ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
internetowe konto pacjenta

Internetowe Konto Pacjenta – logowanie, funkcje, jak z niego korzystać?

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Porady

Jednym z cyfrowych narzędzi stworzonych z myślą o polskich obywatelach jest Internetowe Konto Pacjenta. Korzystanie z niego nie jest obowiązkowe, jednak przynosi istotne korzyści. Z tego poradnika dowiecie się, czym jest IKP, jakie ma funkcje oraz jak zacząć go używać.

Czym właściwie jest Internetowe Konto Pacjenta?

Internetowe Konto Pacjenta to narzędzie, które zawiera informacje m.in. o eReceptach (wystawionych oraz zrealizowanych w pełni lub częściowo), dawkowaniu leków przepisanych przez lekarza, historii wizyt lekarskich, wystawionych skierowaniach i e-skierowaniach na badania lub skierowaniach do sanatorium i stanie ich realizacji, zwolnieniach i zaświadczeniach lekarskich, szczepieniach, wyrobach medycznych refundowanych przez NFZ.

Na Internetowym Koncie Pacjenta Można znaleźć historię leczenia osoby bliskiej (jeśli ta nas do tego upoważniła), a także swojego dziecka, o ile ma ono mniej niż 18 lat. IKP zawiera również informacje o tym, kto i kiedy zgłosił nas do ubezpieczenia zdrowotnego i jakie składki z tym związane opłacał.

Internetowe Konto Pacjenta jest dostępne na stronie pacjent.gov.pl. Możliwość korzystania z tego narzędzia zapewnia również aplikacja mobilna mojeIKP dostępna w Google Play i App Store.

Co daje Internetowe Konto Pacjenta?

Internetowe Konto Pacjenta daje kilka istotnych możliwości. Możemy odbierać eRecepty SMS-em lub mailem i wybrać przepisane leki z apteki po podaniu specjalnego kodu. Jeśli korzystamy z modułu eRecepta w aplikacji mObywatel lub mojeIKP, będzie jeszcze prościej i bezpieczniej – nie będziemy musieli dyktować farmaceucie kodu oraz numeru PESEL, wystarczy, że pokażemy mu na ekranie smartfona specjalny kod QR. Farmaceuta zeskanuje ten kod i wyda nam leki.

Internetowe Konto Pacjenta pozwala również odbierać kolejne eRecepty bez wizyty w gabinecie (jeśli mamy np. chorobę przewlekłą i skontaktujemy się z lekarzem telefonicznie). Inne opcje to m.in. udostępnianie bliskiej osobie lub lekarzowi informacji o stanie zdrowia i historii przepisanych leków, zmiana lekarza, pielęgniarki lub położnej podstawowej opieki zdrowotnej oraz upoważnianie innych osób do odbioru naszych leków. IKP daje również możliwość uzyskania e-skierowania na badania profilaktyczne w ramach programu Profilaktyka 40 plus oraz pobranie Unijnego Certyfikatu COVID.

Internetowe Konto Pacjenta – logowanie

fot. pacjent.gov.pl

Świadomość tego, czym jest i jak działa Internetowe Konto Pacjenta, nie jest w Polsce wystarczająca. Dzwoniąc do przychodni z prośbą o wystawienie recepty, można usłyszeć od pielęgniarki pytanie, czy posiadamy IKP. To co najmniej bardzo duży skrót myślowy, ponieważ, jak czytamy w materiałach na rządowej stronie, Internetowego Konta Pacjenta nie trzeba zakładać, ma je każdy obywatel Polski. Aby zacząć z niego korzystać, wystarczy się zalogować.

Nasze konto z potrzebnymi informacjami domyślnie jest więc w systemie, ale to od nas zależy, czy wykorzystamy jego potencjał, logując się na stronie internetowej lub w aplikacji. A jak się zalogować? Pierwsza możliwość to wykorzystanie Profilu Zaufanego. Druga polega na wykorzystaniu e-dowodu. Trzecia pozwala zalogować się przy użyciu konta bankowego – dotyczy to iPKO lub Inteligo w PKO BP, Pekao SA, BOŚ, BNP Paribas, Getin Banku, Crédit Agricole, mBanku, Banku Spółdzielczego w Brodnicy oraz banków spółdzielczych z Grupy PBS.

Opcja logowania jest dostępna po otwarciu aplikacji mobilnej lub na stronie internetowej pacjent.gov.pl.

Kto może korzystać z Internetowego Konta Pacjenta?

fot. pacjent.gov.pl

Z Internetowego Konta Pacjenta mogą korzystać osoby pełnoletnie mogące potwierdzić swoją tożsamość w sieci. W praktyce trzeba posiadać Profil Zaufany, usługę bankową mojeID lub e-dowód. IKP ma każdy, kto ma numer PESEL, jednak osoby w wieku 16-18 lat mają wgląd do konta bez możliwości np. decydowania o wyborze lekarza lub zabiegach.

Z Internetowego Konta Pacjenta mogą korzystać osoby z Ukrainy, które otrzymały w Polsce numer PESEL. Do zalogowania się do IKP wykorzystają np. Profil Zaufany. Nie powinno być z tym żadnych problemów, ponieważ osoby z Ukrainy mają możliwość założenia Profilu Zaufanego przy okazji nadawania im PESEL-u.

Sprawdź najnowsze wpisy