Jak zablokować numer? Spam, fotowoltaika i sposoby na inne automaty

Marek Janiak Marek Janiak Porady

Kto nie odebrał telefonu od Klary Sobieraj, ten nie zna życia. Spam telefoniczny to niestety coś, z czym spotykamy się na co dzień. Wyłudzanie danych i zawyżone koszty pośredniczenia w programach dofinansowania paneli fotowoltaicznych, już dawno temu przybrało rozmiary egipskiej plagi. Zastanawiasz się jak zablokować numer i walczyć z automatami do wydzwaniania? Przedstawiamy aplikacje do blokowania botów i telemarketerów.

Spis treści

spam telefoniczny

Czarna strona telemarketingu

Technologia nieustannie idzie do przodu i niestety korzystają z niej także firmy uprzykrzające nam życie. Z duchem czasu poszły centra obsługi klienta, które nie polegają już tylko na własnych pracownikach, przekonujących nas do kupienia usługi czy podania danych. Taki pracownik może mówić tylko określoną liczbę godzin, jego głos potrafi się zmęczyć, a entuzjazm opada po którejś z kolei odmowie.

Do rozmów wykorzystuje się więc boty, ale oczywiście nie mówimy tutaj o sztucznej inteligencji rodem z Terminatora. To zestaw przygotowanych wcześniej nagrań, pytań i odpowiedzi, które odtwarza człowiek siedzący przed programem po drugiej stronie słuchawki. Wystarczy kliknąć na odpowiednią pozycję w panelu, a dźwięczny, zawsze serdeczny i melodyjny głos, odtworzy pasującą do konwersacji formułkę. Operator wybiera odpowiednie ścieżki dialogu w zależności od tego, jak potoczy się rozmowa, tak byśmy mieli wrażenie rozmowy z rozumną istotą.

jak zablokować numer

Taki schemat działania pozwala na dzwonienie bez żadnych ograniczeń i opamiętania. Szczególnie uporczywy i znany wszystkim jest przypadek Euro Call Center. Siedziba firmy znajduje się na Ukrainie, co samo w sobie sprawia, że wyegzekwowanie prawa do usunięcia swoich danych staje się problematyczne. Z reguły więc blokujemy numer, a po jakimś czasie dostajemy kolejny telefon…

Praktykami firm zajmujących się fotowoltaiką i marketingiem z tym związanym po wielu skargach zainteresował się w końcu UOKiK. Na liście do weryfikacji znaleźli się nie tylko twórcy Klary Sobieraj, ale także inne podmioty świadczące usługi bezpośrednio: FG Energy, Krajowy Projekt Energetyczny, 3S Group OZE, Centrum Energii Odnawialnej INTI, Edison Energia, Energa Obrót, Modern Energy Pro, PGEOZE PV, Sunday Polska, Woltanic i Woltex Development. Zanim jednak coś się w tej materii wydarzy, warto wziąć sprawy w swoje ręce.

bot call center aplikacje do filtrowania połączeń

Spam telefoniczny. Jak zablokować numer i walczyć z botami?

Telemarketing możemy okiełznać w bardziej kompleksowy sposób. Do skutecznej walki z botami i niechcianymi telefonami służą aplikacje filtrujące nasze połączenia. Dzięki nim zanim odbierzemy telefon, zobaczymy czy dzwoniący numer został uznany za spam telefoniczny przez innych użytkowników lub znajduje się w bazie niepożądanych numerów.

Opcjonalnie możemy nawet ustawić automatyczne blokowanie tego rodzaju połączeń. Jedyny minus takiego rozwiązania? Funkcjonalność ta wymaga zastąpienia naszej systemowej aplikacji do odbierania i nawiązywania połączeń (zgodnie z polityką Google blokować połączenia może aplikacja odpowiadająca za ich odbieranie). Wydaje się to być małą ceną w obliczu spokoju, jaki w ten sposób zyskujemy.

blokowanie niechcianych numerów

Czytaj więcej: Google Play – zwrot za zakupy w kilku krokach. Jak odzyskać pieniądze?

Odebrać telefon 2019. Telemarketing na wygnaniu

Odebrać telefon zgarnął swego czasu tytuł mobilnej aplikacji roku według Bezprawnika. Absolutnie się temu nie dziwię, bowiem popularna ośmiorniczka posiada właściwie wszystkie atrybuty i funkcje potrzebne do efektywnego zarządzania odbiorem połączeń m.in.:

  • możliwość dostosowania poziomu ochrony do swoich potrzeb – od informowania o niechcianym połączeniu do automatycznego blokowania numerów niepożądanych,
  • blokowanie połączeń z numerów ukrytych, zagranicznych i premium,
  • tworzenie własnych list zablokowanych lub dozwolonych numerów,
  • ochrona w trybie offline z opcją aktualizacji bazy po ponownym połączeniu z Wi-Fi.

Poza poziomem ochrony ustawić możemy również typ alertu w czasie połączenia. Wyskakujące okienko na wierzchu systemowego ekranu z łatwością zastąpimy ekranem połączenia przygotowanym przez twórców lub powiadomieniem systemowym.

Tym co w największym stopniu wyróżnia aplikację względem konkurencji jest jednak spora funkcjonalność i przejrzysty układ dialera. Bez problemu wyświetlimy swoje kontakty, ulubione numery do szybkiego wywoływania i całą historię połączeń, wraz z informacją o ewentualnym spamie:

aplikacje telemarketing

Niech nie zmyli nas rok podany w nazwie tej aplikacji – ogromna baza danych numerów wysyłających spam jest nieustannie aktualizowana.

Aplikację pobierzemy pod adresem:
Odebrać telefon 2019 [Sklep Google Play]

Truecaller. Gdy chcemy wiedzieć, kto tak naprawdę dzwoni

Świetne recenzje od dawien dawna zbiera również niezwykle popularny Truecaller (ponad 500 milionów pobrań!). Jak sama nazwa wskazuje, główny nacisk twórcy położyli na identyfikację dzwoniących do nas numerów. O dziwo, z zadziwiającą wręcz dokładnością aplikacja rozpoznaje nie tylko telemarketerów i wszechobecny spam, ale również numery firmowe czy osób prywatnych.

Do tego celu wykorzystywana jest gigantyczna baza numerów, tworzona m.in. przez użytkowników. Twórcy wymagają przy instalacji udostępnienia swojej własnej listy kontaktów, a więc świetną funkcjonalność otrzymujemy za zgodę na wykorzystanie danych. Te oczywiście przetwarzane są jedynie w obrębie aplikacji, ale wspominam o tym, ponieważ każdy nieco inaczej podchodzi do kwestii prywatności.

spam telefoniczny jak zablokować numer

Z funkcji, które dodatkowo wyróżniają Truecaller warto wspomnieć o możliwości włączenia automatycznego nagrywania rozmów i blokowania nie tylko połączeń, ale również wiadomości tekstowych stworzonych do wyłudzania danych i instalacji złośliwego oprogramowania.

Truecaller pobierzemy zarówno na urządzenia oparte o system Android, jak i iOS:

Truecaller: Caller ID & Block [Sklep Google Play]
Truecaller: Block spam calls [Apple App Store]

Hiya ID. Spam telefoniczny w odwrocie

Z wielkiej trójki to właśnie Hiya robi ostatnio niesamowitą furorę i ma ogromny potencjał do dalszego rozwoju. Rośnie liczba użytkowników aplikacji w sklepach Google Play i Apple App Store, a podpisana umowa o współpracy z Samsungiem zaowocowała zintegrowaniem aplikacji z dialerem telefonów Galaxy.

Program pozwala na sprawdzenie ID każdego dzwoniącego, lecz działa na odrobinę innych zasadach niż np. Truecaller. Przede wszystkim nie wymaga nadania dostępu do całej bazy kontaktów, a jedynie spisu połączeń.

jak zablokować numer ranking aplikacji spam

Niestandardową funkcją jest identyfikacja nadawcy wiadomości SMS, co przydaje się w erze podejrzanych linków i ciągłych prób wyłudzenia. Sprawdzenie nieznanego numeru możliwe jest również przez odwrócone wyszukiwanie telefonów, które powie nam, czego możemy się spodziewać po drugiej stronie słuchawki.

Niestety choć podstawowa funkcjonalność jest udostępniona za darmo, zaawansowane funkcje pozostają płatne. Wersja Premium pozwala m.in. na identyfikowanie numerów prywatnych i firmowych oraz automatyczne blokowanie spamu.

Aplikację Hiya ID pobierzemy w tym miejscu:

Hiya: ID i blokowanie połączeń [Sklep Google Play]
Hiya: Spam Phone Call Blocker 4+ [Apple App Store]

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy