ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Płatności zbliżeniowe BLIK

Jak ustawić płatności zbliżeniowe BLIK? Skończ z przepisywaniem Blika!

Autor: Kamil Żółkiewicz Kategoria: Porady

Płatności zbliżeniowe BLIK zmieniają znacząco kwestię płatności. Czy jesteś w stanie przypomnieć sobie świat, kiedy istniały tylko tradycyjne przelewy bez szybkich płatności? To były dopiero czasy, kiedy każdy potrafił cierpliwie zaczekać. Świat jednak idzie do przodu. BLIK jest ciekawym rozwiązaniem, który na pewno znacząco ułatwił płatności. Dzięki niemu możesz szybko opłacać zakupy w internecie, a sprzedawca ma płatność od razu u siebie. Dzięki temu szybciej zleca wysyłkę lub dostęp do usługi i obie strony są jak najbardziej zadowolone. Oczywiście BLIK ma swoje zastosowanie również w tradycyjnych warunkach, czyli podczas zakupów w tradycyjnym sklepie lub supermarkecie. Płatność przy pomocy kodu BLIK obsługują także terminale płatnicze.

Jak zapłacić Blikiem w sklepie? Podejście tradycyjne to wykorzystanie kodu

Płatność kodem Blik nie jest wielce skomplikowana. Wystarczy posiadać aplikację bankową banku, w którym posiadasz konto bankowe. Tam co 2 minuty generuje się nowy kod Blik. Po zakończeniu zakupów w sklepie, na terminalu wybierasz opcję Blik. Po tym zostaniesz poproszony o podanie kodu. Po wpisaniu i zatwierdzeniu pojawi się prośba o zatwierdzenie na smartfonie. Jeśli wszystko się zgadza, należy potwierdzić i to koniec. Zakupy zostały opłacone. Pamiętaj jednak, że nie każdy bank posiada taką funkcję. Ich listę znajdziesz na oficjalnej stronie BLIKA.

Zobacz także: Google Pay kontra Google Wallet. Czym się różnią?

Jak płacić zbliżeniowo Blikiem? Nie musisz męczyć się z kodami

Okazuje się, że nie tylko Google Pay (Google Wallet) i Apple Pay to jedyne możliwości płacenia zbliżeniowo swoim telefonem. Nie musisz korzystać z tych usług, aby płacić zbliżeniowo. Jedyne czego potrzebujesz to odpowiednie ustawienia w swojej aplikacji bankowej. Jeśli do tej pory nie używałeś Blika, ale chcesz skonfigurować swoje urządzenie do płatności kartą, pierwszym krokiem będzie oczywiście sprawdzenie, czy bank i jego aplikacja oferują taką usługę. Na chwilę pisania artykułu z płatności zbliżeniowych Blikiem korzysta 6 banków: Bank Millenium, ING Bank Śląski, Alior Bank, mBank, Santander Bank Polska i PKO BP. W jaki sposób ustawić płatności zbliżeniowe Blik? W zależności od aplikacji może ro wyglądać nieco inaczej, ale sam proces będzie bardzo zbliżony.

Zobacz także: Co warto wiedzieć o Google Pay?

Bank Millennium

W celu ustawienia płatności zbliżeniowych należy zalogować się do aplikacji i z menu wybrać płatności. Następnie płatności zbliżeniowe telefonem. Tutaj należy włączyć usługę płatności zbliżeniowych. Należy zaakceptować aplikacje Banku Millennium jako domyślną formę płatności. Dodatkowo musisz włączyć NFC oraz powiadomienia z aplikacji. Po chwili otrzymasz informacje o włączeniu usługi w powiadomieniu. Przy kasie należy odblokować telefon i zbliżyć do terminala.

Pobierz Bank Millennium z Google Play!

MBank

Podobnie, jak w poprzedniej sytuacji należy wybrać menu i następnie przejść do „Ustawienia BLIK”. Tam pojawi się sekcja „BLIK zbliżeniowy” i należy nacisnąć aktywację. Wtedy aplikacja zweryfikuje, czy posiadasz blokadę smartfona, włączoną usługę NFC oraz aplikację mBanku ustawioną jako domyślną do płatności zbliżeniowych.

Pobierz mBank z Google Play!

Alior bank

W aplikacji należy w pierwszej kolejności nacisnąć ikonkę profilu. Następnie trzeba przejść do ustawień. W sekcji „Płatności BLIK” znajduje się „BLIK zbliżeniowy”. Po kliknięciu można aktywować usługę. Oczywiście należy możliwość włączenia NFC. Aplikacja poprosi również o blokadę urządzenia – jeśli takiej nie posiada. Aplikacja musi być również ustawiona jako domyślna do płatności zbliżeniowych.

Pobierz Alior Bank z Google Play!

PKO BP

Tutaj sytuacja jest również bardzo podobna. Należy nacisnąć na ikonkę swojego profilu – znajdziesz tam swoje inicjały. Po tym należy wybrać „Ustawienia” i przejść do sekcji „Płatności”. Wtedy zobaczysz opcję „Płatności zbliżeniowe”. Po tym należy ją aktywować. Z tego samego miejsca można ustawić potwierdzenie płatności do 50 zł, płatność bez logowania do aplikacji oraz płatność zablokowanym telefonem. Podobnie jak w poprzednich przypadkach tak samo tutaj – telefon musi posiadać NFC.

Pobierz IKO z Google Play!

ING Bank Śląski

W aplikacji Moje ING należy przejść do sekcji „Karty i płatności telefonem”. Po tym należy wejść do opcji BLIKA i aktywować „Płatności zbliżeniowe BLIK”. Oczywiście należy pamiętać o włączeniu NFC oraz ustawieniu blokady urządzenia rysunkiem, PIN-em lub biometrią. Od tej pory Moje ING będzie domyślną aplikacją do płatności telefonem.

Pobierz Moje ING mobile z Google Play!

Santander Bank Polska

Ta sama czynność w aplikacji mobilnej Santander Bank Polska jest tak samo prosta w ustawieniu. Wystarczy otworzyć menu BLIK i tam wybrać „Płatności zbliżeniowe BLIK”. Tutaj należy aktywować usługę – pamiętaj, aby mieć włączoną funkcję NFC oraz blokadę ekranu. Aplikacja Santander Bank Polska zostanie ustawiona jako domyślna do płatności zbliżeniowych. To wszystko. Możesz płacić swoim telefonem.

Pobierz Santander mobile z Google Play!

Płatności zbliżeniowe BLIK są bardzo wygodnym rozwiązaniem i doceni je na pewno każdy. Dzięki temu jesteś w stanie dokonać płatności szybciej i bez przepisywania kodu. Dlatego jeśli korzystasz z aplikacji jednego z powyższych banków, wtedy jak najbardziej możesz zdecydować się na płatność zbliżeniową Blik. Ustawienie takiej opcji jest banalnie proste, więc nie trzeba, poświęcać na to nie wiadomo ile czasu!

Źródło obrazka wyróżniającego: mohamed_hassan from pixaby

Sprawdź najnowsze wpisy