P1000738

Kilka dni temu do mych drzwi kurier dostarczył paczkę, w której znajdował się smartfon Prestigio MultiPhone PAP5430 – czyli jeden z niewielu dostępnych na rynku produktów z procesorem Intel Atom. To pierwsze urządzenie z takim układem, jakim miałem okazję się pobawić trochę dłużej niż 5 minut i w zbliżającej się recenzji w znacznym stopniu poruszę kwestię jego osiągów. Tymczasem przejdźmy do pierwszych wrażeń, jakie towarzyszyły mi od momentu rozdarcia opakowania ochronnego do dziś.

Muszę przyznać, że choć firma Prestigio ciągle pojawiała się w różnych materiałach reklamowych i prasowych do jakich docierałem, to nie zdawałem sobie sprawy, że już samo pakowanie smartfona może mnie pozytywnie zaskoczyć. Elementem, którego na próżno szukać w standardowym wyposażeniu u konkurencji jest eleganckie etui, idealnie dopasowane MultiPhona 5430.

P1000751

Na testy dotarł do mnie sprzęt w kolorze czarnym, natomiast na stronie internetowej prestigio.pl można znaleźć informację, że dostępna jest również biała wersja. Pierwsze wrażenia dotyczące samego urządzenia były nie ukrywam dość mieszane. O ile jakość wykonania moim zdaniem stoi na bardzo przyzwoitym poziomie, to przednia obudowa dosłownie „zieje smutkiem”. Monotonny, czarny panel, któremu ewidentnie brakuje logo producenta choćby w standardowym miejscu między górną krawędzią wyświetlacza a otworem głośnika. Sam ekran ma przekątną 4,3” przy rozdzielczości QHD (540×960 pikseli) wykonany w technologii IPS, co moim zdaniem jest wartością najbardziej optymalną. Stylistyczną monotonię przodu mocno nadrabia niezwykle ciekawa klapka baterii, która na tle bardzo miłego dla oka gradientu prezentuje sygnaturę producenta oraz napis „Intel Inside”, zdradzający co spoczywa pod maską tego produktu.

P1000730

Całość łączy ze sobą srebrna, minimalistyczna ramka okalająca smartfon, w której umieszczono przyciski włączania/wyłączania, regulacji głośności i aparatu oraz gniazda: micro USB i 3,5mm audio.

P1000722

Poza procesorem Intela o taktowaniu 1.2 GHz, który jest niewątpliwie najbardziej niestandardowym elementem tego smartfona, posiada on 1 GB RAMu oraz 4 GB pamięci dostępnej dla użytkownika. Tą ostatnią można rozszerzyć za pomocą karty micro SD. Sporym minusem specyfikacji jest dość stary układ GPU PowerVR SGX540, którego kojarzyć możecie np. z LG L9, Galaxy Nexusa czy SGSa pierwszej generacji. Zawodem dla niektórych może być też nieco przestarzała już wersja 4.0.4 Ice Cream Sandwich systemu Android, w jaką wyposażono urządzenie.

P1000750

Szczerze przyznam, że rozwiązanie od Prestigio, obecnie spoczywające tuż obok laptopa na którym piszę ten tekst, przysporzyło mi wielu przemyśleń i ciekawych spostrzeżeń dotyczących konkurencyjności mniej znanych marek w branży telekomunikacyjnej. Innymi słowy: MultiPhone 5430 zaskoczył mnie na plus, ponieważ nie okazał się „kolejną chińską tandetą”, jaką spodziewałem się ujrzeć otwierając pudełko.

Jeśli macie pytania i uwagi co do spraw, na które powinienem położyć nacisk pisząc recenzję tego urządzenia, śmiało napiszcie o tym w komentarzu.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Grzegorz Kaczmarek