Jak szybciej pisać na klawiaturze?

Jak szybciej pisać na klawiaturze? 9 porad na komputery

Kamil Żółkiewicz Kamil Żółkiewicz Porady

Praca przy komputerze jest obecnie powoli zwykłą rutyną. Staranność pracy jest ważna, ale liczy się również czas. Tutaj na pewno w wielu głowach rodzi się kilka pytań, a jednym z nich jest właśnie, jak szybciej pisać na klawiaturze. W tym celu możesz liczyć na pomoc ze strony internetu. Znajdziesz tutaj wiele ciekawych rozwiązań oraz ćwiczeń, które z czasem pomogą osiągać lepsze wyniki w pisaniu na klawiaturze. Po co w ogóle chcieć robić to szybciej? Na pewno pomoże to w Twojej codziennej pracy, kiedy musisz dużo pisać — przykładowo maili. Dzięki temu będziesz mógł zrobić więcej lub wyrobisz się ze wszystkim bez stresu. Jak szybciej pisać na klawiaturze? Sposobów na to jest kilka.

Krok pierwszy – sprawdź na jakim poziomie jesteś i dowiedz się, jak szybciej pisać na klawiaturze!

Jak szybciej pisać na klawiaturze?
Źródło: geralt from pixaby

W jaki sposób możesz to zrobić? Może wziąć książkę, włączyć stoper i przepisywać strony na czas? Zawsze to jakieś rozwiązanie. Jednak warto mieć na uwadze, że w internecie jest bardzo dużo ciekawych usług zupełnie za darmo. Same wyświetlą tekst do przepisania, zmierzą czas oraz jakość przepisanych wyrazów. Dzięki temu dowiesz się, na jakim poziomie są Twoje umiejętności przepisywania i jak dużo pracy jest jeszcze przed Tobą. Warto przygotować plan działania pod uzyskane wyniki.

Zobacz także: Czy okulary z filtrem światła niebieskiego działają?

Praktyka czyni mistrza – staraj się opisywać, a nie kopiować

Jak szybciej pisać na klawiaturze?
Źródło: webtechexperts from pixaby

Oczywiście wykonywanie określonych ćwiczeń w wielu internetowych usługach na pewno znacząco przyczyni się do przyspieszenia tempa Twojej pracy. Jednak czasami nie trzeba szukać ćwiczeń, tylko nieco zmienić codzienne nawyki. W jaki sposób? Wystarczy starać się pisać możliwie najwięcej. Staraj się przepisywać nawet wtedy, kiedy możesz kopiować. W ten sposób na pewno zapamiętasz zdecydowanie więcej informacji z samej treści, ale wpłynie to również pozytywnie na sam proces przyśpieszania swojej pisowni. Dlatego przestań używać słynnych CTRL + C i CTRL + V. Inne klawisze na klawiaturze również są całkiem potrzebne!

Zadbaj o odpowiedni układ rąk na klawiaturze

Jak szybciej pisać na klawiaturze?
Źródło: StockSnap from pixaby

To jak układasz swoje ręce na klawiaturze ma również bardzo duży wpływ na szybkość oraz sam komfort pisania. Literka „f” oraz „j” posiada pewne charakterystyczne wypustki, które posiada każda klawiatura. To właśnie w tym miejscu powinny znajdować palce wskazujące przed rozpoczęciem pisania.

Zobacz także: Jak zadbać o wzrok przy ekranach? Okulary do komputera pomogą pracować dłużej i bez zmęczenia

Dbaj o swoje nadgarstki podczas pisania

Jeśli faktycznie dużo piszesz na klawiaturze, wówczas Twoje nadgarstki mogą być zmęczone i będziesz odczuwać ból. Dlatego warto zatroszczyć się o swoje nadgarstki, które potrafią być mocno obciążone podczas pisania. Przy dłuższej pracy niestety może dojść do spadku tempa z racji odczuwanego bólu. W tym celu na pewno pomoże specjalna podkładka pod myszkę, która pozwoli utrzymywać nadgarstek w odpowiedniej pozycji oraz uchroni przed naciskiem na twardą powierzchnię stołu lub biurka, co prowadzi właśnie do uczucia dyskomfortu. Możesz kupić również specjalne podkładki pod nadgarstki na klawiaturze. Dzięki temu nie będziesz opierać ich o stół lub powierzchnię urządzenia. W ten sposób wydłużysz czas swojej pracy.

Odpowiednia postawa podczas pisania

Jak szybciej pisać na klawiaturze?
Źródło: madartzgraphics from pixaby

Na wydajność Twojej pracy oraz prędkość pisania wpływa również postawa, jaką przyjmujesz przed ekranem. Bolące plecy mogą bardzo szybko zniechęcić do wydajnej i szybkiej pisowni na klawiaturze. Dzięki temu zapewnisz sobie długą pracę przy komputerze. Warto zadbać o odpowiednie miejsce pracy. Właściwe krzesło może znacząco wpłynąć na wydłużenie pracy przy komputerze. Twój kręgosłup ma duży wpływ na to, jak chętnie pracujesz – a chęci przekładają się znowu na szybkość.

Korzystaj z aplikacji webowych do ćwiczenia swojej prędkości – one podpowiedzą, jak szybciej pisać na klawiaturze!

Jak szybciej pisać na klawiaturze?
Źródło: Pexels from pixaby

W internecie znajdziesz bardzo zarówno darmowych, jak i płatnych usług, które zadbają o ćwiczenia i poprawę prędkości pisania na klawiaturze. Przykładami są kurspisania.pl, typingclub.com, mistrz-pisania.pl, typingstudy.com oraz inne. Naprawdę jest w czym wybierać, więc potrzebujesz jedynie zrobić research i zdecydować, co najbardziej Ci się podoba.

Kurspisania.pl jest stroną internetową, gdzie znajdziesz test szybkości pisania na klawiaturze. Po jego wykonaniu uzyskasz certyfikat, który potwierdza prędkość pisania na komputerze. Dzięki temu przed przystąpieniem do lekcji możesz sprawdzić, jak sprawnie poruszasz się po klawiaturze komputera. Kurspisania.pl pozwala na skorzystanie z 20 lekcji odnośnie pisania liter oraz 5 lekcji pozwalających skupić się na cyfrach. Lekcje podzielone są na poszczególne literki i cyferki. Nie przepisuje się w nich całego tekstu, lecz skupia na konkretnych klawiszach klawiatury. Mistrz-pisania.pl jest bardzo podobny do tej usługi. Jego lekcje są identyczne. Nie znajdziesz jedynie testu z certyfikatem.

Typingclub.com jest bardzo rozbudowanym kursem internetowym, który na początku skupia się głównie na animowanych materiałach, w których prezentuje porady, jak należy pisać i na co zwracać uwagę podczas pisania poszczególnych liter i cyfr. Niestety strona nie jest przetłumaczona na język polski, ale innych języków jest całkiem sporo do wyboru i oczywiście jest wersja angielska. W całym zestawieniu jest 685 lekcji wraz z ćwiczeniami w formie interaktywnych gier. Bardzo ciekawa propozycja zarówno dla dorosłych, jak i młodszych użytkowników klawiatury. Można połączyć w ten sposób naukę z rozrywką.

Typingstudy.com ma rozbudowane możliwości. Przykładowo właśnie tutaj poza przepisywaniem poszczególnych liter i cyfr, można przepisywać również gotowe teksty. W tym miejscu wykonasz test sprawdzający pisownie pod kątem prędkości, poprawności i dokładności. Serwis jest dostępny w polskiej wersji językowej. Czeka na Ciebie 15 lekcji, które pozwolą poprawić swoje umiejętności przepisywania.

Zobacz także: Samsung Smart Keyboard Trio 500 – jedna klawiatura do wszystkiego

Ćwicz możliwie najwięcej – przepisuj wszystko, co wpadnie w Twoje ręce

Masz dużo spotkań? Robisz na nich odręczne notatki? Jeśli tak, wówczas warto przepisywać swoje zapiski do wersji cyfrowych, aby treści mieć zawsze przy sobie. Ty za to połączysz ćwiczenie z praktycznym efektem – Twoje treści będą utrwalone na innym nośniku, a dzięki temu będziesz mieć je bardziej zabezpieczone. Pamiętaj, że im więcej piszesz, tym bardziej poprawiasz swoje umiejętności bezwzrokowego pisania na klawiaturze.

Przepisuj dyktowany tekst

Jak szybciej pisać na klawiaturze
Źródło: fancycrave1 from pixaby

Często spisujesz to, co ktoś dyktuje? Przykładowo mogą to być wykłady, kursy internetowe lub spotkania, gdzie notujesz na swoim laptopie cudze słowa. Dzięki temu będziesz starać się zanotować możliwie najwięcej. W ten sposób wypracujesz szybkie tempo pracy i nauczysz się pisać w szybkich warunkach, które nie pozwalają patrzeć na klawiaturę.

Używaj całej dłoni

Staraj się pisać możliwie największą ilością palców. Aktywuj swoje kciuki, które możesz używać do używania klawiszy takich jak spacja, alt oraz shift. Dzięki temu w momencie, kiedy piszesz jedną ręką, naciskasz kciukiem przeciwnej ręki wybrany klawisz. W ten sposób zadbasz o szybkość pisania i jednocześnie w tekście nie zabraknie tak ważnych elementów jak wielkie litery oraz polskie znaki.

Jak szybciej pisać na klawiaturze? To pytanie, które ma bardzo dużo odpowiedzi. Pisanie potrzebuje przede wszystkim ćwiczeń. W tym celu znajdziesz wiele rozwiązań w internecie oraz w otaczających Ciebie sytuacjach. Bardzo ważna jest również postawa oraz układ rąk.

Źródło obrazka wyróżniającego: picjumbo_com fom pixaby

    Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

    Partner poradnika:

    Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
    Impression Tag
    Sprawdź najnowsze wpisy