ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Recenzja Motoroli Milestone XT720

Autor: Filip Stachowicz Kategoria: Recenzje

WSTĘP Motorola XT720 to europejska wersja modelu Motoroli, który był przeznaczony głównie dla krajów azjatyckich. Telefon jest drugim produktem amerykańskiego koncernu wyposażonym w system operacyjny Android. XT720 jest nieco ulepszoną wersją Milestone, lecz w przeciwieństwie do flagowego modelu nie posiada klawiatury QWERTY, ma za to kilka innych ciekawych funkcji, które szczegółowo przedstawimy w tej recenzji. Telefon w polskiej dystrybucji dostępny jest od sierpnia 2010 roku, a jego cena na dzień dzisiejszy waha się od 1000 do 2000zł. PUDEŁKO Pudełko dostarczone nam przez polski oddział Motoroli jest standardowym opakowaniem, które otrzyma każdy nabywca modelu XT720. Kartonowy domek Motorolki to typowy prostopadłościan o wymiarach 17x9x6 centymetrów. Opakowanie otwieramy poprzez wysunięcie jego środkowej części. Pudełko jest utrzymane w prostej i eleganckiej stylistyce. Na ścianach prostopadłościanu znajdziemy informacje o telefonie, jego wygląd, opis podstawowych funkcji, takich jak: 8-megapikselowy aparat, dostęp do 1000 aplikacji (aktualnie jest ich ponad 150,000), wejście Jack 3,5mm., odtwarzanie i nagrywanie wideo HD 720p, złącze HDMI i Android w wersji 2.1. Do naszej redakcji wraz z Motorolą XT720 dotarł także pełen zestaw akcesoriów, które zostały przez nas opisane poniżej.  

ŁADOWARKA Fabryczna ładowarka Motoroli XT720 to tzw. „ładowarka modułowa”, składająca się z bazy (wkładanej do gniazda prądu elektrycznego) i kabla USB (pełniącego rolę ładowarki i przewodu do przesyłania danych między telefonem a komputerem). Baza ładowarki modułowej posiada złącze USB umieszczone po prawej stronie, co nie zawsze pozwala na wygodne i bezproblemowe umieszczenie bazy w gniazdku, szczególnie gdy to znajduje się w wykorzystywanym przedłużaczu. Długość przewodu USB-MicroUSB wynosi zaledwie 1 metr, co w większości przypadków pozwala na umieszczenie telefonu na poziomie biurka, ale jakikolwiek niepożądany ruch kabla przyprawia właściciela o palpitacje serca spowodowane troską o swoje urządzenie.  

KARTA PAMIĘCI Pojemność otrzymanej przez nas bezimiennej karty pamięci wynosiła 8GB, co w przypadku Motoroli jest standardem. Dla innych producentów taka pojemność karty pamięci jest godna tylko najbardziej zaawansowanych telefonów. Karta MicroSD została określona mianem „Class 2”, co oznacza, że minimalna prędkość przesyłania na nią danych wynosi 2MB/s, ale nie łudźmy się, słowo „minimalna” oznacza tutaj raczej „przeciętna”, bowiem prędkość przesyłu nie osiąga zazwyczaj wyższych wyników niż 2-2,5MB/s. To bardzo dobrze, że Motorola mimo zachowania konkurencji kultywuje swoją bardzo dobrą tradycję. SŁUCHAWKI Jak już wspomniałem, Motorola XT720 należy do rodziny „Milestone”, dlatego nie dziwi nas obecność zestawu słuchawkowego doskonale znanego z najpopularniejszego w Polsce „zielonego produktu” amerykańskiego koncernu. Długość zestawu wynosi 145cm, czyli nie mniej, nie więcej, tylko dokładnie tyle, ile trzeba, aby słuchawki nosiło się wygodnie. Z jednej strony całość zakończona jest pozłacanym wtykiem Jack 3,5mm., idąc w górę po 110 centymetrach znajdziemy rozgałęziacz na 2 kable, które poprowadzone są bezpośrednio do słuchawek. Na kablu prawej słuchawki został umieszczony pilot sterujący odbieraniem/kończeniem połączeń, a także przełączaniem piosenek podczas ich odsłuchiwania. Same słuchawki to typowe „pchełki” nie wyróżniające się niczym szczególnym. Są wykonane solidnie i sprawiają wrażenie solidnych jednostek, które ciężko byłoby uszkodzić. W moim przypadku wygoda użytkowania słuchawek nie stała na najwyższym poziomie. Pchełki ciężko aplikuje się do uszu z uwagi na małe „trzony” za które możemy chwycić, a same słuchawki (przynajmniej w moim przypadku) raczej słabo trzymały się w uszach, co powodowało niechęć do korzystania z nich. Muzyka odgrywana przez głośniki nie stoi na najwyższym poziomie. XT720 już jakiś czas jest obecna na rynku, co spowodowało, że telefon ma już opinie urządzenia „nie pierwszej świeżości”. Od czasu premiery modelu XT720 standardy odgrywania utworów muzycznych w telefonach z Androidem znacznie się poprawiły, weszły nowe systemu obsługi dźwięku i inne dodatki, które polepszają odbiór słuchaczom. Muzyka w Motoroli Milestone, jak już wspomniałem, nie stoi na najwyższym poziomie, ale też nie jest absolutnym dnem; jest to średni, ale zadowalający przeciętnych użytkowników poziom. Osoby mające porównanie jakościowe z profesjonalnymi odtwarzaczami muzycznymi prawdopodobnie dostrzegą pewną sztuczność, „plastikowość” i płytkość dźwięku.  

BATERIA Bateria, która znajdowała się w zestawie z telefonem została wyprodukowana w Chinach przez fabryki Motoroli. Pojemność ogniwa wynosi 1390mAh, co mieści się w przedziale przeciętnych pojemności baterii dla tego typu urządzeń. W pełni naładowana bateria pozwala telefonowi działać przez około 24-48h w zależności od stylu użytkowania telefonu. Najszybsze rozładowanie smartfonu nastąpi w momencie długotrwałego korzystania ze złącza HDMI i odgrywaniu za jego pomocą filmów. Urządzenie przy włączonym WiFi, ekranie na 80% jasności, kilkunastu smsach i dziesięciu kilkominutowych rozmowach powinno bez problemu wytrzymać jeden dzień. Zmniejszając jasność ekranu, wyłączając Wifi i ograniczając „zabawę” do minimum telefon bez większego wysiłku wytrzyma 2 dni bez ładowania. Wyniki nie są może powalające na kolana, ale w erze prądożernych smartfonów to i tak całkiem niezły wynik. KABEL HDMI Wielką niespodzianką, którą znaleźliśmy w pudełku z Motorolą, był kabel HDMI-miniHDMI. Długość przewodu wynosi 3m. i jest to bardzo dobra długość, która pozwala na swobodną kooperację telefonu i telewizora bez zbędnego męczenia użytkownika. Łącznik między telefonem a telewizorem jest chyba najlepiej wykonanym z dotychczasowo poznanych przez nas akcesoriów do Motoroli.  

PIERWSZE WRAŻENIA Przed rozpoczęciem opisywania wyglądu telefonu, przypomnijmy sobie najważniejsze szczegóły techniczne modelu XT720:

 • WCDMA 1700/2100, GSM 850/900/1800/1900, HSDPA 
 • WLAN: 802.11 b/g 
 • Bluetooth Klasa 1, 2.1 + EDR (z A2DP i AVRCP), 
 • USB 2.0 HS 
 • Złącze HDMI 
 • 3.7-calowy wyświetlacz TFT o rozdzielczości 480×854 
 • Procesor ARM Cortex-A8 o taktowaniu 720MHz System Google Android 2.1 
 • 8-megapikselowy aparat z lampą ksenonową 
 • AGPS 
 • Pamięć wew.: 512MB ROM, 256MB RAM Pamięć zew.: slot kart MicroSD do 32GB (w zestawie karta 8GB) 
 • Wejście Jack 3.5mm. 
 • Nagrywanie wideo HD 720p 
 • Waga: 142g 
 • Wymiary: 60.9 x 115.95 x 10.9mm 

Po rozsunięciu pudełka naszym oczom ukaże się przeciętnej wielkości smartfon o wymiarach 60.9 x 115.95 x 10.9mm. Telefon nie należy do najcięższych jednostek, waży bowiem tylko około 142g (dla przykładu Motorola Milestone waży 168 gramów). Urządzenie, za sprawą niecodziennego wzornictwa (o którym więcej będziemy mogli przeczytać poniżej), bardzo pewnie leży w dłoni. Smartfon jest jednak dość duży w porównaniu do tradycyjnych telefonów, a co za tym idzie, dla niektórych osób może być on nieporęczny i mało praktyczny. Design telefonu wyznaczył nowe standardy wzornictwa aparatów telefonicznych. Bardzo odważna konwencja do tej pory sprawia, że telefon jest unikatowy, wyjątkowy i niepowtarzalny. XT720 to jedna bryła o nieregularnych kształtach. Kolorystyka telefonu, podobnie jak jego kształt, jest odważna. Ciężko jednoznacznie określić kolor Motoroli Milestone XT720, bowiem z przodu, na ekranie ma ona srebrno-lustrzaną powłokę, krawędzie telefonu są stylizowane na połyskujący metal, a tył telefonu jest granatowy. PRZÓD Kształt XT720 to najdziwniejsza bryła z jaką kiedykolwiek miałem do czynienia. Patrząc na przód telefonu wyraźnie widać, że dolna strona telefonu jest nieco szersza niż reszta aparatu. Niestety, mimo usilnych prób nie odnalazłem żadnego sensownego powodu, dla którego Motka wygląda właśnie w ten sposób. Wygląda na to, że jedyną przyczyną tego stanu rzeczy był kaprys projektanta. Około 1,5 centymetra od dolnej krawędzi Motki szerokość telefonu zwęża się i pozostaje taka sama aż do górnej krawędzi. Różnica szerokości między dołem, a górą telefonu to około 2 mm.  

Patrząc na „twarz” Motorli Milestone XT720 rzuci się nam w oczy srebrno-lustrzana powłoka, o której wspomniałem już wyżej. Na całym przedzie telefonu zastosowano bardzo dziwne i rzadko spotykane rozwiązanie, którym jest tafla odbijająca praktycznie każdy połysk światła, a przy tym świetnie zbierająca wszystkie możliwe odciski palców. Osobiście uważam to za bardzo niefortunne rozwiązanie, szczególnie biorąc pod uwagę, że telefon musi być dotykany, aby można było z niego korzystać, a dostrzeżenie ekranu w słoneczny dzień spod sporej warstwy odcisków palców nie należy do zadań najłatwiejszych i najprzyjemniejszych. Na czole telefonu, tuż pod jego górną krawędzią znajdziemy szerokie, bo około 3-centymetrowe wcięcie na głośnik. Po prawej stronie od głośnika znajdziemy dość wyraźne logo Motoroli, które wygląda tak, jakby dało się wyczuć je pod palcem, lecz na szczęście zostało umieszczone pod szkłem i stanowi jedynie stylowy dodatek. Po przeciwnej stronie niż logo znajdują się 3 niewielkie kropki, które ukrywają różnego rodzaju sensory, w tym światła i zbliżeniowy. Tuż pod wspomnianymi wyżej elementami znajdziemy całkiem spory, bo aż 3,7-calowy pojemnościowy ekran dotykowy TFT LCD. Rozdzielczość ekranu to znak charakterystyczny dla wszystkich smartfonów Motoroli – wynosi ona 854×480 pikseli. Co do czułości dotyku czy obsługi technologii multitouch (w zasadzie dualtouch), ekran XT720 dorównuje najlepszym na rynku jednostkom. Korzystając na co dzień z Desire HD nie widzę odczuwalnej różnicy między czułością niedocenianej Motorli, a wychwalanym pod niebiosa Desire’m. Nieco inaczej ma się sprawa jeśli chodzi o jakość wyświetlanych przez ekran barw. Kolory wyświetlane przez Motorolę to po prostu karykatura tych, których byśmy się spodziewali. Otwierając stronę spodziewamy się śnieżno-białej bieli, a w wykonaniu XT720 dostajemy raczej lekko zżółknięty odcień koloru ecru; niestety próżno szukać jakiegokolwiek zakamarka telefonu, gdzie kolory wyświetlane są znośnie dla oczu. Pod ekranem znajdziemy stały dla telefonów z Androidem zestaw 4 klawiszy, tym razem dotykowych. Idąc od lewej są to: menu, home, cofnij, szukaj. Klawisze podświetlane są jasnym, białym światłem i zarówno w nocy, jak i w dzień nie ma absolutnie żadnego problemu z ich znalezieniem, ich czułość również stoi na dobrym poziomie, a wielkość pozwala na swobodne korzystanie z telefonu bez przypadkowych wciśnięć niektórych guzików. Na dolnej stronie telefonu, która jak wyżej wspomniałem jest nieco poszerzona, znajdziemy jeszcze 3 dodatkowe ikonki, które nie odnoszą się bezpośrednio do frontu telefonu, ale do przycisków umieszczonych na prawej krawędzi sprzętu. Są to oznaczenia określające przycisk przejścia do galerii i uruchomienia aparatu/kamery.  

PRAWA STRONA Cały smartfon podzielony jest na dwie części kolorystyczne – chromowany przód i niebieski tył. Wszystkie krawędzie telefonu uległy pod naporem tego podziału i wzdłuż wszystkich, dokładnie w połowie, design telefonu zmienia się z metalizowanego na niebieski. Wszystkie przyciski fizyczne, jak przystało na poważny smart fon, zostały umieszczone w bardziej reprezentacyjnej, metalowej części, zaś większość złącz (poza mini Jackiem) zostało umiejscowionych w niebieskiej części XT720. Prawa strona telefonu jest efektownie wyprofilowana, aby korzystanie z aparatu wbudowanego w telefon było jak najwygodniejsze. Lekko podniesiony fragment z przyciskami aparatu w znacznym stopniu ułatwia wygodne trzymanie telefonu podczas robienia zdjęć czy kręcenia filmów, a w dodatku intuicyjnie nakierowuje użytkownika na odpowiednie przyciski, gdy odczuwamy potrzebę „złapania chwili”. Około 5 centymetrów nad „wzgórzem” gdzie znajdują się wspomniane przyciski, znajdziemy przycisk do obsługi poziomu głośności – jest on niewielki, ale wyprofilowany, co pozwala na zmniejszenie/zwiększenie poziomu głośności bez ryzyka pomyłki, nawet nie patrząc na smartfon.  

LEWA STRONA Lewa strona telefon to masa wolnego miejsca, które tylko w niewielkim stopniu zostało zagospodarowane przez złącze MicroUSB i miejsce na wpięcie smyczy przytrzymującej telefon, lecz znajduje się ono dokładnie na kancie lewej i górnej krawędzi aparatu.  

GÓRA Tę stronę telefonu uważam za jedną z najlepiej zaprojektowanych spośród wszystkich smartfonów, które miałem okazję mieć w dłoni. Wygoda i prostota, a jednocześnie olbrzymia funkcjonalność to cechy, którymi powinni kierować się projektanci. W Motoroli Milestone XT720 na górnej krawędzi mamy umieszczony 3 niezwykle ważne elementy. Pierwszym z nich jest przycisk włącz/wyłącz, drugim wejście Jack 3,5mm. Oba znajdują się w niewielkiej odległości od siebie, a dodatkowo są umieszczone na delikatnej górce, co sprawia, że korzystanie z nich jest niezwykle wygodne i już po kilkunastu minutach obcowania z telefonem użytkownik zapamiętuje położenie tych dwóch elementów. Poza wyżej wymienionymi na tej krawędzi telefonu znajdziemy również złącze miniHDMI. Slot, podobnie jak MicroUSB, został osłonięty niebieską zaślepką, której jedynym mocowaniem jest guma obracająca się o 360 stopni. Nie jest to rozwiązanie najtrwalsze, ale w ciągu ponad dwutygodniowych testów zawias nie sprawiał żadnych problemów, co dobrze rokuje na przyszłość.  

DÓŁ Dolne krawędzie telefonów z reguły traktowane są po macoszemu, chociaż ostatnio ten trend się odwraca (HTC Desire HD); na dole XT720 nie znajdziemy praktyczne żadnego śladu ingerencji projektanta poza niewielkim otworem, gdzie znajduje się mikrofon telefonu. W opisywanej Motoroli zastosowano trick stylistyczny znany z modelu Milestone, gdzie dolna krawędź jest wyprofilowana. Takie wyrzeźbienie telefonu sprawia, że nie musimy obawiać się zasłonięcia mikrofonu policzkiem podczas rozmowy.  

TYŁ Tył XT720 to prawdziwy stylistyczny majstersztyk. Lewa górny róg to miejsce, gdzie został umiejscowiony 8-megapikselowy aparat. Tuż pod nim znajduje się duża ksenonowa lampa błyskowa. Całość została umieszczona na lekkim podwyższeniu, które ciągnie się od miejsca, gdzie znajduje się aparat aż do końca klapki od baterii. Wspomniana klapa to profilowany kawałek metalu w kolorze niebieskim, który w prawym dolnym rogu posiada delikatne, wyczuwalne pod palcami logo swojego producenta. Pod spodem znajduje się głośnik służący do odtwarzania dzwonka połączenia czy obsługi trybu głośnomówiącego, jest on umieszczony, podobnie jak w Motoroli Milestone, za kratką maskującą. Prawy górny róg tej strony telefonu to „kącik chwalipięty”, w którym na niewielkim kwadracie umieszczono informację o tym, że telefon posiada aż 8- megapikselowy aparat wraz z ksenonową lampą.  

TYŁ POD BATERIĄ Motorola znana jest ze świetnej jakości produkowanych telefonów, podobnie jest tym razem. Całość, którą zobaczymy pod baterią sprawia wrażenie niesamowitej trwałości. Wszechobecne metalowe elementy i estetyka potęgują przyjemne doznania. Slot karty MicroSD został nawet zaopatrzony w „trzymadełko”, które zabezpiecza kartę przed niepożądanym wysunięciem. Obok miejsca na kartę pamięci znajdziemy miejsce na SIM, do którego nie mam żadnych zastrzeżeń – spełnia swoje zadanie w 100% bez żadnych problemów. Miejsce pod baterią to, tradycyjnie już, przestrzeń na naklejkę z numerem IMEI i wszystkimi innymi mało interesującymi nas elementami. Motorola pod względem wykonania wnętrza aparatu ciągle pozostaje najlepszym producentem i wydaję się, że długo nikt jej w tym aspekcie nie przebije.  

OGÓLNE WYKONANIE TELEFONU Motorola pokazywała nam już jak wiele znaczy dla niej odpowiednie wykonanie danego modelu. Idealnym przykładem jest Milestone, która pod względem wykonania ciągle nie ma sobie równych. Podobnie jest z modelem XT720, który mimo bycia „niby lepszą, ale jednak gorszą” wersją Milestone ciągle utrzymuje najwyższe standardy jakościowe. W telefonie nic nie skrzypi, nie rusza się, nie wydaje niepożądanych dźwięków, lakier nie odpryskuje, a „przypadkowe” zarysowanie telefonu musiałoby być spowodowane przez piłę mechaniczną. Podczas okresu testowego nie traktowałem telefonu w żaden nadzwyczajny sposób, a mimo to telefon nie został uszkodzony i po 2 tygodniach obcowania z kluczami w kieszeni ciągle wyglądał jak nowy.  

PIERWSZE URUCHOMIENIE Pierwsze uruchomienie Motoroli Milestone XT720 trwało prawie 40 sekund (39,4s.) przez pierwsze 23 sekundy na ekranie gościło statyczne białe logo amerykańskiego producenta na czarnym tle, od 23 sekundy do końca na ekranie pojawiło się animowane logo, które jednak nie poruszało się zbyt płynnie; po jednym cyklu animacji logo zatrzymało się i pozostało statycznym do końca procesu uruchomienia. APLIKACJE WBUDOWANE Testowany przez nas egzemplarz korzystał z Androida w wersji 2.1 z niewielką domieszką aplikacji dorzuconych przez producenta, o których więcej będzie niżej. Najważniejszą rzeczą, która została zastosowana przez producenta, jest nakładka MotoBlur, która nie występowała we flagowym modelu Motoroli, czyli Milestone. Nakładka dodaje kilka elementów, np. „kropki” pomagające w orientacji pulpitów, zmienia wygląda „dock’a” (dolna belka na pulpicie) dodając do niego bezpośrednie odnośniki do telefonu i wiadomości, a ponadto zmieniając ikonkę menu. Poza tymi zmianami i kilkoma widżetami dorzuconymi do Motki „w gratisie” nie odczuwamy więcej zmian płynących z obcowania z Motoblurem. Do XT720 Motorola dorzuciła kilka aplikacji, są to m.in.: Efekty Audio (equalizer), Facebook (program do obsługi tego portalu), Gesty, Kontakty Firmowe (synchronizacja z kontem exchange), Menedżer zadań (wbudowana aplikacja do zarządzania procesami telefonu), Motonav (nawigacja), Nawigacja, (druga aplikacja tego rodzaju), Notatnik, Portal Phone (połączenie z komputerem przez kabel lub WiFi), Quickoffice (pakiet biurowy), Stacja Samochodowa, Udostępnianie multimediów (DLNA), Wideo Editor (mobilny Movie Maker). Niestety, Motorola Milestone XT720, mimo tego, że korzysta z jednej z najnowszych na rynku odsłon systemu Androida, fatalnie spisuje się podczas normalnego użytkowania. Menu telefonu już przy pierwszym uruchomieniu nie działa tak, jakbyśmy tego oczekiwali. Smartfon ma problemy z płynnym przechodzeniem przez listę zainstalowanych aplikacji czy między nawet niezapełnionymi pulpitami. Przy pierwszym uruchomieniu i zabiciu wszystkich aplikacji przy użyciu programu Advanced Task Killer ilość wolnej pamięci RAM przeznaczonej do zagospodarowania przez użytkownika wynosiła maksymalnie 72MB, co jest liczbą po prostu śmieszną, biorąc pod uwagę chociażby o połowę tańszego HTC Wildfire, który bez problemu w tym aspekcie uzyskuje około 200MB.

JAKOŚĆ EKRANU Przed przystąpieniem do opisu ważniejszych funkcji telefonu muszę wspomnieć o jednym z jego mankamentów. Jest nim wyświetlacz, o którym wspominałem już wyżej, a konkretnie kolory. Sam rozmiar, czułość, trwałość i jakość wykonania nie pozwala na „doczepienie się”, lecz kolory, które zobaczymy na ekranie XT720 wołają o pomstę do nieba. W moim odczuciu telefon tej klasy (zarówno jakościowej, jak i cenowej) nie powinien czynić z pięknych barw karykaturalnych odcieni kolorów, przypominających efekt miksowania napojów energetycznych z alkoholem.  

ŁĄCZNOŚĆ ROZMOWY Motorola po raz kolejny w swoim modelu zastosowała system poprawiający jakość rozmów, który nosi nazwę „CrystalTalk”. System pozwala na wybranie jednego z czterech dostępnych wariantów poprawy warunków odsłuchu rozmówcy; są to: profil zwykły, wyraźny, czysty i żywy. Podobnie jak w przypadku Milestone, mamy wrażenie, że osoba, z którą rozmawiamy znajduje się jakby „w szklance”, co powoduje lekko karykaturalny wydźwięk naszego rozmówcy. Oczywiście, w zależności od profilu wybranego w CrystalTalk odczucie jest spotęgowane lub zminimalizowane. Niemniej oceniając całość trzeba przyznać Motoroli, że zastosowanie autorskiego systemu poprawy jakości rozmów wyszło telefonowi na dobre i zdecydowanie częściej się przydaje niż przeszkadza.  

WIFI Ta funkcja spisywała się w testowanym modelu na ocenę „dobrą”. Z pewnością WiFi w XT720 nie jest idealne – zdarza się, że zgubi 2-3 kreski zasięgu będąc około 3-5 metrów od routera, ale to w zasadzie jedyna wada telefonu pod tym względem. Jednak jest ona na tyle poważna i rzucająca się w oczy, że nie można o niej nie wspomnieć. Poza tym wszystko działa znakomicie i bez najmniejszych problemów, łączność jest stała (wbrew wahającemu się zasięgowi), o zadawalającej prędkości i dobrej wykrywalności (30-35m od routera, przez 3-4 ściany sieć jest widoczna).  

BLUETOOTH Nie ma się tutaj co rozpisywać – telefon spełnia swoje zadanie w 100%. Bezproblemowo łączy się z innymi aparatami czy słuchawkami bluetooth. XT720 robi to szybko, sprawnie i bezawaryjnie – tak powinno być.  

GPS GPS działał podobnie jak Bluetooth – niby nic specjalnego, ale jednak spełnia swoją funkcję. Telefon szybko odnajdywał naszą pozycję, jej odświeżanie było płynne i pozwalało na swobodnę poruszanie się bez konieczności „czekania na telefon”. Pozycja była określana dokładnie, a telefon nie płatał figli podczas korzystania z GPSu. Duży plus dla Motoroli.

KABEL HDMI Możliwość połączenia telefonu z telewizorem za pomocą kabla HDMI ciągle posiada bardzo wąska grupa urządzeń. Do tych szczęśliwców zalicza się XT720, która kabel miniHDMI-HDMI daje w standardzie wraz z każdym sprzedanym egzemplarzem. Niestety, wszystkich tych, którzy spodziewają się, że będą mogli używać telewizora jako wielkiego monitora do przeglądania internetu, grania w Angry Birds czy czytania SMSów muszę zmartwić. Telefon współpracuje z telewizorem tylko podczas oglądania konkretnego filmu lub zdjęcia. Nie zobaczymy więc 42-calowego menu naszego telefonu czy innego jego elementu, ale 4 przyciski, które posłużą nam za cały system nawigacyjny. Po wciśnięciu klawisza „Play” telewizor odtworzy film na swoim ekranie. Podłączenie Motoroli Milestone XT720 do komputera za pośrednictwem kabla HDMI jest niemożliwe. Jak powszechnie wiadomo, technologia przesyłu danych po takim przewodzie działa tylko w jedną stronę, dlatego komunikacja w tym przypadku jest niemożliwa (chyba że ktoś dysponuje komputerem z WEJŚCIEM HDMI)  

MUZYKA W XT720 odnajdziemy wiele analogii do Milestone. Odtwarzanie muzyki w obu telefonach stoi na niezwykle zbliżonym poziomie. Chociaż XT720 nie jest demonem jakości, jeśli chodzi o odtwarzanie muzyki, to nie można powiedzieć, że słuchanie muzyki przy pomocy tego urządzenia to najsroższa tortura. Efekty audio nie powalają, ale też nie drażnią. Z pewnością nie można powiedzieć, że muzyka z XT720 pozwala się poczuć jak w najlepszej sali koncertowej, ale dostarcza pewną dozę przyjemności. Wbudowany w Motoroi equalizer pozwoli oczywiście na dostosowanie dźwięku pod swój gust. Jest to kolejny pomysł zaczerpnięty z Motoroli Milestone i wdrożony do modelu Xt720.  

WYDAJNOŚĆ Wydajność XT720 pozostawia naprawdę wiele do życzenia. Telefon po prostu fatalnie spisuje się w trakcie codziennego użytkowania. Przewijanie pulpitów jest powolne i występuje przy nim kratkowanie, podobny efekt zobaczymy w menu urządzenia, a działanie aktywnych tapet przypomina raczej pokaz slajdów i to taki, w którym elementy są przewijane bardzo powoli. Sytuacje pogarsza bardzo niewielka ilość wolnej pamięci RAM, która może konkurować jedyne z pierwszą generacją telefonów. Motorola Milestone XT720 powinna posiadać około 100MB wolnej pamięci RAM, aby liczyć się na rynku i zapewniać działanie na przyzwoitym poziomie. 72MB wolnej pamięci uzyskane podczas okresu testowego nie są wynikiem, którym XT720 może się szczycić. Ta liczba nie pozwala telefonowi na rozwinięcie skrzydeł i powoduje, że Motorolka po prostu muli. Poniżej możecie zapoznać się z wynikami kilku najpopularniejszych benchmarków. Tym razem macie okazję podziwiać nie tylko suche wyniki, ale także całą procedurę ich przeprowadzenia. Wszystko, co Was interesuje, zobaczycie na poniższych filmach.  

GRY Gry to jedna z najmocniejszych stron XT720, działają one nadspodziewanie dobrze, zważywszy na niewielką ilość pamięci RAM, jaką dysponuje ten model. Na poniższych amatorskich filmach możecie dokładnie przypatrzeć się temu, jak opisywany przez nas dzisiaj smartfon radzi sobie z typ aspektem. Niestety, nie mogliśmy przetestować bardziej wymagających gier z uwagi na brak pamięci. Staraliśmy się dobrać gry tak, aby Motorola miała z nimi problemy, lecz niestety mimo naszych usilnych starań radziła sobie całkiem dobrze.  


APARAT W XT720 został wbudowany aż 8- megapikselowy aparat zdolny do nagrywania filmów w HD 720p z prędkością ok. 23 klatek na sekundę. Prędkość robienia zdjęć jest nieco wolniejsza, niż w konkurencyjnych modelach. XT720 robi fotki troszkę wolniej, niż Milestone1. Nie jest to odczuwalne w codziennym użytkowaniu, ale przy konieczności zrobienia fotki „na teraz” cały proces niemiłosiernie się dłuży. Motorola oddała do naszej dyspozycji szeroki wachlarz opcji aparatu. Od ustawienia preferencji (krajobraz, portret itd.), czułości ISO, włączenia flasha, aż po wiele, wiele innych. Jeśli chodzi o jakość kamery, to jest ona bardzo zadowalająca. Zważywszy na fakt, że telefon nie jest już „pierwszej świeżości”, to filmy jakie potrafi nagrywać Motorola ciągle stoją na bardzo wysokim poziomie. XT720 nie ma większych problemów, chociaż jak w każdym modelu zdarzają się drobne przycięcia, które jednak praktycznie nie są wyczuwalne. Oczywiście to nie wszystkie funkcje aparatu i kamery Motoroli Milestone XT720, do naszej dyspozycji oddano dużo szerszą gamę ustawień, jednak one (przynamniej w mojej ocenie) pełnią rolę „wodotrysków”, a nie rzeczywistych polepszaczy jakości.    


(własność eurodroid.com)

ODTWARZANIE FILMÓW Motorola Milestone XT720 to telefon pełen sprzeczności. Z jednej stronie ogólnie działanie telefon pozostawia wiele do życzenia, z drugiej strony urządzenie niespodziewanie dobrze spisuje się w pozostałych aspektach użytkowania. XT720 bardzo dobrze odtwarza filmy, a to za sprawą wbudowanego w telefon procesora graficznego, który świetnie radzi sobie z wszelkimi wymagającymi czynnościami. Filmy w HD 720p odtwarzane są płynnie, bez zacięć, zawieszeń czy rozmijania się fonii i obrazu. Doskonałe radzenie sobie z odtwarzaniem filmów dotyczy zarówno plików wyświetlanych na ekranie telefonu, jak i tych, które zdecydujemy się przenieść na ekrany naszych telewizorów. INTERNET XT720 bardzo dobrze radzi sobie z Internetem. Jako doświadczony użytkownik telefonów z Androidem muszę przyznać, że surfowanie po sieci przy użyciu tego modelu nie należy do najszybszych i najwygodniejszych, ale biorąc pod uwagę parametry urządzenia stoi na bardzo wysokim poziomie. Android w wersji 2.1 nie pozwoli na czerpanie radość z pełnego odzwierciedlania zawartości stron (brak Flasha), ale mimo wszystko uraczy nas względnie szybką i dobrą obsługą sieci.  

PODSUMOWANIE Motorola Milestone XT720 to telefon skierowany do bardzo wąskiej grupy klientów. Są nimi osoby, które do designu telefonu przykładają większą wagę, niż do któregokolwiek z jego pozostałych aspektów. Telefon jest interesujący, solidny, dobrze spisuje się w grach, i robi niezłe filmy i zdjęcia – na tym moglibyśmy skończyć wyliczanie zalet tego modelu. Niestety, w mojej ocenia Motorola wypuszczając ten egzemplarz na rynek wcale nie uczyniła znaczącego kroku wprzód, a co najwyżej stanęła w miejscu; może nawet poczyniła krok w tył. Osobiście jest mi niezwykle przykro, że tak zasłużony dla Androida producent nie do końca wiedział co zrobić z przytłaczającym sukcesem Milestone’a i wyprodukował jego uboższy, gorzej wyglądający i słabiej się spisujący odpowiednik. ZALETY: – design (rzecz względna) – złącze HDMI – obsługa gier – karta pamięci 8GB – dobre wykonanie telefonu – dobra jakość filmów i zdjęć WADY: – kolory wyświetlacza – ogólne działanie telefonu – mała ilość pamięci RAM – nakładka Motoblur (rzecz względna) Podziękowania:  – Paulinie Walaszczyk za kolejne zdjęcia – Naszej redakcyjnej korektorce o nicku manowce za korektę – Pani Agnieszce za przekazanie modelu testowego 

Sprawdź najnowsze wpisy