ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Programowanie

Początki z Kotlin – co musisz wiedzieć o tym języku programowania?

Autor: Kamil Żółkiewicz Kategoria: Programowanie

Kotlin jest językiem, który rozwija się w bardzo szybkim tempie. Społeczność znająca i korzystająca z jego możliwości jest coraz większa. Można to stwierdzić między innymi po ruchach na GitHubie oraz Stack Overflow. Pojawia się tutaj także pozytywny wpływ zależność pomiędzy materiałami do nauki a przyrostem developerów. Pojawia się coraz więcej rzetelnych źródeł, które realizują od początku do końca proces kształcenia. Pomimo tego, że Kotlin jest stosunkowo młodym językiem, zdążył już nabawić się kilku mitycznych łatek. Początki Kotlin nie są trudne. Przy odpowiedniej motywacji jesteś w stanie nauczyć się stosunkowo szybko programować w tym języku.

Kotlin i Android – czy to jedyne zastosowanie?

Prawdą jest, że Kotlin sprawdza się bardzo dobrze na platformie Androida. Swoją popularność język może zawdzięczać przede wszystkim ograniczeniom, z jakimi musi borykać się Java Virtual Machine. Google oczywiście dokłada w tym swoich starań, ponieważ Kotlin jest oficjalnie wspierany przez firmę. Między innymi z tych względów aplikacje na Androida powstają właśnie za sprawą języka od JetBrains. Interoperacyjność pomiędzy Kotlinem a Javą sprawia, że tworzenie rozwiązań na mobilną platformę jest wyjątkowo komfortowe. Masz możliwość używania znanych bibliotek znanych z jednego języka w drugim. 

Czy Kotlin jest dobry na początek?

Dla wielu poszukujących swojego języka na start zadaje właśnie to standardowe pytanie. Oczywiście możesz zacząć swoją przygodę od Kotlin. Jeśli jesteś nastawiony przede wszystkim na tworzenie aplikacji mobilnych, wówczas nic nie powinno Cię powstrzymać przed podjęciem takiej decyzji. Kotlin jest stosunkowo łatwym językiem, który przy odpowiednio merytorycznej dokumentacji jesteś w stanie opanować bez większych problemów. 

Zobacz także: Początki programowania na Androida – Java czy Kotlin?

Pracowałeś wcześniej na Javie? To świetnie! Będzie lżej.

Kotlin jest językiem, który może zostać opanowany przez każdą osobę, która nie miała wcześniej styczności z programowaniem. Jednak zapewne będzie Ci zdecydowanie łatwiej wtedy, kiedy miałeś wcześniej styczność z Javą. Porównywanie obu języków nie będzie niczym nowatorskim. Znajomość Javy pozytywnie wpłynie na płynność poruszania się w kodzie Kotlina oraz samą świadomość podczas pisania skryptów. Dlatego chcąc programować w Kotlinie możliwie najlepiej, musisz także dążyć do poziomu, na którym poznasz Javę oraz sposób działania wirtualnej maszyny. Język Androida może być uruchamiany na JVM. Wszystko za sprawą tego, że Kotlin kompiluje do bytecode’u Javy. Dzięki temu frameworki mogą być używane podczas tworzenia skryptu w języku Kotlin.

Dokumentacja Kotlina na wysokim poziomie

Podczas pracy jako programista możesz docenić dokumentację danego języka. Liczy się to bardzo często właśnie na początkach drogi z daną technologią. Twórca Kotlina, czyli JetBrains, jest solidny w tej kwestii. Dokumentację możesz znaleźć oczywiście na ich stronie internetowej. Jeśli jesteś nastawiony przede wszystkim na programowanie na Androida, wówczas pomocą służy Ci także dokumentacja tego systemu. Dlatego o materiały nie musisz się bać – znajdziesz ich bardzo dużo. 

Zobacz także: Zapytano programistów o najpopularniejszy język programowania – wyniki nie powinny dziwić

Jak wygląda rynek pracy dla programisty Kotlin?

Oferty pracy są i na pewno spokojnie można w nich przebierać. Sprowadzają się one przede wszystkim do Androida. Dlatego jest to idealna ścieżka dla tych osób, które chcą zajmować się aplikacjami mobilnymi i w tym kierunku głównie rozwijać. W backendzie dominuje Java. Jednak Kotlin cały czas rośnie w siłę i wszystko cały czas wskazuje na to, że z czasem będzie permanentnie odbierać część rynku. Po ruchach ofert na rynku pracy można dostrzec, że będzie coraz częściej używany w innych miejscach 

Początki z Kotlin może nie należą do najlżejszych, aczkolwiek jest to do przebrnięcia. Materiałów do nauki jest cała masa. Dokumentacja, którą znajdziesz u JetBrains lub Androida jest dokładna i merytoryczna. Warto o tym pamiętać, ponieważ na początku może zapewnić solidne fundamenty, na których będziesz budować kolejne kondygnacje swojej wiedzy, a później konkretnych projektów. W tym celu także warto pamiętać o powiązaniu Kotlina z Javą. 

Źródło obrazka wyróżniającego: Obraz StockSnap z Pixabay

Sprawdź najnowsze wpisy