GoClever Orion 101 – recenzja

12 minut czytania
Komentarze
DSC_0211

Rynek tabletów to prawdopodobnie jeden z najbardziej dochodowych, jeśli chodzi o elektronikę, sektorów sprzedaży. Urządzenia te w krótkim okresie czasu stały się modne i zaskarbiły sobie serca milionów użytkowników. Najpopularniejsze siedmiocalowe urządzenia, powoli zaczynają być doganiane przez te z ekranem o trzy cale większe. Dzisiaj więc przedstawię Wam jednego z kolejnych reprezentantów dziesięciocalowych maszyn przenośnej rozrywki. Mowa o kolejnej polskiej propozycji od firmy GoClever,  która znana jest szerzej światu jako Orion 101. Sprzęt ten skierowany jest głównie do odbiorcy szukającego mocnego „średniaka”, a my postanowiliśmy go sprawdzić. Zapraszam więc do lektury recenzji, w której postaram się przedstawić Wam wszystkie plusy oraz minusy tego urządzenia.

By przejrzeć całą recenzję na raz ze spisu treści wybierz ostatnią stronę.

[strona=”Zestaw”]

Zestaw

DSC_0175

Pudełko, w które został zapakowany tablet GoClevera wywołuje bardzo pozytywne wrażenie. Na froncie kartonika znajdziemy zdjęcie zadokowanego tabletu, logo producenta oraz kilka napisów informujących nas o rodzaju sprzętu z jakim mamy do czynienia. Tył pudełka został wykorzystany do opisania podstawowej specyfikacji urządzenia, wersji kolorystycznej oraz prezentacji tabletu w obu kolorach.

Po otworzeniu pudełka i wyjęciu tabletu trudno się nie uśmiechnąć, bowiem w gustownym kartoniku oprócz samego Oriona 101 znajdziemy dodatkowo ładowarkę, kabel microUSB, słuchawki, kabelek USB OTG, standardową dokumentację i co ciekawe bezprzewodową klawiaturę Bluetooth. Jak sami więc widzicie ilość akcesoriów, z którymi dostarczany jest tablet GoClevera powinni docenić nawet najbardziej wybredni fani mobilnych urządzeń.

[strona=”Specyfikacja techniczna”]

Specyfikacja techniczna

DSC_0181

Wydaje mi się, że tablet GoClever Orion 101 w połączeniu ze swoją specyfikacją wydaje się być reprezentantem typowej średniej półki.

Pełna specyfikacja techniczna prezentuje się następująco:

  • System operacyjny Android 4.1.1 Jelly Bean;
  • procesor czterordzeniowy Allwinner A31 1 GHz GPU
  • układ graficzny PowerVR SGX544MP2
  • 2 GB RAM;
  • 16 GB wbudowanej pamięci oraz slot na karty microSD;
  • wyświetlacz IPS o przekątnej 10,1” i rozdzielczości 1280×800;
  • aparat 2 MPx;
  • przednia  kamerka 0,3 MPx;
  • Bluetooth 4.0, WiFi 802.11b/g/n;
  • akumulator Li-Polymer o pojemności 6200 mAh;
  • wymiary: 267 x176 x10 mm;
  • waga: 600 g

Jak więc widać, GoClever prezentuje się całkiem nieźle w kategorii „średniaków”. Czterodzeniowy procesor, 2 gigabajty pamięci operacyjnej, przy wsparciu dla najpopularniejszych technologii bezprzewodowych i w miarę dużej baterii powinno więc zapewnić użytkownikom tego tabletu naprawdę solidną platformę przenośnej rozrywki.

Niestety, oferowane 16GB pamięci flash może okazać się zbyt małą ilością dla osób, które będą chciały używać GoClevera jako typowego urządzenia multimedialnego. Producent nie zapomniał więc o dodaniu złącza na karty microSD, pozwalającego na zwiększenie pojemności urządzenia o kolejne 32 gigabajty.

[strona=”Budowa tabletu i pierwsze wrażenia”]

Pierwsze wrażenia i budowa tabletu

DSC_0177

Mój pierwszy kontakt z Orionem 101 mogę uznać za jak najbardziej pozytywny. Po chwilowym przyglądnięciu się tabletowi oraz jego użytkowaniu nie mogę się przyczepić co do jakości jego wykonania. Wszechobecny plastik w połączeniu z aluminiową płytką na jego „plecach” wydaje się sprawiać wrażenie solidnej konstrukcji. Przy wymiarach 26,7 x 17,6 i grubości zaledwie centymetra GoClever  nie przytłacza swoimi gabarytami i pozwala na w miarę komfortową obsługę.

Przednia część tabletu firmy GoClever została wykonana z plastiku, chociaż nie znajdziemy tutaj żadnego hartowanego szkła, czy Gorilla Glass, Orion nadal sprawia wrażenie solidnej konstrukcji.  Na otaczających ekran ramach nie znajdziemy żadnego oznaczenia producenta, a jedynie przednią kamerkę 0,3 MPx, która została usytuowana na środku górnej części panelu. Szerokie ramki pozwalają na wygodne ułożenie rąk, co jest bardzo przydatne przy w czasie grania, czy też oglądania filmów.

DSC_0191

Tak jak wspomniałem wcześniej, tylna część tabletu to połączenie plastiku z aluminium. Producent na jej środku umieścił własne logo, informację o wybranym modelu oraz kilka oznaczeń dotyczących napięcia ładowania itp. Po lewej stronie panelu GoClever postanowił umieścić dwa głośniki, grające w sposób dość przeciętny, bowiem poziom głośności nie jest najwyższych lotów, zresztą tak jak i jakość wydobywającej się z nich muzyki. Wydaje mi się jednak, że dla większości osób, które potraktują Oriona jako przenośne urządzenie multimedialne okażą się one jak najbardziej wystarczające.

DSC_0183

Na górze urządzenia umieszczone zostały fizyczne przyciski wyłączania ekranu oraz głośności, przy których wrażenie średniego spasowania, w moich oczach, obniża nieco ocenę za jego wykonanie.

DSC_0186

Na lewej krawędzi Oriona producent postanowił umieścić na zewnątrz złącze słuchawkowe jack 3,5mm, wejście na ładowarkę oraz mikrofon. Jednak to nie wszystko, bowiem obok pod plastikową, kilkucentymetrową klapką GoClever ukrył złącze miniHDMI, czytnik kart microSD, a także i wejście USB w standardzie micro.

DSC_0201

Prawy bok tabletu ogranicza się do jedynie do wyjść kolejnych dwóch głośników, o których działaniu wspomniałem kilkanaście linijek wcześniej.

DSC_0200

Ocenianie designu nowej propozycji polskiego producenta nie należy do najtrudniejszych zadań. Mimo że kwestia wyglądu zależy tutaj bardziej gustu każdego użytkownika, to ciężko nie zauważyć, iż przód tabletu wygląda bardzo podobnie do setki innych urządzeń dostępnych na rynku. Niemniej jednak warto zaznaczyć, że zastosowanie szczotkowanego aluminium na pewno spodoba się wielu osobom.

[strona=”Klawiatura Bluetooth”]

Klawiatura Bluetooth

DSC_0270

Miłym akcentem ze strony producenta jest dodanie do zestawu bezprzewodowej klawiatury Bluetooth, która działa w oparciu o drugą wersję tego protokołu wzbogaconą o obsługę EDR. Akcesorium zostało wyposażone w zintegrowany akumulator 180mAh, pozwalający na kilka godzin nieustannej pracy.

Zanim przejdę do właściwej oceny, warto dodać, że klawiatura oprócz swojego naturalnego przeznaczenia, posłuży nam także jako etui. Pozwala ona na ulokowanie w niej tabletu ekranem do dołu, co sprawdzi się jako zabezpieczenie w czasie transportu urządzenia.

Oceniając już klawiaturę pod kątem jej prawidłowego przeznaczenia, nie mogę być jednak aż tak pozytywny. Producent postanowił umieścić w niej specjalny rowek oraz wysuwane oparcie, w którym po sparowaniu możemy umieścić tablet. Niestety, rozwiązanie to wydaje się być wyjątkowo chybionym. Całość zachowuje się bardzo niestabilnie, a po ulokowaniu Oriona w klawiaturze będziemy mieli spore obawy o bezpieczeństwo tabletu. Jakość wykonania to kolejna z bolączek tego miłego dodatku. Delikatne oparcie i niezbyt przyjemny w dotyku plastik nie robią najlepszego wrażenia. Co do samego pisania też nie jest ani trochę lepiej. Przestrzeń robocza jest bowiem bardzo mała, a oparcie rąk na wystających ramkach wcale nie należy do komfortowych uczuć.

[strona=”Ekran”]

Ekran

DSC_0211

Ekran zastosowany w Orionie 101 został wykonany w technologii IPS i posiada przekątną dziesięciu i jednej dziesiątej cala. Pracuje on w rozdzielczości 1280×800, potrafiąc wyświetlić ponad 65 tysięcy kolorów, co w tym przedziale cenowym wydaje się być standardowym rozwiązaniem. Zastosowanie tego typu ekranu przekłada się na zagęszczenie punktów na cal o wartości 150 PPI. Niska rozdzielczość psuje nieco efekt, jednak nie mogę się przyczepić do jakości wyświetlanego obrazu, gdyż bez żadnego problemu można dostrzec większość szczegółów na wyświetlaczu. Zastosowanie matryca IPS wpływa bardzo dobrze na kąty widzenia, co skutkuje tym, iż na przykład oglądanie filmu we dwójkę nie będzie stanowiło żadnego problemu.

DSC_0205

 
Odwzorowanie barw w urządzeniu stoi na dość przeciętnym poziomie. Mimo, że wyświetlany obraz wydaje się być dość naturalny, to w niektórych momentach ciężko nie obejść się z wrażeniem, że kolory są wyblakłe, czy też inaczej mówiąc, lekko zamglone. Niemniej jednak odwzorowywanie bieli i czerni stoi na dobrym poziomie, a samo wrażenie pozostawione przez wyświetlacz można raczej zaliczyć do tych pozytywnych.

Co do czułości ekranu nie mogę powiedzieć ani jednego złego słowa. Precyzja rozpoznawania położenia palca stoi na niezłym poziomie, a obsługa dziesięciu punktów wielodotyku tylko podwyższa jej ocenę.

[strona=”Łączność i Internet”]

Łączność i Internet

DSC_0222

Na pokładzie każdego tabletu, który prezentowany jest w ostatnim czasie nie może zabraknąć wsparcia dla najpopularniejszych bezprzewodowych technologii. I chociaż z jednym ważnym brakiem, tak też i jest w przypadku Oriona. Pod obudową propozycji od GoClevera możemy bowiem znaleźć moduł WiFi w standardach b/g/n,  Bluetooth’a w wersji 4.0, lecz niestety bez GPS’a. Na pokładzie tabletu od GoClevera nie znajdziemy także i modemu 3G, jednak ten brak jest w pełni rekompensowany prez wsparcia dla hosta USB z obsługą wszystkich najpopularniejszych modemów bezprzewodowych.

Szybkość renderowania witryn stała na zadowalającym poziomie, tak jak i płynność poruszania się po tych nawet najbardziej przeładowanych, a zastosowany dziesięciocalowy ekran pod względem wygody bije na głowę wszystkie smartfony, nawet te z pięciocalowym ekranem.

[strona=”Oprogramowanie”]


Oprogramowanie

DSC_0274

Testowany przeze mnie GoClever Orion 101 w czasie pracował pod kontrolą systemu Android w wersji  4.1.2 Jelly Bean. Zastosowane oprogramowanie w prawie każdym calu jest identyczne z tym, które producent otrzymuje z rąk koncernu z Mountain View. GoClever wzbogaca system jedynie o kilka aplikacji, nowe tapety oraz skróty na dolnym pasku. Dodanych programów nie można jednak uznać za rewolucyjne i podnoszące wartość urządzenia. Na uwagę zasługuje tutaj jedynie 4K Video Player, który przypomina, że nowy tablet polskiego producenta jest w stanie odtwarzać materiały wideo zarejestrowane w rozdzielczości Ultra HD.

Przechodząc do samego interfejsu, to tak jak we wszystkich urządzeniach bez fizycznych przycisków nawigacyjnych, znajdziemy tu trzy podstawowe przyciski dotykowe, służące przeprowadzaniu podstawowych operacji: wstecz, pulpit oraz ostatnie uruchomiane aplikacje. GoClever postanowił rozszerzyć ich ilość także o wirtualne klawisze głośności oraz przycisk zrzutu ekranu. Pasek powiadomień znajduje się w dolnym lewym rogu, a jego rozwinięcie, po uprzednim kliknięciu w ikonkę z kluczem, da nam dostęp do podstawowych ustawień urządzenia, jak chociażby włączenie Wi-Fi, czy też jasność ekranu. Mimo, że tablet posiada przekątną ponad dziesięciu cali, to w Sklepie Play będziemy mogli pobrać także i aplikacje bez trybu tabletowego, które będą skalowane do rozdzielczości naszego urządzenia.

W czasie ostatnich kilku tygodni Orion odmówił mi raz posłuszeństwa i zawiesił się w czasie przechodzenia do ekranu głównego.  Poza tym jednak tablet sprawował się bardzo przewidywalnie, a jego działanie na co dzień było dość stabilne. Płynność działania tabletu stała na wysokim poziomie, dając mi sporo frajdy przy niektórych grach, a także i oglądaniu filmów Full HD.

Na końcu tej strony, warto zaznaczyć, że producent w dalszej perspektywie czasu planuje udostępnić aktualizację do Androida 4.2.2.

[strona=”Bateria i wydajność”]


Bateria i wydajność

DSC_0181

 

Producent w testowanym tablecie zastosował baterię o pojemności 6200 mAh, której wydajność stoi na dość dobrym poziomie. Używając tabletu ze średnim obciążeniem, spokojnie wytrzymuje około dwóch dni. Sprawa ma się nieco gorzej przy dużym obciążeniu układu graficznego, gdzie po kilku godzinach Orion 101 już woła o podpięcie go do źródła prądu. Niemniej jednak taka pojemność baterii spokojnie wystarczy na oglądnięcie dwóch filmów, czy kilka godzin grania w najbardziej wymagające tytuły.

Pod obudową GoClever Orion 101 znajdziemy procesor Allwinner A31. Konstrukcja ta została oparta o cztery rdzenie Cortex-A7, gdzie każdy z nich taktowany jest zegarem 1 GHz. Jednostka ta w połączeniu z układem graficznym PowerVR  SGX544MP2 oraz z dwoma gigabajtami pamięci RAM oferuje bardzo solidne działanie, które powinno sprostać oczekiwaniom nawet nieco bardziej wymagających użytkowników. Pod względem wydajności tablet śmiało można przyrównać do urządzeń opartych o Tegrę 3, gdyż oferuje on bardzo zbliżone wyniki we wszelkiego rodzaju testach. Shadowgun, nowy Asphalt, czy Real Racing nie są żadnym wyzwaniem dla nowego dzieła marki GoClever. Solidne podzespoły w połączeniu z dość dużym ekranem, zamieniały chwile z dobrymi grami w czystą przyjemnością.

Dla fanów sprawdzania czysto teoretycznej wydajności, wykonałem testy w najpopularniejszych benchmarkach. GoClever Orion 101 wypadł w nich następująco:

Benchmark:                  Wynik:

AnTuTu                            12562

Linpack                             83,110 MFLOPS

NenaMark                        58,0 FPS

NenaMark 2                     59,5 FPS

Quadrant                          3264

[strona=”Podsumowanie”]

Podsumowanie

DSC_0263

Myślę, że ciężko jednoznacznie ocenić nowy tablet od GoClevera. Ostatnie kilka tygodni spędzonych ze sprzętem dało mi okazję do poznania wszystkich jego wad i zalet. Średnia jakość wykonania, słabo grające głośniki i jeszcze gorsza klawiatura, to na pewno jedne z poważniejszych wad tego zestawu. Niemniej jednak nie możemy powiedzieć, że Orion to złe urządzenie. Zastosowana jednostka operacyjna oferuje bardzo solidną wydajność, porównywalną do urządzeń opartych o układ Tegra 3. Wszystko chodzi dość płynnie, a tablet nie ma problemów z obsługą wymagających gier, czy filmów w Full HD. Dodatkowo producent postanowił wzbogacić model o obsługę hosta USB i wyjście miniHDMI, co w połączeniu z niską ceną oscylującą w granicach 800 złotych wydaje się być propozycją wartą rozważenia. I właśnie między innymi dlatego ocena tego sprzętu staje się jeszcze trudniejsza. Myślę że najprościej mówiąc, nowego Oriona 101 można określić w sposób „zależy co dla kogo”. Jeśli dla lepszej wydajności jesteście w stanie zaakceptować trochę słabsze wykonanie, to wydaje mi się, że nie powinniście być rozczarowani.

Zalety:

  • cena
  • solidna wydajność
  • slot microSD
  • bezproblemowa współpraca z większością modemów USB

Wady:

  • jakość wykonania
  • słabe głośniki
  • czasami otwierająca się klapka portów

Motyw