Cześć, dawno mnie tu nie było. Na szczęście wracam i to nie sam! Portal mocno urósł, więc pewnie sporo z Was mnie nie kojarzy. Dlatego pozwólcie, że się ponownie przedstawię. Mam na imię Paweł, programowaniem profesjonalnie zajmuję się od 5 lat. Przez ten czas pracowałem zarówno dla korporacji jak i małych firm. Jak zapewne zauważyliście, sekcja programowanie znowu jest obecna na stronie głównej. To oznacza, że będą się tam pojawiały nowe, interesujące artykuły. Tak jak poprzednio, będę pisał artykuły mocno techniczne, ale też te luźno podchodzące do branży programistycznej. Zacznijmy od wszechobecnej kwarantanny – już domyślacie się, do czego będę zachęcał? Tak, motyw przewodni to naucz się programowania!

Programowanie wraca na salony – co nas ominęło?

naucz się programowania

Od mojego ostatniego artykułu minął już prawie rok. W świecie programowania jest to niemal wieczność. Przez ten czas wydarzyło się naprawdę sporo. Między innymi samemu systemowi Android przybyło sporo nowych funkcjonalności. Otrzymaliśmy kolejny odcinek telenoweli pt. „Google vs Oracle”, jak i Google odciął Huawei od swojego ekosystemu. Jednak nie martwcie się – do wielu z tych rzeczy wrócimy w kolejnych artykułach. Czeka Was też mnóstwo nowości! W tajemnicy zdradzę, że na naszym forum także wiele się zmieni.

Jak nie zwariować na kwarantannie? Naucz się programowania

naucz się programowania

Obecnie nie mamy do czynienia z dość komfortową sytuacją. Jednak czasami nawet najgorszy czas możemy zamienić na coś dobrego. Co Wy na to, żeby spożytkować te chwile w sposób produktywny? W dzisiejszym artykule chciałbym przedstawić Wam, jak i czego się uczyć. Oczywiście podsunę kilka wartościowych źródeł wiedzy. Zanim jednak zaczniemy, to chciałbym zaznaczyć, że ten artykuł będę opierał w większości na moich odczuciach oraz moich znajomych. Tak więc nie zrażaj się, jeśli któryś sposób nie zadziała w Twoim wypadku.

W jaki sposób nauczyć się programowania?

naucz się programowania

Wiele badań udowodniło, że nauka wyłącznie przez słuchanie jest wysoce nieefektywna. Obejrzenie kilku kursów internetowych nie sprawi, że staniesz się programistą. Oczywiście nie oznacza to, że są one złe. Wręcz przeciwnie, bo jest to jedno z lepszych źródeł wiedzy (w dalszej części artykułu sam będę polecał niektóre z nich).

Najważniejsze jest to, aby w czasie nauki od razu wykorzystywać nabyte umiejętności w praktyce. Nie ważne czy uczysz się z książki, oficjalnej dokumentacji, wspomnianych kursów wideo, czy innych źródeł – zasada pozostaje taka sama. Ja nauczyłem się programować z pomocą książki. Za każdym razem, gdy nauczyłem się czegoś nowego, pisałem program, który to wykorzystywał. Dodatkowo co jakiś czas wymyślałem sobie aplikacje z funkcjonalnościami, których nie byłem w stanie napisać. Takie podejście zmuszało mnie do ciągłego pogłębiania wiedzy. Z perspektywy uważam, że jest ono dobre i stosuję je nadal.

Programiści zawsze są głodni wiedzy – skąd ją czerpać?

naucz się programowania

Półtora roku temu napisałem artykuły „Skąd czerpać wiedzę o programowaniu?” oraz „Jak zacząć programować”. O dziwo nie zestarzały się tak mocno. Nadal podtrzymuję to, co tam napisałem. Jednak chciałbym też coś dorzucić nowego.

Ostatnio bardzo mocno rozwinęła się branża kursów wideo. Dodatkowo teraz, w ramach zachęcania ludzi do pozostania w domu, wiele kursów jest dostępne zupełnie za darmo. Szczególnie godnym polecenia jest seria kursów CS50. Zostały one stworzone przez Uniwersytet Harvarda i są w języku angielskim. Przetłumaczone wersje niektórych z nich można znaleźć na YouTube.

Chcę zostać programistą – czego mam się uczyć?

programowanie

Jest to pytanie, na które nie ma uniwersalnej odpowiedzi. Musisz zapytać samego siebie, co chciałbyś robić. Rynek programistyczny jest bardzo szeroki. Możesz pracować praktycznie w każdej gałęzi gospodarki. Ze swojej strony radziłbym nie sugerować się potencjalnymi zarobkami. Takie podejście może doprowadzić do sytuacji, w której będziesz szczerze nienawidził swojej pracy. Moim zdaniem powinieneś patrzeć na programowanie jak na hobby i wybrać tę technologię, która wyda Ci się ciekawa. W tym trudnym wyborze może być pomocny mój artykuł: „Początki programowania – jaką technologię wybrać?”

Czy jesteś już programistą? Naucz się… czegoś nowego!

naucz się programowania

Wcześniejsze artykuły kierowaliśmy głównie do osób, które chciały zacząć programować. Teraz otwieramy się również na tych, którzy już są profesjonalnymi programistami i chcieliby dalej szlifować swoje umiejętności.

Jak pewnie zauważyliście, nawiązaliśmy współpracę z Huawei. Dzięki ciągłemu kontaktowi z ich specjalistami zbudujemy największe polskie źródło wiedzy o Huawei Mobile Services. Znajdą się tutaj między innymi opisy konkretnych narzędzi, praktyczne poradniki oraz studium przypadku różnych aplikacji, które już zakończyły migrację na usługi Huawei (wraz z relacjami programistów wykonujących to zadanie).

Dla niecierpliwych również przygotowałem kilka darmowych kursów, które są kierowane do bardziej zaawansowanych programistów

To twoja szansa! Naucz się programowania!

Chciałbym, aby ten artykuł zmotywował Cię do produktywnego spędzenia czasu obecnej kwarantanny oraz oczywiście do regularnego odwiedzania naszej strony. Jeśli masz jakieś pytania, to śmiało, zostaw komentarz. Zachęcam również do odwiedzania naszego portalu, bo pojawi się tu sporo nowości. Do zobaczenia już niebawem!

Oczywiście podrzucam obiecane linki:

 

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Dedio

Profesjonalny programista starający się nie być nerdem. Fan wszelakich sportów oraz memów ( ͡° ͜ʖ ͡°)