ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Programowanie

Początki z JavaScript – co musisz wiedzieć o tym języku programowania?

Autor: Kamil Żółkiewicz Kategoria: Programowanie

Początki z JavaScript są bardzo przyjemne. W wielu kursach zaczyna się od informacji ogólnych oraz omówienia developerskich narzędzi, które znajdziesz w swojej przeglądarce – niezależnie od tego, z jakiej korzystasz. JavaScript pozwoli Ci przykładowo na robienie bardziej zaawansowanych stron internetowych, na których można stosować określone funkcjonalności obecnie stosowane na różnych portalach. To jeden z bardziej znanych języków, dlatego nie musisz martwić się o to, czy znajdziesz kursy i książki, bo jest ich naprawdę dużo. 

Czym jest JavaScript?

JavaScript (JS) to pełnoprawny dynamiczny język programowania stworzony przez Brendana Eicha, który odpowiada za projekt Mozilla, Mozilla Foundation i Mozilla Corporation. Po dodaniu go do dokumentu HTML może dostarczyć do stron internetowych dynamiczną zawartość. JavaScript jest jednocześnie dość zwarty i bardzo elastyczny. Wykorzystali to programiści, którzy na podstawie rdzenia JS napisali sporo różnych narzędzi. Otwierają one wiele dodatkowych funkcjonalności przy minimalnym wysiłku, np. Browser Application Programming Interfaces (APIs).

Do czego wykorzystuje się JavaScript?

JavaScript jest językiem niezwykle wszechstronnym. Najczęściej używa się go na stronach internetowych do zapewnienia interakcji przez reagowanie na zdarzenia, tworzenia złożonych efektów wizualnych bądź walidacji danych wprowadzonych w formularzach. Wykorzystywanie JS do tych celów ułatwia zastosowanie biblioteki takiej jak jQuery. Musisz mieć jednak na uwadze, że nie możesz zastępować znajomości języka biblioteką. JavaScript posłużyć może również do tworzenia gier w przeglądarkach z wykorzystaniem frameworków np. Phaser. Platformy takie jak Electron.js czy nw.js umożliwiają natomiast tworzenie wieloplatformowych aplikacji z wykorzystaniem jedynie technologii sieciowych.

Zobacz także: Początki z Python – co musisz wiedzieć o tym języku programowania?

Java a JavaScript – czy to synonimy?

Często można się natknąć na internetowe złote rady, w myśl których należy nauczyć się najpierw JavaScriptu, a później po prostu uciąć skrypt i będziesz umieć również Javę. Rzecz jasna, że to tylko gra słowna i nie należy brać tego na poważnie. Oczywiście Java i JavaScript to nie to samo.  Pomiędzy językami istnieje wiele zasadniczych różnic, które sprawiają, że ich użyteczność ma zupełnie inne kierunki. JavaScript działa jedynie w przeglądarce, kiedy Java może być uruchamiana jeszcze dodatkowo na maszynie wirtualnej. Jednak w przypadku JS uzupełnieniem jest Node.js. To środowisko uruchomieniowe pozwala na tworzenie aplikacji server-side. JavaScript to obiektowy język skryptowy, kiedy Java to obiektowy język programowania. Dodatkowo zarówno jeden, jak i drugi język wymaga instalowania odpowiednich wtyczek. Dlatego początki z JavaScript to także trochę wiedzy teoretycznej.

Zobacz także: Początki ze Swift – co musisz wiedzieć o tym języku programowania?

Czy JavaScript jest skomplikowany?

JavaScript jest językiem wysokiego poziomu, dlatego do pisania kody wystarczy Ci jedynie notatnik i przeglądarka. Nie ma nawet potrzeby kompilowania kodu. Dzięki temu jest on bardzo łatwym językiem do nauki. Jedyny problem może stanowić fakt, że kod może różnie działać w zależności od przeglądarki, z której korzystasz. Wraz z rozwojem przeglądarek te różnice stopniowo znikają. JS jest językiem jednowątkowym, co może stanowić problem przy pisaniu większych aplikacji. Właśnie dlatego wprowadzono asynchroniczność do języka, co umożliwiło wypracowanie takich technik jak Ajax. Co jednak powoduje kolejne problemy związane z zaburzeniem kolejności wykonywania kodu. Debugowanie również nie sprawia większych problemów, ponieważ przeglądarki mają wbudowane narzędzia dla programistów. Dzięki temu większość problemów rozwiążesz bez Internetu lub dokumentacji. Wszystko to przekłada się na to, że nauka języka jest całkiem łatwa, jednak nieco gorzej jest już z opanowaniem go i całego ekosystemu.

Zobacz także: Początki z Javą – co musisz wiedzieć o tym języku programowania?

Początki z JavaScript są bardzo ciekawe. Na starcie nauczysz się przede wszystkim, jak należy używać narzędzi developerskich w przeglądarce. Zapewne nieraz udało Ci się już je włączyć. Nie jest to niczym wielkim, ponieważ wystarczy użyć jedynie skrótu ctrl + shift + i. To właśnie tam będą odbywać się Twoje pierwsze kroki, które pozwolą Ci zrozumieć, jak funkcjonuje świat Internetu. Dlatego pierwsze lekcje pozwolą pokazać wiele ciekawostek z zakresu nie tylko samego JavaScript, ale także programowania ogółem. Jeśli przyłożysz się do początkowych zagadnień, wtedy przykładowo funkcjonowanie strony internetowej nie będzie dla Ciebie wielkim znakiem zapytania. 

Źródło obrazka wyróżniającego: Obraz Gerd Altmann z Pixabay

Sprawdź najnowsze wpisy