Jak utworzyć silne hasło?

Jak utworzyć silne hasło, kiedy coraz głośniej o cyberatakach? Zadbaj o swoje dostępy!

Kamil Żółkiewicz Kamil Żółkiewicz Porady

Jak utworzyć silne hasło? A po co to komu i skąd takie pytanie? Sytuacja na wschodzie bardzo szybko podniosła temat o cyberbezpieczeństwie oraz zagrożeniach w sieci. Strach był naturalnym skutkiem z jednej strony samego faktu rozpoczęcia wojny w sąsiednim państwie, a z drugiej strony fali pogróżek na temat cyberwojny, jakiej jeszcze dotąd świat nie widział. Zawsze największa panika jest tam, gdzie są oczywiście pieniądze, czyli sektor bankowy. Run na banki siał panikę dalej i mocniej, jednak to nie jedyne miejsce, gdzie należy się spodziewać ataku hakerów. Dużo osób zarabia w internecie. Dlatego dla nich utrata dostępu do swoich social media, sklepów internetowych, witryn oraz baz danych wiąże się z kosztami – im większy podmiot, tym większe straty w takiej sytuacji. Dla zwykłego użytkownika, który nie czerpie zysków, jest to głównie cios w jego dane, utratę kontaktów zbieranych przez lata oraz wartość sentymentalną, jaką są wspomnienia. Dlatego warto pomyśleć wcześniej i zrobić wszystko, co w Twojej mocy, aby zabezpieczyć się przed włamaniami i przejęciami Twoich wirtualnych zasobów. Jak utworzyć silne hasło? To nie takie trudne!

Postaw na silne hasło, które nie jest spersonalizowane

Jak utworzyć silne hasło
Źródło: geralt from pixaby

Typowym działaniem dla wielu osób jest personalizowanie hasła. Ma to przede wszystkim jeden główny cel – strach przed zapomnieniem. Jednak bardzo często jest to pożądana sytuacja przez hakerów. Dlaczego? Są różni użytkownicy internetu. Wielu z nich lubi udostępniać o sobie dużo, a nawet za dużo, informacji. W ten sposób łatwo dotrzeć do imienia partnera, partnerki lub zwierzaka, co przykładowo potrafi być bardzo często hasłem. Stąd pojawia się potrzeba na silne hasło. Pojawiają się sytuacje, że hasła są tak typowe, słabe lub pomysł na nie, jest dosłownie na wyciągnięcie ręki, a co za tym idzie, włamać może się nawet mało doświadczona osoba, która nawet niekoniecznie musi być wyspecjalizowanym hakerem.

Przede wszystkim unikaj typowych haseł

Jak utworzyć silne hasło?
Źródło: geralt from pixaby

W internecie jest wiele popularnych propozycji haseł, które przykładowo łatwo zapamiętać. Zazwyczaj są tworzone przez znaki, litery lub cyfry, które następują po sobie na klawiaturze. Idea tutaj jest jedna – łatwo zapamiętać. Jednak o włamanie na konto jest również nietrudno. Wystarczy poświęcić chwilę na przeszukanie Google, aby poznać popularne hasła takie jak: „123456”, „qwerty”, „password”, „111111”, „123123” itd. Staraj się nie stosować również imion. Warto postarać się o zdecydowanie większą kreatywność. Dzięki temu Twoje konto będzie bezpieczniejsze.

Twórz nowe hasła i nie używaj jednego

Jak utworzyć silne hasło
Źródło: mohamed_hassan from pixaby

Najlepszym zabezpieczeniem jest utworzenie więcej niż jednego hasła dla różnych usług. To dodatkowe zabezpieczenie dla Ciebie. Jeśli komukolwiek uda się włamać na Twoje konto, wówczas od razu otrzymuje dostęp do innych usług, na których jesteś zalogowany. Dlatego warto pokusić się o więcej pomysłów i różnorodność w tym zakresie.

Jak ja to wszystko zapamiętam? Zadbaj o swoją organizację

Jak utworzyć silne hasło
Źródło: Darkmoon_Art from pixaby

W tym przypadku szczególnie ważny jest porządek i systematyczność. Warto stworzyć swoją bazę danych, którą na bieżąco będziesz aktualizować – w przypadku założenia nowego konta w usłudze lub zmiany hasała na nowe. Forma powinna być możliwie dopasowana do Twojego gustu. Nie rób niczego wbrew sobie. Wolisz tradycyjne podejście? Karta i zeszyt to też jakieś rozwiązanie. Jednak musisz zadbać o ich odpowiednie ukrycie oraz porządek, aby nie zgubić. Do tego możesz skorzystać z menedżerów haseł – tych wbudowanych w przeglądarkę lub zewnętrznych usług – jednak tutaj również musisz je odpowiednio zabezpieczyć, aby wyjątkowo trudno było złamać dostęp do tego zasobu. Innym pomysłem jest zawsze jakikolwiek plik, gdzie spiszesz swoje hasła. Warto zrobić to w zgodzie ze swoim gustem, ponieważ w ten sposób jest większa szansa na to, że będziesz to robić systematycznie i sumiennie.

Co to jest silne hasło? Jak je ustawić?

Jak utworzyć silne hasło
Źródło: JanBaby from pixaby

To na pewno nie imię Twojego psa lub kota. Tutaj potrzeba czegoś znacznie więcej niż tylko litery. Do stworzenia silnego hasła musisz koniecznie zastosować cyfry oraz znaki. W ten sposób jest ono zdecydowanie trudniejsze do odgadnięcia. Warto „pomieszać szyki”, czyli nie stosować sekwencji LITERY – CYFRY – ZNAKI. Zdecydowanie silniejsze hasło jest wtedy, kiedy wszystko jest ze sobą wymieszane. Do tego warto pamiętać, aby stosować różne rozmiary liter, które są dodatkowym utrudnieniem. Dodatkowo hasło powinno być długie. Im krótsze, tym łatwiejsza praca dla hakera.

Co to hasło frazowe? Jak je zrobić?

Jak utworzyć silne hasło
Źródło: methodshop from pixaby

To pomysł na to jak uczynić Twoje hasło trudnym do odgadnięcia. Stosujesz w nim różne wyrazy, które nie są ze sobą powiązane w żaden sposób. Może tworzyć ciąg łatwy do zapamiętania – przykładowo przez rymy, ale nie są one koniecznością. W ten sposób stworzysz jednocześnie silne, długie hasło oraz nie będziesz musiał się martwić tym, że za chwilę o nim zapomnisz. Oczywiście warto je wzmocnić o duże litery, cyfry oraz znaki. Wtedy możesz mieć pewność, że Twoje konto jest dobrze zabezpieczone. W tym celu można użyć generatora losowych słów, które możesz połączyć w jeden ciąg wyrazów. Jeśli chcesz podejść nieco bardziej kreatywnie, możesz użyć kostki do gry i rozpisać różne kombinacje cyfr, jakie możesz uzyskać w rzutach, wówczas przypisujesz do każdej słowo i gotowe. Wystarczy rzucać kostką i dobierać frazy.

Jak utworzyć silne hasło? To pytanie na pewno zadaje sobie dużo osób. To kwestia ważna dla bezpieczeństwa Twoich danych. Tutaj musisz przede wszystkim zachować zdrowy rozsądek i pójść po rozum do głowy. Nie ustawiaj hasła, którym jest imię kogoś bliskiego lub Twojego pupila, o którym informacja pojawia się na, co drugim zdjęciu zamieszczonym w mediach społecznościowych. Wtedy bardzo łatwo o włamanie na Twoje konto – w takiej sytuacji nawet nie trzeba poświęcać na to zbyt dużo czasu. Pamiętaj, że hasło to nie same litery. Na szczęście coraz więcej stron internetowych podczas zakładania konta, nie akceptuje literowych haseł i prosi o ich wzmocnienie o znaki oraz cyfry, aby przejść do kolejnych kroków w rejestracji.

Źródło obrazka wyróżniającego: mohamed_hassan from pixaby

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy