LINKI AFILIACYJNE

Najlepszy laptop gamingowy — ranking 2023. Jaki laptop do gier kupić?

10 minut czytania
Komentarze

Zastanawiasz się jaki laptop gamingowy kupić i na co zwracać uwagę? W naszym rankingu znajdziesz propozycje na każdą kieszeń — od sprzętu zapewniającego płynność rozgrywki w grach sieciowych pochłaniających mniej zasobów, do prawdziwych bestii mogących zastąpić najmocniejsze komputery stacjonarne.

Laptop gamingowy alternatywą dla komputera stacjonarnego

Granie na komputerze stacjonarnym stało się niestety bardzo drogim hobby. Duopol na rynku kart graficznych (NVIDIA & AMD) oraz procesorów (Intel & AMD) sprawia, że producenci mogą windować ceny kluczowych komponentów w nieskończoność. Koszt komputera to zresztą nie tylko wydatek związany z podzespołami, zakupić musimy choćby takie peryferia jak klawiatura, głośniki czy monitor. Całość potrafi się zamknąć w kwocie nieosiągalnej dla sporej części entuzjastów cyfrowej rozrywki, co powoduje szukanie alternatyw.

Posiadając bogatą bibliotekę gier na Steam i stawiając na uniwersalność sprzętu, który może służyć także do pracy, raczej nie zwrócimy oczu w kierunku konsol. Idealnym rozwiązaniem w takim scenariuszu będzie laptop do gier. Okazuje się, że granie na PC nie musi być aż tak drogie, a ceny w tym segmencie rynku są zdecydowanie bardziej stabilne.

HP Victus

Takie rozwiązanie poza samym kosztem ma jeszcze dwie istotne zalety. Choć wydajność mobilnych układów graficznych nie jest z oczywistych względów taka sama jak desktopowych (rozmiary chłodzenia i ograniczenia termiczne), to jednak wynikające z tego faktu różnice są znacznie mniejsze niż kiedyś. Postęp technologiczny sprawił, że laptopy potrafią zapewnić wydajność zbliżoną do stacjonarek i granica ta coraz bardziej się zaciera. Pełnoprawny DTR (desktop replacement) jeszcze nigdy nie był tak atrakcyjny dla entuzjastów droższych konstrukcji i maksymalnej wydajności w mobilnym opakowaniu.

Drugą zaletą jest możliwość podłączenia monitora, klawiatury i myszki (możliwe, że już mamy coś na biurku lub zdecydujemy się na tę opcję w późniejszym okresie), co sprawi, że doświadczenie z obcowania z urządzeniem przenośnym będzie żywo przypominało granie na tradycyjnym komputerze osobistym.

laptop dla gracza

Jaki laptop gamingowy? Cechy wyróżniające

Laptop do gier to urządzenie, które ma nam posłużyć PRZYNAJMNIEJ przez 5 lat. Dlatego przed podjęciem decyzji o zakupie, koniecznie zwróćcie uwagę na te elementy jednostki:

Wydajność. Od tego punktu musimy zacząć. Pamiętajmy, że komfortowe granie w gry będzie wymagało dedykowanej karty graficznej. To oznacza, że z miejsca odpadają więc konstrukcje bazujące na zintegrowanych układach (Intel Graphics UHD). Procesor także jest istotny, ale w mniejszym stopniu niż właśnie układ graficzny. Jak to najprościej sprawdzić? Najlepiej porównać wydajność w tytułach, w które zamierzamy grać. Dobra recenzja laptopa do gier musi oferować zestawienie wyników osiąganych w najpopularniejszych grach ostatnich lat (Counter Strike: Global Offensive, Fortnite, Forza Horizon 5, Cyberpunk 2077).

Ekran. W segmencie laptopów dla graczy coraz częściej spotykamy wyświetlacze o większej częstotliwości odświeżania, od 120 Hz do nawet 360 Hz. Takie matryce zapewniają większą płynność rozgrywki przy założeniu, że karta graficzna i procesor jest w stanie zapewnić odpowiedni poziom wydajności. Nic nam po takim ekranie, jeśli nasz laptop jest w stanie wypluć zaledwie 60 klatek na sekundę bądź mniej. Ważne z punktu widzenia gracza będzie również wsparcie dla takich funkcji jak FreeSync czy G-Sync, czyli synchronizacja częstotliwości odświeżania z szybkością renderowania obrazu przez kartę graficzną.

najlepsze laptopy do gier

W przypadku modeli droższych powinniśmy zwrócić uwagę na rodzaj zastosowanej matrycy i jej parametry (szeroko opisaliśmy je w tym artykule), rozdzielczość i wierność odwzorowania kolorów. Mała liczba pikseli i niska rozdzielczość przełoży się na większą wydajność, ale i znacznie niższy komfort rozgrywki. Z kolei brak pokrycia w znacznym stopniu standardu sRGB będzie oznaczać obcowanie z wyświetlaczem, który z racji swojej konstrukcji potrafi wyświetlić ograniczoną liczbę kolorów.

Chłodzenie. Często pomijany aspekt, który ma szczególne znaczenie w laptopach gamingowych. Duża wydajność wymaga efektywnego odprowadzania ciepła, a dobrze zaprojektowane chłodzenie nie generuje przy tym ogromnego hałasu. Jeśli laptop ma służyć także do pracy i przeglądania internetu, warto zwrócić uwagę na to, jak układ chłodzenia zachowuje się w mniej obciążających podzespoły scenariuszach.

Jakość wykonania. Istotna zwłaszcza w dłuższym okresie czasu eksploatacji. Zwróćmy uwagę na spasowanie poszczególnych elementów, zawiasy, uginanie się (bądź nie) klawiatury i jakość zastosowanych materiałów.

HP Victus 16. Tani laptop do gier szyty na miarę

Zacznijmy od propozycji dobrze wycenionej, popularnej i wystarczającej do grania w mniej zasobożerne tytuły, bądź też i te wymagające (wizyty w ustawieniach i zmniejszenia parametrów na niskie lub średnie).

Victus by HP wyróżnia się rzadziej spotykaną 16-calową matrycą IPS o rozdzielczości do 2560×1440, odświeżaniu do 165 Hz i wąskich ramkach. Kartę graficzną Geforce RTX 3060 połączono ze stosunkowo mocnymi układami Intela (Core i7 11-gen) i AMD (np. Ryzen 7-5800H) i szybkim dyskiem w slocie M.2 o pojemności do 960 GB. Zdecydowanie na plus zaliczamy taktowanie pamięci RAM (do 16 GB), które pracują z częstotliwością 3200 MHz.

HP Victus 16 recenzja test opinia

Laptop gamingowy Acer Nitro 5 AN515-55. Przyspieszenie za rozsądne pieniądze

laptop gamingowy

GeForce RTX 3050 Ti w laptopie za niespełna 3400 zł? Seria Nitro Acera z roku na rok zdobywa coraz większe uznanie wśród graczy i sprawia, że rynek laptopów gamingowych staje się segmentem niezwykle konkurencyjnym.

Wydajność układu graficznego nie jest tutaj jedyną zaletą. Warto wspomnieć choćby o szybkim dysku półprzewodnikowym w slocie M.2 PCIe, podświetlanej klawiaturze i pamięci RAM o taktowaniu 3200 MHz. Za chłodzenie odpowiadają dwa wentylatory oraz poczwórny otwór wylotowy. Jeśli będziemy potrzebowali maksymalnej wydajności, technologia CoolBoost zwiększy ich prędkość zapewniając niższe temperatury.

Wisienką na torcie jest matryca wykonana w technologii IPS o szerokich kątach widzenia i częstotliwości odświeżania 144 Hz. Wąska ramka o szerokości zaledwie 7,02 mm sprawia, że ekran zajmuje 80% powierzchni górnej części obudowy. Matryca o jasności 300 nitów zapewnia także pokrycie gamy barw NTSC na poziomie 72%.

Wadą w tym przypadku będzie nieco gorszy procesor (nierzutujący jednak w znaczącym stopniu na ogólną wydajność) i brak systemu operacyjnego omawianego modelu, ale w tym przedziale cenowym nie sposób nie sięgać po jakieś kompromisy.

Wydajność z siłą wiatru. Laptop gamingowy Gigabyte G5 KC

laptopy dla gracza

Druga sensownie wyceniona propozycja z kartą graficzną GeForce RTX 3050 Ti i udane ponowne wejście Gigabyte w rynek laptopów dla gracza.

Konstrukcja bazuje na sprawdzonym kadłubku Clevo NH5, 6-rdzeniowym procesorze i5-11400H i 16 GB pamięci RAM pracującej z częstotliwością 3200 MHz. Nie musimy się więc martwić o jakość wykonania i wydajność.

Design w żadnym przypadku nie jest krzykliwy i zapewne znajdzie entuzjastów wśród użytkowników ceniących przede wszystkim bardziej konserwatywne podejście.

Całość dopełnia matryca FullHD IPS o matowej powłoce i częstotliwości odświeżania na poziomie 144 Hz oraz najnowszy system chłodzenia Windforce, wykorzystujący dwa wentylatory oraz miedziane ciepłowody efektywnie odprowadzające ciepło.

Laptop gamingowy MSI GF66 Katana. Prawdziwe ostrze w arsenale gracza

najlepsze laptopy gamingowe

Coś dla fanów maksymalnej wydajności w ciągle rozsądnej kwocie. Specyfikacja techniczna mówi zresztą sama za siebie. Kartę graficzną Geforce RTX 3070 sparowano tutaj z mocnym procesorem i7-11800H, a 32 GB pamięci RAM (3200 MHz) pozwoli nam zarówno na zabawę, jak i pracę w bardziej wymagających scenariuszach.

Na pochwałę zasługuje też przyzwoita matryca IPS 144 Hz i nienachalne, stonowane wzornictwo, które może się podobać – matowa czerń z elementami czerwieni zawsze pozostaje w cenie.

Gdzie należy szukać kompromisów? Zastosowany dysk SSD w slocie M.2 ma tylko 512 GB przestrzeni na dane, co nie jest dużą wartością w tym przedziale cenowym. Mieszane uczucia mam również co do układu chłodzenia. Relatywnie dobrze oddaje ciepło do otoczenia, natomiast ogromna wydajność przekłada się na zauważalny szum podczas pracy przy pełnym obciążeniu. Nie będzie stanowił problemu, jeśli preferujemy grę w słuchawkach lub nie zwracamy na ten aspekt szczególnej uwagi.

Obłędny design, który nie bierze jeńców. Laptop do gier MSI Raider GE76

ranking laptopów dla gracza

Czas wytoczyć największe działa. MSI Raider GE76 z powodzeniem może pretendować do najbardziej gamingowego designu tego zestawienia.

Pierwszą rzeczą, która od razu rzuca się w oczy, to panoramiczny system wielokolorowego podświetlenia Mystic Light. Krawędź laptopa mieni się wybranymi przez nas barwami, a kombinacje można tworzyć spośród 16,8 milionów kolorów.

Oczywiście nie samymi wizualiami i efektami Raider stoi. 17-calową matrycę o rozdzielczości 2560×1440 i częstotliwości odświeżania 240 Hz uzupełnia i7-12700H, 32 GB pamięci RAM oraz GeForce RTX 3070 Ti. Odpowiednie chłodzenie zapewnia system Cooler Boost 5 z większymi wentylatorami i poszerzonymi ciepłowodami.

Potężną specyfikację domyka dysk NVMe o pojemności 1 TB, system dźwiękowy Dynaudio z dwustronnym głośnikiem niskotonowym Duo Wave i klawiatura SteelSeries z oddzielnym podświetleniem RGB dla każdego klawisza.

gamingowe laptopy

Moc bez żadnych kompromisów. Laptop gamingowy ASUS ROG Strix SCAR 15

ranking laptopy co kupić

Co jeśli oczekujemy topowej wydajności przy zachowaniu świetnej kultury pracy i bardzo dobrej jakości wykonania? Wybór może być tylko jeden – czas sięgnąć po produkt sygnowany marką Republic of Gamers.

Na pokładzie tej gamingowej bestii znajduje się przedstawiciel najnowszej rodziny procesorów Intela Alder Lake i9-12900H (14 rdzeni, 6 odpowiadających za wydajność i 8 energooszczędnych), 32 GB pamięci RAM DDR5 o taktowaniu 4800 MHz i diabelnie szybki dysk z 1 TB przestrzeni na dane.

Dwa najlepsze komponenty zostawiłem na koniec. Wspierająca Dolby Vision HDR matryca IPS o częstotliwości odświeżania 300 Hz stanowi prawdziwy rarytas dla każdego gracza. Odpowiednią liczbę klatek na sekundę do napędzenia tego ekranu zapewni z kolei mocarny RTX 3080 Ti. Nie trzeba dopowiadać, że to absolutne maksimum, jakiego można oczekiwać od sprzętu z najwyższej półki.

O niskie temperatury zadba zaawansowany układ chłodzenia z czterema otworami z wentylatorami Arc Flow, a na kluczowe podzespoły naniesiono ciekły metal w postaci Conductonaut Extreme od Thermal Grizzly. Według producenta utrzymuje on temperaturę komponentów na poziomie o 14°C niższym niż przy zastosowaniu zwykłych past termoprzewodzących.

jaki laptop do gier wybrać

Motyw