W poprzednich artykułach starałem się przybliżyć Wam od strony programisty platformę HMS, czyli mobilne usługi Huawei. Pokazywałem, że dzięki wsparciu ze strony firmy konwersja aplikacji z GMS nie stanowi większego problemu. Mało tego, w dużym stopniu może być wykonana automatycznie z pomocą jednego dodatku do Android Studio. Niemniej nie pojawiła się tam żadna informacja o tym, jak należy rozpocząć swoją przygodę z HMS. W takim razie czas dowiedzieć się, jakie są wymagania od nas samych i co należy zrobić, aby poprawnie zintegrować swój program lub grę z siecią dostępnych usług ze strony Huawei. Tym samym z tego tekstu dowiecie się między innymi, jak przebiega proces rejestracji konta developerskiego na stronie HMS.

Napiszmy aplikację na HMS – od czego zacząć?

aplikacje na hms jak napisac poradnik

Moim zadaniem będzie pokazanie całego procesu tak, jak wygląda on w praktyce. Czasem opatrzę coś własnym komentarzem, więc naturalnie, jeśli ktoś z Was będzie miał inne zdanie, to serdecznie zapraszam do dyskusji w komentarzach. 

Pytaniem, które może pojawiać się na samym początku, jest: po co mi nowe konto developerskie? Po co znowu mam podawać moje dane? Kto i do czego będzie je wykorzystywał? Nie wiem, jak to wygląda w Waszym przypadku, ale ja czasem zastanawiam się nad tymi kwestiami, czyli ogólnie pojętą prywatnością. Wiadomo, że wiele bibliotek dostępnych jest tak po prostu, niczego nie trzeba udostępniać i jedyne, co mamy zrobić, to dodać jedną linijkę do pliku build.gradle. Jednak tutaj nie chodzi o jedną bibliotekę, a bardziej o dostęp do całego ekosystemu oferowanego przez Huawei. W końcu naszym głównym celem jest, aby aplikacja, którą wydajemy, została opublikowana w sklepie AppGallery. W ten sposób będziemy mogli czerpać zyski z kolejnej platformy. Pozostawmy jednak te rozmyślania z boku i skupmy się na tworzeniu konta developerskiego.

Aplikacja na HMS musi być przez kogoś stworzona, więc najpierw stwórzmy konto

jak napisac aplikacje na hms poradnik huawei

Jeśli chcemy zostać programistą aplikacji na HMS, to trzeba udać się na stronę producenta i wybrać opcję Sign up. Zostaniecie przekierowani do formularza, gdzie należy podać kilka podstawowych danych. Aby potwierdzić swoją tożsamość, musimy wybrać rejestrację przez e-mail lub telefon. Na wybraną formę komunikacji otrzymamy kod, którym autoryzujemy swoje konto.

Programować aplikacje na HMS możemy indywidualnie lub jako firma

jak napisac aplikacje na hms poradnik huawei 2

Na razie nie pojawia się żadna skomplikowana logika, prawda? Podajemy dane, potwierdzamy je otrzymanym kodem i idziemy dalej. Dla początkujących osób zaskakującym może okazać się następny krok. W zależności od wybranej opcji musimy potwierdzić swoje dane tożsamości. Jeśli rejestrujemy konto dla siebie, na użytek bardziej prywatny, to będziemy potrzebowali dwa skany dokumentów (np.: dowodu osobistego lub paszport). Jeśli jest to konto firmowe, to może być nieco trudniej i dłużej, gdyż potrzebujemy numeru DUNS. Jest to unikatowy numer identyfikacyjny firmy.

numer duns poradnik huawei

Jego to międzynarodowy standard, co należy uznać za atut. Dlatego możecie używać go w wielu krajach w przeciwieństwie do numerów znanych nam lokalnie pokroju NIP lub PESEL. Zapewne większość firm, które zajmują się tworzeniem aplikacji mobilnych, posiada już ten numer. Jest on również wymagany między innymi przez Apple podczas rejestracji konta w ich sklepie. Jeśli jednak firma takiego numeru nie ma, należy uzbroić się nieco w cierpliwość, gdyż jego wyrobienie może potrwać 10 dni – można go zdobyć na stronie rejestracyjnej DUNS.

Nie za dużo tych danych? Nie, Huawei odstrasza oszustów

Android malware

Po raz kolejny mogą nasuwać się pytania. Po co to wszystko? Przecież już potwierdziłem swój e-mail lub numer telefonu, więc czego oni ode mnie jeszcze chcą? Problem polega na tym, że założenie nowego adresu e-mail to kwestia maksymalnie kilku minut. Efekty tego widać w sklepie Google. Zakładasz konto na nowy e-mail, płacisz 25 dolarów i już możesz wrzucać aplikacje do tego marketu. W ten sposób, co jakiś czas możecie usłyszeć informacje, że w Sklepie Play znaleziono kolejne złośliwe oprogramowanie. Często okazuje się ono na tyle popularne, że zostało pobrane kilka lub nawet kilkadziesiąt milionów razy, nim Google zdążyło zareagować. Huawei, a więc cała platforma HMS idzie w bardziej bezpieczną stronę i stara się przynajmniej w ten sposób potwierdzić tożsamość podmiotów, które będą umieszczały aplikacje w jego sklepie. Według mnie taka dbałość zasługuje bardziej na pochwałę, aniżeli naganę. Wydłużony krok rejestracji przejdą osoby, które faktycznie chcą stworzyć coś pożytecznego, a nie wrzucać szkodliwe śmieci.

Mamy już konto – czas zacząć projekt aplikacji na HMS

jak napisac aplikacje na hms poradnik huawei

Załóżmy, że nasz proces weryfikacji dobiegł końca i możemy cieszyć się pełnowartościowym kontem. Otrzymaliśmy dostęp do wszystkich API. W kolejnym kroku polecam stworzyć sobie próbną aplikację w Android Studio i wygenerować dla niej certyfikat. Co prawda nasz program nie posiada jeszcze zbyt wielu funkcjonalności, ale możemy dodać ją już do AppGallery. Dzięki temu zabiegowi po wejściu do My apps i wybraniu zakładki Develop pojawia się możliwość włączenia bibliotek, których potrzebujemy.

jak napisac aplikacje na hms poradnik huawei 4
jak napisac aplikacje na hms poradnik huawei

Niektóre API, jak na przykład Push Kit wymagają włączenia w osobnej sekcji w zakładce Develop. Zaleca się dokładne zapoznanie ze wszystkimi wymaganiami dotyczącymi używanych przez nas Kitów.

jak napisac aplikacje na hms poradnik huawei

Ostatnim krokiem, który pozwoli nam na używanie HMS, jest dodanie skrótu SHA-256 wygenerowanego wcześniej certyfikatu. Do tego celu potrzebujemy narzędzia keytool. Jest ono dostarczane podczas instalacji Javy i można je znaleźć w katalogu bin. Jeśli wcześniej nie instalowałeś Javy, to oznacza, że korzystałeś z wersji wbudowanej w Android Studio. W takim wypadku keytool znajduje się w katalogu android-studio/jre/bin. W celu wygenerowania skryptu należy użyć następującej komendy:

keytool -list -v -keystore cert.jks

Rezultatem powinien być na wzór poniższego:

jak napisac aplikacje na hms poradnik huawei

Zaznaczony skrót należy wkleić do pola SHA-256 certificate fingerprint w zakładce Develop.

Czy to już koniec? Zabieramy się do kodowania?

praca programisty zdalna

Proces przygotowania dobiegł już końca. Mamy możliwość ściągnięcia pliku agconnect-services.json, który jest odpowiednikiem google-services.json i służy do integracji z HMS. Na wstępie dodam, że pracę tę możecie wykonać automatycznie przy użyciu wtyczki HMS dostępnej dla Android Studio. W poprzednim artykule już o niej pisałem i jeśli pamiętacie, to jej instalacja jest banalnie prosta z poziomu samego IDE. Jeśli jednak chcecie zrobić to ręcznie, to w najprostszym przypadku czeka Was dodanie kilku linijek do naszych istniejących plików gradle. W moim przykładzie dodam wsparcie dla Map Kit oraz Push Kit.

Zobacz też: Huawei wyjaśnia, dlaczego ich flagowy model P40 Pro nie został wyposażony w wyświetlacz 120 Hz.

Zacznijmy od katalogu głównego, w którym odnajdujemy plik build.gradle i dodajemy:

buildscript {
  ext {
    huaweiMapsVersion = '4.0.0.302'
    huaweiPushVersion = '4.0.2.300'
    huaweiAGConnectVersion = '1.2.0.300'
  }

  repositories {
    maven {
      url 'https://developer.huawei.com/repo/'
    }
  }
  dependencies {
    classpath "com.huawei.agconnect:agcp:$huaweiAGConnectVersion"
  }
}

Natomiast w modułach app/build.gradle dodajemy:

dependencies {
  implementation "com.huawei.hms:maps:$rootProject.huaweiMapsVersion"
  implementation "com.huawei.hms:push:$rootProject.huaweiPushVersion"
}

apply plugin: 'com.huawei.agconnect'

Jak widać, nie ma tutaj nic przeraźliwie nowego i strasznego. Widać jedynie odpowiedniki, których użylibyśmy, gdyby przyszło nam pisać pod GMS. Przed rozpoczęciem serii artykułów o HMS stanąłem przed zadaniem dodania wsparcia dla urządzeń Huawei, pozbawionych dostępu do Usług Google. Na tym etapie moja aplikacja jest już na to gotowa. W przyszłym artykule postaram się pokazać, w jaki sposób można połączyć oba te systemy w jednej aplikacji.

Odwiedzajcie sekcję programowanie Android.com.pl regularnie – będziemy publikować ciekawe materiały każdego tygodnia. Możecie też liczyć na moje wsparcie przy implementacji HMS na forum dla programistów Android.com.pl. Do usłyszenia!

Zajrzyjcie też na Huawei Developer Day, które przybliży Wam świat HMS i wszystko, co z nim związane.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Tomasz Orłowski

Programista Androida z 12-letnim doświadczeniem. Aktualnie współpracuje z Aberit Sp. z o.o. Interactive Agency & Software House