Jak zainstalować aplikacje z nieznanego źródła?

[Poradnik] Jak zablokować wybranym aplikacjom dostęp do schowka?

Michał Derej Michał Derej Porady

W dzisiejszym świecie prywatność danych jest bardzo ważną kwestią, o którą powinien zadbać każdy. Z tego powodu warto pamiętać o tym, że wszystkie zainstalowane na telefonie aplikacje mają dostęp do schowka, w którym często przechowujemy prywatne dane, takie jak numery kont lub nawet hasła. W tym poradniku pokażę Wam jak temu zapobiec.

Jak zablokować dostęp do schowka wybranym aplikacjom?

 1. Pobierz pliki ADB i Fastboot dla swojego systemu na komputerze (można je pobrać tutaj – WindowsMacLinux).
 2. Zainstaluj sterowniki USB dla swojego urządzenia. Możesz je znaleźć na stronie producenta. Uniwersalne sterowniki zebrane są także na tej stronie Google’a.
 3. Włącz debugowanie USB na swoim telefonie – możesz to zrobić w zakładce dla deweloperów, którą odblokować można poprzez siedmiokrotne kliknięcie Numeru kompilacji w zakładce Informacje o urządzeniu.
 4. Podłącz swój telefon do komputera za pomocą kabla USB.
 5. Jako tryb połączenia wybierz opcję MTP – przesyłanie plików.
 6. Przejdź do lokalizacji, w której znajdują się pliki ADB i Fastboot. Trzymając klawisz Shift, wciśnij prawy przycisk myszy i wybierz opcję Otwórz okno polecenia tutaj.
 7. Sprawdź, czy Twoje urządzenie jest poprawnie wykrywane przez ADB – w tym celu skorzystaj z komendy adb devices
 8. Operacja ta włączy ADB daemon. Jeśli po raz pierwszy korzystasz z połączenia ADB ze swoim telefonem, to autoryzuj ten proces, zaznaczając okienko „Pozwalaj zawsze podczas połączenia z tym komputerem”.
 9. Po raz kolejny skorzystaj z komendy adb devices. Jeśli w konsoli wyświetlony zostanie numer identyfikacyjny Twojego urządzenia, to możesz przejść do kolejnego kroku. Jeśli nie, to powtórz kroki od 1 do 9.
 10. Skorzystaj teraz z komendy adb shell, co pozwoli na dostęp do zaawansowanych funkcji systemu.
 11. W tym kroku sprawdzimy, które aplikacje mają nieograniczony dostęp do wszystkich informacji przechowywanych w schowku naszego urządzenia. W tym celu skorzystaj z następującej komendy: cmd appops queryop user 0 READ_CLIPBOARD allow
 12. Wyświetlona zostanie lista programów, które mają takie uprawnienia. Nazwy, które pojawią się w konsoli, są nazwami pakietu zainstalowanych na urządzeniu aplikacji.
 13. Zdecyduj, którym programom chcesz uniemożliwić dostęp do schowka – kiedy już to zrobisz, skorzystaj z komendy cmd appops set <pakiet>READ_CLIPBOARD ignore, w której pole <pakiet> zastąpić należy znalezioną w kroku 11 nazwą pakietu aplikacji.
 14. Jeśli podczas całego procesu konsola nie wyświetli żadnego błędu, to wszystko zakończyło się poprawnie! Jeśli jednak pojawi się nieznany błąd, to usuń„cmd” sprzed każdej komendy i spróbuj ponownie.
 15. Aby zezwolić aplikacji na dostęp do systemowego schowka, wystarczy w komendzie cmd appops set <pakiet>READ_CLIPBOARD ignore zmienić słowo „ignore” na „allow” i powtórzyć cały proces.

Gotowe! Od teraz wybrane aplikacje nie będą miały dostępu do schowka, więc opcja kopiowania i wklejania nie będzie dostępna z ich poziomu.

Źródło: XDA-Developers

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy