Wstęp

Do niedawna w świecie Androida LG uważane było za producenta, który swoimi urządzeniami mierzy w średnią półkę, a co za tym idzie telefony tej marki nie były atrakcyjne dla wymagających użytkowników.

W grudniu ubiegłego roku, podczas konferencji w Seulu, został zaprezentowany światu nowy smartfon ze stajni LG: wyposażony w dwurdzeniowy procesor Optimus 2X, który ma być flagowym modelem na rok 2011. W lutym na targach MWC 2011 w Barcelonie LG dumnie prezentowało swój najnowszy produkt, zapewniało również o jego rychłej dostępności.

Swój sklepowy debiut miał on w ojczyźnie producenta pod koniec stycznia, jednak Europejczycy zmuszeni byli do czekania aż do połowy marca. W Polsce ma być dostępny w nadchodzących tygodniach jako LG Swift 2X.

Czy Optimus 2X podołał wysoko postawionej poprzeczce? Mam nadzieję, że ta recenzja pomoże odpowiedzieć na to pytanie.

lg-optimus-2x-kor


Zestaw

W małym pudełku Optimusa 2X znajdziemy komplet akcesoriów, który nie wyróżnia się w żaden sposób względem innych urządzeń; jest to standardowy zestaw, jaki otrzymamy z większością smartfonów. W jego skład wchodzą:

 • adapter ładowarki,
 • kabel USB,
 • słuchawki dokanałowe,
 • dokumentacja.

       

LG mogło się bardziej postarać i rozszerzyć zawartość opakowania o kartę micro SD czy etui ochronne. Warto zaznaczyć, że w zależności od regionu w zestawie może znajdować się także kabel HDMI. Ciężko jest mi zrozumieć politykę koreańskiego producenta, gdyż do telefonu tej klasy to akcesorium powinno być dołączone obowiązkowo, a taki rodzaj faworyzowania niektórych krajów nie wpływa pozytywnie na opinię o nim. Testowane urządzenie zostało sprowadzone z Holandii, więc polski zestaw może różnić się od zaprezentowanego.


Budowa

LG Optimus 2X zadowala wysoką jakością budowy. Przedni panel został w całości pokryty wytrzymałym szkłem GorillaGlass. Ciekawostką jest, że posiada on delikatnie zakrzywione krawędzie, co w praktyce sprawia przyjemne wrażenie i potęguje uczucie najwyższej klasy. Pod ekranem znajdują się cztery przyciski dotykowe wyposażone w mocne podświetlenie, powyżej ekranu znajdziemy czujniki przybliżenia i oświetlenia, kamerę do rozmów wideo, logo producenta, a nad nim głośnik do rozmów telefonicznych. W swoim nowym smartfonie LG wykorzystało ekran IPS-LCD, o rozdzielczości 800×480. Ekran tej samej technologii, lecz o większym zagęszczeniu pixeli, został użyty w iPhone 4.

Prezentowane na nim kolory są bardzo żywe. Stoi on o klasę wyżej od zwykłych ekranów LCD, a porównaniu z SAMOLED wypada znacznie jaśniej, lecz nie może z nim konkurować, jeżeli chodzi o głębię wyświetlanej czerni oraz zakres kątów widzenia. Odwzorowanie barw wypada bardzo dobrze, wszystkie czcionki są ostre.

Generalnie ekran IPS przypadł mi do gustu i należy go uznać za zaletę testowanego sprzętu.

Spód urządzenia zawiera port micro USB oraz bliźniacze grille, z których lewy to mikrofon, a prawy głośniczek.

Lewa strona nie zawiera żadnych elementów, po prawej znajdują się przyciski głośności, które działają z wyczuwalnym kliknięciem.

Na górze został umieszczony włącznik, port micro-HDMI ukryty za zaślepką oraz standardowe gniazdo słuchawkowe.

Tylna klapka została wykonana z matowego plastiku, który sprawia wrażenie pokrytego delikatną warstwą gumy, dzięki czemu urządzenie dobrze leży w dłoni. Elementem charakterystycznym LG Optimus 2X jest metalowy pasek z napisem „with Google” na tylnej klapce. Nad nim znajduje się wystający ponad obudowę obiektyw aparatu 8Mpx wyposażony w diodę LED.

LG Optimus 2X został solidnie wykonany, dobrane materiały oraz waga (139g) sprawiają, że trzymając go w dłoni nie musimy się obawiać, ze się nam przypadkowo wyślizgnie. Urządzenie jest słusznych rozmiarów, lecz z łatwością mieści się w kieszeni.

Design telefonu jest raczej prosty i zachowawczy – LG nie pokusiło się o żadne udziwnienia, co dla wielu może być zaletą. Szkoda, że projektanci nie pomyśleli o tak przydatnym detalu, jakim jest dioda informująca o nieodebranych połączeniach i wiadomościach.

 


Specyfikacja techniczna

 • System operacyjny Android 2.2.2 Froyo, nakładka Optiums UI
 • GSM/GPRS/EDGE (850/900/1800/1900 MHz),
 • HSPA/WCDMA (900/2100 MHz),
 • dwurdzeniowy procesor NVidia Tegra2 o taktowaniu 1 GHz,
 • 8 GB wbudowanej pamięci, slot kart microSD (do 32 GB max),
 • 512 MB pamięci RAM,
 • 4-calowy ekran IPS o rozdzielczości WVGA (480 x 800),
 • WiFi b/g/n, DLNA, Bluetooth 2.1 z EDR i A2DP,
 • odbiornik GPS z A-GPS,
 • aparat 8Mpx z autofocusem i diodą doświetlającą,
 • przedni aparat 1,3Mpx do rozmów wideo,
 • nagrywanie/odtwarzanie wideo w jakości 1080p,
 • akcelerometr, żyroskop, kompas cyfrowy, czujnik zbliżeniowy, czujnik natężenia światła,
 • gniazdo słuchawkowe jack 3,5 mm,
 • wyjście micro-HMDI
 • bateria Li-Ion o pojemności 1500 mAh.

Testowane urządzenie to pierwszy w naszym kraju smartfon wyposażony w dwurdzeniowy procesor NVidia Tegra2, o taktowaniu 1GHz. Jest to jeden z najbardziej zaawansowanych układów dostępnych na rynku i zapewnia bezkompromisową wydajność. Wbudowane zostało 8GB pamięci, z czego ok. 1,2 GB jest przeznaczone na aplikacje użytkownika, a pozostała część służy jako wewnętrzna karta SD. Do własnej karty microSD mamy dostęp przez katalog /sdcard/_ExternalSD. Pamięć RAM wynosi 512MB; dla układu graficznego GeForce ULV system przeznacza 128MB, czyli dla użytkownika ilość realnego RAMu to 384MB – wystarczająca nawet do najbardziej wymagających gier i aplikacji. Średnia ilość dostępnej pamięci po restarcie systemu wynosi 220 MB. Podczas testów nie doszło do sytuacji, by ta ilość okazała się niewystarczająca.

Dołączona bateria ma pojemność 1500 mAh i zapewnia 2 do 3 dni pracy, w zależności od intensywności użytkowania. Przed premierą pojawiały się pytania czy taka bateria wystarczy do zasilania dwurdzeniowego procesora. NVidia zaprezentowała dowody na to, że Tegra2 jest oszczędniejsza w energię względem jednordzeniowych konkurentów. Podczas testów nie doświadczyłem specjalnych różnic w czasie działania na baterii w porównaniu z innymi zaawansowanymi smartfonami dostępnymi na rynku.

 


Sieci

Korzystając z Optimusa 2X zdarzało się, że w niektórych miejscach zasięg GSM był o kreskę niższy, niż na innych urządzeniach w tym samym czasie. Lecz jest to jedyna negatywna rzecz, jaką można w tym temacie powiedzieć. Prędkość transmisji danych nie pozostawia nic do życzenia, a jakość rozmów telefonicznych stoi na właściwym poziomie, rozmówca jest dobrze słyszalny.

Pozytywnie wyróżnił się natomiast moduł WiFi, który nawiązywał połączenie z routerem w miejscach, w których wiele smartfonów nie mogło złapać zasięgu. Bluetooth działa bez zarzutu, łączenie z innymi telefonami przebiegało sprawnie, to samo można powiedzieć o transmisji dźwięku przez A2DP. LG Optimus 2X został wyposażony w funkcję modemu oraz udostępniania Internetu przez połączenie USB. Znajdziemy również aplikację SmartShare, pozwalającą wyświetlać zawartość telefonu na kompatybilnych telewizorach, obsługujących standard DLNA. Złapanie pierwszego fixa przez wbudowany odbiornik GPS trwało długo, bo około 10 minut, lecz po pierwszym połączeniu nie występowały już żadne problemy. Dokładność modułu jest podobna do tej z innych urządzeń tego typu i nie można na nią narzekać.

 


Oprogramowanie

Optimus 2X działa pod kontrolą Androida w wersji Froyo (2.2.2), dodatkowo został wyposażony w autorski interfejs LG, zwany Optimus UI.

Użytkownik może modyfikować liczbę pulpitów, których maksymalna ilość wynosi 7. Szybkie przełączanie między ekranami umożliwia wykorzystanie gestu zbliżania dwóch palców, znanego m.in. z HTC Sense. Wskaźnik u góry ekranu pomaga nam w zorientowaniu się który pulpit aktualnie widzimy.

Domyślnie aplikacje prezentowane są w pionowej liście, podzielonej na 2 segmenty: systemowe oraz pobrane. Istnieje możliwość dodania własnych katalogów i posortowania programów według własnego gustu. Do wyboru jest jeszcze układ poziomy (podobny do tego z SGS) oraz lista alfabetyczna. Świeżo zainstalowane aplikacje mają do ikony dołączony niebieski oznacznik, który znika po pierwszym uruchomieniu.

Ekran odblokowywania powiadamia nas o nieodebranych połączeniach i wiadomościach, został również wyposażony w przyciski do kontroli odtwarzacza, które wyświetlają się, gdy aplikacja muzyki działa w tle.

Producent dołączył gamę własnych widgetów, które należy uznać za miły dodatek. Spośród nich wyróżnia się zegar zawierający informacje o pogodzie, który wyświetla ładne animacje po odblokowaniu ekranu, podobne do tych z HTC Sense. Widgety LG zostały umieszczone w osobnej kategorii, co znacznie usprawnia zarządzanie nimi. Znajdziemy wśród nich między innymi różne rodzaje zegarów, widget muzyki, radia, przejrzysty kalendarz, widget zakładek z przeglądarki internetowej oraz widget do obsługi portali społecznościowych.

Zmiany zostały też wprowadzone w sekcji powiadomień – mamy tam szybki dostęp do kilku istotnych ustawień systemowych, jak WiFi, Bluetooth, GPS czy przełączanie do trybu wibracji – znamy to z Samsunga Galaxy S. Znalazł się tam także widget do obsługi muzyki, który w razie potrzeby może być wyłączony.

Domyślna klawiatura jest bardzo dobra, posiada obsługę polskiego słownika, a pisanie na niej jest bardzo przyjemne. Jest to jedna z najwygodniejszych form wprowadzania tekstu, z jakiej korzystałem do tej pory na Androidzie; po dłuższej praktyce można pisać z zawrotną prędkością, nawet bez potrzeby patrzenia na klawisze. Przyciski są odpowiedniej wielkości, nie można też narzekać na odstępy między nimi. Dostępne tryby wprowadzania tekstu to pełne QWERTY i klawiatura telefoniczna. Wizualnie klawiatura delikatnie przypomina tę znaną z iPhone’a.

Zmiany dotknęły również aplikację do obsługi połączeń telefonicznych. Została ona zaprojektowana w bardzo przejrzysty sposób. Klawiatura jest duża i wpisywanie numerów nie sprawia kłopotów. Dodatkowo dialer obsługuje szybkie wybieranie oraz łatwe wyszukiwanie kontaktów.

Optimus 2X został wyposażony w system rozpoznawania gestów, bazujący na wbudowanym czujniku położenia. Najciekawszym z nich jest poruszanie kursora podczas wprowadzania tekstu za pomocą uderzeń w krawędzie smartfona. Przy odrobinie wprawy wychodzi to całkiem dobrze i przydaje się w codziennym użytkowaniu. Inne obsługiwane gesty to przesuwanie widgetów między pulpitami za pomocą przechylania w odpowiednią stronę, wyciszanie połączenia/alarmu przez położenie telefonu plecami do góry, przełączanie piosenek/obrazów za pomocą stukania w boki urządzenia.

Wśród dołączonych aplikacji znajdziemy dedykowane programy do obsługi portali społecznościowych: Facebook for LG, Twitter for LG i MySpace for LG. Współdziałają one z dedykowanymi widetami do ich obsługi.

W zainstalowanym oprogramowaniu znajdziemy również:

AppAdvisor: lista polecanych tytułów z Marketu; – F-Secure: w teorii ma chronić przed złośliwym oprogramowaniem; – Dyktafon; – Lustro: wykorzystuje przednią kamerkę; – Polaris Office: czytnik dokumentów.

Godnym uwagi pomysłem jest narzędzie „Dodatkowe aplikacje”. Dzięki niemu można łatwo i szybko zarządzać programami, których pliki instalacyjne producent umieścił w wewnętrznej karcie SD. Dzięki temu uniknięto zbędnego zaśmiecenia systemu. Znajdują się wśród nich: Spider-Man, Shrek Karting, Amazon Kindle, PicSay, MovieFinder, Layar, Guitar Hero, Real Dart, Compass, Calorific. W kilku przypadkach są to tylko wersje demonstracyjne, więc dobrze, że nie stanowią one integralnej części oprogramowania.

Ciekawostką jest to, że Optimus 2X potrafi wykonywać zrzuty ekranu prosto z pudełka, wykorzystując kombinację przycisków: włącznik + dom. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie i uważam, że powinno być powielone w innych urządzeniach.

W porównaniu z produktami HTC czy Samsunga, zmiany, jakie LG wprowadziło do software’u Optimusa 2X nie są bardzo głębokie, lecz znacząco powiększają zakres dostępnych w Androidzie funkcji. Wydaje mi się, że LG udało się osiągnąć złoty środek i system nie jest przesadnie obciążony zbędnymi dodatkami. Elementem domyślnego oprogramowania, co do którego mam największe zastrzeżenia jest płynność animacji podczas przełączania pulpitów. Urządzenie ma potencjał i szkoda, że nie spędzono więcej czasu nad optymalizacją i zwiększeniem prędkości działania launchera, gdyż z tą aplikacją użytkownik ma praktycznie największy kontakt. Nie jest to poziom, który dorównuje jakością pracy HTC Sense. Pozostawia to pewien niedosyt, gdyż nie tego oczekujemy po dwurdzeniowym smartfonie. Programiści LG przewidzieli, że użytkownikom może nie przypaść do gustu domyślna aplikacja do zarządzania pulpitami. Stworzyli narzędzie „Wybór ekranu głównego”, które umożliwia łatwe przełączenie do własnego zamiennika pobranego z Marketu, jak np. ADW, czy LauncherPro. Wszelkie animacje systemowe działają bardzo szybko, a prędkość otwierania aplikacji jest ponadprzeciętna, co ułatwia korzystanie z multitaskingu. Ogólna wydajność urządzenia jest więcej niż zadowalająca, jest to najwyższy komfort pracy z jakim miałem do czynienia na urządzeniu opartym na Androidzie. Smartfon ten nie ma irytującej tendencji do „namyślania się” przed podjęciem akcji, która nieraz doskwiera użytkownikom innych urządzeń.


Internet

Przeglądarka internetowa nie wyróżnia się w żaden sposób i gwarantuje wszystkie funkcje, które widzieliśmy już na innych smartfonach z Androidem. Jednak Optimus 2X odstaje od konkurencji w kategoriach prędkości renderowania stron i szybkości poruszania się na nich. Nie są mu straszne witryny zawierające dużą ilość animacji i wtyczek flash. Przewijanie, przybliżanie czy zarządzanie kilkoma kartami przebiega płynnie i w żadnym momencie nie doskwierają nam opóźnienia w reakcji. Dzięki dobremu procesorowi przeglądanie Internetu działa perfekcyjnie i może służyć za wzór dla innych w tej dziedzinie.


Wydajność i gry

Wraz z wypuszczeniem LG Optimus 2X do sprzedaży zbiegło się uruchomienie przez NVidię specjalnej aplikacji TegraZone, ułatwiającej odnajdywanie gier i programów tworzonych specjalnie dla układu Tegra. Obecnie znajduje się tam 10 tytułów dostępnych do pobrania oraz zapowiedzi nadchodzących produkcji.

LG Optimus 2X króluje w wymagających grach. Testowałem na nim takie tytuły, jak: Dungeons Defenders, Samurai II: Vengeance oraz Nova. Jakość rozgrywki zapewniana przez procesor NVidia Tegra2 jest najwyższej klasy i nie ma mowy o jakichkolwiek lagach, wyświetlana grafika stoi na wysokim poziomie. Miłośnicy mobilnego grania powinni brać pod uwagę Optimusa 2X przy zakupach, gdyż znakomicie sprawdza on się w tej roli.

Do zmierzenia wydajności testowanego sprzętu użyłem kilku najpopularniejszych benchmarków z Marketu. Jasno z nich wynika, że Optimus 2X jest obecnie liderem w swoim segmencie. Moc obliczeniową GeForce ULV potwierdzają wysokie rezultaty w testach 2D oraz 3D.


Multimedia

LG Optimus 2X to urządzenie wybitnie multimedialne. Układ graficzny GeForce ULV zapewnia znakomitą jakość grafiki oraz funkcje, które wyróżniają smartfon LG na tle konkurencji.

Na uwagę zasługuje obsługa połączenia HDMI – dzięki tej funkcji możemy na ekranie kompatybilnego telewizora na żywo oglądać to, co dzieje się na ekranie naszego urządzenia. Daje to możliwość różnych zastosowań, począwszy od oglądania filmów HD po prezentacje multimedialne.

W skład oprogramowania wchodzi aplikacja do obsługi muzyki, której funkcjonalność została poszerzona o dodatkowe opcje. Mamy do dyspozycji wspomniany wcześniej widget w powiadomieniach, pozwalający na szybką zmianę utworów, equalizer z dużą ilością ustawień oraz atrakcyjny podgląd albumów w trybie horyzontalnym.

Dodano również obsługę radia FM, wykorzystując słuchawki jako antenę. Standardowa aplikacja posiada ładny, prosty design, pozwala na zapamiętywanie stacji i oznaczanie ulubionych.

Wbudowany odtwarzacz wideo pozwala na bezproblemowe odtwarzanie filmów w rozdzielczości FullHD (1080p). Fani mobilnego kina nie zawiodą się wybierając ten smartfon, ekran IPS gwarantuje dobrą jakość wyświetlanego materiału.


Aparat

LG Optimus 2X został wyposażony w aparat o matrycy 8Mpx. Pozwala ona na robienie dobrych zdjęć, a dioda LED radzi sobie z doświetlaniem fotografowanych obiektów. W warunkach pochmurnych zdjęcia nie zawsze wychodzą wystarczająco jasne, lecz przy korzystnym oświetleniu otrzymujemy żywe i ostre fotografie. Przez zastosowanie wystającego obiektywu zatroszczono się o to, by docierała do niego dostateczna ilość światła.

Zdjęcia w większej rozdzielczości

Na uwagę zasługuje aplikacja obsługi aparatu, która została wyposażona w wiele przydatnych ustawień. Szczerze powiedziawszy, z tak zaawansowanymi funkcjami nie spotkałem się dotąd w żadnym smartfonie. Kontrolę nad nimi sprawuje się z pozycji rozbudowanego menu. Oprócz standardowych opcji, jak rozmiar obrazu, efekt koloru, balans bieli czy samowyzwalacz znajdziemy takie, które ciężko znaleźć wśród konkurencyjnych smartfonów.

Dostępne tryby ostrości to: autofocus, makro, śledzenie twarzy oraz manualne ustawienie. Modyfikować można wartość ISO, jakość obrazu, dostępna jest także stabilizacja obrazu. Użytkownik może wybierać spośród kilku trybów zdjęć. Warto wyróżnić tryb panoramiczny oraz tryb seryjny, pozwalający uchwycić 6 zdjęć o rozdzielczości 2MP w trakcie kilku sekund. Podczas robienia zdjęć klawisze głośności służą do przybliżania obrazu.

LG Optimus 2X jest pierwszym smartfonem na naszym rynku umożliwiającym nagrywanie wideo w rozdzielczości Full HD (1088p), z prędkością 24 klatek na sekundę. Ilość dostępnych ustawień nie jest tak rozbudowana, jak w przypadku aparatu, lecz zawiera wszystko, co jest potrzebne. Jakość filmów jest zadowalająca, mimo sporej kompresji materiału wideo. Przy nagrywaniu w rozdzielczości 720p ilość klatek na sekundę wzrasta do 30.


Podsumowanie

LG Optimus 2X to solidne urządzenie, którego bolączką są drobne niedociągnięcia w fabrycznym oprogramowaniu. Nie są one jednak tak straszne, by przykryć wszystkie jego atuty. Jest to smartfon adresowany do wymagających użytkowników, którego jakość wykonania jest bardzo dobra, a ogólna prędkość działania zadowala. Przez cały czas mamy wrażenie, że obcujemy z produktem z najwyższej półki.

Aktualizacja do Androida 2.3 Gingerbread planowana jest na najbliższe tygodnie, miejmy więc nadzieję, że programiści LG wysłuchali negatywnych recenzji i wyciągnęli wnioski.

W zakończeniu warto również wspomnieć o innym atucie Optimusa 2X, który docenią bardziej zaawansowani użytkownicy – w przeciwieństwie do wielu nowych urządzeń (Motorola Atrix, HTC Sensation) posiada on fabrycznie odblokowany bootloader. Co to oznacza w praktyce? Pełną otwartość na ingerowanie w system, brak ograniczeń w kwestii tzw. custom ROMów. W momencie pisania recenzji na zagranicznych forach można już przebierać w sporej ilości modyfikowanego oprogramowania, dostępny jest między innymi słynny CyanogenMod.

Zalety:

 • jakość budowy
 • świetny ekran IPS
 • funkcje multimedialne
 • odblokowany bootloader
 • ogólna wydajność

Wady:

 • chwilowe spowolnienia w UI
 • brak diody powiadomień
 • ubogi zestaw akcesoriów
Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mariusz Urban

Informatyk z wykształcenia, dziennikarz z wyboru. Od zawsze wierny Androidowi.