Jak wyłączyć reklamy? Blokowanie reklam w systemach Android i Windows

Marek Janiak Marek Janiak Porady

Masz dosyć wyskakujących na całą stronę pop-up’ów, banerów i billboardów? Najwyższy czas się z nimi pożegnać i samemu decydować, w którym miejscu i na jakiej stronie je odblokujemy, by wspierać twórców. Podpowiadamy jak wyłączyć reklamy w systemach Android i Windows, korzystając tylko i wyłącznie z wiedzy oraz bezpłatnych programów i narzędzi.

Jak zablokować reklamy? Spis treści

blokowanie reklam w systemach Android i Windows

Gdy marketing stracił zdrowy rozsądek. Era inwazyjnych reklam i problemy wydawców

Przeglądanie stron bez żadnych blokerów reklam w 2022 roku jest zadaniem co najmniej karkołomnym. Zewsząd jesteśmy atakowani reklamami w przeróżnych formach, niestety najczęściej intruzywnych. Już dawno zapomniano o prawidłach prezentowania komunikatów, skupiając się głównie na jak największej monetyzacji contentu.

Oczywiście rozumiem argumenty osób zarządzających stronami. Każde medium musi na siebie zarabiać, a tworzenie treści bez żadnych reklam jest najczęściej niemożliwe. Kwestią otwartą nie jest pytanie czy reklamy mają prawo bytu, ale jak sprawić, by ich obecność nie rzutowała w znaczący sposób na doświadczenie użytkownika.

jak wyłączyć reklamy

Największym grzechem internetowej reklamy są wszędobylskie pop-upy. Zasłanianie większej części ekranu (czasami całego!) wyskakującym oknem z grafiką i malutkim przyciskiem x służącym do jej zamykania jest barbarzyńską praktyką, z której warto zrezygnować. Zwłaszcza jeśli źle zostanie dobrany sam komunikat czy timing (atak od razu po wejściu na stronę lub wykonaniu jakiejkolwiek akcji). To samo tyczy się form, które blokują postęp ładowania stron i odliczają czas, po którym można przejść dalej.

Czy można to zrobić lepiej? Jasne, że tak. Zamiast treści zajmujących większą część strony, można stosować mniejsze banery i bloki reklamowe, najlepiej wplecione w treść danego materiału. Wyświetlanie oferty reklamodawców w ten sposób nie jest tak męczące dla odbiorców i nie musi być blokowane, a więc mamy sytuację win-win.

Pamiętajmy o twórcach zachowujących w tym wszystkim równowagę. Warto docenić źródła wartościowej wiedzy i te serwisy, z których korzystamy na co dzień. Bez wsparcia użytkowników żaden projekt nie może liczyć na rozwój i podnoszenie jakości prezentowanych treści.

akceptowalne reklamy blokowanie reklam

Jak wyłączyć reklamy w systemie Windows?

Jak wyłączyć reklamy Windows

W środowisku Windows mamy naprawdę dużą kontrolę nad wyświetlanymi reklamami. Możemy je blokować na różne sposoby:

 • przez rozszerzenia przeglądarek internetowych, tzw. adblokery bądź zintegrowane natywne funkcje blokowania,
 • na poziomie filtrowania sieci przez DNS (np. popularny niegdyś Pi-hole współpracujący z Raspberry bądź serwerem NAS),
 • przy wykorzystaniu dedykowanych aplikacji desktopowych (płatne oprogramowanie),
 • przez edycję systemowego pliku Hosts (rozwiązanie nieco już przestarzałe i ograniczone).

Skupmy się na rozwiązaniach najbardziej skutecznych o niskim progu wejścia – przeglądarkach internetowych oraz rozszerzeniach. Jak wspominaliśmy wyżej, część programów taką funkcjonalność ma już wbudowaną, jak choćby Opera, Opera GX, Brave czy Vivaldi.

W Vivaldi opcje dotyczące blokowania znajdują się w panelu Ustawienia, do którego wejdziemy po kliknięciu na ikonę przeglądarki w lewym górnym rogu. Poziom ochrony oraz lista wyjątków znajduje się w zakładce Prywatność:

jak wyłączyć reklamy vivaldi poradnik

Podobnie rzecz ma się w przeglądarkach Opera oraz Opera GX (wersja dla graczy). Przechodzimy do Ustawień kombinacją klawiszy Alt + P lub wybierając pozycję z menu w lewym górnym rogu:

blokowanie reklam opera gx

Jak widzimy na powyższym zrzucie ekranu, zakładka Ochrona prywatności znajduje się na samej górze, nie musimy więc jej szukać. Z tego miejsca możemy łatwo zarządzać wyjątkami (stronami, gdzie dopuszczamy wyświetlanie reklam) oraz listami filtrów blokujących:

zablokowanie reklam opera

Blokowanie reklam w uBlock Origin

Niezależnie od wbudowanych opcji, każdą przeglądarkę opartą o projekt Chromium (np. Google Chrome, Edge i omawiane wyżej Opera czy Vivaldi) lub silnik Quantum (Mozilla Firefox), możemy rozbudować o zaawansowane funkcje blokowania reklam wykorzystując rozszerzenia. Na potrzeby tego poradnika skorzystam z najbardziej popularnej i efektywnej wtyczki, uBlock Origin (nie mylić z uBlock – to dwa różne pluginy).

Rozszerzenie pobierzemy ze stron jak poniżej:

Po zainstalowaniu wtyczka będzie domyślnie aktywna na każdej stronie. Jeśli nie chcemy filtrować reklam w wybranej przez nas domenie, wystarczy lewym przyciskiem myszy wybrać ikonę rozszerzenia w prawym górnym rogu ekranu, a następnie kliknąć na symbol dużego przełącznika:

jak wyłączyć reklamy w ublock origin

Teraz wystarczy tylko przeładować stronę, by zmiany weszły w życie (koło przełącznika pojawi się ikona odpowiadająca za odświeżenie lub możemy po prostu nacisnąć klawisz funkcyjny F5).

uBlock Origin zapewnia dużo większą możliwość dostosowania wyglądu strony i zakresu blokowania reklam. Przyjrzyjmy się wcześniej odkrytemu panelowi szybkich ustawień, a konkretnie tym opcjom:

ublock origin opcje
 • Ikona błyskawicy oznacza przejście do trybu usuwania elementów, gdzie możemy wybrać fragmenty strony, które chcemy chwilowo ukryć. Zmiany dokonane w ten sposób zostaną utracone po przeładowaniu strony.
 • Druga ikona odpowiada za przejście do trybu zaznaczania elementów, w którym istnieje możliwość trwałego usunięcia wybranych przez nas fragmentów strony. Każda taka zmiana będzie tworzyła nową regułę, do której mamy wgląd w opcjach rozszerzenia.
ublock origin selektywne usuwanie reklam
 • Dymek czatu pozwala na zgłoszenie błędów wtyczki, jeśli występują na danej stronie.
 • Przedostatnia ikona to przekierowanie do rejestratora, który prezentuje nam dane i podejmowane działania dotyczące wyświetlonej witryny.
 • Dzięki ikonie kół zębatych dostaniemy się do głównego panelu sterowania, gdzie możemy skonfigurować listy filtrów czy zmodyfikować wprowadzone reguły.
ublock origin ustawienia

Kliknięcie na przycisk Więcej rozwija drugi panel ikon, z dostępem do dodatkowych funkcjonalności:

ublock origin poradnik

Możemy dzięki niemu dokonać szybkich zmian w obrębie danej strony w następujących obszarach:

 • zablokować wszystkie wyskakujące okna,
 • zablokować duże elementy multimedialne (filmy etc.),
 • włączyć lub wyłączyć filtrowanie kosmetyczne,
 • zablokować zdalne czcionki,
 • włączyć lub wyłączyć elementy bazujące na JavaScript.

Jak więc widzimy, możliwości dostosowania zakresu blokowania reklam jest aż nadto. Opcja tworzenia własnych reguł sprawia wręcz, że jesteśmy w stanie dostosować każdą stronę pod swoje indywidualne preferencje.

Czytaj więcej: Rozszerzenia dla przeglądarek Chrome i Firefox. Najlepsze pluginy

Jak zablokować reklamy i irytujące elementy filmów na YouTube?

sponsorblock youtube usuwanie reklam

Usuwanie reklam nie musi kończyć się na elementach statycznych. Wtyczka SponsorBlock pozwala na blokowanie irytujących elementów filmów na YouTube. Wytniemy w ten sposób m.in. segmenty dotyczące sponsorów, intro, outro czy przypomnienia o subskrypcji.

Rozszerzenie tworzone na licencji open-source pobierzemy ze stron:

SponsorBlock na YouTube dla przeglądarek opartych o projekt Chromium
SponsorBlock na YouTube dla przeglądarki Mozilla Firefox

Po zainstalowaniu wpisujemy w pasku adresu polecenie (wystarczy skopiować):

chrome-extension://mnjggcdmjocbbbhaepdhchncahnbgone/options/options.html

lub jeśli korzystamy z Mozilli Firefox:

about:addons

W tym drugim przypadku musimy jeszcze odnaleźć na liście pozycję SponsorBlock na YouTube – Pomiń fragmenty sponsorowane, kliknąć w trzy kropki obok niej i wybrać Opcje:

sponsorblock pomijanie blokowanie reklam

Powyższe działania pozwolą nam otworzyć okno konfiguracji SponsorBlock, gdzie łatwo określimy, które elementy filmów mają zostać usunięte:

sponsorblock poradnik opcje

Blokowanie reklam Android. Skuteczne filtrowanie treści na telefonie

Analogicznie do środowiska Windows, blokowanie reklam na smartfonach także jest możliwe na kilka sposobów:

 • przez natywne funkcje blokowania w przeglądarkach internetowych bądź ich rozszerzenia,
 • na poziomie filtrowania sieci przez DNS,
 • przy użyciu dedykowanych aplikacji mobilnych działających niezależnie od przeglądarek (najczęściej płatne oprogramowanie).

Zacznijmy od rozwiązania, które w większości przypadków będzie wystarczające i nie wymaga od nas instalowania rozszerzeń i korzystania z konkretnego programu. Producenci adblokerów udostępniają adresy DNS, które pozwalają blokować reklamy także w przeglądarkach pozbawionych przyzwoitej ochrony (np. Google Chrome).

Uznanym na rynku producentem zapewniającym taką usługę jest firma AdGuard. Włączenie filtrowania treści jest bardzo proste. Zaczynamy od wyświetlenia listy wszystkich aplikacji i przejścia do panelu Ustawienia:

blokowanie reklam android

Klikamy na lupę lub pasek wyszukiwania (wygląd tego menu zależy od nakładki systemowej producenta naszego telefonu), wpisujemy dns, jak na zrzucie poniżej i wybieramy pozycję Prywatny DNS:

prywatny dns android

Jeśli nie chcemy korzystać z wyszukiwania, opcję tą znajdziemy w zakładce dotyczącej sieci Wi-Fi. Raz jeszcze wybieramy pozycję Prywatny DNS:

prywatny dns android poradnik

Następnie zaznaczamy opcję Nazwa hosta dostawcy prywatnego DNS i wpisujemy:

dns.adguard.com (potwierdzamy przyciskiem Zapisz)

prywatny dns adguard

Zmiany wejdą w życie po zamknięciu przeglądarek i ponownym odświeżeniu stron.

Jeśli chcemy wykorzystać natywne funkcje blokowania, możemy skorzystać z przeglądarek Opera, Opera GX, Edge (zintegrowany Adblock Plus), Vivaldi czy Brave.

W Opera GX klikamy na trzy kropki znajdujące się w prawym górnym rogu ekranu, po czym wybieramy Ustawienia:

blokowanie reklam android opera gx

Blokowanie reklam znajduje się w sekcji Przeglądarka:

opera gx poradnik jak wyłączyć reklamy

Zwykła Opera zapewnia jeszcze łatwiejszy dostęp do przełącznika blokowania reklam – wystarczy kliknąć na nasz awatar bądź symbol użytkownika na pasku nawigacyjnym:

blokada reklam opera
wyłączanie reklamy opera

Usuwanie skryptów śledzących możemy aktywować klikając na ikonę koła zębatego.

Vivaldi pozwala na blokowanie reklam po zaznaczeniu opcji w panelu Ustawienia. Przejdziemy do niego klikając na ikonę programu w prawym górnym rogu ekranu:

reklamy Android vivaldi

Blokowanie reklam i trackerów włączymy w zakładce Prywatność:

blokowanie trackerów vivaldi

uBlock Origin raz jeszcze, czyli selektywne usuwanie reklam na Androidzie

Co jeśli chcemy skorzystać z selektywnego usuwania reklam i fragmentów strony oraz bardziej zaawansowanych funkcjonalności? Najlepszą odpowiedzią, tak jak w przypadku systemu Windows, będzie rozszerzenie uBlock Origin. Instalację pluginu wspiera mobilna wersja przeglądarki Mozilla Firefox.

Klikamy na trzy kropki w prawym górnym rogu ekranu. Interesuje nas pozycja Dodatki:

jak wyłączyć reklamy firefox ublock origin

W kolejnym kroku wybieramy Zarządzaj dodatkami i odszukujemy na liście uBlock Origin:

blokowanie reklam firefox ublock origin

Po instalacji dostęp do funkcji rozszerzenia będzie znajdował się w wspomnianym wcześniej menu Dodatki:

poradnik reklamy firefox ublock origin

Kliknięcie na nazwę rozszerzenia przeniesie nas do okna szybkich ustawień:

jak wyłączyć reklamy firefox ublock origin

Kryjące się pod ikonami opcje omówiliśmy już wcześniej w tym miejscu. Dzięki uBlock Origin dostosowanie zakresu blokowania reklam i wyglądu strony nie będzie stanowiło żadnego problemu.

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy