Jak sprawdzić hasło WiFi na komputerze i telefonie? Poradnik krok po kroku

Marek Janiak Marek Janiak Porady

Prawie każdy spotkał się z tą sytuacją. Musimy wpisać hasło i nagle okazuje się, że pamięć nas zawodzi, zmieniliśmy je bez zapisania w znanym nam miejscu, bądź karteczka z danymi dostępowymi od operatora magicznie zniknęła. Podpowiadamy jak sprawdzić hasło WiFi w systemie Windows i na smartfonach.

Hasło do WiFi – gdzie szukać? Spis treści

jak sprawdzić hasło wifi

Jak sprawdzić hasło do WiFi w systemach Windows 7, 10 i 11

Zmieniamy router na lepszy, odwiedzają nas znajomi bądź po prostu zapomnieliśmy, jakiego hasła użyliśmy do zabezpieczenia sieci. Nie ma się czym przejmować – wszystkie dane zapisaliśmy wcześniej przy ustanawianiu połączenia w ustawieniach komputera bądź laptopa.

Zaczynamy od otworzenia menu Start (domyślnie w lewym dolnym rogu w systemach Windows 7 i 10 oraz bliżej środka paska zadań w Windows 11) i wpisania frazy panel sterowania:

jak sprawdzić hasło wifi na komputerze

Po przejściu do panelu odnajdujemy zakładkę Sieć i Internet i klikamy w link Wyświetl stan sieci i zadania (jeśli jesteśmy w widoku sortującym ikony według kategorii):

jak odzyskać hasło wifi

Alternatywnie, znajdując się w widoku sortującym ikony po rozmiarze, klikamy na Centrum sieci i udostępniania:

jak odzyskać hasło do internetu

Następnie wybieramy pozycję Zmień ustawienia karty sieciowej po lewej stronie panelu:

jak odzyskać hasło do sieci

Teraz wystarczy wybrać z listy sieć Wi-Fi, której hasło chcemy poznać. Klikamy na nią prawym przyciskiem myszy i z menu podręcznego przechodzimy do opcji Stan:

jak odzyskać hasło wifi

W otwartym oknie odszukujemy zakładkę Właściwości sieci bezprzewodowej. Do poznania hasła pozostaje nam już tylko zaznaczyć checkbox Pokaż znaki:

jak sprawdzić hasło na komputerze
hasło wifi gdzie szukać

Czytaj więcej: Instalacja Windows 11 bez TPM i wspieranego procesora. Jak ominąć zabezpieczenia?

Jak sprawdzić hasło WiFi na telefonie z Androidem?

Równie łatwo przeprowadzimy tą operację na smartfonie. Sprawdzenie hasła do zapisanej przez nas sieci bezprzewodowej nie jest skomplikowane i zajmie nam jedynie chwilę.

Otwieramy listę wszystkich aplikacji i przechodzimy do Ustawień:

jak odzyskać hasło wifi na telefonie

W ustawieniach odszukujemy i wybieramy pozycję Wi-Fi i Sieć lub nazywającą się bardzo podobnie (dokładna nazwa zależy od producenta telefonu i używanej nakładki systemowej):

jak odzyskać hasło wifi na smartfonie

Następnie klikamy na zakładkę Wi-Fi, znajdującą się na samej górze:

jak odzyskać hasło android

Wyświetli nam się lista sieci Wi-Fi, z której wybieramy tą, której hasło chcemy poznać. Jeśli byliśmy już połączeni, od razu zobaczymy okno z informacjami. W innym przypadku najpierw nastąpi połączenie, a później musimy ponowić wybór:

jak sprawdzić dane dostępowe

Do poznania hasła wystarczy teraz kliknięcie w opcję Udostępnij. W tym miejscu telefon poprosi nas o zeskanowanie odcisku palca lub uwierzytelnienie inną metodą.

gdzie hasło wifi

Hasło zostanie wyświetlone dokładnie pod kodem QR, jak na zrzucie ekranu poniżej.

android jak sprawdzić hasło do sieci

Jak sprawdzić hasło WiFi na iPhone?

Niestety nie mamy dobrych wieści. Polityka Apple uniemożliwia podejrzenie hasła do sieci bezpośrednio z poziomu iOS, nawet jeśli jesteśmy do niej podłączeni.

Istnieje jedno obejście tego problemu, ale niestety do jego przeprowadzenia będziemy potrzebowali kolejnego urządzenia – komputera lub laptopa z systemem MacOS, np. Macbooka. Jeśli takowym dysponujemy (w dowolnej wersji), możemy zsynchronizować nasze hasła z chmurą iCloud przy pomocy aplikacji Keychain (Pęk Kluczy).

Usługę możemy aktywować w następujący sposób. Wyświetlamy Ustawienia, następnie wybieramy naszą wizytówkę (apple id) i w następnym kroku zakładkę iCloud. W tym miejscu włączamy Pęk kluczy iCloud:

jak sprawdzić hasło iphone

Pozostaje nam włączyć synchronizację na drugim urządzeniu. Z menu Apple przechodzimy do panelu Preferencje systemowe. Po wybraniu Apple ID klikamy na pozycję iCloud na pasku bocznym, gdzie zaznaczamy opcję Pęk kluczy:

apple iphone hasło wifi

Teraz wystarczy zaczekać aż dane zostaną pobrane. Aplikacja Dostęp do pęku kluczy, w której możemy wyszukać sieć i podejrzeć hasło, dostępna jest w menu Narzędzia:

jak znaleźć hasło iphone

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy