jak przygotować smartfon dla seniora

Jak przygotować smartfon dla seniora? Poradnik krok po kroku

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Porady

Coraz więcej osób starszych korzysta z nowoczesnych telefonów komórkowych. Pojawia się jednak pytanie, jak przygotować smartfon dla seniora, aby można było go komfortowo używać. Po lekturze tego poradnika bez problemu sprawicie, że urządzenie spełni oczekiwania babci lub dziadka i nie będzie powodować frustracji związanych z obsługą.

Wyjaśniamy, jak przygotować smartfon dla seniora

Często szukając telefonu dla starszej osoby, wybór od razu pada na klasyczną komórkę z klawiszami. Zakładamy, że takie urządzenie będzie prostsze w obsłudze od smartfona dla kogoś, kto przez wiele lat korzystał jedynie z telefonu stacjonarnego. Ma to pewne uzasadnienie, w końcu zwykły telefon ma dużo mniej opcji od smartfona. Z drugiej strony babci lub dziadkowi może być trudno zapamiętać kombinacje klawiszy potrzebne do odblokowania urządzenia albo wybrania numeru z listy kontaktów, do tego dochodzi jeszcze problem bardzo małego wyświetlacza o niskiej rozdzielczości, w który najczęściej są wyposażone klasyczne telefony. Seniorowi może być trudno coś na nim odczytać. Biorąc to wszystko pod uwagę, smartfon może być rozsądną alternatywą. Pod warunkiem, że odpowiednio go przygotujemy.

Zadbaj o odpowiednią ochronę urządzenia

Nie oszukujmy się – nowy smartfon w olbrzymiej większości przypadków nie będzie tak solidny, jak stara Nokia, której do tej pory mogli używać babcia lub dziadek. Zanim dojdzie więc do sytuacji, w której ekran telefonu będzie pęknięty lub krawędzie zostaną uszczerbione, warto temu zapobiec, stosując akcesoria ochronne. Oczywiście najlepiej pomóc starszej osobie w montażu takich produktów, bo może ona mieć z nimi do czynienia po raz pierwszy. Wszystkie potrzebne informacje na ten temat znajdziecie na naszym portalu:

Usuń wszystko, co niepotrzebne

Po uruchomieniu i podstawowej konfiguracji urządzenia warto usunąć z niego elementy, których starsza osoba nigdy nie będzie używać. Mogą to być np. preinstalowane aplikacje od producenta telefonu oraz zbędne widżety i odnośniki na ekranie głównym. Co dokładnie usunąć, a co zostawić? Warto skonsultować to z babcią lub dziadkiem. Być może będą oni chcieli w przyszłości używać smartfona do wielu zadań, nawet tych bardziej zaawansowanych, ale bardzo możliwe, że wolą pozostać przy podstawowych opcjach.

Dostosuj ustawienia

Regulacja podświetlenia ekranu, głośności dzwonków i alarmów, wybranie odpowiednich ustawień dotyczących powiadomień oraz zabezpieczeń urządzenia – warto wszystkimi tymi kwestiami zająć się już na początku. Po to, żeby starsza osoba nie denerwowała się irytującymi szczegółami związanymi z działaniem smartfona lub nie namieszała zbytnio, próbując sama zmieniać parametry, których znaczenia nie jest pewna. Tę czynność również warto przeprowadzić wspólnie z babcią lub dziadkiem, żeby wybrać opcje, które najbardziej im odpowiadają.

Zmień launcher lub aktywuj tryb prosty

Jeśli senior nie czuje się w żadnym stopniu zagubiony, patrząc na liczne ikony i opcje widoczne na ekranie smartfona, to świetnie. Wiele starszych osób może mieć jednak pewien dyskomfort po przesiadce z klasycznego telefonu na nowoczesne urządzenie np. z Androidem. Wtedy pomocna może się okazać zmiana launchera, która sprawi, że smartfon będzie prostszy w obsłudze. Oto kilka propozycji:

  • Simple Mode – sprawia, że na głównym ekranie wyświetlają się duże kafelki z piktogramami jasno pokazującymi, jakie opcje się za nimi kryją.
  • Grand Launcher – kolejna propozycja z dużymi kafelkami, których stylistyka jest jednak utrzymana w klimacie znanym z klasycznych telefonów. Do tego bardzo wyraźnie widać poziom naładowania baterii oraz wskaźnik zasięgu.
  • Indistracable Launcher – The Minimalist Launcher – trudno o prostszy launcher na smartfony z Androidem. Żadnych ikon, widżetów, kolorowych obrazków. Zamiast tego alfabetyczna lista aplikacji i funkcji telefonu, z której wybieramy, co chcemy uruchomić.

Jeśli natomiast nie chcemy pobierać zewnętrznego oprogramowania zmieniającego interfejs smartfona, możemy uruchomić tzw. tryb prosty. Ma on różne nazwy, np. w smartfonach Samsunga to tryb ułatwienia, a w urządzeniach Xiaomi – tryb lite. Możemy wyszukać te tryby w ustawieniach smartfona. Sprawiają one, że ikony stają się większe, podobnie jak tekst, a na ekranie jest mniej rzeczy do ogarnięcia.

Zainstaluj dodatkowe aplikacje, ale tylko te naprawdę przydatne

W poprzednich krokach maksymalnie uprościliśmy obsługę urządzenia. Skoro to jednak smartfon, który kosztował zdecydowanie więcej, niż klasyczny telefon komórkowy, warto, aby posłużył do czegoś więcej niż tylko do dzwonienia czy pisania SMS-ów. Można zatem rozważyć zainstalowanie aplikacji np. do tworzenia list zakupów, przypomnień o piciu wody i wzięciu leków czy mObywatela, w którym znajduje się eRecepta. Ważne jednak, aby nie przesadzić i pobrać programy, z których babcia lub dziadek na pewno będą korzystać i poradzą sobie z ich obsługą.

Czytaj także: Jak zainstalować sklep Huawei AppGallery na każdym smartfonie z Androidem?

Przygotowanie smartfona dla seniora – podsumowanie

Poświęcając trochę czasu, można dostosować smartfona tak, aby starszej osobie komfortowo się z niego korzystało. Warto to zrobić, żeby nie zrazić babci lub dziadka do korzystania z nowych technologii. Po kilku dniach lub tygodniach senior zapewne przyzwyczai się do obsługi telefonu z dużym, dotykowym ekranem, a ewentualne początkowe trudności wynagrodzi mu choćby możliwość zrobienia znacznie lepszych zdjęć, niż za pomocą klasycznej komórki.

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy