Jaka obudowa do komputera? Najlepsze obudowy 2023 – ranking

8 minut czytania
Komentarze

Ceny kart graficznych wreszcie spadają, a sytuacja na rynku podzespołów powoli się stabilizuje. Jeśli przymierzasz się do złożenia komputera, warto zacząć poszukiwania od porządnego „domu” dla nowego peceta. Podpowiadamy, jaka obudowa w danym budżecie będzie nie tylko cieszyła oko, ale również zapewni odpowiednią przestrzeń i temperaturę.

jaka obudowa komputerowa najlepsze obudowy

Polecane obudowy dla początkującego i entuzjasty. Na co zwracać uwagę?

Przy składaniu nowego komputera często w pierwszej kolejności zastanawiamy się nad procesorem i kartą graficzną. Potem nasz budżet znika w oczach przy kalkulacji zakupu monitora, pamięci RAM, dysków SSD, zasilacza czy urządzeń peryferyjnych. Dopiero gdzieś tam na samym końcu zaczynamy myśleć o obudowie, na której zwykle oszczędzamy więcej, niż powinniśmy. Zapominamy przy tym, że bez odpowiedniej cyrkulacji powietrza możemy zdławić osiągi nawet najbardziej wydajnego peceta, a późniejsza rozbudowa konfiguracji może okazać się problematyczna.

Na szczęście oferta rynkowa dotycząca obudów jest naprawdę bogata i każda konstrukcja stara się wyróżnić na tle konkurencji. Bez problemu znajdziemy coś dla siebie w świecie małych i dużych wież, gustownych bądź stonowanych prostopadłościanów, jeśli tylko rozeznamy temat i poświęcimy chwilę czasu na zastanowienie się nad swoimi oczekiwaniami.

polecane obudowy

Na co warto zwrócić uwagę?

  • Typ obudowy i oferowana przez nią przestrzeń na podzespoły. Z miejsca odpowiedzmy sobie na pytania dotyczące wymiarów podzespołów (m.in. karty graficznej, standardu płyty głównej, wysokości chłodzenia na procesor) i kształtu samej obudowy. W ten sposób zawęzimy nasze poszukiwania do obudów z konkretnej kategorii np. Midi Tower, Full Tower czy bardziej wyszukanych rozwiązań, jak choćby Small Form Factor i Cube Tower.
  • Budowa i jakość zastosowanych materiałów. Istotna jest nie tylko dokładność spasowania wszystkich elementów, ale również jakość tworzywa czy grubość blachy, co przekłada się później na doświadczenia związane z eksploatacją. Większa waga obudowy będzie sugerowała zastosowanie lepszej jakości materiałów, zaś lekkie konstrukcje najczęściej są bardziej podatne na wyginanie czy wgniecenia, łamanie zaczepów i wpadanie paneli bocznych w wibracje.
ranking obudowy dla gracza
  • Wydajność chłodzenia i kultura pracy. Mając już rozpiskę komponentów, sprawdźmy czy wybrana przez nas konstrukcja jest w stanie wystarczająco je schłodzić przy akceptowalnej przez nas emisji hałasu. Weźmy pod uwagę markę oraz parametry dołączonych wentylatorów, w szczególności ich średnicę, przepływ powietrza, jakość i rodzaj łożysk, generowany hałas oraz możliwość regulacji prędkości obrotowej.
  • Obecność filtrów przeciwkurzowych i mat wygłuszających. Często pomijany, a jednocześnie bardzo ważny aspekt, o którym warto pamiętać. Jeśli nie chcemy utonąć w brudzie, absolutnym minimum jest obecność filtrów w miejscach zasysania powietrza, na przodzie oraz od dołu. Topowe konstrukcje umożliwiają łatwy dostęp do filtrów i ich bezproblemowy demontaż celem czyszczenia (wysuwane ramki bądź zatrzaski magnetyczne). Dla osób szczególnie ceniących ciszę rekomenduję wybór modelu dodatkowo wygłuszonego przez specjalne maty pochłaniające dźwięk – im grubsze, tym lepsze.
  • Walory wizualne i rozwiązania zwiększające funkcjonalność. Na ten punkt powinny zwracać uwagę zwłaszcza te osoby, które lubią podziwiać swoje dzieło przez szybę lub majsterkować i ciągle coś zmieniać w środku komputera. W takim przypadku istotna będzie również aranżacja wnętrza i związana z tym obecność dodatkowego miejsca za płytą główną, które pozwoli na schowanie przewodów z tyłu. Do lepszego zarządzania dostępną przestrzenią przydadzą się także wszelkiej maści opaski rzepowe czy zaciskowe, zastosowanie tulei w otworach na okablowanie i rozwiązania umożliwiające wygodny montaż dysków twardych.
obudowa gamingowa

MODECOM Oberon Pro. Dobra obudowa, która nie nadszarpnie portfela

obudowa do 200 zł

Jeśli nasz budżet jest napięty i szukamy czegoś stosunkowo taniego, ale jednak odznaczającego się nowoczesnym, minimalistycznym wzornictwem i przyzwoitymi warunkami termalnymi dla podzespołów, warto rozważyć MODECOM Oberon Pro.

W cenie otrzymujemy dwa relatywnie ciche i wydajne wentylatory o średnicy 120 mm (z przodu i z tyłu) oraz proste w demontażu i czyszczeniu filtry przeciwkurzowe. O porządek w obudowie zadba także system aranżacji okablowania bazujący na gumowych osłonach otworów na przewody, zaś efekt naszej pracy możemy podziwiać przez przezroczysty panel boczny z hartowanego szkła.

Dzięki zachowaniu wolnej przestrzeni do środka możemy włożyć kartę graficzną o długości nawet 395 mm oraz chłodzenie procesora o wysokości do 163 mm. Dyski w formacie 2.5’’ możemy schować za tylną ścianką lub w sposób beznarzędziowy zamontować w wydzielonym tunelu na spodzie konstrukcji (dwa miejsca dla napędów 2.5/3.5 cala).

oberon pro najlepsze obudowy

Specyfikacja techniczna:

Typ: Obudowa Middle Tower
Standard płyty: ATX, microATX, ITX
Liczba zainstalowanych wentylatorów: 1x 120 mm (przód), 1x 120 mm (tył)
Przyciski i kontrolery: Power, Reset

Ewolucja w wielokolorowym blasku. be quiet! Pure Base 500DX

be quiet! Pure Base 500DX najlepsza obudowa

Naturalne rozwinięcie zbierającej dobre opinie serii PureBase 500 i pierwsza obudowa w zestawieniu zapewniająca podświetlenie ARGB. Gamingowy design desktopa skąpanego w wielokolorowym blasku możemy podziwiać przez przeszklony panel boczny i naprawdę jest na co popatrzeć.

Przestronne wnętrze pomieści płyty główne w formatach od mini-ITX do ATX, chłodzenie wodne i najbardziej wydajne podzespoły. Szczególnie zwraca tutaj uwagę możliwość zastosowania bardzo wysokiego chłodzenia procesora – 190 mm to już nie w kij dmuchał. Za wentylację odpowiadają trzy wentylatory o nieco większej średnicy 140 mm, z możliwością dalszej rozbudowy chłodzenia do sześciu pracujących urządzeń.

Zaskakuje również liczba miejsc montażowych dla dysków twardych – trzy w formacie 3,5’’ i aż pięć dla dysków 2,5’’. System aranżacji okablowania i filtry przeciwkurzowe pozwolą nam z kolei na zachowanie estetycznego porządku.

polecane obudowy be quiet! Pure Base 500DX

Specyfikacja techniczna:

Typ: Obudowa Middle Tower
Standard płyty: ATX, m-ATX, Mini-ITX
Liczba zainstalowanych wentylatorów: 1x 140 mm (przód), 1x 140 mm (tył), 1x 140 mm (góra)
Przyciski i kontrolery: Kontroler LED, Power

Dla fanów ciszy i wydajności. be quiet! Silent Base 802

be quiet! Silent Base 802 obudowy poradnik

BE QUIET! Silent Base 802 to projekt dedykowany wyjątkowo cichym i wydajnym konfiguracjom. Konstrukcja ta jest przykładem jak stworzyć coś eleganckiego, funkcjonalnego i jednocześnie wyciszonego, bez żadnych kompromisów i ograniczeń dotyczących zastosowanych komponentów.

Cechą wyróżniającą są oczywiście maty tłumiące hałas o grubości 10 mm, które producent umieścił z przodu, na górze i na bokach obudowy oraz minimalizacja wibracji. W tym drugim aspekcie pomaga rozłączny wspornik zasilacza, tacka płyty głównej i klatki na dyski twarde oraz pełny metalowy korpus ważący ponad 12 kg.

Na walory akustyczne wpływ ma także ciche chłodzenie. Na pokładzie Silent Base 802 zainstalowano fabrycznie trzy wentylatory Pure Wings 2 140 mm o zwiększonym przepływie powietrza oraz 4-stopniowy kontroler, umożliwiający ręczne ustawienie prędkości obrotowej sześciu wentylatorów lub podłączenie wszystkich do jednego sygnału PWM.

W zestawie znajdują się także dwa wymienne panele przednie w wersji standardowej oraz airflow. Takie rozwiązanie pozwala nam wybrać między maksymalnym wyciszeniem obudowy lub najwyższą efektywnością chłodzenia.

be quiet! Silent Base 802

Specyfikacja techniczna:

Typ: Obudowa Middle Tower
Standard płyty: ATX, m-ATX, Mini-ITX, EATX
Liczba zainstalowanych wentylatorów: 2x 140 mm (przód), 1x 140 mm (tył)
Przyciski i kontrolery: Kontroler wentylatorów, Power, Reset

Behemot, który schłodzi wszystko. Obudowa gamingowa Cooler Master MasterCase H500M

Cooler Master MasterCase H500M

Obudowa dla gracza z prawdziwego zdarzenia, prawdziwy behemot i przedstawiciel gatunku „rozmiar ma znaczenie”. Tu właściwie wszystko jest duże, nawet pomimo tego, że mamy do czynienia z modelem typu Middle Tower.

Cooler Master MasterCase H500M obsłuży największe płyty w standardzie E-ATX, posiada fabrycznie zainstalowane dwa duże wentylatory 200 mm ARGB na przodzie i jeden 140 mm z tyłu, a maksymalna długość karty graficznej sięga… 412 mm.

Gamingowy design podkreślają agresywne rysy konstrukcji i jej kształt, wbudowany hub do sterowania podświetleniem, uchwyt do przenoszenia na górnym, zdejmowanym panelu oraz możliwość instalacji chłodzenia wodnego i karty graficznej w pozycji pionowej.

Dostosować możemy także panel przedni, gdzie zamontujemy panel z siatki mesh lub szkła hartowanego wysokiej jakości, które zostało wykorzystane również w panelu bocznym. Całość dopełnia przemyślany system aranżacji okablowania i obecność filtrów antykurzowych.

Cooler Master MasterCase H500M obudowy jaka poradnik

Specyfikacja techniczna:

Typ: Obudowa Middle Tower
Standard płyty: ATX, microATX, Mini-ITX, EATX
Liczba zainstalowanych wentylatorów: 2x 200 mm (przód) – podświetlenie ARGB, 1x 140 mm (tył)
Przyciski i kontrolery: Power, Reset

Motyw