ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
COVID-19

Koronawirus a programowanie – jak pandemia wpływa na branżę?

Autor: Paweł Dedio Kategoria: Programowanie

Witajcie ponownie, dzisiaj będzie bardziej ogólnie. Pewnie wielu z Was chciałoby w przyszłości zostać programistami i zastanawiacie się, jak pandemia COVID-19 wpływa na tę branżę. Ten post będzie poparty rozmowami z innymi programistami, pracownikami działów rekrutacji, menadżerami oraz osobami siedzącymi nieco w biznesie. Mimo to będzie to po części trochę wróżenie z fusów, ponieważ według wielu ekonomistów jesteśmy dopiero na początku kryzysu i najgorsze dopiero przed nami.

Co się dzieje na rynku programowania przez koronawirusa?

Tracker Covid-19

Serwis No Fluff Jobs przygotował ciekawy raport, który nieco rozjaśnia aktualną sytuację. Głównym wnioskiem płynącym z niego jest to, że firmy stawiają obecnie na bardziej doświadczonych pracowników. Liczba ofert pracy dla juniorów zmniejszyła się o prawie 40%. Nie jest to zbyt dobra wiadomość dla kogoś, kto dopiero chciałby rozpocząć karierę programisty.

Widać też wzrost udziału ofert skierowanych do programistów technologii mobilnych. Nie jest to zaskoczeniem, ponieważ z powodu społecznej kwarantanny wiele ludzi zaczęło załatwiać większość codziennych czynności przy pomocy smartfonów.

Nie dziwi również 30% wzrost liczby publikowanych ofert pracy zdalnej. W związku z aktualną pandemią firmy wręcz zabraniają pracy w biurze, jeśli nie jest to absolutnie konieczne.

Czy to prawda, że firmy masowo zwalniają programistów?

programowanie koronawirus

Nie ważne czy na to pytanie odpowiedziałbym tak, czy nie – miałbym rację. Przeszukując internet, można natrafić na wiele głośnych tytułów, wieszczących masowe zwolnienia w niektórych firmach. Poniekąd jest to prawda, ponieważ faktycznie wiele przedsiębiorstw przeprowadziło ostatnio masowe zwolnienia. Jednak są to głównie firmy działające w branżach najbardziej dotkniętych przez kryzys. Zwolnienia programistów dzieją się niejako przy okazji zwolnień pozostałych pracowników. Mowa tu głównie o przedsiębiorstwach z branży turystycznej, lotniczej czy samochodowej.

Nie jest też tak, że nagle programowanie przestało się opłacać i wszyscy pozbywają się specjalistów. Takie zwolnienia to raczej ostateczność. Jeśli firma nie obawia się o swoją przyszłość, to nie będzie zwalniać programistów, ponieważ bardzo często zajmują się oni automatyzacją procesów produkcyjnych, co pozwala znacząco zmniejszyć koszty działania.

Które firmy są bezpieczne w dobie koronawirusa?

Giełda

Jako że nie jestem ekonomistą, tutaj będę opierał się na opiniach zasięgniętych od bardziej kompetentnych osób. Nie chciałbym też, żebyście traktowali te słowa jako wyrocznię, ponieważ tak jak wspomniałem wcześniej, najprawdopodobniej jesteśmy dopiero na początku kryzysu gospodarczego.

No dobra, ale przejdźmy do rzeczy, czyli które firmy są najbezpieczniejsze dla programisty? Na pewno są to przedsiębiorstwa, oferujące różnorakie rozrywki przez internet. Przykładowo Netlifx w pierwszym kwartale pozyskał 15 milionów nowych subskrybentów (prognozowano wzrost o 7 milionów). Również Pornhub odnotował duże wzrosty w liczbie odwiedzających osób – 25 marca zanotowano wzrost o ponad 24%. Kolega mi powiedział, że właśnie w tym dniu Pornhub udostępnił darmowe konto premium dla wszystkich.

Globalny wzrost ruchu w serwisie Pornhub

Jednak rozrywka to nie wszystko, bo kolejnymi w miarę bezpiecznymi firmami są software house, które pracują dla klientów z różnych branż. Nawet jeśli któryś z nich zrezygnuje z usług takiej firmy, to jest szansa, że utrzyma się ona dzięki zamówieniom od pozostałych zleceniodawców.

Co z nowymi ofertami dla programistów?

Spotkałem się z takimi opiniami, że w związku z masowymi zwolnieniami, teraz będzie ciężko znaleźć pracę jako programista. Jeśli miałbym odpowiadać na pytanie dokładnie w takiej formie, powiedziałbym, że to nieprawda. Regularnie monitoruję nowe oferty pracy w mojej branży i nie zauważyłem jakiegoś gwałtownego spadku. Nawet oferty, które wiszą od kilku miesięcy, nie zostały zamknięte, więc zapotrzebowanie na programistów nadal jest.

programowanie koronawirus

Sytuacja wygląda nieco gorzej jeśli chodzi o stanowiska juniorskie i staże. Jak wspominałem wcześniej, liczba ofert tego typu zmalała aż o 40%. Może nie wygląda to zbyt kolorowo, ale jeśli poszukujesz swojej pierwszej pracy jako programista, musisz myśleć pozytywnie. Pamiętaj, że w niektórych firmach (szczególnie tych mniejszych) wymagany poziom wiedzy jest tylko umowny. Sam gdy poszukiwałem pracy 5 lat temu, aplikowałem również do firm, które poszukiwały osób posiadających komercyjne doświadczenie. Ku mojemu zaskoczeniu kilka z nich wyraziło zainteresowanie. Ważne, żebyś pozytywnie wyróżniał się pośród twoich konkurentów, ogromnym plusem jest jakiś działający program, którym możesz się pochwalić.

Należy jeszcze dodać, że wszystko zależy od branży. Obecnie osoba specjalizująca się w jakiejś wąskiej dziedzinie dotkniętej przez kryzys, na pewno będzie miała większe problemy ze znalezieniem pracy, niż ktoś z bardziej ogólnymi umiejętnościami.

Czy to oznacza, że koronawirus nic nie zmienił w programowaniu?

programowanie koronawirus

Smutną prawdą jest, że obecna pandemia w pewnym stopniu wpłynęła na każdą firmę. Niestety w większości wpływ ten był negatywny. Nawet jeśli firmy nie zwalniają ludzi, to ograniczają swoje koszty do absolutnego minimum. Chodzi głównie o rezygnację ze szkoleń czy różnego rodzaju wyjazdów integracyjnych.

Ograniczone zostały również wszelakie aktywności, mające na celu integrację społeczności programistów i dzielenie się wiedzą, jak na przykład GDG. Na szczęście widać lekki trend do organizowania takich spotkań online, co pozwoli, choć w minimalnym stopniu utrzymać więzy społeczności.

Co z zarobkami programistów?

W raporcie serwisu No Fluff Jobs można przeczytać nieco zaskakujący fakt. Mediana oferowanych zarobków dla seniorów w marcu wzrosła w porównaniu do stycznia o 5,5% dla umów B2B (zobacz: Typy zatrudnienia programistów) oraz 4% w przypadku umów o pracę. Podobnie rzecz się miała w przypadku stanowisk na poziomie mid, wzrost dla umów B2B wyniósł 8%, natomiast dla UoP – 4%.

Wzrost mediany zarobków w 2020. Źródło: No Fluff Jobs

Wydawać by się mogło, że wszystko jest w porządku. Należy jednak pamiętać, że mówimy tu wyłącznie o wynagrodzeniach oferowanych w przypadku zmiany pracy. W dodatku jest to mediana wyliczana ze wszystkich ofert. Jeśli zaczniemy rozpatrywać każde przedsiębiorstwo z osobna, możemy trafić na kilka smutnych historii. Z rozmów z ludźmi z branży wiem, że co najmniej kilka firm było zmuszonych do redukcji wynagrodzeń programistów.

Rekruterzy wcale nie mają eldorado

rozmowa rekrutacyjna kwalifikacyjna praca programista

Wydawać by się mogło, że rekruterzy są teraz w raju. W związku ze zwolnieniami na rynku jest sporo wolnych programistów, gotowych przyjąć każdą pracę. Okazuje się, że jest wręcz przeciwnie. Obecnie zwolnienia dotknęły głównie branżę turystyczną, lotniczą oraz automotive. Niestety praktycznie żadna firma nie ma obecnie otwartej rekrutacji na takie stanowiska, więc rekruterzy nie mogą rekrutować takich pracowników.

Obecnie główne zapotrzebowanie jest na programistów, pracujących w projektach rozrywkowych lub usługowych działających w internecie. Jednak w związku z nadchodzącym kryzysem ludzie są mniej skłonni do podejmowania ryzyka związanego ze zmianą pracy, co znacząco przekłada się na trudność znalezienia odpowiedniego kandydata.

Co nas czeka w przyszłości?

Obecnie ciężko cokolwiek przewidzieć, tym bardziej z perspektywy zwykłego programisty. Jeśli miałbym stawiać na jakiś pewnik, to na pewno możemy się spodziewać przyspieszenia cyfryzacji wszelakich usług. Uważam również, że coraz więcej ofert pracy będzie zawierało magiczny zwrot „możliwa praca zdalna”, ponieważ obecna pandemia pokazała, że wcale nie musimy być codziennie w biurze, żeby rzetelnie wykonywać nasze obowiązki.

Zobacz też: Jak działają dymki czatu z Messengera?

Tym sposobem dotarliśmy do końca artykułu. Obecna sytuacja nie jest za ciekawa, lecz mam nadzieję, że za niedługi czas sytuacja gospodarcza wróci do normy. Do zobaczenia w kolejnym artykule! W międzyczasie tradycyjnie zajrzyjcie do poprzednich publikacji z serii Programowanie, a także odwiedźcie dedykowany programistom dział na forum. Jeśli jeszcze brakuje Wam wydarzeń z życia IT, to koniecznie zapiszcie sobie w kalendarzu Huawei Developer Day.

Sprawdź najnowsze wpisy