ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
powiadomienia ze stron internetowych

Jak wyłączyć powiadomienia ze stron internetowych w Chrome, Firefox i Microsoft Edge?

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Porady

Powiadomienia ze stron internetowych potrafią skutecznie poirytować użytkownika komputera. Choć pozornie łatwiej zamknąć niechciane wyskakujące okienka, to lepiej skutecznie pozbyć się problemu na dłuższy czas. Podpowiadamy, jak wyłączyć powiadomienia w najpopularniejszych przeglądarkach internetowych.

Powiadomienia ze stron internetowych – w czym tkwi problem?

Gdy wchodzimy na stronę internetową, której dotychczas nie odwiedzaliśmy, witryna prosi nas o zaakceptowanie kilku zasad związanych m.in. z polityką prywatności danego serwisu. Czasem jesteśmy również pytani o zgodę na wyświetlanie powiadomień ze strony i z rozpędu klikamy przycisk, który potwierdza wyrażenie tej zgody.

Nawet jeśli weszliśmy na stronę internetową jednorazowo i publikowane na niej treści nas nie interesują, to po wyrażeniu zgody na powiadomienia możemy spodziewać się wyskakujących okienek w prawym dolnym rogu ekranu. Zawierają one odnośniki do publikacji z witryny. Czasem po uruchomieniu przeglądarki wyskakuje ich kilkanaście, a ich ręczne usuwanie bywa męczące.

Jak wyłączyć powiadomienia ze stron internetowych w przeglądarce Google Chrome?

Jeśli korzystamy z przeglądarki Chrome i chcemy usunąć niechciane powiadomienia, po uruchomieniu programu powinniśmy kliknąć ikonę z trzema kropkami znajdującą się w prawym górnym rogu ekranu i przejść do ustawień. Potem z listy po prawej stronie ekranu wybieramy Prywatność i bezpieczeństwo, a następnie przechodzimy do Ustawień witryn. W sekcji Uprawnienia znajdziemy zakładkę Powiadomienia, którą otwieramy.

W części Zachowania niestandardowe znajdziemy listy witryn, którym zablokowaliśmy możliwość wysyłania powiadomień oraz stron, którym na wyświetlanie okienek zezwoliliśmy. Klikając na trzy kropki obok nazwy danej strony, możemy trwale zablokować powiadomienia, które wysyła lub usunąć witrynę z listy zezwoleń. Niezależnie od tego, którą opcję wybierzemy, wyskakujące okienka nie powinny już nas męczyć.

Jest też szybszy sposób na dostanie się do ustawień powiadomień. Wystarczy, że po otwarciu ustawień w Google Chrome w pasku wyszukiwania wpiszemy frazę powiadomienia.

Jak wyłączyć powiadomienia ze stron internetowych w przeglądarce Mozilla Firefox?

Użytkownicy przeglądarki Firefox powinni otworzyć ustawienia, klikając charakterystyczną ikonę z trzema liniami w prawym górnym rogu programu. Z menu po lewej stronie należy wybrać Prywatność i bezpieczeństwo, a następnie w sekcji Uprawnienia odszukujemy moduł Powiadomienia. Już na tym etapie moglibyśmy wstrzymać powiadomienia do ponownego otwarcia przeglądarki. My chcemy uzyskać jednak inny efekt, więc wybieramy przycisk Ustawienia widniejący obok napisu Powiadomienia.

Wyświetli nam się lista stron, którym zezwoliliśmy na wyświetlanie powiadomień lub zablokowaliśmy taką możliwość. W przypadku tych pierwszych wystarczy kliknąć przycisk Zezwalaj, a następnie zmienić opcję na Blokuj. Jeśli chcemy podjąć bardziej radykalne kroki, możemy zaznaczyć opcję Blokowanie nowych próśb o możliwość wyświetlania powiadomień. Wtedy witryny, które nie trafią na edytowaną przez nas listę, w ogóle nie będą miały możliwości pytania o pokazywanie powiadomień. Po ustawieniu wszystkiego zgodnie z naszymi preferencjami klikamy Zachowaj.

Jeśli chcemy szybciej odnaleźć potrzebną sekcję w ustawieniach, możemy po ich otwarciu wpisać powiadomienia w polu Szukaj w ustawieniach.

Jak wyłączyć powiadomienia ze stron internetowych w przeglądarce Microsoft Edge?

W przypadku przeglądarki Microsoft Edge powinniśmy przejść do ustawień, na co pozwoli nam kliknięcie ikony trzech kropek w prawym górnym rogu ekranu. Z menu po lewej stronie wybieramy Pliki cookie i uprawnienia witryny. W części Wszystkie uprawnienia odszukujemy Powiadomienia. Po wybraniu tej opcji zobaczymy listę stron, którym zezwoliliśmy na wysyłanie powiadomień oraz witryn, którym taką możliwość zablokowaliśmy. Żeby zmienić uprawnienia, wystarczy obok danej strony kliknąć ikonę z trzema kropkami.

Podobnie jak w przypadku przeglądarek Chrome i Firefox, możemy szybciej odszukać potrzebną sekcję, wpisując frazę Powiadomienia w pasku Wyszukaj w ustawieniach.

Powiadomienia ze stron internetowych można wyłączyć także w inny sposób

W niektórych przypadkach można zablokować wysyłanie powiadomień przez daną witrynę w momencie, gdy mamy ją otwartą. Klikając kłódkę koło paska adresu strony lub inną ikonę znajdującą się obok otworzymy skrót do wybranych ustawień. To rozwiązanie może jednak nie działać w każdej przeglądarce, poza tym musimy wchodzić osobno na każdą stronę, z której chcemy wyłączyć powiadomienia. W przypadku sposobów opisanych w poprzednich akapitach możemy w jednym miejscu zarządzać powiadomieniami ze wszystkich witryn.

Sprawdź najnowsze wpisy