ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Praca

Początki z Javą – co musisz wiedzieć o tym języku programowania?

Autor: Kamil Żółkiewicz Kategoria: Programowanie

Dawniej każdy chłopiec chciał być strażakiem, policjantem czy żołnierzem. Teraz coraz więcej młodych osób marzy o karierze w Internecie albo zawodzie związanym z Internetem. Z racji zysków programista dla wielu osób jest kuszącą opcją, jednak ogrom nauki zniechęca. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że o wiele więcej wiedzy można zdobyć samodzielnie niż w technikum czy na studiach. W przypadku programowania dokument to dość mało. Trzeba chcieć i robić. Początki z Javą nie są trudne i jest to jak najbardziej do przejścia – wystarczą jedynie chęci. 

Czym jest Java – krótka charakterystyka popularnego języka

Java to nic innego jak obiektowy język programowania stworzony przez zespół pod kierownictwem Jamesa Goslinga z firmy Sun Microsystems. Przeznaczony jest do ogólnego zastosowania. Programy źródłowe tworzone w Javie są kompilowane do kodu bajtowego, czyli do postaci wykonywanej przez wirtualną maszynę. Java cechuje się silnym typowaniem, a podstawowe koncepcje przejęto z C++ i Smalltalk.

Zobacz także: Początki z Kotlin – co musisz wiedzieć o tym języku programowania?

Java jest językiem obiektowym

W przypadku języka Java bardzo ważna jest jego obiektowość. Całą strukturę skryptu tworzą obiekty. Można to rozumieć, jak zbiór pewnych cech oraz zachowań, które są przypisane do obiektu. Pozwala to zachować pewien porządek oraz hierarchię. Jeśli lubisz mieć wszystko uporządkowane i blokowe, wówczas Java powinna Ci się zapewne spodobać. Dzięki obiektowości języka jest on bardzo czytelny oraz stosunkowo łatwy w analizowaniu. 

Zobacz także: Początki programowania na Androida – Java czy Kotlin?

Czy Java jest łatwym, czy trudnym językiem?

Pytanie nie jest takie łatwe. Jest to oczywiście kwestia bardzo personalna. Dużo zależy od tego, czy zaakceptujesz obiektowość Javy. Dla jednych jest to bardzo zrozumiałe, a dla innych nie jest to do końca intuicyjne i uciekają w inne języki. Jednak przy solidnych podstawach, będziesz w stanie odpowiednio posługiwać się Javą. 

Jakie jest zastosowanie języka Java?

Bardzo często spotkasz się na pewno ze stwierdzeniem, że Jave wystarczy napisać raz, a uruchomić będzie można wszędzie. W rzeczywistości jest dokładnie tak samo, ponieważ Javę można bardzo łatwo przenosić. Jest ona interpretowana przez wirtualną maszynę Javy. Bardzo często znajdziesz zastosowanie języka w pracach backendowych aplikacji internetowych. Java jest wykorzystywana także do tworzenia oprogramowania na komputer oraz także gier. Jednak na chwilę obecną zastosowaniem, które interesuje większość developerów, jest oczywiście Android. Co prawda oficjalnym językiem jest Kotlin, jednak ten jest uruchamiany na wirtualnej maszynie Javy i jest z nią kompatybilny. 

Czy Java i JavaScript to jedno?

Pytanie bardzo często pojawia się w głowie młodych adeptów języka Java. Oczywiście JavaScript jest przeznaczony do zdecydowanie innych zastosowań. Przede wszystkim Java jest obiektowym językiem programowania, natomiast JavaScript jest obiektowym językiem skryptowym. W przypadku pierwszego języka aplikacje mogą być uruchamiane na maszynie wirtualnej, ale także w przeglądarce. Jednak w przypadku JavaScript to zastosowanie jest węższe i ogranicza się jedynie do przeglądarki. Tutaj z pomocą przychodzi Node.js. To środowisko uruchomieniowe przeznaczone dla JS. Pozwala na tworzenie aplikacji na zasadach server-side, które powstają właśnie w języku JavaScript. Dodatkowo kod Javy wymaga dodatkowo skompilowania, natomiast skrypt JavaScriptu pozostaje po prostu w formie tekstu. Istnieje również podobieństwo – otóż dwa języki wymagają różnych wtyczek. 

Język Java jest jednym z najbardziej znanych języków programowanie. Jego zastosowanie jest bardzo szerokie. Można go użytkować przykładowo z zamiarem programowania aplikacji na Androida. Jeśli obawiasz się o rynek pracy, możesz spać naprawdę spokojnie. W różnych serwisach internetowych znajdziesz ogłoszenia zarówno dla pozycji dla osób młodszych w doświadczeniu, jak i tych starszych. Zarobki płynące z umiejętności programowania w tym języku potrafią być duże już nawet na samym początku. To oczywiście zachęca do nauki, aczkolwiek nie powinieneś dokonywać wyborów języka jedynie na podstawie zarobków. Nie ma sensu męczyć się programowaniem, kiedy inny język idzie Ci zdecydowanie lżej. Początki z Javą staną się dla Ciebie lekkie, kiedy przygotujesz się odpowiednio ze strony teoretycznej. 

Źródło obrazka wyróżniającego: Obraz StockSnap z Pixabay

Sprawdź najnowsze wpisy