Wczoraj na łamach naszego portalu pokazałem wam, jak zainstalować starszą wersję danej aplikacji bez roota i utraty danych. Czasami jest to konieczne – aktualizacje nie zawsze są pożyteczną rzeczą dla użytkownika, ponieważ często potrafią kompletnie popsuć dany program. Po podmianie aktualnej wersji aplikacji na starszą pojawia się jednak kolejny problem – program wciąż pojawia się w Google Play w zakładce Aktualizacje i kiedyś przypadkowo możemy zezwolić na pobranie nowszej wersji, co zniweczy cały trud włożony w skorzystanie z podlinkowanego wyżej poradnika. Czy da się temu zaradzić? Oczywiście – w tym poradniku pokażę wam jak permanentnie zatrzymać aktualizacje dla danej aplikacji, podpisując ją innym kluczem.

Poradnik powstał na życzenie czytelników naszego portalu.

 1. Na swój komputer pobierz program Android Studio, który posiada niezbędne narzędzia do skorzystania z tego poradnika. Możesz to zrobić, klikając tutaj. Do korzystania z tego oprogramowania wymagana jest Java – upewnij się, że posiadasz ją na swoim urządzeniu. Jeśli nie, to aplikację tą można bezpłatnie pobrać ze strony Oracle.
 2. Przeglądarka plików .zip również jest wymagana – do tego celu jak najbardziej polecam darmowy program 7-Zip, który można pobrać klikając tutaj.
 3. Po instalacji programu Android Studio przejdź do następującej lokalizacji: \Android\Android Studio\jre\bin
  To, gdzie znajdują się te pliki, zależy od miejsca wybranego podczas instalacji plików aplikacji.
 4. Powinien znajdować się tam Keytool, który pozwoli na generację klucza niezbędnego do podpisania aplikacji. Upewnij się, że tak jest.
 5. Trzymając klawisz Shift, wciśnij prawy przycisk myszy i wybierz opcję Otwórz okno polecenia tutaj. Musisz to zrobić jako administrator systemu.
 6. Teraz skorzystaj z następującej komendy: keytool -genkey -v -keystore C:\my-release-key.keystore -alias alias_name -keyalg RSA -keysize 2048 -validity 10000
  Miejsca oznaczone jako "my-release-key" oraz "alias-name" zastąp własnymi nazwami. Proces prawdopodobnie będzie należało potwierdzić hasłem. Po zakończonej generacji pozostaw wszystkie okna otwarte.
 7. Przekopiuj aplikację, której podpis chcesz zmienić do folderu, w którym znajduje się keytool.
 8. Otwórz ją za pomocą programu służącego do przeglądania plików .zip (wystarczy dwukrotnie kliknąć nazwę pliku .apk).
 9. W wyświetlonym oknie zlokalizuj folder o nazwie META-INF – składuje on podpis aplikacji. Usuń go.
 10. Zamknij eksplorator plików wewnątrz aplikacji. Plik .apk przekopiuj do foledru, w którym znajduje się Jarsigner. Służy on do podpisywania aplikacji.
 11. Trzymając klawisz Shift, wciśnij prawy przycisk myszy i wybierz opcję Otwórz okno polecenia tutaj. Musisz to zrobić jako administrator systemu.
 12. Skorzystaj teraz z następującej komendy (pola „my-release-key”, „my_aplication.apk” oraz „alias-name” zastąp wymaganymi informacjami, część z nich wygenerowałeś w kroku 6 tego poradnika): jarsigner -verbose -sigalg SHA1withRSA -digestalg SHA1 -keystore C:\my-release-key.keystore my_application.apk alias_name
 13. Plik zostanie podpisany. Teraz przekopiuj go na swój telefon i zainstaluj. Aplikacja będzie działać poprawnie, a jej aktualizowanie poprzez sklep Google Play będzie już niemożliwe. Gratulacje!

Źródło: XDA-Developers

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Michał Derej

Pasjonat technologii mobilnych, wielki fan Androida. Student informatyki na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Były moderator jednego z największych forów ogólnotematycznych w Polsce. Od kilku lat blogger.