LINKI AFILIACYJNE

Jaki mały telefon wybrać? Najlepszy mały smartfon w 2024 – ranking

Czarny smartfon z podwójnym aparatem tylne i dużym ekranem z kolorową tapetą.

iPhone 13 Mini

Najlepszy mały telefon dla fanów Apple. Nowoczesna konstrukcja w kompaktowym rozmiarze.


Czarny smartfon Sony Xperia 10V z potrójnym aparatem i logo marki na przednim panelu.

Sony Xperia 10 V

Mały telefon z dobrą baterią. Wyróżniają go nietypowe proporcje, szczelność i wejście audio mini jack.


Złoty smartfon Samsung z przednim i tylnym widokiem, z potrójnym aparatem.

Samsung Galaxy S24

Najmniejszy flagowiec koreańskiego producenta. Mała bryła została uzupełniona inteligentnymi funkcjami Galaxy AI.


Czarny smartfon z kolorowym gradientem na ekranie przechodzącym od niebieskiego przez fiolet do czerwieni na dolnej krawędzi.

iPhone SE

Jeden z najtańszych smartfonów Apple, jaki aktualnie można kupić. Sprzęt z ekranem o przekątnej 4,7 cala.


Zakup kompaktowego telefonu w 2024 roku nie jest prostą rzeczą. Smartfony we wszystkich półkach cenowych rosną, a przekątna ekranu zazwyczaj przekracza 6,5 cala. Nawet ekrany budżetowych propozycji potrafią zbliżać się do wartości 6,8 cala. Mimo to na rynku można znaleźć kilka urządzeń, które w kompaktowej obudowie mieszczą imponujące podzespoły. Takie sprzęty poza świetną mobilnością zaoferują też bezproblemowe działanie.

Zobacz inne nasze rankingi, które pomagają kupić najlepszy telefon:

Mały telefon — jaki wybrać i na co zwracać uwagę?

Drewniana ręka manekina dotykająca smartfona ASUS Zenfone z podwójnym aparatem umieszczonym na drewnianym tle.
Fot. Android.com.pl / Jolanta Szczepaniak

Najważniejszym pytaniem, na jakie musimy sobie odpowiedzieć, jest nasza definicja słów mały telefon. Najmniejszy w zestawieniu telefon ma ekran o przekątnej 4,7 cala, największy 6,2. Warto też zwrócić na najmniejsze bezwzględne wymiary obudowy w milimetrach. W końcu w dłoni trzymamy cały smartfon, a nie tylko jego ekran.

Poza rozmiarem warto zwrócić uwagę na inne paramtery. Jeśli mamy taką możliwość, unikajmy panelów LCD. Wyświetlacze OLED zapewnią nasycone kolory i znacznie lepszy kontrast. Istotna jest też częstotliwość odświeżania, im większa, tym bardziej „płynne” będzie przewijanie ekranu i granie. Wszystkie urządzenia polecane w kategorii mały telefon oferują bardzo dobry ekran.

Pod kątem wydajności podzespołów, dużą wagę warto przykładać zwłaszcza do procesora. Układ o niskiej wydajności wpłynie na gorszą wydajność. Co więcej, procesor w smartfonach odgrywa istotną rolę w przetwarzaniu zdjęć. Mały telefon pozwoli na szybsze i skuteczniejsze uwiecznienie chwili. Oszczędności na procesorze mogą wpłynąć na wielozadaniowość i wykonywanie bardziej złożonych operacji. Pamiętajmy, że w urządzeniach mobilnych układ graficzny również zależy od procesora i jest umieszczony na jednym kawałku krzemu (tzw. SoC – System on a Chip).

Grafika przedstawiająca nowy procesor na nowoczesnym tle w ciemnej kolorystyce
SoC Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3, Fot. Qualcomm / materiały prasowe

Większa pojemność RAMu oznacza, że w pamięci może być przechowywanych więcej aplikacji. To znacząco przekłada się na komfort korzystania z telefonu. Ilość potrzebnej pamięci jest także uzależniona od systemu, z którego korzystamy. W przypadku urządzeń Apple wystarczą 4 GB pamięci RAM, natomiast dla Androida będzie to właściwie wartość minimalna. Jeśli chcemy być spokojni o poprawne działanie urządzenia, warto zapewnić systemowi przynajmniej 6 GB. Na sprawne działanie systemu wpływa też pamięć na pliki. Polecane modele zaoferują pamięć masowa w standardzie UFS 3.0 lub wyższym. Obecnie mało który telefon niezależnie od rozmiaru oferuje rozbudowę o karty pamięci. Warto więc wybierać wariant, który na pewno wystarczy.

Istotne znaczenie ma też jakość wykonania, użyte materiały i certyfikaty wytrzymałości. Na co dzień przydadzą się certyfikaty wodoszczelności IP67 i IP68. W konstrukcji warto też wypatrywać głośników stereo. Konsumpcja treści na takim urządzeniu będzie przyjemniejsza. Wsparcie dla standardu 5G, cyfrowych kart eSIM i szybkiego ładowania smartfona jest zawsze mile widziana. Dla niektórych osób niezwykle ważne będzie również ładowanie bezprzewodowe.

Czytaj więcej: Jaki tablet kupić? Ranking najlepszych modeli na każdą kieszeń

Apple iPhone 13 Mini

Czarny smartfon z podwójnym aparatem tylne i dużym ekranem z kolorową tapetą.
Fot. Komputronik / materiały prasowe

Dla wielu będzie to absolutnie najlepszy mały smartfon, który jest teraz dostępny w sprzedaży. W bardzo małej obudowie o wymiarach zaledwie 131,5 x 64,2 x 7,65 mm kryje się kompletne urządzenie. Względem również obecnego w zestawieniu modelu SE, iPhone 13 Mini odróżnia się ekranem Super Retina XDR o wyższej rozdzielczości 2340 x 1080 px i znacznie lepszym stosunkiem wielkości ekranu do powierzchni przedniego panelu. Zagęszczenie pikseli na poziomie 477 ppi sprawia, że obraz jest ostry i wyraźny, a zastosowana tutaj technologia OLED zapewnia nasycone kolory i poziom czerni nieosiągalny dla wyświetlaczy LCD.

Mały telefon oferuje stabilizację obrazu, optyczny zoom oraz dodatkowy obiektyw ultraszerokokątny. Nagrywanie wideo przednim aparatem jest teraz możliwe nawet w rozdzielczości 4K (3840×2160 pikseli). Zaskakująco dobrze grają głośniki stereo. Brzmienie oferuje odrobinę głębi, jest bardzo gładkie, klarowne i mocniejsze niż można by się spodziewać. Wysoka wydajność jest zasługą czipu A15 Bionic, układu o bardzo dobrej efektywności energetycznej. Długi czas działania na baterii wynika z dopracowanego systemu operacyjnego iOS.

iPhone 13 mini jest najnowszym przedstawicielem małej linii. Na rynku są jednak dostępne dużo nowsze iPhone’y 15 i 15 Pro, które także są dużo mniejsze niż typowe smartfony. Oferują one nowsze podzespoły i przydatny dodatek w postaci Dynami Islad.

Sony Xperia 10 V

Czarny smartfon Sony Xperia 10V z potrójnym aparatem i logo marki na przednim panelu.
Fot. Sony / materiały prasowe

Entuzjaści Androida nie mają dużego wyboru, jeśli chodzi o sensownie wycenione smartfony o stosunkowo niewielkich wymiarach. Sony Xperia 10 V oferuje złącze jack 3,5 mm. Znakiem rozpoznawczym tego modelu jest również 6-calowy ekran wykonany w technologii OLED o proporcjach 21:9 i rozdzielczości 2520×1080 pikseli.

Parametry zastosowanej matrycy umożliwiają komfortową konsumpcję treści, choć kinowe proporcje nieco wydłużają wysokość telefonu (155 mm). Na szczęście smartfon jest bardzo wąski (68 mm), niewiele waży (zaledwie 159 gramów) i dobrze leży w jednej dłoni. Specyfikację sprzętową uzupełnia procesor Qualcomm Snapdragon 695 sparowany z 6 GB pamięci RAM i akumulator o pojemności 5000 mAh. Praktyka pokazuje, że jest to telefon z dobrą baterią. Dobrej jakości obudowa jest wodoszczelna, co potwierdzają certyfikaty IP65 (strumień wody) i IP68 (zanurzenie).

Samsung Galaxy S24

Złoty smartfon Samsung z przednim i tylnym widokiem, z potrójnym aparatem.
Fot. Samsung / Materiały prasowe

Najbardziej kompaktowy przedstawiciel linii Galaxy S24 nie jest może najmniejszy w zestawieniu, ale urządzenie dzięki 6,2-calowemu wyświetlaczowi i wąskim ramkom jest jednym z najbardziej kompaktowych flagowców. Względem ubiegłorocznego modelu matryca urosła o 0,1 cala, natomiast wymiary imponują. Wracając do ekranu, to cechuje się on rozdzielczością 2340 × 1080, odświeżaniem na poziomie 120 Hz i fantastycznymi parametrami obrazu. Smartfona wyposażono w układ Exynos 2400.

Ręka trzymająca smartfon marki Samsung koloru różowego z trzema aparatami fotograficznymi na tle miejskiego krajobrazu z wysokich budynków.
Fot. Jolanta Szczepaniak / Android.com.pl

Samsung Galaxy S24 działa na świetnej nakładce OneUI. Decydując się na koreańskiego flagowca dostajemy wodoszczelność IP68, świetne aparaty i niezły czas pracy na jednym ładowaniu. W niższej cenie można jeszcze zakupić dalej świetnego poprzednika, jakim jest Samsung Galaxy S23.

Apple iPhone SE 2022

Czarny smartfon z kolorowym gradientem na ekranie przechodzącym od niebieskiego przez fiolet do czerwieni na dolnej krawędzi.
Fot. Komputronik / materiały prasowe

Żaden ranking małych smartfonów nie obędzie się bez modelu z serii SE firmy Apple. iPhone SE 2022 to właściwie jedyny model w portfolio producenta, który można uznać za relatywnie tani. Mały telefon stanowi więc dobry wybór, jeśli chcemy wejść w świat nadgryzionego jabłka bez wydawania fortuny. Mały smartfon charakteryzuje się niezłą wydajnością wydajnością i dość przestarzałym designem. 4,7-calowy ekran Retina HD otaczają dosyć szerokie ramki. Dzięki temu na dolnej krawędzi umiejscowiono fizyczny przycisk Home z Touch ID.

Na plus można zaliczyć za to moc obliczeniową procesora A15 Bionic. Właściwie do pełni szczęścia zabrakło tutaj jedynie zaawansowanej stabilizacji obrazu. Całość została zamknięta w niewielkiej obudowie, ważącej zaledwie 144 gramy. Jakość wykonania nie budzi żadnych zastrzeżeń, w nowej edycji otrzymaliśmy m.in Deep Fusion, co pozwoli na wyciąganie większej ilości szczegółów ze zdjęć. Do pełni szczęścia zabrakło tutaj jedynie zaawansowanej stabilizacji obrazu. Jakość wykonania nie budzi żadnych zastrzeżeń, w nowej edycji otrzymaliśmy m.in. wytrzymalsze szkło Ceramic Shield.

ASUS ZenFone 10

Smartfon Zenfone 10 koloru białego, widok z przodu i z tyłu, z podwójnym aparatem i logo ASUS.
Fot. ASUS / materiały prasowe

W świecie Androida ciekawą i filigranową propozycją będzie ASUS ZenFone 10, który zrecenzowała Jolanta Szczepaniak. Flagowy projekt tajwańskiego potentata technologicznego odznacza się niewielkimi wymiarami (146,5 x 68,1 x 9,4 mm) i bardzo dobrą specyfikacją techniczną. W niewielkiej konstrukcji znajdziemy procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 i od 8 do 16 GB pamięci RAM. 5,92-calowy ekran został wykonany w technologii OLED i zapewnia częstotliwość odświeżania na poziomie 144 Hz, a o ochronę wyświetlacza dba chemicznie hartowane szkło Corning Gorilla Glass Victus.

Na komfortową i płynną pracę wpływ ma również szybka pamięć wewnętrzna w standardzie UFS 4.0 o pojemności 256 GB. Mały telefon oferuje dobre brzmienie. Odpowiadają za to głośniki stereo. Jeśli jednak okażą się niewystarczające, na pokładzie znajduje się również uwielbiane przez wielu użytkowników złącze jack 3,5 mm. Solidna obudowa wyróżnia się też klasą odporności IP68.

Samsung Galaxy Z Flip5

Czarny smartfon Galaxy Z Flip5 na białym tle, częściowo złożony, z widocznym przednim ekranem i tylnymi aparatami.
Fot. Samsung / materiały prasowe

Samsung Galaxy Z Flip5 oferuje nietypowe podejście do tematu. Rozłożony sprzęt oferuje duży, bo aż 6,7-calowy wyświetlacz Dynamic AMOLED 2X o fantastycznych parametrach obrazu. Flip5 to jednak bez wątpienia mały telefon, bo sprzęt po złożeniu zmieści się do każdej kieszeni. Drugi ekran mierzy jedynie 3,4 cala, ale oferuje sporo możliwości. W takiej formie smartfon ma wymiary 71,9 × 85,1 × 15,1 mm.

Mały telefon został wyposażony w wydajny procesor Qualcomm Snapdragon 8 gen 2, więc użytkownicy nie będą narzekać na niedobór mocy. Mimo składajnej konstrukni urządzenie cechuje się świetną jakością wykonania i uszczelnioną konstrukcją. Flip5 oferuje szczelność na poziomie IPX8, więc w teorii mały telefon można nawet zanurzyć w wodzie. Urządzenia składane często odstają pod kątem możliwości fotograficznych. W przypadku Samsunga o jakość fotek można być spokojnym.

Rynek mobilny uwielbia duże gabaryty. Czy coś zatrzyma ten trend?

Rozłożony smartfon z podwójnym ekranem pokazujący stronę internetową na górnym ekranie, umieszczony na szarym tle.
Fot. Jolanta Szczepaniak / Android.com.pl

Wyraźny trend do zwiększania przekątnej stosowanych w smartfonach wyświetlaczy, stworzył niszę i zapotrzebowanie, na które coraz śmielej odpowiadają nieliczne marki. O dziwo, poza pojedynczymi modelami smartfonów bazujących na Androidzie, najbardziej konkretną ofertę mniejszych urządzeń rok w rok przygotowuje Apple. Premiera trzeciego już modelu z serii SE czy mocniejsze wersje iPhone’a Mini potwierdzają jedynie, że nawet duży producent dostrzega przestrzeń na koegzystowanie światów dużych i małych telefonów. Te pierwsze są lepiej przystosowane do konsumpcji treści, zaś mniejsze zyskują na mobilności i wcale nie muszą ustępować wydajnością. Nieco mniejsze wymiary zaczynają pojawiać się u dużych graczy, takich jak Samsung, jak i mniejszych, np. w serii Zenfone Asusa.

Jaki mały telefon wybrać — pytania i odpowiedzi

Na co zwracać uwagę przy wyborze małego telefonu?

Niezależnie od rozmiaru telefonu warto zwrócić uwagę na takie aspekty jak ekran, wydajność podzespołów, ilość pamięci RAM. Istotna będzie szybkość i pojemność pamięci masowej, jakość zastosowanych materiałów, dźwięk, łączność i ładowanie, a także dodatkowe funkcje i wsparcie aktualizacjami. Dodatkowo uwagę należy zwrócić na przekątną ekranu i gabaryty urządzenia.

Czy trend na duże telefony eliminuje małe smartfony z rynku?

Pomimo trendu na duże telefony (większość flagowców ma blisko 6,7-cali), istnieje popyt na mniejsze, kompaktowe urządzenia. Niektóre firmy, takie jak Apple, ASUS czy Samsung, oferują sprzęty z kategorii mały telefon spełniające oczekiwania użytkowników.

Źródło: oprac. własne. Zdjęcie otwierające: ASUS / materiały prasowe

Motyw