ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Gesty na touchpadzie

Gesty na touchpadzie, które pozwolą zapomnieć o pracy z myszką

Autor: Kamil Żółkiewicz Kategoria: Porady

Gesty na touchpadzie potrafią znacząco ułatwić użytkowanie laptopa. Nie każdy wie, że touchpad w laptopie ma ciekawe gesty, które mogą usprawnić Twoją codzienną pracę i przede wszystkim – pomóc używać w mniejszym stopniu myszkę. Dzięki tym prostym funkcjom touchpada będziesz w stanie znacznie szybciej przeglądać strony internetowe oraz pracować na laptopie. Gesty na touchpadzie są stosunkowo proste w obsłudze i wystarczy jedynie zapamiętać odpowiedni układ palców oraz gesty nimi wykonywane – a te są stosunkowo bardzo naturalne. 

Gesty na touchpadzie: dwa palce – scrollowanie

Po przyłożeniu dwóch palców do touchpada wystarczy posunąć nimi do góry lub na dół. Wtedy będziesz mógł przewijać strony internetowe dokładnie tak samo, jak przy wykorzystaniu scrolla w myszce. Dzięki temu nie będzie potrzeby łapania za suwak i przewijania góra – dół. Pozbędziesz się również konieczności ciągłego klikania w strzałki kierunku przy suwaku, które przy większych stronach mogłyby być bardzo męczącą opcją. Dlatego użyteczność dwóch palców na touchpadzie jest wyjątkowo duża. Ta funkcja sprawdza się również ciekawie w przypadku korzystania z Map Google w przeglądarce. Używając przesuwania dwoma palcami, można oddalać i powiększać mapę. 

Gesty na touchpadzie: dwa palce – skalowanie

To dość intuicyjne zastosowanie dwóch palców na touchpadzie, ponieważ jest ona powiązana dokładnie z takim samym gestem, który jest wykonywany na smartfonie, kiedy chcesz przykładowo powiększyć obszar zdjęcia. Tak samo działa to na laptopie. Wystarczy rozsunąć lub ściągnąć do siebie dwa palce, aby pomniejszyć lub powiększyć obraz. Ta opcja przyda się na pewno podczas przeglądania stron internetowych oraz zdjęć. Bardzo szybko można powiększyć oglądane grafiki. 

Gesty na touchpadzie: trzy palce – przechodzenie do widoku zadań

Przeciągnięcie trzema palcami od dołu do góry powoduje uruchomienie Widoku zadań. W ten sposób można zobaczyć wszystkie otwarte okna i pulpity. Jeśli chcesz wrócić i nie podejmować jednak żadnej czynności w Widoku zadań, wówczas wystarczy po prostu przeciągnąć trzema palcami na dół. Ta opcja będzie szczególnie przydatna dla wszystkich osób, które mają otwarte wiele różnych programów. Dzięki temu przechodzenie między nimi będzie zdecydowanie łatwiejsze. 

Gesty na touchpadzie: trzy palce – przejście do pulpitu i wracanie do aplikacji

Jeśli potrzebujesz zerknąć szybko na pulpit i wrócić do poprzedniej aplikacji. Dzięki temu można sprawnie korzystać z plików umieszczonych na pulpicie. To pozwoli na znacznie szybszy ruch niż w przypadku używania skrótów klawiszowych lub minimalizowanie okna myszką. Zawsze istnieje możliwość chwycenia okna i potrząśnięcia nim. W ten sposób zminimalizujesz wszystkie otwarte aplikacje. 

Gesty na touchpadzie: trzy palce – przełączanie się pomiędzy aplikacjami

Jeśli przesuniesz trzema palcami na touchpadzie w lewą lub prawą stronę, wtedy pojawi się możliwość przechodzenia pomiędzy oknami, która jest świetnie znana ze skrótu klawiaturowego ALT + TAB. Obsługa tego gestu jest banalnie prosta. Przesuwając w lewo lub w prawo, zaznaczasz kolejne okna, które chcesz wyświetlić. Jeśli słyniesz z tego, że w jednym czasie otwierasz wiele różnych aplikacji, wówczas funkcja może się okazać ciekawym usprawnieniem sposobu poruszania po aktywnych oknach. 

Gesty na touchpadzie: cztery palce – wywoływanie Centrum Akcji

Uderzając jednocześnie czterema palcami o powierzchnię na touchpadzie wywołujesz boczny pasek – Centrum Akcji. W ten sposób zdecydowanie szybciej można skorzystać z funkcji takich tryb nocny, tryb samolotowy, Bluetooth, wybrać wycinek ekranu, zmienić ustawienia dodatkowych pulpitów oraz wiele innych. 

Gesty na touchpadzie: cztery palce – przałączanie między pulpitami

Jeśli korzystasz z opcji dodatkowych pulpitów, wtedy warto mieć na uwadze, że możesz przechodzić do nich, przesuwając czterema palcami w lewo lub w prawo. Podobny efekt można uzyskać skrótem klawiszowym CTRL + Windows + strzałka w lewo lub w prawo w zależności, w jakim kierunku jest pulpit, do którego chcesz się przełączyć. Skróty klawiszowe Windows nie zawsze są tak wygodne jak gesty na touchpadzie.

Gesty na touchpadzie są bardzo ciekawym rozwiązaniem, które pomaga uczynić Twoją pracę zdecydowanie bardziej efektywną. Użytkownik może docenić zalety tego rozwiązania zwłaszcza wtedy, kiedy pracuje w innym miejscu niż przy biurku. Myszka nie zawsze jest najlepszym kompanem, zwłaszcza kiedy używa się laptopa w różnych pozycjach. Dlatego gesty na touchpadzie będą szczególnie ciekawą opcją, która poprawi komfort oraz efekt pracy na laptopie. 

Źródło obrazka wyróżniającego: Obraz chapay z Pixabay

Sprawdź najnowsze wpisy