ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Branża IT skłania się ku umowom o pracę

[FAQ] Wszystko, co powinieneś wiedzieć jeśli interesuje Cię praca programisty

Autor: Paweł Dedio Kategoria: Programowanie

Witam wszystkich w czwartym odcinku naszej serii. Zakładam, że po kilku odcinkach czytają już tylko ci, którzy chcieliby zostać programistami. To właśnie do nich kieruję ten odcinek. Odpowiem w nim na kilka najczęściej zadawanych pytań, bo na pewno masz ich sporo. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że nie wyjaśnię wszystkiego, więc śmiało możecie zadawać pytania w komentarzach!

Czy studia są niezbędne?

Jest to chyba najczęściej zadawane pytanie. Jeśli miałbym odpowiedzieć jak najprościej, to odpowiedziałbym, że nie są potrzebne. Jednak taka odpowiedź wymaga rozwinięcia, bo nie jest to takie proste. Mało które firmy wymagają od swoich pracowników studiów, a nawet jeśli wymagają, to i tak zatrudnią pracownika bez studiów – pod warunkiem, że spełnia pozostałe wymagania. Wiem to z własnego przykładu, ponieważ zostałem zatrudniony na stanowisko z wymaganymi studiami, mimo że nie miałem ich ukończonych.

Jak widzisz, brak studiów to żadna przeszkoda w byciu programistą. Jednak z własnego doświadczenia wiem, że studia bywają pomocne. Nauczysz się na nich sporo rzeczy, które nie są związane bezpośrednio z programowaniem, ale przydadzą ci się w pracy. Na przykład jak działa pamięć, jak optymalizować użycie procesora i tak dalej. Podsumowując: studia nie są wymagane, lecz ukończenie jakiegoś kierunku informatycznego pomoże Ci być lepszym programistą.

Ciekawą alternatywą dla studiów informatycznych są kursy programowania. Prowadzone od podstaw, opierają się głównie na praktycznych zadaniach programistycznych, czego często brakuje na studiach. Dodatkowym atutem kursów jest tworzenie własnego portfolio programistycznego i przygotowanie do rozmów o pracę – jak np. akredytowany przez Pracuj.pl program Career Lab w Coders Lab. Absolwenci po kursie mają wystarczającą wiedzę i zdolności praktyczne, aby móc pracować jako junior developer i dalej samodzielnie się rozwijać. To zdecydowanie szybsza droga do branży IT. Więcej o kursach możecie przeczytać tutaj.

Czy muszę być dobry z matematyki?

Podobnie jak wyżej, ciężko odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie. Dużo zależy od branży, którą wybierzesz. Jeśli planujesz tworzyć gry, to znajomość matematyki bardzo Ci się przyda. Często będziesz musiał obliczać kolizje różnych przedmiotów lub ich właściwości fizyczne. Oczywiście to nie jest tak, że musisz mieć tytuł profesora z matematyki, żeby być game developerem (tak nazywa się programista tworzący gry). Tych wszystkich rzeczy będziesz uczył się w trakcie zdobywania doświadczenia.

Z kolei jeśli zamierzasz tworzyć aplikacje użytkowe (na przykład aplikacja do obsługi poczty), to znajomość matematyki nie jest jakoś szczególnie potrzebna. Najważniejsza jest zdolność do logicznego myślenia, bo bez tego będzie Ci trudno rozwiązywać problemy programistyczne, a na tym ta praca polega. Warto również dodać, że niektóre firmy wymagają zdania testu programistycznego – najczęściej polega on na napisaniu jakiegoś algorytmu. Takich zadań nie rozwiążemy bez znajomości kolekcji, grafów czy algorytmów przeszukiwania. Na szczęście firmy, które tego wymagają najczęściej należą do mniejszości.

Czy muszę uczyć się kodu na pamięć?

Zanim zacząłem pracować jako programista wyobrażałem sobie, że programista musi zapamiętywać sporo kodu. Nie mogłem się bardziej mylić. W rzeczywistości musisz umieć na pamięć tylko kilka elementów kluczowych dla danego języka programowania – na przykład jak napisać pętlę lub zadeklarować metodę. Programowanie to tak naprawdę mówienie komputerowi, co ma robić. Liczą się pewne schematy myślowe (czyli co robić po kolei), które na szczęście wchodzą do głowy bardzo szybko i nie ma problemu z ich zapamiętywaniem.

Często korzysta się z gotowych rozwiązań lub innych rodzajów pomocy, więc nie martw się jeśli teraz masz problemy z zapamiętywaniem kodu. W miarę nabierania doświadczenia Twój mózg sam będzie zapamiętywał pewne, często powtarzane schematy.

Czy programista pisze tylko kod i nic innego nie robi?

Oczywiście pisanie kodu to czasami mniejszość pracy programisty. Często musimy pomóc klientowi w zdefiniowaniu wymagań, oszacować długość trwania projektu, prowadzić rozmowy rekrutacyjne, chodzić na spotkania i tak dalej. Pracując w korporacji często miałem takie dni, gdy nie napisałem nawet jednej linijki kodu. Zapraszam do przeczytania pierwszego artykułu pod tytułem Typowy dzień pracy programisty, gdzie opisałem jak wygląda przeciętny dzień pracy programisty.

Czy ciężko zostać programistą?

Patrząc z boku nie jest trudno. Próg wejścia nie jest szczególnie wysoki – nie musisz robić drogich licencji i certyfikatów, nie musisz kończyć wieloletnich studiów, nie musisz mieć znajomości, bo jest sporo różnych ofert. Najtrudniejsza jest walka z samym sobą. Pamiętam, że moje początki były ciężkie – nie mogłem przemóc się do nauki, co chwilę szukałem jakiś wymówek. Pierwsze kroki zawsze są najtrudniejsze, jest ogrom rzeczy, których nie rozumiesz, musisz czytać coś po kilka razy, żeby w końcu dowiedzieć się jak coś działa. Mi pomogło wyznaczenie sobie jakiegoś celu – zdecydowałem, że na naukę programowania będę poświęcał godzinę dziennie i ściśle się tego trzymałem. Godzina dziennie to jest niewiele, ale systematyczność sprawiła, że polubiłem programowanie i stało się ono moją pasją.

Czy programiści faktycznie tak dużo zarabiają?

Pisząc krótko – tak, zarabiają sporo. Oczywiście wszystko zależy od technologii, jednak jeśli będziesz dobrym programistą, to możesz być pewny, że po kilku latach będziesz zarabiał odpowiednik kilku średnich krajowych. Kwestię zarobków opisywałem w moim poprzednim odcinku, również polecam świetny artykuł Łukasza, który także poruszył tę kwestię.

Czy programowanie to lekka praca?

Uwielbiam, gdy ktoś mówi, że to lekka praca, bo tylko siedzi się przy komputerze. W rzeczywistości nie jest to lekka praca. Faktycznie, jest lekka pod względem fizycznym, jednak bardzo męczy umysł. Często spędzałem nad jakimś problemem kilka godzin i miałem już dość. Po powrocie z pracy nie mogłem się na niczym skupić. W takich sytuacjach pomaga wysiłek fizyczny, ostry trening na siłowni lub wycieczka rowerowa. Sprawiają one, że nas umysł odzyskuje świeżość i jest zdolny do działania. Podsumowując – pod względem fizycznym jest to bardzo lekka praca, lecz potrafi bardzo zmęczyć nasz umysł.

Czy programiści to nerdy?

Myślę, że ktoś kto pracował jako programista kilkanaście lat temu, bez zawahania odpowiedziałby, że programiści to nerdy. Dzisiaj ciężko znaleźć takiego typowego programistę z memów. Większość moich znajomych z tej branży dba o siebie, chodzi na siłownie lub uprawa jakieś inne sporty. Również wysokie zarobki pomagają w realizacji różnych hobby. Myślę, że w dzisiejszych czasach większość programistów stanowią tacy zwykli ludzie, zupełnie jak w każdej innej branży. Zawód ten stał się bardziej otwarty i nie jest już tylko zarezerwowany dla komputerowych fanatyków.

Mam nadzieję, że udało mi się odpowiedzieć chociaż na część nurtujących Cię pytań. Tak, jak pisałem na początku, śmiało możesz zadać jakieś pytanie w komentarzu i na nie też odpowiem. Do zobaczenia za tydzień – opiszę kwestie, które okazały się inne, niż je sobie wyobrażałem.

Zapraszam również na największe w Polsce Forum dla programistów Android. Jeśli macie pytania odnośnie kariery jako programista – zapraszam do działu Kariera programowanie.

Poprzednie odcinki:

  1. Typowy dzień pracy programisty
  2. Wady pracy programisty
  3. Zalety pracy programisty

Sprawdź najnowsze wpisy