w którym zdefiniujemy ulubione strony internetowe.

DSC_8244DSC_8247DSC_8258DSC_8260DSC_8263DSC_8265DSC_8266DSC_8267Na każdym pulpicie domyślnie zmieści się do 16 skrótów ulubionych aplikacji. Między poszczególnymi pulpitami najprościej przemieszczamy się w standardowy sposób, jednak użyteczna funkcja aktywuje się w momencie przytrzymania palca na dolnej belce. Po kilku sekundach pojawia się 7 przycisków, między którymi bardzo szybko możemy się przemieścić. Menu Della składa się ze standardowej siatki ikon podawanej na tacy wysuwanej z dołu ekranu. Trzymając Streaka poziomo, na ekranie zmieści się 28 ikon. Cztery mniej w przypadku orientacji pionowej.

DSC_8283

Tak jak już wspomniałem na początku, mój sceptycyzm do nazywania takiego urządzenia tabletem prysł dość szybko. Spodziewałem się na przykład zdecydowanie niewygodnego wprowadzania znaków, uprzykrzającego nie tylko edytowanie tekstów, ale podstawowe wykorzystanie tego narzędzia – przeglądanie internetu. To było pierwsze praktyczne zaskoczenie. Trzymając tablet poziomo wszystko wstukujemy z ogromną przyjemnością, odrobinę gorzej jest w pionie; ten mały ekran nie jest stworzony do działania w tej orientacji. Streak od razu ma zainstalowane oprogramowanie Swype, które Polaków chyba nie porwało. Z resztą, świadczy o tym brak polskiego słownika.


Komunikacja

Streak wbrew pozorom naprawdę dobrze sobie radzi jako telefon. Zresztą, w niejednej ofercie podkreślane jest jego przeznaczenie jako „tablet-phone”, choć nigdy nie będzie to jego główną funkcją. Osobiście jeszcze nie widziałem nikogo z taką „kłodą” przy uchu, jednak musiałem spróbować rozmowy. Poza lekkim dyskomfortem oraz wielką klawiaturą numeryczną do tej kwestii tabletu zastrzeżeń mieć nie można. Połączenia uzyskujemy dzięki modułom GSM (850/900/1800/1900) oraz 3G (1900/2100).

DSC_8314Z komunikacją jednak miałem niewielki problem; podejrzewam, że wina leżała po mojej stronie. 3G momentami z trudem łapało jakikolwiek zasięg, najczęściej wyświetlał się komunikat o braku karty SIM (która de facto znajdowała się w środku), jednak kilkukrotne jej przeczyszczenie pomogło. Jeśli ktoś jednak ma podobny problem, to Dell może mieć takie dolegliwości. Jak jednak zauważyłem – problem nie jest trudnym do rozwiązania.

Streak do transmisji danych wykorzystuje HSDPA do 7,2 Mbit/s oraz HSUPA do 5,8 Mbit/s, ponadto oczywiście GPRS i EDGE. WiFi działa bez zarzutu, więc to zdecydowanie podstawowe źródło dostępu do sieci. Samo buszowanie po stronach to czysta przyjemność. Wbudowana przeglądarka oparta na silniku WebKit działa bardzo dobrze. Strony nie mają kłopotów z ładowaniem, a wsparcie Adobe Flash Player w wersji 10.1 umożliwiało swobodne przeglądanie kanałów Youtube prosto z przeglądarki. Multitouch nie stwarzał problemów, dzięki czemu powiększanie wybranych fragmentów trwało chwilę. To również muszę zaliczyć na ogromny plus. Byłem przekonany, że ekran Della będzie mimo wszystko za mały do wygodnego przeglądania sieci, tutaj mój sceptycyzm poległ jeszcze przed pociągnięciem za spust.

DSC_8285
DSC_8288
DSC_8318

Multimedia

Tak, ten telefon stworzony jest do zabawy. Nie znaczy to, że nie znajdą się fanatycy, którzy nie będą mogli wykorzystywać go głównie w innych celach, jednak od muzyki, przez filmy, po gry korzystanie ze Streaka to sama przyjemność. Nad odtwarzaczem muzycznym nie warto się zbyt długo rozwodzić, jako że nie powalił niczym specjalnym na kolana. Wizualnie nie różni się od pozostałych Androidów, jednak brzmienie zarówno muzyki odtwarzanej w słuchawkach (niestety, nie mieliśmy okazji przetestować egzemplarza dołączanego oryginalnie), jak i głośnikach plasuje się powyżej średniej. Co prawda odtwarzaczowi brakuje radia FM, jednak to nie działa na niekorzyść tabletu.

Wbudowany odtwarzacz filmowy nie wystarcza i warto ściągnąć dodatkowy program z Android Marketu, obsługujący większa liczbę kodeków. W testach filmów korzystałem z aplikacji VPlayer, która bez problemu odtwarzała większość obrazów zakodowanych w DivX oraz MP4. Filmy odtwarzane są bardzo płynnie, a głośnik umieszczony z tyłu Della wystarczy, aby komfortowo słyszeć to, co dzieje się w filmie np. w jadącym aucie.

Zdjęcia, zarówno te wykonywane wbudowaną kamerę (o czym za chwilę), jak i fotografie uprzednio wrzucone na kartę, wyświetlane są w przejrzystych, wyrazistych barwach.

Dzięki domyślnemu poziomemu ustawieniu Streaka granie przypomina nieco trzymanie rajdowej kierownicy, a w przełożeniu na grywalność możemy spędzić długie minuty, nim oderwiemy się od tabletu, by wrócić do obowiązków. Większy ekran nie sprawia, że gry dedykowane na mniejsze urządzenia są niewyraźne, zwiększa jedynie przyjemność z rozgrywki. Jeśli więc nasze wymagania wobec androidowego tabletu stawiają gry na drugim, trzecim miejscu, to w pełni polecam Della również do tego celu.

Niestety, z przyczyn czysto technicznych nie udało nam się wykonać żadnych zrzutów ekranowych, za co bardzo przepraszamy.

DSC_8305
DSC_8311
DSC_8313

Aparat i kamera

Tu sprawa wygląda podobnie jak w przypadku rozmów telefonicznych. Z pewnością dziwnie wyglądałoby nagrywanie filmów bądź pstrykanie zdjęć takim urządzeniem. 5 Mpx kamera pozwala na zrobienie zdjęć w maksymalnym rozmiarze 2592 x 1944 pikseli. Optyka wspierana jest diodami LED i autofocusem, a to pozwala na zrobienie zdjęć w odrobinę lepszej jakości gdy jest chociażby ciemno. 4-krotny zoom cyfrowy pozostawia wiele do życzenia; przy zbliżeniach aparatu trudno o ostrość obrazu, dlatego lepiej podejść do fotografowanego obiektu, aniżeli wykorzystywać wbudowaną funkcję zoom.

DSC_8390
IMG_20110603_152443
IMG_20110603_152514
IMG_20110604_192251
IMG_20110604_192301

Kamera sprawuje się już nieco gorzej, niż aparat. Maksymalna jakość filmów w Streaku to 720 pikseli, co pozwala na rejestrowanie obrazu w rozmiarze 1280 x 720 pikseli. Filmy wypadają całkiem nieźle, aczkolwiek w dalszym ciągu zarówno do zdjęć, jak i wykonywania filmów wideo lepiej mieć oddzielnie urządzenie.


Nawigacja

Tak, urządzenie idealnie sprawdza się w roli GPS-u, w poziomie ekran jest wyraźny i duży, więc kierowcy z pewnością nie zgubią pożądanego celu. Sygnał z satelity przechwytywany jest szybko i sprawnie, połączenie jest utrzymywane, w trakcie testów nie odnotowałem jego gubienia. Jako nawigacji naprawdę trudno domyślnie używać map od Google, jednak po zainstalowaniu aplikacji dedykowanej do nawigacji Dell staje się naprawdę użytecznym GPS-em. To zdecydowanie ogromny plus Streaka.

DSC_8292

Podsumowanie

Dell Streak 5 to urządzenie przeznaczone dla fanów technologii. Jego rozmiar może znaleźć wielu sceptyków (w tym na początku również mnie), ale z drugiej strony niewielkie gabaryty z pewnością spodobają się minimalistom ceniącym wygodę użytkowania. Tablet jest elegancki, wygodnie leży w dłoniach, a wyprofilowanie niewielkiego urządzenia podkreśla jego smukłość. Do przycisków, które z początku powodują lekką konsternację, nie tylko łatwo się przyzwyczaić, ale po czasie można wręcz przyklasnąć designerom za odwagę. Z początku trudno było mi przyzwyczaić się do poziomego użytkowania Streaka, jednak z czasem okazało się to być jego ogromną zaletą. Materiał z którego wykonana jest tylna klapka oraz Gorilla Glass „broniąca” tablet przed wypadkami są solidne i świadczą o poważnym podejściu firmy do użytkownika.

Tablet z pewnością trafi do osób, dla których rozmiar tabletów takich jak XOOM wciąż jest za duży. Streak stanowi wspaniałą alternatywę dla dużych multimedialnych kombajnów i wcale nie odstaje od nich możliwościami. Szkoda tylko, że cena tego urządzenia wciąż pozostaje nieco odstraszająca. Najtańszy egzemplarz, który udało się nam zlokalizować, kosztuje 1948 zł w sprzedaży detalicznej, na Allegro kilka sztuk da się kupić już poniżej 1300 zł. Może to niewiele, może wciąż za dużo, z pewnością jednak jest to cena jaką można rozważyć, co po przeanalizowaniu plusów i minusów, wraz ze spojrzeniem na przyszłość tych urządzeń, może się okazać decydujące.

Zalety:

  • Interesujący design
  • Mała waga
  • Szybkość i prostota obsługi
  • Wykonanie
  • Dobra jakość i wysoka rozdzielczość obrazu

Wady:

  • Brak HDMI
  • Niska jakość zdjęć oraz filmów

fotografie: Adrian Todorczuk

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adrian Todorczuk