Najlepsze drony dla początkującego pilota. Ranking dronów 2022

Marek Janiak Marek Janiak Porady

Rynek dronów od dłuższego czasu przeżywa prawdziwy boom. Przed zakupem naszego pierwszego urządzenia warto zorientować się, które modele zbierają dobre recenzje. Ranking dronów zmienia się jak w kalejdoskopie, a wraz z nim funkcje i parametry topowych konstrukcji. Zobacz najlepsze drony na każdą kieszeń.

Spis treści

najlepsze drony ranking dronów

Kupujemy pierwsze urządzenie – na co zwracać uwagę?

Zacznijmy przede wszystkim od określenia jakiego rodzaju dron nas interesuje:

 • Drony dla dzieci. Niewielkie urządzenia, które można określić mianem nieco bardziej zaawansowanej zabawki. Mała i nieskomplikowana budowa pozwala na latanie nie tylko na zewnątrz, ale również w domu. Wbrew pozorom, posiadają walory nie tylko rozrywkowe. Drony dla dzieci pomagają wykształcić myślenie przestrzenne, poprawiają koordynację ruchową i zdolności manualne. Jeśli wybierzemy model z kamerą, do listy tych zalet możemy dodać także pobudzanie wyobraźni oraz rozwój kreatywności. Dla rodziców obawiających się o okna, szkliwo i delikatne elementy wyposażenia domu mamy dobrą wiadomość – śmigła najczęściej mają ochraniacze, a z racji swojej konstrukcji nie są to maszyny siejące chaos i zniszczenie.
 • Drony dla początkujących. Egzemplarz z tej półki pozwoli nam się nauczyć podstaw i prawideł pilotażu niezbędnych do obsługi bardziej zaawansowanych konstrukcji. To właśnie na urządzeniach tej klasy nauczymy się poprawnej obsługi padów do sterowania, zyskamy pewność operowania dronem i dobrą orientację przestrzenną. W tej kategorii nadal często wygrywa świetny stosunek ceny do oferowanych parametrów.
 • Drony profesjonalne. Najdroższe i najbardziej zaawansowane technicznie drony, które pozwolą ci prawdziwie rozwinąć skrzydła. Często naszpikowane technologiami, które ułatwiają życie i zapewniają większą precyzję w działaniu. Obsługa urządzeń profesjonalnych będzie wymagała skupienia i monitorowania wielu parametrów lotu (kąt, prędkość), jak i zamontowanej kamery.
co kupić ranking dronów

Najważniejsze funkcje i parametry dronów

Przy zakupie warto zwracać uwagę na poniższe parametry:

 • Zasięg drona i czas działania. Drony dla dzieci utrzymują się w powietrzu stosunkowo krótko, a ich zasięg pozwala na sterowanie jedynie z niewielkiej odległości. Kluczowe jest więc utrzymywanie kontaktu wzrokowego i zabawa w warunkach kontrolowanych (przynajmniej na początku). Zasięg waha się od kilkudziesięciu metrów do nawet kilku kilometrów w przypadku urządzeń bardziej zaawansowanych. To jeden z kluczowych parametrów przy tworzeniu materiałów filmowych, o których opowiemy więcej poniżej. Dystans i czas działania ma tutaj szczególne znaczenie.
 • Jakość obrazu. Drony z kamerą nieustannie zyskują na popularności. Nic nam jednak po fantastycznym przelocie nad pięknym krajobrazem, jeśli zamontowana kamera nie jest w stanie zarejestrować obrazu w dobrej jakości. Istotna jest przede wszystkim rozdzielczość (w sprzęcie dla dorosłych nie schodźmy poniżej standardu HD Ready) oraz stabilizacja. Płynny materiał nagramy dzięki wykorzystaniu tzw. gimbali (stabilizatory niwelujące drgania, np. przegub Cardana).
 • Intuicyjność obsługi. Chodzi nie tylko o przygotowanie do lotu samego urządzenia, ale także łatwość obsługi pilota, pada bądź kontrolera. Bez odpowiedniej precyzji działania tych elementów rośnie trudność pilotażu i zamiast świetnej zabawy, możemy wlecieć w drzewo.
 • Dodatkowe funkcje. Niezależnie od przedziału cenowego zawsze istnieją cechy, które potrafią wyróżnić produkt na tle konkurencji. Niektóre modele pozwalają np. na automatyczny start czy lądowanie drona, co będzie stanowiło spore ułatwienie dla świeżo upieczonych adeptów latania w miejskiej dżungli. Zaawansowane konstrukcje mogą z kolei posiadać sensory ułatwiające omijanie przeszkód, zoom optyczny kamery umożliwiający przybliżenie obrazu i kontrolery wykorzystujące do podglądu lotu dodatkowy ekran bądź naszego smartfona w uchwycie.
 • Jakość wykonania i detale. Choć nie możemy liczyć na wiele jeśli chodzi o najtańsze propozycje, zwróćmy uwagę na dodatkowe akcesoria (np. ochraniacze na śmigła), jakość spasowania elementów i zastosowanego tworzywa. Wraz z rosnącymi kosztami ważniejsza staje się gwarancja i serwisowanie sprzętu oraz dostępność części zamiennych.
jaki dron zestawienie ranking najlepsze drony

Nowe europejskie przepisy dotyczące użytkowania dronów obowiązują od 31 grudnia 2020 roku. Zasadniczą zmianą jest objęcie regulacjami także dronów przeznaczonych na rynek konsumencki. Wcześniej tego rodzaju urządzenia były traktowane jako zabawki, teraz ten status mają tylko modele, które nie posiadają kamer i ważą mniej niż 250g (klasa C0).

Rejestracji na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ulc.gov.pl) podlegają operatorzy wykonujący loty w kategorii otwartej i szczególnej (wystarczy imię i nazwisko oraz adres e-mail). Minimalny wiek osoby wypełniającej formularz to 16 lat, a uzyskany w ten sposób indywidualny numer powinien zostać umieszczony na urządzeniu.

Jeśli więc chcemy latać do wysokości 120 metrów dronem z kamerą bądź maszyną przekraczającą wagę wspomnianą wyżej, musimy dopełnić formalności. Poza rejestracją obligatoryjny jest również darmowy krótki kurs oraz bazujący na nim test online, po którym możemy wzbić naszego drona w powietrze.

najlepsze drony ranking dronów

Czytaj więcej: Najgorsze gry, które powróciły w wielkim stylu

Najlepszy dron do 200 zł

Syma X26

najlepsze drony ranking dronów

Przedstawiciel wagi lekkiej i idealny kandydat w kategorii dron dla dziecka. Za niewielkie pieniądze możemy sprawdzić czy będzie zainteresowane podbojem przestworzy, a zabudowana konstrukcja chroniąca śmigła umożliwi bezpieczną zabawę także w pomieszczeniach.

Początkujący adepci latania ucieszą się z obecności trybu automatycznego startu, lądowania oraz unikania przeszkód. Zwolnienie drążka kontroli wysokości na pilocie pozwoli z kolei na włączenie trybu zawisu, czyli utrzymania wysokości na stałym poziomie.

Syma X26 posiada również możliwość obrotu o 360o w dowolnie wybranym kierunku oraz funkcję automatycznego lądowania przy niskim poziomie naładowania baterii.

Specyfikacja techniczna:

 • Producent: Drony Syma
 • Kamera: Nie
 • Maksymalny czas lotu: do 6 minut
 • Waga drona: Do 250 g

Najlepsze drony do 600 zł

Syma X25 PRO

kupowanie drona

To druga propozycja firmy Syma w naszym rankingu i musimy przyznać, że jest równie udana. Obecność GPS na pokładzie modelu wycenionego tak atrakcyjnie jest nie lada zaskoczeniem. Nie musimy się już tak bardzo przejmować zagubieniem drona w akcji – przy niskim poziomie mocy akumulatora lub utracie łączności urządzenie wróci do nas bez żadnych problemów.

Jakość kamery 720p pozwala na komfortowe oglądanie widoków w trybie FPV (z perspektywy pierwszej osoby), dzięki smartfonowi umieszczonemu w uchwycie przy pilocie zdalnego sterowania. Nieco gorzej sprawy się mają przy rejestracji materiału filmowego z racji niskiej rozdzielczości i szczegółowości obrazu, ale jest to zrozumiałe w sprzęcie będącym niejako wprowadzeniem do świata dorosłych dronów.

drony ranking

Na pochwałę zasługuje jakość wykonania oraz spasowania elementów. Nic tutaj nie trzeszczy i nie mamy wrażenia obcowania ze sprzętem stosunkowo tanim, wręcz przeciwnie.

Całość dopełniają liczne programy ułatwiające lot, m.in. follow me czyli podążanie za operatorem, lot po okręgu czy autonomiczny lot do wyznaczonego punktu na mapie.

Specyfikacja techniczna:

 • Producent: Drony Syma
 • Kamera: Tak
 • Rozdzielczość kamery: HD 720p
 • Podgląd na żywo: Tak
 • Stabilizacja obrazu: Nie
 • Gimball: Nie

Najlepsze drony do 1500 zł

DJI Mini SE

drony dji

Jeśli miałbym podsumować Mini SE w jednym zdaniu, określiłbym go jako nową ulepszoną wersję Dji Mavic Mini. Wszystkie mankamenty słynnego poprzednika zostały poprawione.

Na wyróżnienie zasługują nie tylko materiały lepszej jakości, ale również nowa bateria oraz śmigła. To wszystko przekłada się na fantastyczne parametry – nawet pół godziny czasu pracy, prędkość maksymalna na poziomie blisko 47 km/h oraz kamera rejestrująca obraz w standardzie 2,7K 1520p (lub 1080p przy 60 klatkach na sekundę).

Matrycę o sensorze 1/2,3” CMOS wspiera trójosiowa stabilizacja obrazu w postaci gimbala. Tryb CineSmooth pozwoli nam uwolnić trochę więcej kreatywności przy rejestrowaniu filmów przez zmniejszenie prędkości i zwiększenie precyzji sterowania, a o bezpieczeństwo zadba dolny system wizyjny, system unikania kolizji oraz GPS z funkcją automatycznego powrotu do miejsca startu.

Czy są więc jakieś wady i przeciwwskazania? Z racji swojej niewielkiej konstrukcji nie jest to dron, który będzie dobrze sobie radził przy gorszych warunkach pogodowych. Wiatr jest jego największym wrogiem i w tym elemencie zawsze naturalną przewagę mają modele większe. Drugim jest cena, bowiem za kilkaset złotych więcej kupimy bohatera dzisiejszego rankingu – DJI Mini 2.

Specyfikacja techniczna:

 • Producent: Drony Dji
 • Maksymalny czas lotu: do 30 minut
 • Maksymalna prędkość lotu: 46,8 km/h
 • Zasięg: 3km
 • Maksymalna rozdzielczość filmów: 2.7K, 1520p, do 30 fps, FullHD, 1080p, do 60 fps

Najlepsze drony do 2200 zł

DJI Mini 2

dji mini

O sile tego urządzenia stanowią liczby: 31 minut czasu lotu, zasięg transmisji do 6 kilometrów, filmy w rozdzielczości 4k i 30 klatkach na sekundę, 4-krotny zoom cyfrowy i trójosiowy gimbal zapewniający stabilizację. Specyfikacja jak marzenie, godna zwycięzcy naszego pierwszego rankingu.

Na szczególne wyróżnienie zasługuje nowoczesny system transmisji obrazu OcuSync 2.0, który po prostu „robi robotę”. Stabilne połączenie, lepsza jakość przesyłu danych i eliminacja zakłóceń sprawia, że nie musimy już stresować się czy damy radę nagrać materiał bez dodatkowych problemów.

Usprawnienia w budowie DJI Mini pozwoliły producentowi także zwiększyć odporność na wiatr (nawet o sile 5 stopni w skali Beauforta). Możemy więc latać nie tylko w idealnych warunkach pogodowych, o wybranej przez nas porze.

Pobieranie filmów i ich podstawowa edycja odbywa się w aplikacji DJI Fly. Ogólne doświadczenie użytkownika z obcowania z tym oprogramowaniem określiłbym jako co najmniej dobre. Z poziomu apki możemy łatwo przyciąć film, skorzystać z kreatywnych filtrów oraz wbudowanego edytora. Synchronizacja plików odbywa się poprzez QuickTransfer, który zapewnia prędkość do 20 MB/s.

Specyfikacja techniczna:

 • Producent: Drony Dji
 • Maksymalny czas lotu: do 31 minut
 • Maksymalna prędkość lotu: 58 km/h
 • Zasięg: 6km
 • Maksymalna rozdzielczość filmów: 3840×2160

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy