ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Programowanie

Początki z Python – co musisz wiedzieć o tym języku programowania?

Autor: Kamil Żółkiewicz Kategoria: Programowanie

Kiedy człowiek zaczyna się interesować programowaniem, wtedy bardzo szybko trafia się na język Python. Jest on bardzo popularny ze względu na konkretne zastosowanie, które może być obiektem zainteresowanie niejedno osoby. Jednak zanim zabierzesz się za programowanie w tym języku, warto zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat Pythona. Dla wielu osób może on być zbędny w określonych projektach, ponieważ po prostu w określonych obszarach nie znajdzie się dla niego zastosowania. Początki z Python nie powinny być trudne. Dopiero późniejsza zagadnienia mogą zajmować więcej czasu i nie dawać się zrozumieć od razu. 

Czym jest Python?

Python zaliczany jest do języków programowania wysokiego poziomu ogólnego przeznaczenia. Oznacza to, że jego składnia oraz słowa kluczowe mają ułatwić rozumienie kodu programu, co przekłada się na zwiększanie poziomu abstrakcji i dystansowanie się od sprzętowych niuansów. Cechuje go rozbudowany pakiet bibliotek standardowych, o czytelnym, klarowanym kodzie źródłowym. Za jego rozwój w formie projektu Open Source odpowiada organizacja non-profit Python Software Foundation. Jego twórcą jest Guido van Rossum, a standardową implementację stanowi CPython napisany w C.

Zobacz także: Zapytano programistów o najpopularniejszy język programowania – wyniki nie powinny dziwić

Gdzie wykorzystuje się Pythona?

Język ten pozwala na napisanie niemalże wszystkiego z wykorzystaniem właściwych bibliotek bądź frameworków, co przekłada się na jego szerokie zastosowanie. Wiele różnych firm wykorzystuje go w swoich aplikacjach. Jest on również językiem wieloplatformowym, ponieważ interpretery dostępne są dla wielu systemów. Obecnie wykorzystuje się go głównie w dziedzinach machine learning czy data science, można go używać również w Raspberry Pi. Backendowy framework Django pozwala natomiast na pisanie wydajnych i eleganckich aplikacji internetowych w krótkim czasie. Python wykorzystywany jest również jako język skryptowy w aplikacjach napisanych w innych językach, np. Blender czy Gimp.

Czy Python jest dobrym wyborem dla początkujących?

W trakcie tworzenia Pythona twórcom przyświecała idea, aby był on łatwy do zrozumienia i przyjazny dla początkujących. Jego kod można czytać jako zwykły tekst po angielsku. Składnia języka jest przede wszystkim zwięzła i przejrzysta, jednak duże znaczenie mają tutaj białe znaki oraz formatowanie kodu. Właśnie ta cecha wyróżnia Pythona od innych języków. Wykorzystuje on wcięcia i angielskie słowa tam, gdzie w innych językach są znaki interpunkcyjne. Posiada również mniej konstrukcji składniowych.

Pyton to język dynamicznie typowany. Oznacza to, że nie ma potrzeby ustawiania typu dla zmiennych, a zarządzaniem pamięcią zajmuje się garbage collector. Stanowi to spore ułatwienie dla początkujących programistów. Nie muszą oni skupiać się na nauce właściwego programowania, jednak trzeba mieć na uwadze, że nieprawidłowo wcięty kod może być mylący. Wtedy kompilator lub czytający go programista mogą różnie go zinterpretować. Wszytko to sprawia, że jest to język polecany dla osób, które dopiero chcą rozpocząć swoją przygodę z programowaniem.

Zobacz także: Chcesz programować? Przyda się aplikacja do nauki programowania

Początki z Python są stosunkowo łatwe – podobnie jak w każdym innym języku. Cała komplikacja pojawia się dopiero później, jednak jest to historia znana praktycznie z każdego języka programistycznego. Python pomoże Ci przede wszystkim w takich tematach jak data science lub machine learning. Umiejętności programowania w Pythonie są szczególnie przydatne dla pożądane dla dużych korporacji. Jednak małe projekty czasami także zgłaszają zapotrzebowanie na funkcjonalności, które można osiągnąć, programując w Pythonie. Język przez cały czas dzielenie walczy wśród najbardziej znanych opcji programowania i można go śmiało postawić na tej samej półce co Java, JavaScript oraz C i C++. Wszystko zależy także od tego, w jakim kierunku rozwija się świat i na jakie technologie pojawia się największe zapotrzebowanie, a co za tym idzie także ilość zleceń.

Źródło obrazka wyróżniającego: Obraz Gerd Altmann z Pixabay

Sprawdź najnowsze wpisy