ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Programowanie

Początki ze Swift – co musisz wiedzieć o tym języku programowania?

Autor: Kamil Żółkiewicz Kategoria: Programowanie

Sprzęty z jabłuszkiem słyną z tego, że są dosyć drogie, ale działają bardzo płynnie między sobą. Środowisko Apple’a nie jest co prawda tak otwarte jak Androida, jednak wykorzystywane języki programowania są do siebie bardzo podobne. Jeśli już opanowałeś Kotlina (język zalecany do pisania aplikacji na Androida), o wiele łatwiejsze będą Twoje początki ze Swift, czyli językiem wykorzystywanym w urządzeniach firmy z Cupertino.

Czym jest Swift i gdzie się go stosuje?

Swift to język programowania stworzony przez Apple. Zastąpił on wykorzystywany wcześniej przez firmę Objective-C. Swoją premierą miał na konferencji WWDC (Worldwide Developers Conference) w 2014 roku. Wykorzystuje się go najczęściej w urządzeniach z systemem macOS, iOS, iPadOS, tvOS czy watchOS, ale także Linux. Działa w oparciu o otwartoźródłowy kompilator LLVM i dołączany jest do środowiska programistycznego Xcode od wersji 6. Składnia języka zbliżona jest do Javy oraz C# i pozwala on pisać aplikacje na zegarki, tablety, komputery, smartfony, telewizory i serwery.

Zobacz także: Początki z Kotlin – co musisz wiedzieć o tym języku programowania?

Czy MacBook jest potrzebny do programowania?

W związku z tym, że środowisko Apple’a jest dość zamknięte, jeśli chcesz tworzyć aplikacje na smartfony, zegarki, tablety, komputery czy telewizory firmy z Cupertino, będziesz potrzebował MacBook’a. Sprzęt nie jest najtańszy, dlatego nie każdy może sobie na niego pozwolić. Alternatywę stanowi Hackintosh, czyli urządzenie niepochodzące z firmy Apple, ale z zainstalowanym systemem operacyjnym OS X. Zanim się na to zdecydujemy, warto zapoznać się z kwestiami związanymi z legalnością tego rozwiązania.

Swift a Objective-C

Objective-C to dość przestarzały język ze skomplikowaną składnią, nic dziwnego, że Apple potrzebowało czegoś prostszego. Właśnie dlatego powstał Swift, który zaprojektowano, aby był bardziej zwięzły i odporny na błędy. Twórcy wzorowali się na prostocie języków takich języków jak Ruby czy Python. W Swifcie nie trzeba deklarować typów przy inicjalizacji zmiennych. Cechuje go również elastyczności pod względem typów – metoda może zwracać wiele typów wartości równocześnie. Język ten również za Ciebie zajmie się zarządzaniem pamięcią. Wszystko to sprawia, że Swift jest dobrym wyborem dla początkujących programistów.

Zobacz także: Apple wypuszcza iOS 14.4 z nowymi opcjami Bluetooth

Możliwości Swifta

Język stworzony przez Apple’a pozwala na tworzenie domknięć, interfejsów, iteratorów, korzystanie z krotek jako struktur danych i wyników działania funkcji, programowanie uogólnione, wywoływanie funkcji wyższego rzędu oraz korzystanie z Typów Optional – zmiennych mogących przyjmować wartość nil. Swift umożliwia odróżnianie danych, do których odwołuje się przez referencję, w postaci typowych instancji klas, a także danych, do których odwołuje się przez wartość, które przechowywane są w formie rekordów. W Swifcie rekordy mogą mieć swoje metody, dlatego można opisać ich zachowanie, czego nie ma w języku programowania C.

Czy warto uczyć się języka Swift?

Mimo tego, że Swift jest całkiem młodym językiem, stale się rozwija i udaje mu się wyprzeć Objective-C. Z roku na rok zapotrzebowanie na programistów Swift wzrasta. Jego znajomość stanowi wręcz duży atut podczas ubiegania się o niektóre miejsca pracy. Dużą barierę stanowić może konieczność posiadania sprzętu od Apple’a, jednak można i na to znaleźć sposób. Nawet jeśli już znasz inne języki i Swift wydaje Ci się zbędny, warto chociaż sprawdzić, na czym polegają podstawy. Poszerzanie horyzontów zawsze przekłada się na łatwość radzenia sobie z problemami napotkanymi w pracy czy na inne podejście do pisania kodów.

Zobacz także: Apple szykuje ogromną nowość dla MacBooków, bo kolor ma znaczenie

Początki ze Swift nie powinny być trudne. Przede wszystkim jest to język dla zdeterminowanych. Musisz być określony w swoich postanowieniach, ponieważ Swift wykorzystuje się przede wszystkim do programowania aplikacji na sprzęty Apple’a. Dlatego musisz być pewny tego, że chcesz rozwijać się z myślą właśnie o systemie operacyjnym firmy z Cupertino.

Źródło obrazka wyróżniającego: Obraz Lukas Bieri z Pixabay

Sprawdź najnowsze wpisy