ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Używany telefon

Używany telefon — na co zwracać uwagę i czy warto kupić smartfon z drugiej ręki?

Autor: Kamil Żółkiewicz Kategoria: Porady

W przypadku tańszych urządzeń raczej mało kto zastanawia się nad tym, czy warto kupić używany telefon. Jednak kiedy mowa o smartfonach z górnych półek, wówczas jest to bardzo kusząca możliwość, ponieważ pozwala znaleźć się w posiadaniu całkiem niezłego sprzętu za niewielkie pieniądze. Oczywiście prym w tej kwestii wiodą przede wszystkim flagowce, które potrafią kosztować dość poważne pieniądze. Zawsze w ten sposób można kupić po okazyjnej cenie. Niestety zazwyczaj należy brać pod uwagę drugą kwestię — zniszczenia oraz ślady użytkowania. 

Czy warto kupić smartfon z drugiej ręki?

To w bardzo dużej mierze zależy od osoby. Jeśli ktoś szanuje swoje urządzenie i chce mieć zadbany smartfon, wówczas niekoniecznie może być to dobry wybór, ponieważ kupując używany telefon, raczej należy spodziewać się, że będzie nosił ślady użytkowania

Znowu tym najbardziej kuszącym czynnikiem jest zapewne cena oraz możliwość posiadania flagowca. W tym miejscu każdy musi odpowiedzieć na to pytanie, czy woli mieć nowy i zadbany telefon, czy jednak — zapłacić mniej, ale licząc się z możliwością pojawienia się niespodzianek. Jeśli wolisz wybrać nowy smartfon, ale nie jesteś w stanie wyłożyć na niego tak dużej gotówki z jednym razem, warto wtedy pamiętać o tym, że są raty. Wówczas przy rozkładzie miesięcznym całej stawki, nie boli to na pewno aż tak bardzo, jak przy jednorazowym wydatku. Jednak raty mogą mieć również swoje nieciekawe efekty. Kiedy? Wtedy, gdy zakupione urządzenie z drugiej ręki jest obarczone koniecznością spłaty. Kłopoty mogą pojawić się w momencie, kiedy pierwszy właściciel przestanie spłacać raty.

Używany telefon a bateria

To szczególnie ważna kwestia, na którą oczywiście należy zwracać uwagę. Dzięki temu będzie można mniej więcej oszacować, jak długo telefon wytrzyma bez ładowarki. Przy urządzeniach, które były użytkowane zdecydowanie intensywniej, na pewno będą one służyły zdecydowanie krócej niż w przypadku nowego smartfona lub po prostu nowej baterii. 

W tych bardziej skrajnych przypadkach może być nawet konieczna wizyta w serwisie w celu wymiany lub regeneracji akumulatora urządzenia. Inaczej może to oznaczać, że użytkowanie telefonu bez ładowania przez cały dzień stanie się bardzo trudne do osiągnięcia — w tym przypadku wiele do powiedzenia ma również sam styl użytkowania. 

Gdzie kupić używany telefon?

Oczywiście tych możliwości jest bardzo dużo. Oferta może pojawić się nawet wśród najbliższych znajomych, gdzie ktoś nagle chce rozstać się ze swoim flagowcem. Jednak najbardziej typowe są serwisy zajmujące się skupowaniem i odnawianiem używanych telefonów oraz wszelkie strony internetowe z ogłoszeniami osób prywatnych. Tutaj znowu dużą rolę gra oczywiście cena. 

Zazwyczaj taniej wyjdzie, kiedy zdecydujesz się na zakup u osób prywatnych, jednak tutaj znowu jest bardzo duże ryzyko. Tutaj trzeba odpowiedzieć na pytanie — pieniądze czy pewność sprzętu. Oczywiście nie zawsze musi tak być i czasami faktycznie w ofertach prywatnych może się pojawić nieużywany smartfon prawie jak nowy. Nie ma na to niestety żadnej zasady. W serwisach odnawiających używane smartfony telefony przechodzą przez testy, których wykaz otrzymuje się wraz z urządzeniem. 

Poznaj system oceniania używanych telefonów

Podczas wybierania odnawianego smartfona warto zauważyć, że mają one swoje oceny — w jakim stanie znajduje się telefon. Zazwyczaj można wyróżnić: 

  • Jak nowy 
  • Stan bardzo dobry 
  • Stan dobry
  • Zadowalający 

Często można się spotkać z innymi ocenami, które są opisane na stronie sprzedawcy. Warto o tym pamiętać, aby przypadkowo nie kliknąć stanu, które by się nie chciało kupić i z nieświadomości wpakować się w zakupowe tarapaty. 

Uważaj na oszustwa na telefon z drugiej ręki

Oczywiście nie jest to niczym nowym, że internet to duże możliwości i szanse, ale także zagrożenia. Dlatego należy być szczególnie ostrożnym, ponieważ typowych zagrożeń jest całkiem sporo. Zawsze istnieje ryzyko, że to, co było prezentowane na zdjęciach oraz w opisie przedmiotu, niekonicznie zgadza się ze sprzętem, który udało się odebrać od kuriera. 

Kolejnym zagrożeniem może być tutaj simlock, który może się okazać nieco problematyczny w sytuacji, kiedy dojdzie do potrzeby skorzystania z innej sieci, niż pierwszy użytkownik. Dlatego warto o to zapytać przed zrobieniem zakupu. 

W popularnych serwisach zakupowych, gdzie mogą sprzedawać osoby prywatne, jest bardzo dużo ofert o podejrzanie niskich cenach. Smartfony są nowe, a to, ile należy za nie zapłacić, jest nieporównywalnie niższe nawet od największych promocji w znanych sklepach technologicznych. Oczywiście warto zainteresować się wtedy tym, co jest pod obudową takiego smartfona, ponieważ najprawdopodobniej jest to tzw. składak. Niezależnie od sytuacji zawsze należy weryfikować komponenty urządzenia.

Jak uważać na kradzione telefony?

Kiedy masz możliwość obejrzeć urządzenie przed dokonaniem zakupu, wówczas zwróć uwagę na numer IMEI oraz na to, czy telefon nie posiada blokady ekranu. Jeśli pojawia się pole do rysowania wzoru lub wpisania kodu, wówczas może oznaczać to, że telefon pochodzi z kradzieży. Google FRP to Factory Reset Protection, który pozwala użytkownikowi wyzerować swoje urządzenie na odległość. Jednak w jakiej sytuacji może stanowić problem dla nowego nabywcy? W momencie, kiedy poprzedni użytkownik nie usunie swojego konta Google i nagle wykona twardy reset systemu.

Używany telefon jest bardzo kuszącą opcją, jednak trzeba się tutaj liczyć z pewnymi minusami. Niestety niekoniecznie będzie on tak piękny, jak ten, który można kupić w sklepie technologicznym. Należy również w takich sytuacjach zwracać uwagę na to, jaki jest stan baterii.

Dzięki temu przewidzisz, czy będzie potrzebna wizyta w serwisie w najbliższym czasie — a to wiąże się z wydatkiem. Wiele serwisów, które zajmują się odnawianiem używanych smartfonów, posiadają zazwyczaj opcję wymiany baterii na nową od razu podczas zakupu. 

Źródło obrazka wyróżniającego: Obraz Niek Verlaan z Pixabay

    Sprawdź najnowsze wpisy