Aplikacja mobilna CodeGym – teraz dostępna po polsku. Ucz się Javy z dowolnego miejsca na świecie

Jakub Bereziewicz Jakub Bereziewicz Programowanie

W dzisiejszych czasach nauczanie zdalne nie tylko zyskuje na popularności i nikogo już nie dziwi, ale jest również coraz chętniej wybieranym sposobem uczenia się – szczególnie przez osoby dorosłe. O ile dla małych dzieci i nastolatków nauka w szkole oznacza także spotkania na żywo i pozwala rozwijać umiejętności społeczne, o tyle dla osób, które mają już pracę (a często i rodzinę) nauka stacjonarna może nie być najlepszym rozwiązaniem. Dlatego właśnie wiele akademii i kursów oferuje naukę dziś online. W Internecie można nie tylko wziąć udział w zajęciach, które odbywają się na drugim końcu globu, ale także uczyć się we własnym tempie i w wybranych przez siebie godzinach. Coraz częściej również nauka odbywa się na urządzeniach mobilnych oraz smartfonach. Nie inaczej jest w przypadku nauki programowania w języku Java.

Główne trudności, na które napotykają uczniowie podczas nauki Javy

Umiejętność programowania jest dziś bardzo pożądana, więc łatwo się domyślić, że nauka kodowania nie należy do najłatwiejszych. Kursanci napotykają po drodze na wiele problemów, które rodzą nie tylko frustracje, ale nierzadko doprowadzają również do całkowitego porzucenia nauki. Są to głównie:

 • Brak czasu – wiele osób – ochotników Javy to często osoby, które chcą się przebranżowić i kodowania muszą uczyć się „po godzinach”. Takie osoby nierzadko posiadają również rodziny, przez co pogodzenie pracy i obowiązków domowych z nauką programowania jest naprawdę nie lada wyzwaniem. Brak czasu jest jedną z tych trudności podczas nauki programowania i nierzadko jest też tym czynnikiem, który decyduje o porzuceniu tej nauki. Rozwiązaniem są kursy, które odbywają się online, a do tego o wybranej przez użytkownika porze. Platformą, która oferuje taki internetowy kurs jest np. CodeGym.
 • Brak praktyki – bardzo często kursy programowania opierają się w dużej mierze o teorię, która – choć niemniej ważna – nigdy nie zastąpi zadań praktycznych. Za mało praktyki lub całkowity jej brak sprawia, że choć studenci są w stanie perfekcyjnie wyrecytować nawet najbardziej szczegółowe definicje, to nie potrafią przełożyć tej wiedzy na przykłady z prawdziwego życia. W CodeGym zadania praktyczne stanowią 80% kursu, co pozwala użytkownikom uczyć się kodowania na żywych przykładach.
 • Brak motywacji – wielu użytkownikom na pewnym etapie kursu zaczyna brakować chęci do nauki. Dzieje się tak z wielu powodów, ale do głównych przyczyn spadku motywacji zalicza się przede wszystkim trudność w przyswojeniu materiału lub zrozumieniu danego zagadnienia albo brak pomocy ze strony kogoś bardziej doświadczonego. W CodeGym oprócz opieki wirtualnego mentora użytkownik otrzymuje również dostęp do forum społeczności Javy, gdzie pomocą służą bardziej zaawansowani programiści.
 • Brak źródeł w języku polskim – choć język angielski jest głównym językiem użytkowym w branży IT, to sama nauka w obcym języku może bardzo często przysporzyć wielu trudności. Nierozumienie lub błędne rozumienie pewnych zagadnień może często przysporzyć więcej kłopotów niż można się spodziewać. Dlatego właśnie kurs Javy od CodeGym dostępny jest w języku polskim. Może być to doskonały wybór dla tych, którzy – choć nie mają problemu z komunikacją po angielsku – wolą uczyć się kodowania w ojczystym języku.

Platforma CodeGym jest dostępna po polsku również jako aplikacja na Androida

Java zyskuje coraz większą popularność na całym świecie. Nie inaczej wygląda sytuacja również w Polsce. Ten język programowania jest jednym z najczęściej i najchętniej wybieranych języków zarówno wśród młodego pokolenia, jak i osób, które chcą się przebranżowić. CodeGym wychodzi naprzeciw oczekiwaniom tych uczniów, którzy Javy chcą nauczyć się w swoim tempie i w ustalonym przez siebie czasie oraz miejscu. W praktyce oznacza to, że dzięki CodeGym Javy można uczyć się teraz również na urządzeniach mobilnych. Jest to pierwszy kurs Javy online, który dostępny jest po polsku, a oprócz wersji przeglądarkowej posiada również aplikację mobilną. Jest ona dostępna na Androida i można ją pobrać z Google Play. Wersja na iOS jest obecnie w przygotowaniu, jednak już niedługo z mobilnej wersji CodeGym będą mogli korzystać także użytkownicy iPhone’ów.

Aplikacja mobilna CodeGym posiada szereg zaawansowanych funkcji, dzięki którym uczeń może mieć pewność, że korzysta z niej w pełni świadomie. W szczególności, aplikacja zawiera mobilne IDE z rozszerzoną listą wskazówek, pomagając uczniom kodować szybciej i łatwiej. Aplikacja jest również świetna do nauki teorii w podróży poprzez czytanie wykładów i artykułów. masz trochę wolnego czasu, np. w autobusie lub podczas lunchu.

Główne cechy aplikacji CodeGym

Aplikacja mobilna CodeGym to doskonałe rozwiązanie dla nauki w podróży lub na wakacjach, gdy nie zawsze i nie wszędzie chcesz zabrać ze sobą swojego laptopa. Nie obciąża ona zbyt mocno pamięci telefonu lub tabletu, więc nie musisz się martwić o spowolnienie urządzenia. Czego można spodziewać się po zainstalowaniu aplikacji?

 • Kurs to w 80% praktyka; na swoim smartfonie będziesz mieć dostęp do 1200 praktycznych zadań z kodowania w Javie
 • Wykłady z realnymi przykładami; wszystkie wykłady przedstawione są w sposób przystępny i zawierają przykłady z prawdziwego życia
 • Możliwość pisania kodu na telefonie za pomocą mobilnego IDE: nie musisz wybierać z gotowych opcji, jak ma to miejsce w innych aplikacjach mobilnych do nauki programowania
 • Natychmiastowa weryfikacja zadań: dzięki zastosowaniu opcji pomocy wirtualnego mentora, poprawność swoich zadań możesz sprawdzić zaraz po ich wykonaniu
 • Łącznie 500 godzin kodowania – doświadczysz pisania kodu przez setki godzin
 • Sekcja pomocy i silna społeczność Java: jeśli będziesz mieć problem z jakimkolwiek zagadnieniem lub szukasz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania, zawsze możesz zwrócić się o pomoc do bardziej doświadczonych użytkowników;
 • Blog Java: blog, na którym znajdziesz mnóstwo przydatnych informacji dla uczących się języka Java.

Aplikację można pobrać z Google Play tutaj.  

Nauka Javy przez CodeGym w wersji przeglądarkowej i plugin IDEA

Nauczenie się pisania kodu w Javie razem z CodeGym jest możliwe również przez stronę internetową platformy. Sam proces nauki Javy jest bezproblemowy dzięki trzem kluczowym komponentom/wersjom.

Są to:

 • Gamifikacja – CodeGym posiada wiele elementów gamifikacji, takich jak osiągnięcia za dokonane postępy. Użytkownik otrzymuje także nagrody, gdy pomaga innym użytkownikom w rozwiązaniu ich zadań lub odpowiada na pytania w sekcji Pomoc. Użytkownicy CodeGym mogą w łatwy sposób zapisywać interesujące artykuły i wykłady w zakładkach, aby łatwo i szybko móc je odnaleźć.
 • Przyjazna dla początkujących struktura kursu – kurs został zaprojektowany z myślą
 • o osobach, które nie mają absolutnie żadnego doświadczenia lub wiedzy z zakresu kodowania. Oznacza to, że kurs i wszystkie zadania startowe zostały zaprojektowane w taki sposób, aby stworzyć wartościowe podstawy teorii dla świeżo upieczonych adeptów Javy – wszystko to bez zbędnego przeciążania ich zbyt dużą ilością wykładów.
 • Ponad 1200 zadań wspierających teorię – CodeGym oferuje kursantom ponad 1200 zadań programistycznych. Ich rozwiązywanie pozwala zdobycie realnych umiejętności praktycznych w programowaniu w Javie, co może pomóc w zdobyciu prawdziwej pracy. Każdy fragment wiedzy teoretycznej, z którymi uczeń zapoznaje się w trakcie kursu i zdobywania kolejnych poziomów, jest poparty szeregiem zadań, zaprojektowanych tak, aby pomóc przyswoić konkretną wiedzę, a jednocześnie móc ją zastosować praktycznie.

To, czy użytkownik zdecyduje się na naukę programowania na komputerze czy na urządzeniu mobilnym, uzależnione jest od jego osobistych preferencji oraz możliwości logistycznych. Niemniej CodeGym oferuje oba te sposoby, aby student mógł poczuć się możliwie najbardziej komfortowo i nie musiał decydować się na zbyt wielu wyrzeczeń. Dzięki aplikacji mobilnej CodeGym, nauka nie tylko dostępna na wyciągnięcie ręki (i to dosłownie), ale również bardzo wygodna. Dzięki rozwiązaniu mobilnemu, Javy można uczyć się zarówno w tramwaju, metrze czy autobusie w drodze do pracy, jak również w pociągu jadąc w delegację lub na wakacje. Nauka Javy nigdy nie była bardziej dostępna niż teraz. Pozostaje tylko korzystać z możliwości, które daje Internet i CodeGym. Powodzenia!

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy