ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
kiedy black friday 2020

Data Black Friday 2020 – kiedy kupimy taniej m.in. elektronikę? Jak szukać okazji?

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Promocje

Data Black Friday 2020 powinna być zaznaczona w kalendarzach wszystkich poszukiwaczy okazji. Tradycyjnie na kilka tygodni przed świętami Bożego Narodzenia odbywa się inne święto – wyprzedaży. Black Friday jest tak popularny, że trudno znaleźć sklep, który nie bierze udziału w tej akcji.

Black Friday 2020 – kiedy się odbędzie? Data i szczegóły

Tegoroczny Black Friday (czarny piątek) w Polsce odbędzie się 27 listopada. Warto mieć tę datę na uwadze, choć warto zaznaczyć, że współcześnie wiele sklepów organizuje dłuższe wyprzedaże. Trwają one np. przez cały weekend (27-29 listopada). Black Friday nieodłącznie kojarzy się z wielkim szturmem klientów na galerie handlowe. W tym roku jednak może być inaczej ze względu na rozwojową i nie do końca przewidywalną sytuacją związaną z pandemią koronawirusa. Jeśli jednak funkcjonowanie galerii zostanie w jakiś sposób ograniczone, to możemy być pewni, że czarny piątek i tak będzie na szeroką skalę obchodzony w internecie.

Co można kupić taniej podczas wyprzedaży z okazji Black Friday?

Skoro czarny piątek jest obchodzony przez niemal wszystkie sklepy, trudno znaleźć grupę produktów, której nie dotyczyłyby wyprzedaży. Prawie każdy podmiot zajmujący się sprzedażą, ale też świadczeniem różnego rodzaju usług, stara się przyciągnąć w jakiś sposób do siebie klientów w tym dniu. Obserwując jednak trendy panujące w internetowych ofertach oraz w reklamach można odnieść wrażenie, że najbardziej na Black Friday szykują się sklepy z elektroniką oraz z odzieżą.

Jak wygląda święto wyprzedaży w Polsce, a jak w USA?

Największe przeceny w ramach Black Friday mają miejsce w Stanach Zjednoczonych, skąd zresztą wywodzi się cała tradycja. Przypomnijmy krótko historię tego święta. W 1863 roku prezydent USA Abraham Lincoln ustanowił Święto Dziękczynienia – wypada ono pod koniec listopada. Dzień ten był wolny od pracy. W Stanach Zjednoczonych zaczęto organizować festyny sponsorowane przez domy towarowe, żeby w jakiś sposób urozmaicić Amerykanom długi weekend. Przy okazji tych imprez przedsiębiorcy mieli szansę na wypromowanie swoich towarów. W pewnym momencie ostatni piątek listopada zaczęto utożsamiać ze startem wielkiego, przedświątecznego szaleństwa zakupowego. W Polsce czarny piątek jest powszechnie praktykowany od kilku lat. Trzeba przyznać, że wyprzedaże w naszym kraju są bardzo liczne, choć wysokość obniżek niestety już nie zwala z nóg. Najczęściej można spotkać oferty w stylu -15% na wszystko czy druga rzecz za pół ceny.

Jak szukać okazji, by rzeczywiście zaoszczędzić?

Black Friday to świetna okazja, by taniej kupić m.in. prezenty pod choinkę. Z drugiej jednak strony, łatwo pod presją reklam, otoczenia i świątecznej atmosfery kupić mnóstwo niepotrzebnych rzeczy, w dodatku w niektórych przypadkach wcale zbytnio nie oszczędzając. Jak zatem mądrze podejść do Black Friday? Kilka dni wcześniej zaplanujmy mniej więcej, czego szukamy, co i tak planowaliśmy kupić w ciągu najbliższych tygodni. Nie musi to być lista np. konkretnych modeli urządzeń, ale postarajmy się coś określić, by nie biegać od sklepu do sklepu i nie brać co popadnie. Sprawdźmy też, jak kształtują się regularne ceny rzeczy, które nas interesują. Gdy już zakupowe szaleństwo się rozpocznie, pamiętajmy o porównywaniu cen i weryfikowaniu, czy naprawdę mamy do czynienia z okazją.

Black Friday 2020 – podsumowanie

Czarny Piątek to dobra okazja, by przed świętami kupić prezenty pod choinkę, zaopatrzyć się w elektronikę lub uzupełnić swoją garderobę. Coroczne wyprzedaże są na szeroką skalę praktykowane także przez sklepy w Polsce. Warto jednak robiąc zakupy zachować zdrowy rozsądek i zastanowić się, czy naprawdę potrzebujemy tego, co kupujemy oraz sprawdzić, czy na pewno mamy do czynienia z okazją.

Czytaj także: [Promocje dnia] Motorola Moto G7, Oppo Reno4, Huawei P40 Pro i więcej kapitalnych okazji!

Co natomiast, jeśli jakimś cudem przegapiliście tegoroczny Black Friday lub nie znaleźliście nic dla siebie? Odpowiedź jest prosta: nie ma czym się martwić. Choć w listopadzie sklepy przekonują nas, że ich przeceny są absolutnie wyjątkowe i dostępne tylko w tym momencie, nie jest to prawdą. Zazwyczaj druga wielka fala wyprzedaży ma miejsce tuż po świętach. Wybór może być wtedy nieco mniejszy, ale zaoszczędzić wciąż można sporo pieniędzy. Sklepy starają się pozbyć towaru, który chciały sprzedać przed świętami, ale im się to nie udało.

źródło: własne

Sprawdź najnowsze wpisy