Co to jest IMEI?

Co to jest IMEI i jak sprawdzić ten numer? Dowiedz się m.in., czy telefon jest kradziony

Kamil Żółkiewicz Kamil Żółkiewicz Porady

Co to jest IMEI? International Mobile Equipment Identity to rozwinięcie tego tajemniczego akronimu i oznacza Międzynarodowy Identyfikator Sprzętu Mobilnego. To numer, który jest przypisany do telefonu komórkowego. Dzięki temu możesz przykładowo zidentyfikować swój telefon pod kątem kradzieży i pochodzenia z wiarygodnego źródła. IMEI jest wykorzystywany do identyfikacji i ewidencji urządzeń telefonicznych. Przypisany jest do urządzeń mobilnych – w tym modemów. Czy starsze telefony komórkowe również posiadają IMEI? Oczywiście, że tak. Numer ten mają urządzenia, które mają dostęp do sieci komórkowej. Co w przypadku telefonów dual sim? Te posiadają oczywiście dwa numery IMEI.

Co to jest IMEI i czy można go zmieniać?

Co to jest IMEI
Źródło: geralt from pixaby

Każda sekwencja jest indywidualna, dlatego charakteryzuje się niepowtarzalnością. Nie ma drugiego takiego samego numeru, ponieważ to naruszałoby możliwość ewidencji urządzeń. Po tym jak IMEI zostanie przypisany do telefonu, nie można ingerować już w jego zapis, ale są wyjątki i obejścia. Przykładem może być naprawa w trakcie, której dochodzi niekiedy do wymiany numeru. W tym celu trzeba zastosować oprogramowanie do ewentualnej zmiany sekwencji numeru. Każda cyferka niesie ze sobą informację o urządzeniu.

Co należy rozumieć z cyferek w kodzie IMEI?

Cyferki
Źródło: fotoblend from pixaby

Tak samo jak konto bankowe oraz inne sekwencje cyfrowe tak również w przypadku IMEI każda cyfra, która tworzy cały numer, jest nośnikiem pewnej informacji. IMEI składa się z 15 cyfr. Pierwsze osiem to oznaczenie TAC. Dwie pierwsze odwołują się do państwa, w którym telefon uzyskał dany numer. Kolejne liczby są indywidualnym numerem seryjnym telefonu. Ostatnia pozycja w sekwencji to cyfra kontrolna.

Jak można sprawdzić numer IMEI na telefonie?

Gdzie jest IMEI
Źródło: mohamed_hassan from pixaby

Jeśli kompletnie nie wiesz jak wygląda Twój IMEI, możesz go sprawdzić w swoim urządzeniu. Wystarczy wpisać na klawiaturze kod *#06#. Po wytypowaniu tej komendy, Twój IMEI wyświetli się na ekranie. To funkcja, z której może skorzystać każdy użytkownik bez względu na to, u jakiego jesteś operatora. Oczywiście nie jest to jedyny sposób, w który znajdziesz IMEI. Wystarczy wybrać się do ustawień urządzenia. Tam znajdziesz informacje o urządzeniu i IMEI. Numeru bardzo często doszukasz się również na naklejce na obudowie. Informacja powinna być również widoczna na opakowaniu urządzenia lub umowie, jeśli urządzenie wydał operator. Sposobów na odczytanie IMEI jest całkiem sporo, dlatego warto mieć tego świadomość i pamiętać, jak wykorzystać to w odpowiedniej chwili.

Zobacz poradnik – Jak sprawdzić IMEI w telefonie i który operator ma swoją wyszukiwarkę?

Czy powinienem znać swój numer IMEI?

Co to jest IMEI
Źródło: RaphaelJeanneret from pixaby

To bardzo dobry pomysł, ponieważ w ten sposób sprawdzisz, czy urządzenie nie jest kradzione. Dzięki temu dowiesz się również, czy poprzedni właściciel spłacił telefon. W jaki sposób? Istnieje wiele baz internetowych, gdzie znajdziesz IMEI z dokładnym opisem sytuacji i przypisaną kategorią – przykładowo kradzież. Takich informacji możesz dowiedzieć się z imei24.com. Strona działa bardzo intuicyjnie. Można dodawać IMEI z opisem i kategorią sytuacji oraz wyszukiwać konkretne wyniki, aby dowiedzieć się właśnie, czy telefon nie pochodzi z kradzieży. Jeśli boisz się kupić aparat z obciążeniami, wówczas warto pobuszować po dedykowanych stronach operatorów. Po wpisaniu IMEI będziesz w stanie znaleźć, czy urządzenie jest wolne od obciążeń, czy jednak wisi nad nim fatum finansowych zobowiązań. Dlatego numer IMEI jest szczególnie ważny dla nabywcy. Dzięki temu nie wpadniesz w kłopoty. Kiedy jeszcze docenisz IMEI? Na pewno wtedy, kiedy zgubisz swój telefon lub ktoś Ci go ukradnie. Zdalnie jesteś w stanie zablokować urządzenie. Dzięki tej blokadzie nawet wymiana karty SIM nie pomoże i dla złodzieja urządzenie straci na wartości.

Zobacz także: Jak korzystać z aplikacji mObywatel? Logowanie, funkcje, bezpieczeństwo

Jak zablokować urządzenie za pomocą IMEI?

Blokada
Źródło: GLady from pixaby

To stosunkowo proste zadanie. Wystarczy, że zgłosisz się do swojego operatora z poleceniem zablokowania utraconego urządzenia. Zostaniesz poproszony o pokazanie dokumentu tożsamości oraz wypełnienie formularza z prośbą o zablokowanie telefonu. Będziesz musiał przedstawić dodatkowo dokument, gdzie znajduje się numer IMEI. Może być to również paragon lub faktura – zwłaszcza, kiedy nie jesteś klientem operatora. W przypadku kradzieży telefonu należy przedstawić również zaświadczenie o kradzieży, które otrzymasz na policji. Po tym operator blokuje urządzenie w swojej oraz innych sieciach. Sam proces blokowania nie działa tylko w jedną stronę. Zawsze można odblokować IMEI. Jeśli uda się odzyskać telefon, wówczas należy zgłosić się na policję i następnie wnioskować operatora o przywrócenie dostępności telefonu.

Zobacz także: Nowe zasady Microsoft Store – gigant stawia na bezpieczeństwo

Jak wykorzystać IMEI podczas zakupu telefonu?

Blokada
Źródło: mohamed_hassan from pixaby

W przypadku zakupu jest to bardzo ważna wskazówka, do rozpoznania skąd pochodzi urządzenie. Sprawdzając IMEI urządzenia możesz upewnić się przede wszystkim, czy urządzenie nie jest skradzione lub zagubione. Jeśli tego nie zbadasz, możesz wpakować się w niezłe tarapaty i posiąść telefon, który został przywłaszczony w nielegalny sposób. Jeśli faktycznie doszło do kradzieży aparatu, wówczas urządzenie na pewno zostanie opisane przez funkcjonariusza oraz operatora.

W jakim salonie zablokować telefon? Małym czy dużym? Czy to ma w ogóle znaczenie?

Tak się składa, że faktycznie bardzo często dochodzi do sytuacji, kiedy okazuje się, że małe salony mogą po prostu mniej – lub inaczej nie chcą więcej. Trzeba tutaj mieć na uwadze, że w przypadku osób odpowiedzialnych pojawia się bardzo prosta logika – dlaczego one oraz ich mały oddział mają brać na siebie taką odpowiedzialność skoro lepiej robić problemy i przerzucać to na większych zawodników na rynku. Tak właśnie dzieje się w rzeczywistości, dlatego jeśli faktycznie spotkasz się z kradzieżą urządzenia i będziesz chciał je zablokować, wówczas warto kierować się od razy do największego salonu w okolicy. Jest duże prawdopodobieństwo, że to właśnie tam uda się zablokować telefon możliwie najszybciej.

Zobacz także: Telegram stawia na bezpieczeństwo, czyli garść nowości w komunikatorze

Co to jest IMEI? Ten numer jest przydatny w wielu sytuacjach. Możesz go wykorzystać jako źródło cennych informacji podczas zakupu nowego urządzenia mobilnego. Dodatkowo numer przyda się, aby przechytrzyć złodzieja i odciąć mu dostęp do urządzenia. Pamiętaj, wówczas o dokumentach, jakie należy dostarczyć do operatora. Bez nich nie będzie prawnej możliwości dokonania blokady urządzenia. Sprawdzenie IMEI jest dziecinnie proste i możesz to zrobić na kilka sposobów. Przykładowo w tym celu wykorzystasz kod *#06# lub w innych miejscach takich jak opakowanie lub umowa operatora.

Źródło obrazka wyróżniającego: geralt from pixaby

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy