jaki telefon dla seniora

Jaki telefon dla seniora wybrać – klasyczny z klawiszami czy smartfon?

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Porady

Osoby szukające urządzenia do komunikacji dla starszej osoby stoją przed niełatwym wyborem. Trzeba zdecydować, jaki telefon dla seniora wybrać. Jeszcze zanim zaczniemy rozważać konkretne modele, musimy określić, czy szukamy klasycznego telefonu, czy smartfona. Która opcja będzie lepsza?

Jaki telefon dla seniora wybrać? Wady i zalety dwóch typów urządzeń

fot. Nokia

Gdy myślimy o telefonie dla starszej osoby, zazwyczaj mamy przed oczami klasyczny telefon z fizyczną klawiaturą. Taki sprzęt może być łatwiejszy w obsłudze dla seniora, który w swoim życiu z pewnością korzystał już z wielu sprzętów z przyciskami, więc i z telefonem tego typu powinien móc się oswoić. Klasyczny telefon zazwyczaj działa dłużej na jednym ładowaniu od smartfona, w wielu przypadkach lepiej zniesie też ewentualne upadki, a do tego jest tańszy. Oprócz tego trudno w nim coś namieszać bez dłuższego zagłębiania się w ustawienia.

Wadą klasycznych telefonów są ich ograniczone możliwości – często nie można korzystać na nich choćby z internetu (lub jest to bardzo utrudnione), ale to dla wielu seniorów nie będzie problemem. Gorzej może być z wielkością i rozdzielczością wyświetlacza. Ekrany w klasycznych telefonach są dosyć niewielkie i osobie starszej może być trudno odczytać niektóre treści.

Smartfon pozwoli seniorowi na bardziej komfortowe zapoznawanie się choćby z prostymi treściami, jak treść SMS-ów. Wszystko przez wielkość i rozdzielczość ekranu. Problemem może być jednak obsługa wyświetlacza. Dla człowieka mającego kilkadziesiąt lat, który nigdy nie miał styczności z dotykowymi panelami, przyzwyczajenie się do braku przycisków i nawigowania z pomocą gestów i przesunięć po ekranie może stanowić pewną trudność. Starsza osoba może czuć się również zagubiona i przytłoczona nadmiarem ikon i komunikatów. Możliwość zrobienia zdjęcia w dobrej jakości lub zaplanowanie czegoś w kalendarzu będzie przydatne, ale wiele innych opcji już nie. Ten problem można jednak rozwiązać, o czym za chwilę.

Kiedy lepiej wybrać smartfona, a kiedy klasyczny telefon?

Smartfon może być dobrym wyborem dla seniora, który nie boi się technologii i ma chęć, by uczyć się z nich korzystać. Takie urządzenie przyda się starszym osobom, które chcą używać telefonu do czegoś więcej, niż tylko do dzwonienia (np. zrobić czasem ładne zdjęcie lub skorzystać z eRecepty w aptece). Najlepiej, jeśli przyszły użytkownik smartfona miał już jakiekolwiek doświadczenia z dotykowymi panelami oraz z elektroniką w formie komputera czy tableta, a aplikacje nie będą dla niego czymś zupełnie nowym.

Po zakupie pomocny może być dla was poradnik jak przygotować smartfon dla seniora. Wyjaśniamy w nim, co zrobić, żeby urządzenie było jak najlepiej przystosowane do potrzeb osoby starszej. W tekście znajdziecie również nasze propozycje launcherów z nieskomplikowanym interfejsem oraz rady, jak aktywować tzw. tryb prosty na smartfonie z Androidem.

Klasyczny telefon zapewne będzie lepszym wyborem dla starszych osób, które gorzej radzą sobie z nowoczesnymi urządzeniami oraz wykorzystują komórkę jedynie do najprostszych czynności, takich jak dzwonienie. Dobrze jednak, aby przyszły użytkownik nie miał większych problemów ze wzrokiem, ponieważ ekrany w klasycznych telefonach nie są zbyt duże. Jeśli już zdecydowaliście o wyborze takiego urządzenia, zachęcamy do lektury naszego zestawienia, z którego dowiecie się, jaki klasyczny telefon wybrać w 2022 roku.

Jakie cechy powinien mieć dobry telefon dla seniora?

Jeśli postawiliście na klasyczny telefon, postarajcie się wybrać model, który będzie miał możliwie duże przyciski oznaczone cyframi i literami o odpowiedniej wielkości. To z pewnością poprawi komfort korzystania z urządzenia przez osobę starszą. Przyda się również podświetlenie przycisków. Wyświetlacz, jak już wspominaliśmy, zapewne nie będzie zbyt duży, ale spróbujmy znaleźć model z ekranem, na którym bez większych przeszkód można odczytać pojawiające się treści. Istotnymi elementami bez wątpienia pozostają mikrofon oraz głośnik. Zerknijmy również na menu, czy jest proste i intuicyjne. W zależności od potrzeb przyszłego użytkownika możemy też zweryfikować, czy upatrzony telefon ma np. radio lub latarkę.

W przypadku smartfonów upewnijmy się, czy konkretny model nie będzie zbyt duży dla przyszłego użytkownika. Możemy także sprawdzić, czy urządzenie oferuje wspomniany już tryb prosty oraz odpowiednią regulację np. wielkości czcionek. Pamiętajmy też o solidnej baterii. Starsza osoba, która do tej pory korzystała z klasycznej komórki lub nawet z telefonu stacjonarnego, może mieć trudności z przywyknięciem do codziennego ładowania telefonu.

Czytaj także: Premiera realme GT Neo3 – tak szybkiego ładowania jeszcze nie było, a 5 minut da 50%

Co warto zrobić przed zakupem?

Choć w tym poradniku omówiliśmy wiele potencjalnych scenariuszy oraz potrzeb związanych z korzystaniem z telefonu przez osobę starszą, to każdy senior może mieć swoje indywidualne upodobania. Warto więc udać się z rodzicami, babcią lub dziadkiem do sklepu, by sami zobaczyli, czy konkretny model im odpowiada, czy wszystko dobrze widzą na jego ekranie, czy bryła nie jest zbyt duża. Jeśli senior nigdy nie miał styczności ze smartfonami, dobrym pomysłem jest pożyczenie mu na chwilę własnego urządzenia po włączeniu na nim uproszczonego trybu. Niech sam oceni, czy wygodnie korzysta mu się z dotykowego panelu.

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy