Zalety pracy programisty

Paweł Dedio Programowanie 2018-07-28

Tydzień temu trochę ponarzekaliśmy. Dzisiaj chciałbym ocieplić wizerunek pracy programisty. Zapraszam do odcinka, w którym przedstawię Wam wszystkie zalety i przyjemne aspekty tego zawodu! Podobnie jak w poprzednim odcinku, chciałbym jeszcze zaznaczyć, że ten artykuł będzie mocno subiektywny. Przed napisaniem go rozmawiałem z moimi znajomymi, aby poznać również ich odczucia odnośnie pracy programisty, jednak głównie w tekście będą zawarte moje osobiste opinie.

Zarobki

Temat nieco banalny i już przewałkowany chyba na wszystkie możliwe sposoby. Nie od dziś wiadomo, że programiści zarabiają bardzo dobrze. Najbardziej odczuwalne jest to na początku, kiedy twoje zarobki będą rosnąć co roku średnio o 100%. Potem kwoty podwyżek stopniowo maleją, do czasu aż osiągniesz sufit zarobków który wynosi około 15 – 20 tys zł w zależności od technologii. Jednak przedstawione przeze mnie zarobki to nie jest nic pewnego – wszystko zależy od tego, jakim będziesz programistą. Bardzo często, aby dostać większą podwyżkę musisz zmienić pracę. Zmiana pracy wymusza na Tobie odświeżenie wiedzy oraz naukę nowych standardów. Jeśli nie będziesz ciągle rozwijał swoich umiejętności, to z pewnością nie osiągniesz przytoczonych przeze mnie zarobków.

Elastyczne godziny

To zdanie będziesz widział w prawie każdej ofercie pracy. Oczywiście elastyczne godziny mają nie tylko programiści. Większość firm programistycznych umożliwia pracę w dowolnych godzinach. Dobra, ale o co chodzi z tymi elastycznymi godzinami? Najprościej mówiąc – nikt nie mówi, o której godzinie masz przyjść do pracy. Przeważnie musisz po prostu pracować przez 8 godzin dziennie, nie ważne czy będzie to 8:00 – 16:00 czy 12:00 – 20:00. Możesz też popracować 4 godziny od 8:00 to 12:00 a wieczorem dokończyć pozostałe 4 godziny. Czasami Twój przełożony może na Tobie wymusić jakieś okienko, w którym powinieneś pracować. Ma to na celu zebranie całego zespołu tak, aby w tym czasie można było na przykład planować jakieś spotkania.

Zobacz: forum dla programistów android

Brak sztywnych ram czasowych ma również kolejną zaletę. Nie musisz tracić urlopu, jeśli potrzebujesz załatwić coś na przykład w urzędzie. Sam niejednokrotnie wychodziłem z pracy po 5 godzinach, żeby coś załatwić. Później przez 3 dni w tygodniu pracowałem 9 godzin, aby to odrobić. Przełożeni nigdy nie robili z tego żadnych problemów.

Praca zdalna

Dla mnie jest to chyba najważniejsza zaleta tego zawodu. Osobiście nie zatrudniłbym się w firmie, która nie oferuje pracy zdalnej. Dlaczego? Otóż taki system pracy daje Ci niesamowitą wolność, gdyż możesz pracować z dowolnego miejsca na świecie (oczywiście o ile posiada ono dostęp do internetu ;))

Jednak zobaczysz po sobie, że podczas pracy zdalnej będziesz po prostu siedział wygodnie w domu przy biurku, tak samo jakbyś robił to w biurze swojego pracodawcy. Dlaczego więc jest to takie ważne? Dla mnie największą zaletą jest to, że nie musisz tracić czasu na dojazd do biura. Możesz wstać później niż zwykle, nie przejmować się swoim wyglądem i po prostu usiąść do komputera. Taka praca pomaga również w ogarnięciu różnych domowych obowiązków – możesz na przykład bez przeszkód odebrać coś od kuriera czy innego dostawcy.

Zobacz: Twoja droga do IT” – weź udział w konkursie i zgarnij Xiaomi Mi Band 3!

Oczywiście nie można przesadzać z siedzeniem z domu. Ja pracuję zdalnie maksymalnie dwa dni w tygodniu, ponieważ podczas pracy z domu jesteś odizolowany od swoich kolegów z biura i ciężej się w ten sposób pracuje nad jakimś większym projektem.

Dużo ofert pracy

Jest to jedna z głównych przyczyn wysokich zarobków. Programiści są bardzo rozchwytywani i pracodawcy muszą ze sobą konkurować, aby zachęcić do siebie pracowników. Pracowałem już w kilku firmach i w każdej słyszałem że dział kard ma ogromne problemy z zatrudnianiem nowych pracowników. Szczególnie ciężko jest o seniora, czyli kogoś, kto jest bardzo doświadczony i z powodzeniem potrafi udźwignąć cały projekt. Doszło już nawet do tego, że firmy płacą swoim pracownikom za polecenie jakiegoś programisty. Za seniora są to kwoty dochodzące nawet do 10 tysięcy złotych! Taki stan rzeczy daje ogromny komfort psychiczny. Nie musisz martwić się o swoją sytuację, bo w każdej chwili możesz zmienić pracę. Ja sam tygodniowo dostaję od kilku do kilkunastu atrakcyjnych ofert z innych firm.

Benefity

Jest to miły dodatek do wysokich zarobków. Teraz praktycznie każda firma oferuje bogaty pakiet benefitów, w którym standardem jest karta multisport oraz prywatna opieka medyczna. Często można spotkać również karty lunchowe lub refundacje startów w różnych wydarzeniach sportowych. Oprócz benefitów związanych z rozrywką, większość firm zapewnia wyjazdy na konferencje związane z technologią, w której pracujesz. Oczywiście taki wyjazd firmie szybko się zwraca, ponieważ zdobytą tam wiedzę możesz zastosować w swojej pracy.

Karta multisport w firmach stała się na tyle popularna, że powstają już o niej memy, tutaj: „Piramida potrzeb korposzczura”

Praca twórcza

Na pewno nie jest to praca, przy której możesz się nudzić lub powiedzieć, że codziennie robisz to samo. W tym zawodzie każdy dzień przynosi nowe wyzwania, czasami nawet z pozoru proste zadania mogą przysporzyć sporo kłopotów i nowych problemów do rozwiązania. Nie jest to również praca męcząca fizycznie. Gdy wracam do domu po 8 godzinach nic mnie nie boli, nie mam obolałych mięśni ani zakwasów. Nie mam problemu, aby prosto po pracy iść na siłownię lub pobiegać. Wszystkie te czynniki sprawiają, że każdego dnia chce mi się iść do pracy, bo wiem, że spędzę tam czas robiąc to, co lubię i jeszcze mi za to zapłacą. Ten zawód trzeba traktować bardziej jako hobby, bo jeśli nie będziesz tego lubił, to nie wytrzymasz w tej pracy zbyt długo.

Satysfakcja

Nie ma nic lepszego, niż poczucie, że to co zrobiłeś pomaga ludziom w ich codziennym życiu. Większość aplikacji, nad którymi będziesz pracował będzie miało za zadanie przynosić firmie zyski. Z kolei, żeby coś mogło przynosić zyski, muszą się znaleźć ludzie gotowi za to coś zapłacić. Jak wiadomo ludzie są gotowi płacić tylko za to, co ułatwia im życie lub zapewnia rozrywkę. Tak więc możesz być pewny, że aplikacje które stworzysz przyczynią się do uczynienia czyjegoś życia łatwiejszym. Dla mnie najlepszym uczuciem jest widzieć, gdy ktoś w prawdziwym życiu używa napisanej przez ciebie aplikacji, a jeszcze lepsze gdy widzisz, że aplikacja ta zbiera pozytywne opinie.

Jak zacząć przygodę z programowaniem?

Sposobów jest kilka – studia, samodzielnie z materiałów dostępnych w internecie, kursy. Każdy z nich ma swoje plusy i minusy. Samodzielna nauka może być kłopotliwa w sytuacjach, gdy czegoś nie rozumiemy, nie możemy zorientować się gdzie popełniliśmy błąd w naszym kodzie lub kiedy zwyczajnie brakuje nam motywacji do systematycznego przyswajania wiedzy. Tracimy wtedy bardzo dużo czasu. W takich sytuacjach warto zastanowić się nad udziałem w bootcampie programistycznym. Intensywny i praktyczny kurs pod okiem mentora przygotuje nas do zostania junior developerem, a regularne egzaminy sprawdzające naszą wiedzę pomogą w systematyczności. Takie kursy oferuje Coders Lab, więcej możecie przeczytać tutaj.

Zapewne po przeczytaniu trzech artykułów masz w głowie sporo pytań dotyczących tego zawodu. Nic się nie martw, w następnym odcinku przedstawię odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związanych z programowaniem. Do zobaczenia!

Zapraszamy na największe w Polsce Forum dla programistów Android. Jeśli macie pytania odnośnie kariery jako programista – zapraszamy do działu Kariera programowanie. Aktualnie trwa tam konkurs pt. „Twoja droga do IT„, w którym do wygrania są trzy smartbandy Xiaomi Mi Band 3.

Poprzednie odcinki:

 1. Typowy dzień pracy programisty
 2. Wady pracy programisty


 • $ROGAL$

  @paweldedio:disqus , a w czym glownie programujesz jesli mozna spytac (jezyk/framework) i ogolnie jakie jezyki znasz?

  • Paweł Dedio

   Jasne że można spytać 😉 Jeśli chodzi o programowanie to zajmuje się głównie androidem (java/kotlin) i backendem (piszę we frameworku ruby on rails). Znam też trochę C i C++, ale to jedynie na takim studenckim poziomie.

   • $ROGAL$

    Dobrze wiedzieć. Jesteś chyba nowy w redakcji android.com.pl, mam rację? Stąd nasuwa mi się pytanie: czy planujesz jakiś cykl artykułów o programowaniu? Interesuje mnie bardzo temat pisania aplikacji cross-platform (iOS i Android). Masz w tym jakieś doswiadczenie?

    • Paweł Dedio

     Zgadza się, jestem tutaj nowy, ale tylko w redakcji bo portal śledzę praktycznie od początku 😉 Tak jak pisałem w pierwszym odcinku (https://android.com.pl/programowanie/130366-typowy-dzien-pracy-programisty/) będzie to seria poświęcona programowaniu. Jednak nie będę w niej poruszał kwestii cross-platform. Sam nie mam w tym jakiegoś dużego doświadczenia, znam temat jedynie z opowieści znajomych. W skrócie cross-platform jest dobry do prostych aplikacji, przy bardziej skomplikowanych nie warto w niego inwestować

 • Qba

  To już lepiej zostać youtuberem, zarabiać powyżej 40 tys zł i jeszcze wydatki wrzucać w koszty.

 • guziaster

  Śledzę ten cykl artykułów i muszę dodać kilka słów od siebie. Najbardziej rozbawiła mnie kwestia zarobków i braku dolegliwości fizycznych. Takie zarobki da się osiągnąć pracując dla klienta za granica lub w Warszawie, przeważnie w jakiejś syfiastej technologii, w starych projektach lub pracując po 250h miesięcznie. Jeśli chodzi o dolegliwości- po kilku latach pracy siedzącej bedziesz odczuwać piękne dolegliwości ze strony kręgosłupa, które są bardzo fajną sprawą, w dodatku różne rzeczy w stylu zespół suchego oka. Nie wspominając o zmęczeniu umysłowym i psychicznym, gdzie po 8 godzinach pracy czasami wychodzi się jak jarzyna bez jakiejkolwiek umiejętności myślenia. Tak jak aspekt nowych rozwiązań, tworzenia czegoś super- po kilku latach jest to czysto rzemieślniczy zawód- bo sporo rzeczy już się wcześniej widziało, słyszało, wiec jest to praca czysto odtwórcza, a inny język lub technologia to tylko inny sposób na opisanie ciagle powtarzających się rzeczy. A im więcej doświadczenia tym obowiązki tez są inne, trzeba zarządzać zespołem, bezpośrednio kontaktować się z klientami, negocjować pewne rzeczy, tłumaczyć się z nietrafionych estymacji, tłumaczenie ludziom biznesu, ze jednak 9 kobiet w 1 miesiąc dziecka nie urodzi itd. Oczywiście z zawodu jestem zadowolony, sam jaram się tym mocno. Ale nie powtarzaj proszę po 2 latach doświadczenia w pracy z Androidem wielu stereotypów, które można przeczytać w głupich artykułach, których nagłówek brzmi – dostaniesz 20 tysięcy za siedzenie przed komputerem.

  • Paweł Dedio

   Odnośnie zarobków to te 15 czy 20 tysięcy to jest sufit, czyli raczej nie da się przebić tych zarobków. Osiągają je jedynie najlepsi w swoim fachu. Jednak w większych miastach stawka dla seniora oscyluje w około 100 zł za godzinę, co na rękę wynosi około 13 tysięcy złotych. A co do dolegliwości to chodziło mi bardziej o to, że jest to lżejsza praca w porównaniu z innymi zawodami. Wiele kwestii o których piszesz poruszyłem w poprzednim odcinku

 • thecraven

  To teraz powiedzmy o prawdziwej twarzy tego zawodu. Koniec z sielanką. Jak jest wyznaczony death line, to ściskasz się za jaja, pijesz kawę litrami, do oczu wlewasz opakowania kropli, bo ma być i ch*j. Przestańmy słodzić. Praca jak każda inna. Jeżeli ludzie płacą za to co robimy to nie miejmy złudzeń. Trzeba zapier**lać inaczej nikt tych tysięcy na pensję nie wyłoży.

  • To wszystko o czym piszesz, a nawet więcej było w poprzednim wpisie 😅

  • Paweł Dedio

   Dużo zależy od firmy. W firmach, gdzie programiści odgrywają dużą rolę przy szacowaniu długości projektu deadline nie jest aż tak dotkliwy. Wiadomo, że w czasie trwania projektu może dojść dużo nowych wymagań, jednak warto wtedy naciskać na klienta w celu wydłużenia daty oddania projektu.x