ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
huawei appgallery aplikacje bankowe hms

Promocja aplikacji w AppGallery – poznajcie wszystkie sposoby

Autor: Tomasz Orłowski Kategoria: Programowanie

W dzisiejszym artykule postaram się zachęcić Was do umieszczania swoich aplikacji w AppGallery. Jeśli by się dobrze nad tym zastanowić, jest to idealny czas na spróbowanie swoich sił w sklepie Huawei. Na chwilę obecną firma nie może jeszcze poszczycić się tak dużą kolekcją aplikacji, jak na przykład Google czy Apple. Wniosek jest więc prosty – mniejsza konkurencja oznacza, że łatwiej można się wybić. Może właśnie ta okazja będzie kołem zamachowym, który popchnie Wasze aplikacje w stronę sukcesu? Nie ulega wątpliwości, że zdecydowanie łatwiej wybić się mając tysiąc lub dziesięć tysięcy konkurentów, niż gdy ma się ich miliard.

Promocja aplikacji w AppGallery od samego początku

Centrum Prezentów
promocja aplikacji w appgallery

Pytanie brzmi jednak, czy sama zmniejszona konkurencja wystarczy? Jeśli Wasza aplikacja jest wybitna i zostawiacie konkurentów daleko w tyle, to jest taka szansa. Należy jednak powtórzyć, że jest to tylko szansa. Bardzo często powtarzamy sobie, że szczęściu trzeba dopomóc. Postaram się nieco przybliżyć dziś temat, w jaki sposób można tego dokonać, korzystając ze wsparcia Huawei.

Huawei oferuje programistom pomoc od samego początku w ramach OOBE (Out-of-box experience). Przy pierwszym uruchomieniu telefonu oraz AppGallery, urządzenie wita nas zestawami ikon najpopularniejszych aplikacji. Przy kolejnych otwarciach AppGallery, na ekranie powitalnym przez 3 sekundy będzie wyświetlany banner wybranej aplikacji. Kolejną formą jest AppAdvisor, czyli zestaw pięciu folderów domyślnie zainstalowanych na telefonach z HMS. Zamieszczone są tu skróty do najpopularniejszych aplikacji z kategorii gry, rozrywka, social media, styl życia i Top Apps.

Huawei uzależnia swoją pomoc w zależności od liczby pobrań aplikacji. Jeśli program posiada już swoją renomę i odpowiednio dużo razy została pobrana z AppGallery, to może on liczyć na odpowiednio duże wsparcie promocyjne. Co w przypadku, gdy dopiero zaczynacie z AppGallery? Wtedy należy przyjąć znaną od lat strategię marketingową i zacząć rozdawać za darmo jakieś prezenty. Nic nie przyciąga ludzi jak promocja. Prezenty mogą być zarówno namacalne, jak i wirtualne. Takie działanie samo w sobie byłoby jednak niewystarczające. Huawei w swoim sklepie ma specjalną zakładkę „Centrum Prezentów”, w którym promowane są aplikacje z benefitami.

Zobacz też: Jak zarejestrować się jako programista w AppGallery?

Aplikacje oferujące prezenty, a zwłaszcza te, które uruchamiają je natychmiast po pobraniu, mają największą konwersję, a co za tym idzie liczbę pobrań. Miłym dodatkiem może być fakt, że Huawei promuje takie akcje także na Facebooku oraz swoim forum. Oczywiście ten sposób promocji nie jest ograniczony jedynie dla początkujących, ale jeśli potrzeba Wam odpowiedniego przyspieszenia, to ta opcja powinna być rozważona jako pierwsza.

Jak się promować, gdy nasza aplikacja będzie już popularna?

promocja aplikacji w appgallery sekcja najlepsze aplikacje gry huawei

Zachęcenie do swojej aplikacji stu tysięcy osób może być nie lada wyzwaniem. Dla niektórych będzie to szczyt marzeń, ale dla wielu innych może być to dopiero początek. Dla takich właśnie programistów, którzy swoimi wyróżniającymi się aplikacjami zdołali zjednać do siebie tę całkiem niemałą liczbę użytkowników, Huawei ma kolejne sposoby promocji. Chodzi mi tutaj o sekcje „Najlepiej oceniane aplikacje” oraz „Nasze nowe ulubione aplikacje”. Jeśli spełniamy powyższy warunek liczby pobrań, AppGallery może promować przez tydzień lub dwa nasz program albo grę, pokazując jej ikonę użytkownikom, którzy jej jeszcze nie instalowali.

Promocja aplikacji nie tyczy się tylko programów – spójrzmy na gry

AppGallery to oczywiście nie tylko aplikacje. Znajdziemy tutaj także gry. Sam sklep pozwala na promocję naszych tytułów w sposób podobny do tego, który opisałem w przypadku aplikacji. Znajdziemy tutaj sekcje „Nasze nowe ulubione gry” oraz „Najfajniejsze gry”. Co ciekawe, prawdopodobnie z powodu małej liczby gier, Huawei promuje tutaj także tytuły całkowicie nowe, których zainteresowanie dotarło na przykład do tysiąca odbiorców. Tym sposobem jest to kolejna ważna wskazówka podpowiadająca, że to właśnie teraz jest czas, aby podbijać AppGallery.

Najwięksi wydawcy mogą liczyć na specjalne warunki promocyjne

allegro obniża prowizje w kategoriach

Opisałem już sposoby promocji zarówno dla mniej znanych aplikacji z małą liczbą pobrań, jak i dla tych, które zna dość dużo użytkowników. W tej chwili wypada wspomnieć jeszcze o największych i najpopularniejszych aplikacjach. Takie aplikacje często mają już nie tysiące, lecz miliony lub setki milionów pobrań.

Zobacz też: Najlepsze gry i aplikacje z AppGallery.

Dla każdego programisty jest to ukoronowanie jego pracy. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby liczba użytkowników stale się powiększała. Takie podejście podziela także Huawei. Dla największych graczy AppGallery, którzy zdobyli już uznanie tak wielkiej rzeszy odbiorców, zarezerwowane są specjalne sposoby promocji ich aplikacji.

Promocja aplikacji w postaci banneru w AppGallery

promocja aplikacji w appgallery banner

Aplikacje powyżej 500 tysięcy pobrań mogą zostać wybrane do promocji na stronie głównej AppGallery. Wielki banner jest najczęściej pierwszą rzeczą, którą widzi użytkownik po otwarciu sklepu. Jest on wystarczająco duży, aby przyciągnąć wzrok i jestem pewien, że wiele aplikacji poszerzyło grono odbiorców, korzystając właśnie z tego rodzaju promocji. Ogromną zaletą tego bannera jest to, że Huawei zaprasza tu także mniejsze aplikacje, oferujące benefity, o których pisałem poprzednio. Jest to kolejny argument, aby dodawać takie rzeczy do swoich tytułów.

Prawie na koniec – promocja aplikacji w przeglądarce

Telefony Huawei posiadają preinstalowaną przeglądarkę internetową – Huawei Browser. Po jej otwarciu ukazuje się nam strona startowa. To właśnie to miejsce, widoczne przez miliony użytkowników dziennie, wykorzystywane jest do dalszej promocji największych aplikacji. Jeśli to Wasza aplikacja przyciągnęła do siebie tak wielu użytkowników, to warto zainteresować się takim rodzajem zwiększania bazy użytkowników.

promocja aplikacji w appgallery przegladarka browser huawei

Sam program, jak już wspominałem, skierowany jest do największych aplikacji, ale nic nie przychodzi samo. Do programu należy się zgłosić, korzystając z dedykowanej strony Huawei. Po pozytywnym zatwierdzeniu udziału aplikacja może być pokazywana użytkownikom przeglądarki nawet przez miesiąc.

Promocja aplikacji w AppGallery – podejście indywidualne

W zależności od aplikacji i jej ważności na rynku istnieje możliwość współpracy niestandardowej. Huawei może zaproponować twórcom na przykład wspólną konferencję prasową, filmy promujące zarówno aplikację, jak i AppGallery oraz różnego rodzaju gadżety.

Przykładem może być na przykład nawiązanie współpracy eSky.pl. Spersonalizowane oferty podróżnicze już wkrótce pojawią się użytkownikom w Huawei Assistant. Pamiętajmy jednak, że pierwszym krokiem takiej współpracy było pojawienie się aplikacji eSky.pl w AppGallery.

Podsumowując, Huawei dostarcza następujących sposobów promocji naszych aplikacji w AppGallery:

  1. OOBE – prezentacja podczas pierwszego uruchomienia urządzenia
  2. AppAdvisor – domyślnie zainstalowane foldery ze skrótami do najpopularniejszych aplikacji
  3. Banner na ekranie powitalnym AppGallery
  4. Promowanie aplikacji z prezentami
  5. Specjalne sekcje w AppGallery promujące gry i aplikacje
  6. Skróty w przeglądarce
  7. Współpraca z Huawei Assistant

Nie pozostaje mi nic innego, jak zachęcić gorąco do publikowania aplikacji w AppGallery. Huawei dostarcza sposoby promocji zarówno dla tych, którzy dopiero zaczynają, jak i dla weteranów z aplikacjami, którym zaufało już wiele osób. Czas jest do tego najwyższy – konkurencja z każdym dniem będzie stawała się jedynie większa.

Zobacz też: Poznaj wszystkie ktualne promocje w AppGallery!

Tymczasem bardzo dziękuję za uwagę, a jeśli jeszcze jesteś głodni wiedzy z zakresu programowania, to zajrzyjcie do naszych poprzednich artykułów. Zainteresowani tworzeniem własnych gier i programów zachęcam do odwiedzania naszego forum dla programistów, gdzie rozwiązujemy najprzeróżniejsze problemy z tej dziedziny.

Sprawdź najnowsze wpisy