[Poradnik] Jak permanentnie wyłączyć aktualizacje dla danej aplikacji?

mm Michał Derej Artykuły 2017-08-27

Wczoraj na łamach naszego portalu pokazałem wam, jak zainstalować starszą wersję danej aplikacji bez roota i utraty danych. Czasami jest to konieczne – aktualizacje nie zawsze są pożyteczną rzeczą dla użytkownika, ponieważ często potrafią kompletnie popsuć dany program. Po podmianie aktualnej wersji aplikacji na starszą pojawia się jednak kolejny problem – program wciąż pojawia się w Google Play w zakładce Aktualizacje i kiedyś przypadkowo możemy zezwolić na pobranie nowszej wersji, co zniweczy cały trud włożony w skorzystanie z podlinkowanego wyżej poradnika. Czy da się temu zaradzić? Oczywiście – w tym poradniku pokażę wam jak permanentnie zatrzymać aktualizacje dla danej aplikacji, podpisując ją innym kluczem.

Poradnik powstał na życzenie czytelników naszego portalu.

 1. Na swój komputer pobierz program Android Studio, który posiada niezbędne narzędzia do skorzystania z tego poradnika. Możesz to zrobić, klikając tutaj. Do korzystania z tego oprogramowania wymagana jest Java – upewnij się, że posiadasz ją na swoim urządzeniu. Jeśli nie, to aplikację tą można bezpłatnie pobrać ze strony Oracle.
 2. Przeglądarka plików .zip również jest wymagana – do tego celu jak najbardziej polecam darmowy program 7-Zip, który można pobrać klikając tutaj.
 3. Po instalacji programu Android Studio przejdź do następującej lokalizacji: \Android\Android Studio\jre\bin
  To, gdzie znajdują się te pliki, zależy od miejsca wybranego podczas instalacji plików aplikacji.
 4. Powinien znajdować się tam Keytool, który pozwoli na generację klucza niezbędnego do podpisania aplikacji. Upewnij się, że tak jest.
 5. Trzymając klawisz Shift, wciśnij prawy przycisk myszy i wybierz opcję Otwórz okno polecenia tutaj. Musisz to zrobić jako administrator systemu.
 6. Teraz skorzystaj z następującej komendy: keytool -genkey -v -keystore C:\my-release-key.keystore -alias alias_name -keyalg RSA -keysize 2048 -validity 10000
  Miejsca oznaczone jako "my-release-key" oraz "alias-name" zastąp własnymi nazwami. Proces prawdopodobnie będzie należało potwierdzić hasłem. Po zakończonej generacji pozostaw wszystkie okna otwarte.
 7. Przekopiuj aplikację, której podpis chcesz zmienić do folderu, w którym znajduje się keytool.
 8. Otwórz ją za pomocą programu służącego do przeglądania plików .zip (wystarczy dwukrotnie kliknąć nazwę pliku .apk).
 9. W wyświetlonym oknie zlokalizuj folder o nazwie META-INF – składuje on podpis aplikacji. Usuń go.
 10. Zamknij eksplorator plików wewnątrz aplikacji. Plik .apk przekopiuj do foledru, w którym znajduje się Jarsigner. Służy on do podpisywania aplikacji.
 11. Trzymając klawisz Shift, wciśnij prawy przycisk myszy i wybierz opcję Otwórz okno polecenia tutaj. Musisz to zrobić jako administrator systemu.
 12. Skorzystaj teraz z następującej komendy (pola „my-release-key”, „my_aplication.apk” oraz „alias-name” zastąp wymaganymi informacjami, część z nich wygenerowałeś w kroku 6 tego poradnika): jarsigner -verbose -sigalg SHA1withRSA -digestalg SHA1 -keystore C:\my-release-key.keystore my_application.apk alias_name
 13. Plik zostanie podpisany. Teraz przekopiuj go na swój telefon i zainstaluj. Aplikacja będzie działać poprawnie, a jej aktualizowanie poprzez sklep Google Play będzie już niemożliwe. Gratulacje!

Źródło: XDA-Developers • H0Ly_bLaSt0R

  Coś mi nie chce zadziałać robiłem wszystko tak jak we wpisie, odinstalowałem messengera i kiedy chciałem już zainstalować tego zmienionego wyświetla mi się komunikat:
  „Aplikacja nie została zainstalowana. Pakiet powoduje konflikt z istniejącym pakietem o tej samej nazwie.”
  Jak zmienię nr wersji przy pomocy ApkEditor i próbuję zainstalować zmieniony .apk wyskakuje to samo. Jak instaluję oryginalny plik .apk z ApkMirror to messenger instaluje się normalnie.

 • Adam Privat

  Jakie hasło wpisać w wierszu poleceń?

 • Papaj ✓ᵛᵉʳᶦᶠᶦᵉᵈ

  Sposób działa. Na Windowsie 10 jest delikatna różnica bo pliku się nie otwiera z wciśniętym przyciskiem shift, ponieważ aplikacja się włącza i natychmiast wyłącza (przynajmniej u mnie). Dlatego otwieram wiersz poleceń z uprawnieniami administratora, następnie wpisuję „cd ścieżka do folderu” (u większości pewnie będzie to „cd C:Program FilesAndroidAndroid Studiojrebin”) i wtedy otwieram program wpisując nazwę Keytool.exe lub Jarsigner.exe.

  W punkcie 6 nie trzeba zmieniać żadnych nazw na własne, jest to u mnie bezcelowe więc to pominąłem. Program zapyta o kilka informacji jak imię i nazwisko, kraj, region, miasto, jakieś pierdoły generalnie które można olać i wpisać cokolwiek. Prosi też o hasło, ale nie hasło administratora tylko należy wymyślić sobie jakiekolwiek, choćby i 123456 – hasło będzie potrzebne przy podpisywaniu pliku apk.

  Resztę zrobiłem tak jak we wpisie.

 • a99xx

  Wystarczy pobrać na telefon apkeditor i zmienić numer wersji aplikacji na jakiś większy i zainstalowac ponownie. Aktualizacje nie powinny juz sie wyswietlac

  • ScaVen Q

   Możesz nakierować gdzie to się znajduje?

 • teges

  Wystarczy lucky patcher’em usunąć połączenia z Google Play.
  Łatwiejszy sposób 🙂

  Szkoda, że Google Play wciąż nie ma tej funkcji.

  • pantin

   Albo Titanium Backup

  • Michał Derej

   Ten sposób działa bez roota.

   • teges

    Lucky patcher też, znaczy ta funkcja powinna.
    Root w niej jest potrzebny żeby ingerować w zainstalowaną aplikację, ale do modyfikacji pliku apk nie trzeba.

    • ScaVen Q

     U mnie bez roota nie ma czegoś takiego ;/

     • teges

      U mnie jest i specjalnie dla ciebie sprawdziłem. Doceń mój wysiłek i nie każ mi pokazywać gdzie dokładnie, znajdź sam.

  • Szukar

   Sklep po jakimś czasie, najczęściej po restarcie tel. znajduje tą aplikację i znowu wyświetla aktualizację. Więc może jest prościej, ale nie skutecznie.

   • teges

    Dziwne, bo jakoś nie idzie mu zaktualizować mojego ES File Explorer’a.

    • Szukar

     Dziwne, bo jakoś messenger dalej się wyświetla. Pomogło dopiero zainstalowanie starszej wersji z innym podpisem.

     • teges

      To nie wiem już, może coś jeszcze tam zaznaczyłem. Robiłem to rok temu więc może mi tam się coś zapomniało. Na pewno tą aplikacją da się oraz jest szybciej i łatwiej niż w sposobie opisanym w artykule.

 • Marcin

  Nie wiem czy akurat skorzystam, ale dzięki za szczegółowy opis ?

 • Tomek pozdro

  Przydatne, dzięki za tę serię poradników.