Niechciane aplikacje, które na telefonach instalowane są przez producentów lub operatorów to ogromny problem Androida. Nie dość, że zajmują one cenne miejsce w pamięci urządzenia, to dodatkowo spowalniają je, działając w tle i zajmując miejsce w pamięci operacyjnej. Oczywiście programy tego typu da się usunąć, jednak wymaga to najczęściej dostępu do roota, a nie każdy chce wykonywać tę operację na swoim telefonie. W tym poradniku przedstawię wam sposób na to, jak odinstalować aplikacje typu bloatware bez dostępu do uprawnień SuperUsera. Wszystko, co będzie potrzebne to kilka minut wolnego czasu, telefon oraz komputer z konsolą ADB.

Odinstalowywanie aplikacji systemowych to operacja niebezpieczna. Wszystkie operacje wykonujesz na własną odpowiedzialność. Nie biorę odpowiedzialności za szkody, które mogą być spowodowane korzystaniem z tego poradnika.

Uwaga: aplikacje odinstalowywane są jedynie z profilu aktualnego użytkownika i dalej znajdują się w plikach systemowych. Nie usuwaj programów, które są niezbędne do poprawnego działania systemu. Niektóre aplikacje są wymagane do działania innych, przez co po odinstalowaniu jednego programu mogą wystąpić błędy w innych aplikacjach – miej to na uwadze. Po przywróceniu telefonu do ustawień fabrycznych ponownie pojawiają się na urządzeniu.

Poniższa metoda została przetestowana na: Galaxy S8, LG G6 oraz Google Pixel. Poradnik ten przeznaczony jest dla zaawansowanych użytkowników.

 1. Zainstaluj sterowniki USB dla swojego urządzenia. Możesz je znaleźć na stronie producenta. Uniwersalne sterowniki zebrane są także na tej stronie Google’a.
 2. Pobierz pliki ADB dla swojego systemu na komputerze (można je pobrać tutaj – Windows, Mac, Linux).
 3. Wypakuj pliki do jakiegoś folderu, dobrą lokalizacją jest w tym przypadku pulpit.
 4. Na swoim telefonie przejdź do opcji dla programistów. Jeśli nie posiadasz takiej zakładki w aplikacji Ustawienia, to musisz ją ręcznie włączyć – w tym celu przejdź do zakładki z informacjami o urządzeniu i siedmiokrotnie kliknij Numer wersji.
 5. W opcjach dla programistów włącz opcję Debugowanie USB.
 6. Podłącz swój telefon do komputera, jako typ połączenia wybierz opcję Transfer plików – MTP. Zaakceptuj monit z prośbą o debugowanie (wybierz opcję zawsze).
 7. Przejdź do lokalizacji, w której znajdują się pliki ADB.
 8. Trzymając klawisz Shift, wciśnij prawy przycisk myszy i wybierz opcję Otwórz okno polecenia tutaj.
 9. Otworzy się konsola ADB. Wpisz tam następującą komendę:
  adb devices
 10. Konsola powinna zwrócić ID urządzenia. Jeśli tak się nie dzieje, to powtórz kroki przedstawione wyżej.
 11. Użyj następującej komendy, by zlokalizować aplikacje, które chcesz usunąć (zamiast samsung wpisz nazwę producenta telefonu):
  adb shell cmd pm list packages | grep 'samsung'
 12. Po wybraniu aplikacji skorzystaj z następującej komendy:
  adb shell
 13. Użyj poniższej komendy, bo odinstalować program, którego nie potrzebujesz (nazwę pakietu wpisz bez znaków <>):
  pm uninstall -k --user 0 <nazwa pakietu>
 14. Po użyciu tej komendy powinien wyświetlić się napis Success, który informuje o poprawnym zakończeniu procedury odinstalowywania aplikacji. Gotowe!

Źródło: Reddit

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Michał Derej

Pasjonat technologii mobilnych, wielki fan Androida. Student informatyki na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Były moderator jednego z największych forów ogólnotematycznych w Polsce. Od kilku lat blogger.