[Poradnik] Jak włączyć pływający panel podczas rozmowy w aplikacji Telefon Google?

mm Michał Derej Aplikacje 2017-08-23

Telefon Google to naprawdę ciekawa aplikacja od giganta z Mountain View, która pozwala na znacznie więcej niż domyślnie wbudowany w Androidzie dialer. Dzięki temu programowi użytkownik może m.in. wyszukiwać numery telefonów firm, restauracji i sklepów w pobliżu oraz widzieć do kogo należy numer, który właśnie do niego dzwoni bez konieczności posiadania go w kontaktach (usługa ta działa jednak wyłącznie dla numerów zgromadzonych w bazie). Niedawno Google postanowił udoskonalić aplikację Telefon o świetną funkcję, a mianowicie o pływający panel, który wyświetla się nad innymi aplikacjami podczas rozmowy – dzięki niemu można zarządzać trybem głośnomówiącym, wyłączyć mikrofon lub zawiesić połączenie bez potrzeby opuszczania aktualnie używanej aplikacji. Niestety funkcja ta nie jest domyślnie włączona, ale w tym poradniku pokażę wam, jak to zmienić.

To, jak wygląda opisana przeze mnie powyżej funkcja, możecie zobaczyć na poniższym filmie stworzonym przez administratorów XDA-Developers.

Metoda dla osób z rootem

 1. Pobierz aplikację Telefon Google. Możesz to zrobić ze sklepu Google Play lub z hostingu APK Mirror.
 2. Przejdź do aplikacji Ustawienia, a następnie do zakładki Aplikacje.
 3. W prawym górnym rogu zobaczysz ikonkę trybu maszyny lub po prostu menu – z rozwijanej listy wybierz zakładkę Domyślne aplikacje i przejdź do niej.
 4. Zlokalizuj opcję Aplikacja do połączeń i zmień ją na pobrany przed chwilą program Telefon Google.
 5. Następnie zainstaluj menadżer plików, który ma funkcję przeglądania plików systemowych. Do tego celu jak najbardziej polecam polskiego Solid Explorera, który oferuje 14-dniową wersję próbną.
 6. Po instalacji menadżera przejdź do następującej lokalizacji: /data
 7. Kolejnym krokiem jest znalezienie folderu o takiej samej nazwie, czyli /data i przejście do lokalizacji Zdjęć Google: /com.google.android.dialer
 8. Tam namierzyć wystarczy katalog o nazwie /shared_prefs i przejść do tego folderu. Finalna ścieżka wygląda tak: /data/data/com.google.android.dialer/shared_prefs
 9. W tym folderze znajdują się pliki .xml, w których zapisywane są wybrane przez użytkownika ustawienia w aplikacji. Tym razem interesuje nas plik dialer_phenotype_flags.xml, który należy otworzyć edytorem tekstu – świetnie sprawdzi się do tego ten wbudowany w program Solid Explorer.
 10. Teraz należy znaleźć linijkę, która zaczyna się od: G_enable_return_to_call_bubble
 11. Zaraz obok podanego przeze mnie powyżej elementu kodu znajduje się słowo False – aby aktywować pływający panel, wystarczy zmienić je na True i zapisać zmodyfikowany plik.
 12. Przejdź do aplikacji Ustawienia. Zlokalizuj tam aplikację Telefon Google i wymuś jej zatrzymanie. Po ponownym otwarciu w ustawieniach programu podczas połączeń powinien wyświetlać się pływający panel!

Metoda dla osób bez roota

W tym przypadku procedura ta nie jest zbyt skomplikowana – wystarczy zainstalować zmodyfikowaną wersję aplikacji Telefon Google, którą możecie znaleźć, klikając tutaj. Została ona stworzona przez członka społeczności XDA – iMarbot.

Źródło: XDA-Developers • Dzięki za info. Apka wygląda świetnie. Wyłączyłem obecną wersję (3.0…) na korzyść 11tki 🙂

 • mapa

  Jeju, a kto używa telefonu do rozmów???

  • AceIT

   Każdy? -_-

 • MrX

  Miui ma to od dawna

 • danyk10

  W nakładce LG przynajmniej od optimusa G

 • H0Ly_bLaSt0R

  Ehh w Samsungach już od dawna jest coś podobnego, Google jak zwykle goni nakładki.

  • A może po prostu dodaje sprawdzone i wygodne funkcje? Bez zaśmiecania swojego launchera „testowymi” rzeczami.

  • Peter K

   Nie dostrzegasz różnicy:
   Można pobrać i zainstalować darmową aplikację,
   a
   Trzeba kupić sprzęt Samsunga aby mieć pływający przycisk…?

   • H0Ly_bLaSt0R

    Ja nie mówię że trzeba, ale ci co mają, to już powinni być zaznajomieni z taką opcją od dawna jeśli ją wykorzystują.

  • Serio? Chętnie się dowiem, jak to uruchomić 😀

   • H0Ly_bLaSt0R

    Nie wiem czy da się to jakoś włączyć w ustawieniach ale jak rozmawiasz z kimś i klikniesz home button to ci się pojawia takie pływające okienko z rozmową i przyciskami takimi jak wyżej.