ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Czy płatności zbliżeniowe Blik są bezpieczne

Czy płatności zbliżeniowe BLIK są bezpieczne? Dowiedz się, aby płacić spokojnie!

Autor: Kamil Żółkiewicz Kategoria: Porady

Czy płatności zbliżeniowe BLIK są bezpieczne? Jest wiele osób, które nie wyobrażają sobie dziś zaprzestania korzystania z płatności zbliżeniowych BLIK. To bardzo duże ułatwienie, które pozwala wychodzić z domu bez portfela. Jak się okazuje, nie potrzebujesz nawet karty. Wszystko, co potrzeba znajdziesz właśnie w swoim smartfonie. Płatności zbliżeniowe BLIK pozwalają zapomnieć o przepisywaniu kodu. To jest wyjątkowo wygodne i przyśpiesza cały proces płatności. Jednak jak wygląda kwestia bezpieczeństwa?

Jak można płacić zbliżeniowo BLIKiem? To należy wiedzieć

Płatności zbliżeniowe BLIK na chwilę obecną są możliwe w każdym terminalu w Polsce. Jednak w ten sposób zapłacisz również, kiedy będziesz poza granicami kraju. Dlatego wybierając się na wakacje w egzotyczne miejsca lub podczas służbowej podróży, wystarczy szukać jedynie terminali z logo MasterCard. Wiele osób uważa, że w celu dokonania płatności należy mieć dostęp do sieci internetowej. Nie jest to prawdą, ponieważ jedyne czego potrzebujesz to włączona obsługa NFC. To bardzo duże ułatwienie płatności.

Podczas dokonywania płatności za pomocą kodu BLIK, połączenie internetowe jest już wtedy obligatoryjne. Sama czynność jest bardzo prosta. Po tym jak na terminalu pojawi się kwota, należy odblokować telefon. Zbliż telefon dokładnie tak samo jak w przypadku tradycyjnej karty. Po tym terminal przetworzy operację i pokaże informację o zaakceptowanej transakcji. 

Jakie banki oferują płatności zbliżeniowe BLIK?

BLIK logo
Fot. BLIK.com

Na chwilę obecną w Polsce płatności zbliżeniowe BLIK są umożliwiane przez 6 banków i są to:

  • Bank Millennium,
  • mBank,
  • Santander Bank Polski,
  • Alior Bank,
  • ING Bank Śląski,
  • PKO BP.

Ich ustawienie nie wymaga wizyty w placówkach banku. Wystarczy jedynie przejść do ustawień w aplikacji bankowej. Samo aktywowanie usługi nie wymaga przesadnie dużo czasu i jest bardzo intuicyjne. Będziesz musiał przygotować swoje urządzenie na ustawienie silnej blokady, dla zapewnienia odpowiedniego bezpieczeństwa środków użytkownika. Ustawienie płatności zbliżeniowych BLIK nie jest niczym trudnym.

Czy płatności zbliżeniowe BLIK są bezpieczne?

Podczas decydowania się na płatności zbliżeniowe BLIK należy mieć na uwadze, że użytkownik musi mieć ustawioną blokadę urządzenia. To stanowi zabezpieczenie przed inną osobą, która może znaleźć się w posiadaniu telefonu i chcieć nim płacić. Oczywiście jego trudność zależy od użytkownika i jeśli zastosujesz się blokadę banalnie prostą do złamania, można wtedy mieć oczywiście pretensje tylko i wyłącznie do siebie. W tej sytuacji należy postarać sie o wyjątkowo silne zabezpieczenie, które nie pozwoli złodziejowi złamać blokady urządzenia.

Terminal może poprosić o PIN bez przekroczenia limitu 100 zł

Zdecydowanej większości użytkowników płatności zbliżeniowych wydaje się, że terminal poprosi o potwierdzenie transakcji PIN-em wtedy, kiedy jednorazowa płatność będzie większa niż 100 zł. Jednak praktyka wygląda nieco inaczej i jak się okazuje, banki są zobowiązane poprosić o uwierzytelniać kodem PIN co szóstą płatność. Terminal poprosi o potwierdzenie także wtedy, kiedy wartość płatności o małych kwotach przekroczy 150 euro, czyli 650 zł – to maksymalna kwota ustawowa, jednak bank w swoim zakresie może przyjąć mniejszą. 

Biometria może zastąpić konieczność podawania kodu PIN

Coraz więcej aplikacji bankowych pozwala na odblokowywanie usługi płatności za pomocą odcisku palca lub skanu twarzy. Co do tego drugiego sposobu pojawia się wiele kontrowersyjnych sytuacji w zależności od technologii stosowanej przez producenta smartfonów, to odcisk palca jest skutecznym zabezpieczeniem urządzenia. 

Czy płatności zbliżeniowe BLIK są bezpieczne? W Polsce nowoczesny sposoby dokonywania zapłaty są za każdym razem przyjmowane wyjątkowo ciepło. W przypadku kwestii pieniędzy wiele osób może mieć wątpliwości na ten temat, czy aby na pewno jest to bezpieczne? Czy na pewno nikt nie może wykorzystać tego, aby okraść? Możesz spokojnie używać płatności zbliżeniowych BLIK. Usługa posiada odpowiednio silne zabezpieczenia, aby móc korzystać z niej ze spokojem. 

Źródło obrazka wyróżniającego: Obraz antonbe z Pixabay

Sprawdź najnowsze wpisy